Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 09:16

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 28 Septembar 2015, 18:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Avala je najsevernija planina šumadijske grede, koja se proteže od Save i Dunava do planine Rudnik. Ova niska planina, sa vrhom na svega 511 m nadmorske visine, nalazi se 17 km od centra Beograda. Ime Avala potiče od arapske reči „havala“ što znači „vidikovac“, kako su Turci i zvali Žrnov, srednjevekovno vojno utvrđenje. Iako se obrisi nekadašnjeg utvrđenja mogu samo naslutiti, Žrnov je nekada predstavljao značajan strateški lokalitet, opevan i u srpskoj epskoj poeziji. Po Avali je nazvan i mineral avalit koji je na njoj iskopavan.
U letnjim mesecima do Avale saobraća i linija gradskog prevoza. Put nije tako loš, iako je "krpljen".

Slika

Jedan od spomenika na Avali je i Spomenik sovjetskim vojnim veteranima posvećen sovjetskoj delegaciji zvaničnika na čelu sa maršalom Birjuzovim, koji su učestvovali u oslobađanju Beograda i koji su tragično nastradali 1964. upravo tu na Avali u avionskoj nesreći.

Slika

Aleja okružena bogatim zelenilom odvešće vas do Spomenika neznanom junaku. To je monumentalni kompleks na čijem ulazu vas dočekuje 8 karijatida u narodnim nošnjama, koje simbolišu ujedinjenje svih nacionalnosti u Kraljevini Jugoslaviji.
Spomen-kompleks, rad čuvenog vajara Ivana Meštrovića, otvoren je na Vidovdan, 28. juna 1938. god. a nalazi se na mestu gde je nekada bio srednjevekovni grad Žrnov čiji su poslednji tragovi dinamitom uništeni za svega dva dana. Ovaj čin naredio je kralj Aleksandar I Karađorđević 1934. god kako bi se oslobodio plato za spomenik toliko važan za Jugoslaviju, zemlju koja je formirana svega nekoliko godina ranije.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Da li da kažem da sam na ekskurziji u IV razredu, kao najbolji "Titov" pionir upisao poruku jagodinskih đaka u knjigu sećanja. Danas spomenik ipak izgleda pomalo zapušteno, mermer je na nekim mestima ozbiljno oštećen, kao i neke ploče na platou. U podnožju spomenika postoji i par kioska sa suvenirima i prijatno sam se iznenadio ponudom.

Današnji Avalski toranj visine 204,8 m je, poput svog prethodinika, najviša građevina na Balkanu, a otvoren je 21. aprila 2010. godine, nešto niže od lokacije tornja srušenog 1999. god. u NATO bombardovanju. Posetioci mogu uživati u pogledu koji se pruža na čitav Beograd i okolinu iz kafe restorana na vrhu do kojeg voze dva lifta svakog dana osim ponedeljka. Cena ulaznice je 200rsd do vidikovca, odnosno 400rsd sa uključenim pićem u restoranu.

Slika

Slika

Nažalost kada sam posetio Avalu i toranj bila je magla pa se sa tornja nije videla panorama grada i okoline.

Na Avali se nalaze dva planinska doma – Mitrovićev dom i Čarapićev brest, kao i hotel Avala koji pamti i bolje dane, ali i u okolini postoji nekoliko restorana u kojima se može ručati.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 29 Septembar 2015, 11:30 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
:bravo:

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 06 Jun 2016, 11:41 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Slika

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 15 Jul 2016, 08:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Svakoga dana, dok prolazim gardom, blenem u zgrade i fasade, stvarno ima raznih, sa puno interesantnih detalja. Mogu da kažem da ima svašta lepog da se vidi u našem Beogradu!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 24 Jul 2016, 08:31 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Isti slucaj! :smesko-levo-desno: Neke zgrade nisam primecivala, a godinama sam pored njih prolazila! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 15 Oktobar 2019, 16:41 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Evo još jedne zanimljivosti našeg grada, većini ljudi poznate, a opet...

Topčiderski park

je prvi javni park Beograda, nastao 1831. godine nakon izgradnje konaka kneza Miloša.
Park je uređen u engleskom stilu, po tadašnjoj modi - stazice su vijugave, tu su i potočići, jezerca, fontane...

Po završetku uređenja, preostale su tri sadnice platana. Nije Miloš bio škrt, nego onako domaćinski čuvaran, pa je naredio da se i ta tri posade, u krečanu ispred dvora. E, izgleda da je to bilo pravo mesto, jer je jedan od njih i sada živ i zdrav (puj-puj) na istom mestu. Dostigao je visinu od 35m, a prečnik krošnje mu je preko 55m. Naravno, kao i svakom deki, potrebni su mu štapovi za pripomoć, pa ga sad podupire već ozbiljna konstrukcija...

Kao što već rekoh, tu je i konak, u kome je Muzej Prvog i Drugog srpskog ustanka, doduše, trenutno nije u funkciji, a ka(d)će ne znamo...

Onda, crkva sv. Petra i Pavla.

U parku je i spomenik Arčibaldu Rajsu.

Ima zanimacija za sitnu dečicu, čak i poni konjića za jahanje (kad je lepo vreme)

Parking? Ima kod crkve, ne naročito prostran i skoro uvek zakrčen svatovskim kolima. Ima kod restorana Milošev konak, ne znam kakav je taj, pretpostavljam da je ok jer je ovo veliki restoran... Ja se uvek parkiram kod 'Stare daščare', tu smo nekad dolazili na 'najbolje ćevape'... Pojma nemam kakvi su sad, ali onda je klincima bilo slatko da klopaju baš tu...

Jezerca sam pomenula. Ono najveće, sa mostićem, vrlo vole sveže venčani parovi za fotkanje. Mislim da je, pogotovo ovako s jeseni i po sunčanom danu, ubedljivo najlepši kutak u gradu za fotke ovog tipa...

Pa, ako ste raspoloženi za malo istraživanja i mnogo uživanja, evo mesta kao stvorenog za vas!


Evo skraćene verzije moje šetnje ovim parkom, jedne sunčane septembarske subote...


Moram da napomenem i jednu bitnu a ne baš lepu stvar: ko je alergičan na ambroziju, bolje da se ne muva mnogo ovuda avgusta/septembra...
Želela sam da prošetam i pored Topčiderske reke, ali kad izađoh na tu stazu, našla sam se oči u oči sa žbunom ambrozije višim od mene... Ne znam ko je zadužen da sređuje obalu/priobalje i kosi travu, ali - nije uradio svoj posao...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 16 Oktobar 2019, 10:35 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Hvala, Jack, za ovo podsecanje! :ljubac:

Moja rana secanja vracaju se na prvu livadu desno, kad se prodje tunel...tu je brezovik...i mesto na kome smo mi provodili nedeljna prepodneva, porodicno...nismo imali auto, vec smo "trojkom" dolazili dotle...mama spremi cebe, klopu, sok, kafu, tata ponese rekvizite za igranje...i tu provedemo lepo dan...zao mi je sto tada nisam imala cime da fotkam...ali "slike u oku" i one u glavi, niko ne moze da ukrade! :ljubac:

Taj deo je, mislim bar, granica izmedju Topcidera i Kosutnjaka...a i u Kosutnjaku smo imali "svoje mesto"! :smesko-levo-desno:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Oktobar 2019, 18:51 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Moji deka i nana su se upoznali u Topciderskom parku i zavoleli :romance-romance: Posle rata su se tamo organozovale zabave, igranke :)

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 26 Oktobar 2019, 06:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Devojke, lepe uspomene imate vezane za ovaj park! Ja se takođe sećam da sam tu dolazila sa roditeljima i da mi je tata pričao o postanu. Još svežija su mi sećanja kada smo sinka tu dovodili da se igra, kada je bio mali. Mnogo volim ovaj park i skoro svakodnevno prolazim pored njega, posmatrajući ga kako se menja sa godišnjim dobima i uvek je odmor za oči i dušu. U parku ima puno drveća, koje je sada toliko poraslo, da je svako pravo impozantno delo prirode! Šteta je što ga malo bolje ne uređaju. Nadam se da će da srede i saobraćajnice koje prolaze pored i vode ka novom mostu, jer se na njima često bude gužva!

Jack, hvala na divnim slikama i informacijama o parku! :ljubac:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 26 Jun 2020, 14:47 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Put kojim se ređe ide

Možda ste, a možda i niste, vozeći uz Ulicu kneza Višeslava, primetili pri vrhu grebena, u parku sa leve strane, pokrupan intrigantni mermerni objekat, u stilu malo nalik rimskim građevinama?

Slika

Objekat je deo nekadašnjeg memorijalnog kompleksa, a priča o njemu, i o tome zašto je sada u ovom prilično tužnom stanju, ide otprilike ovako:

Godine 1915, komanda Austrougarske vojske odlučila se za novi prodor u cilju zauzimanja Beograda, nakon neuspešnog prvog pokušaja kada su nakon svega 15 dana okupacije grada bili poraženi i potisnuti...

Sramota za onakvu imperiju da se sa ovako malim narodima bakće, zar ne...
Elem, feldmaršal fon Makenzen, koji je komandovao ovom ofanzivom, iskrcao je svoj 208. Puk na ovu obalu, tu negde u podnožju Banovog brda. Zadatak im je bio da osvoje kotu na grebenu i dominacijom nad područjem Košutnjaka spreče odstupanje i pregrupisavanje snaga odbrane grada.

Da bi bio siguran u njihovu odlučnost, fon Makenzen im je pre polaska održao 'motivacioni govor' da ih pripremi za boj. Između ostalog im je rekao:
"Vi ne polazite ni na italijanski, ni na ruski, ni na francuski front. Vi polazite u borbu protiv novog neprijatelja, opasnog, žilavog, hrabrog i oštrog. Vi polazite na srpski front i Srbiju, a Srbi su narod koji voli slobodu i koji se bori i žrtvuje do poslednjeg. Pazite da vam ovaj mali neprijatelj ne pomrači slavu vašeg oružja“


E sad, ako ste ikad probali peške da forsirate ovu uzbrdicu od pijace naviše, jasno vam je da austrijska vojska nije imala lak zadatak. Treba reći i da je u to vreme celo ovo područje bilo jedna beskrajna strma livada, bez ijednog božjeg drveta (ne šumovito kao sada), što je značilo da branioci imaju dvostruko povoljan položaj - zbog nagiba i preglednosti terena.
Dva dana i dve noći se 208. Puk mučio da se probije, ali na kraju su Srbi ostali bez municije i, iako su zaista do poslednjeg branili položaj bajonetima i ašovčićima, na kraju su ipak uspešno savladani. Puk je izgubio 220 boraca, i feldmaršal je lično došao da sagleda situaciju, i šta je to zadržalo njegov prodor dva dana.
U srpskom rovu mogao je videti tela 39 naših ratnika: 36 Srba, 2 Britanca i jednog Francuza. To je bila sila koja mu je omela planove.

Vojnik do srži, fon Makenzen je prepoznao i poštovao njihovu nepokolebljivu hrabrost i odmah izdao naređenje da se na ovom mestu napravi groblje na kome će biti pokopani svi izginuli, a da se spomen obeležje postavi za ratnike obeju strana.

Ovo je i sprovedeno u delo, formirano je Germansko vojno groblje, grobovi svih poginulih su obeleženi nadgrobnim pločama sa njihovim imenima, a postavljeni su i spomenici u čast boraca obeju strana.

Srpskim borcima je podignut jednostavan granitni beleg, sa natpisom na oba jezika (sahranjeni su tu oko njega):

Slika

Slika

Slika

Ploča kaže:
СПОМЕНИК СРПСКИМ РАТНИЦИМА
ЈУНАЧКИ ИЗГИНУЛИМ БРАНЕЋИ
БЕОГРАД У ЈЕСЕН 1915. ГОДИНЕ
ПОДИГНУТ ЈЕ ПО НАРЕЂЕЊУ
КОМАНДАНТА НЕМАЧКЕ ВОЈСКЕ
МАРШАЛА ФОН МАКЕНЗЕНА
КАО ИЗРАЗ ПОШТОВАЊА ХРАБРИМ
ПРОТИВНИЦИМА

Dok je u čast izginulih Austrougara podignuto dva obeležja, oba obložena belim mermerom: jedna piramida (koja, ogoljena do betonske podloge i zatrpana skoro do vrha, tužno stoji skrivena u dvorištu izvesne privatne gimnazije koja je tu podignuta), i – ovaj ’rimskim’ stilom, koji je u tako ruševnom stanju, da je oko njega postavljena metalna konstrukcija koja pridržava padu sklone ukrasne elemente…

Slika

Slika


Januara 1916, kajzer Vilhelm II je lično prošetao ovim krajevima, i posedeo na impozantnoj kamenoj klupi koja se i danas može videti

Slika

Ostade zabeleženo da je tada izrekao čudnu rečenicu „Šteta što mi ovaj narod nije bio saveznik“…

Do kraja Prvog rata na ovom mestu je bilo oko dve hiljade humki, i nakon naše pobede one nisu dirane. Groblje je bilo ograđeno živicom, a na jednom delu i ogradom od kovanog gvožđa, sa velikom kapijom čiji ostatak izgleda ovako:

Slika

Slika

Treba reći i to da su na ovo groblje i u Drugom ratu Nemci sahranjivali svoje izginule vojnike, valjda kao praveći neku svoju ’Valhalu’… tako da se groblje proširilo čak do mesta gde je skijalište.

Šta se desilo sa grobljem i svim tim nadgrobnim pločama?
Kad je ’44. oslobođen Beograd, nove vlasti su naredile uništenje svega nemačkog, pa ni groblja nisu izbegla toj sudbini. Nadgrobne ploče su počupane, i mermer izmrvljen u drobilicama na Adi Huji…
Sve ploče, pa izgleda i one na kojima su natpisi bili napisani azbukom… Kažu da ih je ostalo još šest, ali ih ja u tom parku nisam pronašla…
Sad su tu kuće, ulice, parkić, gimnazija…

Pitate se: a kad i gde su grobovi izmešteni?
Odgovor je jednostavan:
Nisu.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 26 Jun 2020, 21:14 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Nekoliko godina sam svakodnevno bila u tom parkicu kod gimnazije sa svojim sticenikom...i videla ploce i sve...ali, kako ovu klupu ne videh? :think:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 01 Novembar 2020, 17:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ta priča ide ovako:
Jack i Miki na tajnom zadatku, prisećaju se nekih lepih vremena, i Miki poželi da joj uslikam još malo jesenjih fotki jednog lepog mesta, koje smo nekih godina obe posećivale znatno češće, sa sve porodicama.

I tako... evo opet malo Topčiderskog parka, ako je nekome promakao ove jeseni...
Ovaj jesenji album lista se 2 minuta, a za vaš užitak dodala sam izmešteni jutarnji cvrkut iz moje lične šume, pošto se uslikana količina sunca još ne vidi u doba kad ptičci tako zanosno koncertiraju ;)


_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 01 Novembar 2020, 19:49 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Divnooooo! :bravo: :ljubac: :op-op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 04 Novembar 2020, 13:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Pitate se: a kad i gde su grobovi izmešteni?
Odgovor je jednostavan:
Nisu.


:( Tužno je kako mi čuvamo našu istoriju i tradiciju! Kada se samo setim kako je na Krfu lepo obeleženo mesto gde su se srpski vojnici ukrcali na njihovu obalu, a ovde, u srcu Beograda, mi pojma nemamo za ovaj spomenik i ovu važnu priču!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 04 Novembar 2020, 13:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
http://cdn-0.freegifmaker.me/img/res/1/ ... 1604494594

:lol: Rakla bih da je ovo za mene! A nije ni tako daleko, ali bajkovito jeste! Divan video, prenešeni crkuti još lepši! Hvala Jack, to sam htela! :ljubac:

PRELEPO!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.