Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 18:18

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Arača
PostPoslato: Petak, 23 April 2021, 07:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Katedrala u Arači predstavlja ruševine ogromne romaničke katedrale, za koju se veruje da potiče iz 13. veka. Nalazi se usred ničega, okružena njivama.
Ono što znamo iz istorije je da se Arača prvi put pominje u 13. veku, kada je bila benediktanski manastir, ali se ne zna kada je tačno sazidana. Opljačkana je i teško oštećena 1280. godine, a obnovljena 1370. po nalogu kraljice Jelisavete Anžujske, i tada je najverovatnije sazidan toranj koji i danas postoji. Godine 1417. Arača prelazi u posed despota Stefana Lazarevića. Kasnije je pripala despotu Đurađu Brankoviću, koji ju je potom poklonio Pavlu Birinjiu. Godine 1551. Turci spaljuju katedralu, koja od tada više nije obnavljana.

Slika

Slika

Iz vremena kada je ovo bila benediktinska opatija, ostala je bazilika sa tri apside, od kojih je srednja viša i veća, sa masivnim zidovima od crvene opeke. Na zapadnoj strani očuvan je portal od crvenog mermera, i velika rozeta. U unutrašnjosti crkve nalaze se stubovi od sivog peščara, sa kapitelima u obliku Adama koji bere jabuku.

Slika

Slika

Ali kakva bi to srednjevekovna građevina bila ako je ne prate legende.
Jedna legenda kaže da se u Araču nakon Trećeg krstaškog pohoda sklonio i najpoznatiji krstaš, kralj Ričard Lavlje Srce. Krenuo je kući manje poznatim putem obalama reka, koje su zaleđene otežavale povratak. Kod današnjeg Slankamena na Dunavu sreo je monahe iz Arače koji su mu ponudili da prezimi kod njih. Ugrejano banatsko blato navodno je izlečilo malaksalog kralja koji je opet po drugoj legendi tu zakopao i svoj štit sa zlatnim lavovima.
Druga legenda je o hunskom osvajaču Atili, poznatijem po nadimku "Bič božiji", koji je u ovom delu današnje Vojvodine kovao plan o zauzimanju tada prebogatog Sirmijuma. Opljačkano blago, prema legendi, nakon Atiline smrti 454. godine, zajedno sa kovčegom, završilo je u Tisi i do danas nije otkriveno gde.

Slika

Do lokacije se može doći kolima ali se oko 5 km vozi zemljanim putem. Na samoj lokaciji nema nikakve infrastrukture osim jedne table ali je uredno održavano i postoji kontejner za radnike.
Ne mogu a da se ne podsetim jedne lokacije u Lisabonu na kojoj se naplaćuje ulaz, postoji suvernirnica, organizuju se izložbe i koncerti i za isto provedenog vremena sam potrošio 20ak evra. Skoro sa svakog izleta se vratim sa tim stavom da mi ne umemo da promovišemo i iskoristimo potencijal koji imamo.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Arača
PostPoslato: Petak, 23 April 2021, 16:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Poslednja fotka :romance-hearteyes:
Hvala!

No, nisi napisao da je u ataru negde između Novog Bečeja i Novog Miloševa. Ne znam sa koje ste strane prišli, kad mi beosmo tamo put nije bio zemljani... sve do samog tog uzvišenja (ne može se baš nazvati brdom, čak ni brdašcem :lol: ) gde se crkva nalazi, tek da bude zaštićena od poplava

:ljubac:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Arača
PostPoslato: Petak, 23 April 2021, 22:54 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Pristigao sam baš tako, iz Novog Bečeja ka Novom Miloševu, tamo gde je navigacija rekla. Ali boljeg puta nisam video, sigurno 5km a 20 minuta vožnje u prašini.
Brdašce možda za nekog lalu, ja sam ipak sa brdovitog Balkana, visinska razlika je za nekoliko basamaka.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Arača
PostPoslato: Petak, 23 April 2021, 23:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:doh: navigacija... :snooty:
Uputstvo za dolazak: viewtopic.php?p=67691#p67691
:ljubac:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.