Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:52

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 17 Septembar 2020, 11:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Par puta sam već pominjala Kosjerić kao jednu interesantnu destinaciju ’iz malog mozga’, do koje nikako da stignem… do sad :D

Kad sam cunjala po netu gledajući šta bi se sve interesantno tu u okolini ovog mesta moglo obići, naiđoh na sajt turističke organizacije Kosjerić, pa – da vam ne bih prepričavala, evo linka:
https://www.poslovnivodic.com/turisticka-organizacija-opstine-kosjeric.html
Ostala impresionirana.

Ima istorije, ima arheologije, ima prirodnih lepota… Možda i za jedan solidan dugi vikend istraživanja okoline. A možda i za duže od toga…


Elem, Seča Reka.
Selo interesantnog imena, a udaljeno svega nekoliko kilometara od centra Kosjerića. Kratki tekst koji sam našla naveo je ovo selo kao mesto u kome se nalazi ’možda najlepša crkva-brvnara u Srbiji’. Hm? Baš najlepša…? Pa to se ne propušta! ;)

Tekst je dalje naveo i da se oko crkve nalazi priličan broj starih spomenika, onih kao stećci.
Tim interesantnije.

I tako, te jedne sunčane nedelje (koju smo odvojili za odmor & rekreaciju), stigosmo mi u Kosjerić, da sednemo na kaficu i priupitamo iskusnog lokalca – kelnera – šta obići u okolini…
Naravno, crkva je bila prvo što je pomenuo, a odmah zatim i Taorska vrela, o kojima možete pročitati detalje na navedenoj temi…

Put je obeležen regularnim putokazom iz centra, pa se ide pored cementare, pa pored kamenoloma, pa… kad se dođe do jedne Y raskrsnice čiji desni krak ide uzbrdo – tu se ostane na levoj, ravnoj strani. Ona druga zapravo vodi ka Taorskim vrelima. Na ovoj raskrsnici putokaza nema :D, ali očigledno je da nema ni greške pri izboru, kud god da krenete, naići ćete na neku lepotu…

Jedina uspela krozprozorska je sa povratka, kroz mrljavu šajbnu, ali čisto da steknete neki utisak.

Slika


Uz sam put povremeno ima nekih imanja, kuća i tome slično, ali Seča Reka je na tom putu prvo baš pravo, veliko naselje na koje ćete naići. Crkva je sa leve strane puta, na brdu, i ne možete je promašiti sve i da hoćete…

Pa kaže:

Crkva brvnara u Sečoj Reci posvećena je Svetom Velikomučeniku Georgiju. Prvi put se pominje u pisanim dokumentima iz 1690. godine.
1805. godine Turci su je spalili. Obnovljena je za vreme Vožda Karađorđa 1809. - 1812. godine.

U njoj se služi jednom godišnje, 14. oktobra (Pokrov Presvete Bogorodice).

Proslava crkvene slave svake godine na Svetog Iliju (2. avgusta)
Dobrodošli!
(Crkvena uprava 031/887-824)

Postoji i info tabla

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 17 Septembar 2020, 11:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Uživo, izgleda ovako:
Slika

Slika

Slika

Slika


A ti spomenici koji se pominju…
Slika

Slika

Slika

Čisto da znate kako oni tradicionalno zapravo izgledaju dokle god ima ko da brine o njima…

Jedan detalj crkve – bočna vrata
Slika

U samoj crkvi, naravno, nisam fotkala. Ona je ionako impresivnija spolja, unutra je mirno i svedeno mesto za molitvu i kontemplaciju…

Ne znam da li je najlepša u Srbiji (jer nisam videla sve ostale), ali se jasno oseća poštovanje i ljubav, sva pažnja i briga…
Dirnulo me to.
Daj Bože što više takvih primera u životu i u svetu…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 17 Septembar 2020, 11:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pored ove crkve, napravljena je i nova. Vrlo je lepa, a radovi na ukrašavanju su još u toku.
Neverovatno je impresivan mozaik Majke Srbije, koja bdi, sa zadnje strane ove građevine, nad zahvalnicom sa uklesanim imenima ovdašnjih domaćina koji izgiboše u ratovima 1912. do 1918. godine…

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Znam da to i sami znate, ali na ovakvim mestima ljudi su neverovatni... Uvek će vas ponuditi hranom i pićem, ali najvrednije što sa njima možete razmeniti su reči, i zajedno provedeno vreme.

Otac nas je pozvao da vidimo i crkvenu radionicu, u kojoj je ovaj mozaik nastao, a naredni je u izradi. Nećemo vam reći koliko je divan, niti šta prikazuje, otidite sami da pogledate. Verujte da vredi…

A ako se zadržite ovde nešto duže, možete i doći da volontirate i pomognete u izradi, ukoliko osetite želju ili potrebu da doprinesete svojim rukama i srcem nastanku ovakvog dela…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 17 Septembar 2020, 11:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Za sam kraj, jedan bunar, da se napijemo vode žive…

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 17 Septembar 2020, 13:52 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Lepo, kao sto ti umes! :ljubac:

Mozaik Majke Srbije izaziva emociju...i meni... :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.