Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 00:40

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 60 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Petak, 24 Januar 2020, 14:29 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Na ovoj slici se vidi kako je izgledao razboj na kome su tkali materijale...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Januar 2020, 14:32 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Januar 2020, 14:42 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ostalo je da napravimo jos koji snimak i da krenemo..mada nevoljko...jer, prica naseg kustosa je bila tako inspirativna, da bismo mogli jos dugo da ga slusamo...vraticemo se i ovde, u prosirenom sastavu...ima jos ljudi sa kojima zelimo da podelimo ovo nacionalno blago! ;) :ljubac:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 25 Januar 2020, 10:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Velika majka

Nekako mi je najupečatljivija ova, koju su odabrali za prikaz koji će se naći na magnetiću. Možda i zato što je jedina koju sam mogla držati u rukama i gledati izbliza...

Vidi se da je obučena u suknju (sa dezenom ;)) i bluzu sa V izrezom, u skladu sa njihovim modnim trendovima...

Interesantno mi je bilo kod figurina koje smo videli ( i 3D, i ovih 'pljosnatih') da imaju izbušene simetrične rupice, pa liči da su ih mogli i nositi kao privezak oko vrata, možda nekakvu kopču...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 25 Januar 2020, 10:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Smatra se da su ove figurine dokaz da je postojao kult majke, mada ne kao matrijarhat, već kao matricentrično društvo. Tj. nema prinude, već samo poštovanje.

Za ovako dobro izbalansirano društvo to mi zvuči ipak malo asimetrično...

Ne stigosmo da priupitamo kustosa o tom aspektu - imajući u vidu da ovoj civilizaciji pripada i najstariji nalaz 'svastike', kolodara, sunčevog kruga, a znamo da sunce (kao davalac života) predstavlja 'božanski muški princip'...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 25 Januar 2020, 13:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Prva iskopavanja na ovom lokalitetu počela su 1908. godine, nakon što je (da li je trač ili istina…) izvesni deda Panta iz blata na obali Dunava izvukao čudnu figuricu... i odneo je u Narodni muzej.

Tako je dospela u ruke profesora Miloja Vasića, čiju bistu u dvorištu je uslikala Pef (za njega stoji da je naš prvi školovani arheolog. Ne znam je li ovo tačno, ali jeste bio u pravo vreme na pravom mestu, ostalo se već zakotrljalo...) i on je započeo prva iskopavanja na nalazištu.

Naravno da je svoje iznenađenje podelio sa kolegama iz inostranstva sa kojima je bio u korespodenciji, pa su se tako i izvesna gospoda iz Engleske počela motati ovuda…

Zamislite njihovo zaprepašćenje kad su shvatili istinu:
ovo mesto starije je od Ura Haldejskog, od egipatskih piramida ili minojske civilizacije...

Artefakti iz Vinče nalaze se danas i u Britanskom muzeju u Londonu. U privatnim kolekcijama - ko zna…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 25 Januar 2020, 13:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Elem, prva runda radova trajala je do 1934. godine, kada je prekinuta zbog nedostatka finansija.
Nakon toga je prof. Vasić sređivao materijal i publikovao svoje nalaze.

Radovi su nastavljeni 1976, pod pokroviteljstvom novoosnovanog Odbora za arheološka istraživanja pri SANU, a 1978. se u radove uključio i Muzej grada Beograda.
Ovaj intenzivni period trajao je do 1986. godine.

Treći krug iskopavanja počeo je 1998. i trajao do 2008. godine, uz korišćenje i moderne računarske tehnologije, kao i eksperimentalne arheologije, kako bi se rekonstruisao proces proizvodnje keramike, tkanina i alata...

Od tada naovamo, odbranjeno je i nešto doktorata sa temom nalazišta u Vinči, a počela je (valjda) i popularizacija ovog izuzetnog mesta. Međutim, nekako nikako da se kvalifikuje makar za neka sredstva iz inostranstva kao ugroženo kulturno dobro svetske baštine...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 25 Januar 2020, 13:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A da bi se intenzivirala iskopavanja potreban je novac.
Zapravo, ne samo novac. Zemljište većeg dela nalazišta je u privatnoj svojini, tu su voćnjaci, kuće i... čak sedamnaest septičkih jama (no comment).

Aha, znači prvo treba razrešiti imovinsko-pravne odnose?

Ne.
Prvo treba da postoji politička volja da se išta uradi.
Kad bude ispunjen taj osnovni uslov, struka će biti primorana, pa dobro - makar intenzivno podstaknuta, da radi svoj posao: pravnici da reše pravni status, putari da srede prilazni put, građevinci da naprave prateću turističku infrastrukturu, marketing da radi reklamiranje, turistički radnici da organizuju posete, prosvetari i naučnici da stvore edukativni centar...

I naravno, arheolozi da dalje čeprkaju, istražuju i objavljuju svoje nalaze...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 25 Januar 2020, 13:57 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kad se samo setim koliko se trubilo o tome kako će otvaranje 'na Adi ćuprije' da 'promeni nabolje imidž Srbije u svetu'...

E, braćo draga...
Zar na taj imidž ne bi bolje uticalo priznanje da je ovde pupak današnje civilizacije, dokaz nastanka i trajanja plemenite, pravedne i napredne civilizacije, i da mi, njihovi potomci, ipak nismo neki 'primitivni Balkanski divljaci'...

Pa znam da je to 'prst u oko' nekim silama koje se iz petnih žila upinju već milenijumima protiv svega toga...
Ali istina je jedna. Makar imala i hiljadu vrata...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 25 Januar 2020, 18:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Da ne zaboravim da pomenem još i da imamo jednog forumaša-insajdera na ovoj lokaciji ;) koji će se uključiti ako bude želeo.
(Izvini što ti se nismo javili, imali smo tesan raspored... al želimo da dođemo ponovo, štotekla Pef u proširenom sastavu, pa ćemo se blagovremeno najaviti za viđanje... Merkali smo onaj splav... :ljubac:)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Januar 2020, 14:49 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Vratih se na deo gde pise o tkaninama koje su Vincanci koristili za pravljenje odece...igrom tuznih okolnosti, nedavno sam, kao "arheolog", prisustvovala iskopavanju posmrtnih ostataka...i, ono sto sam zakljucila je da tkanine od sasvim prirodnih materijala vremenom propadnu, a materijali od mesavine ili sintetike ostaju- netaknuti! Drvo i pamuk su propali, a najlon carapa- cela, netaknuta, posle mnogo godina! :shock: Kozna obuca takodje ne propada...

Nekada sam se interesovala za arheologiju...cak sam razmisljala da upisem neki smer u srednjoj skoli, koji ce me dovesti na studije arheologije...kako sam retko slusala o nasim dostignucima na tom polju, i- pogresno, zakljucivala da kod nas i nema Bog zna sta da se proucava...odoh na drugu neku stranu...sada bih volela da mogu da radim tako nesto...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 27 Januar 2020, 22:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac:
Sve što je od prirodnih materijala a nije tretirano teškom hemijom – neizbežno propada...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 27 Januar 2020, 22:28 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Da dodamo i objašnjenje kako arheolozi onda znaju bilo šta o tim kućama, odeći i slično.

U toku svog dugog postojanja delovi ovog grada tri puta su stradali u požarima (slučajnim, ne od ratnih razaranja), pa se nakon požara te ruševine zatrpavale i kuće gradile iznad njih. Elem, pošto je malter na zidovima/podovima/plafonima bio od mase koja sadrži glinu – ona se u vatri ispekla i stvrdnula, pa je savršeno sačuvala ’negativ’ otisak drvene strukture koju je pokrivala...

Na jednom od tih ispečenih zidova vidljiv je otisak kako se neko ramenom bio oslonio na još svež malter, i ostavio lep otisak rukava svoje košulje. Takođe i na dnu nekoliko komada grnčarije vide se otisci tkanine na koju su te posude bile postavljene da se suše.
Ti otisci su prosleđeni naučnicima koji se bave istorijom tkanina, i oni su konstruisali razboj koji je mogao proizvesti takvo platno.

Razboji su bili isto od drveta, pa nijedan nije mogao opstati do danas, ali su u nekoliko kuća pronađeni ’tegovi’ za zatezanje niti osnove za tkanje... Znamo da su imali kultivisan lan, i da su imali razrađenu tehnologiju za izradu konca od biljke lana...

Tako se recimo taj ’eksperimentalni’ deo arheologije bavi proučavanjem i repliciranjem procesa kojima su ljudi u to davno vreme obavljali pojedine delatnosti.

Zar ne bi bilo divno da se na licu mesta, na samom nalazištu, mogu uživo videti ljudi kako rade ove zanimljive poslove?
Ili pohađati kratki kurs: „kako, u slučaju apokalipse, trskom izbušiti savršeno okruglu rupu za držalju u kamenoj sekiri“
ili „grnčarstvo bez grnčarskog točka – napravi sam svoju testiju“,
ili recimo „gluten-free neolitska kuhinja“ :lol:

Ili ako ne uživo, makar da se može pogledati kratki video materijal o željenoj temi...
Ili 3D animacija izgleda samog grada, i života u njemu...

... opet ja nešto fantaziram...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Januar 2020, 18:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, još u vezi tog kalendara, baš da ne oćutim...
("Ako ljudi zaćute, kamenje će povikati" - i kamenje vrišti već odavno, samo se slušaoci prave da ne čuju...)


Ok.
Par strana ranije čestitala sam vam Novu godinu po važećem kalendaru SPC. Godina koju sam pomenula je ta koja jeste, samo što po starom Srpskom kalendaru ona još nije počela...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Januar 2020, 18:43 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Svi znaju da je Srpski narodni kalendar - srpski, to niko ne spori, i moram reći da on zvanično (dokumentima, dokazima) uopšte nije vezan za Vinču, osim,eto, vinčanskog simbola za vreme (luk presečen sa dve paralelne vertikalne linije) koji se kod nas nastavio da koristi.

Poznato je da kalendar i simbol za vreme imaju samo oni narodi koji su u prošlosti dostigli visok stepen civilizacije... a poznato je i da se podaci o srpskom kalendaru nalaze u starim rukopisnim knjigama, koje imaju priznatu istorijsku i naučnu vrednost, a koje su odnete iz zemlje (na „trajno čuvanje“) i nalaze se po muzejima i bibliotekama širom Evrope...

Dakle, samo se, eto, kao slučajno potrefilo da mi imamo kalendar koji je star koliko i Vinčanska civilizacija...

Zapravo je ona starija (kreće da se razvija još od Lepenskog Vira), ali godine ovog našeg kalendara se broje od 5508. p.n.e, odnosno od vremena kada se po (opet našem) predanju desio poslednji Veliki potop, odnosno novo stvaranje sveta.

Srpski meseci su se zvali ovako:
Кoložeg je dobio ime po loženju drva zbog hladnoće.
Sečko po vremenu seče šuma
Derikoža vreme ubijanja domaćih životinja za hranu
Ležitrava ljudi su posle zime mogli da leže na travi
Cvetanj po cvetanju biljaka
Trešnjar po sazrevanju prvih voćaka
Žetvar po vremenu za žetvu
Gumnik pošto se žetva prenosila iz polja na gumno
Grozdober pošto se tada bralo grožđe
Šumopad po vremenu opadanja lišća
Studen zbog hladnog vremena u kasnoj jeseni i bliske zime
Кoledar vreme kada počinju obredne procesije i narodni rituali.

Srpska godina ima dva godišnja doba: leto i zimu. Leto počinje na Đurđevdan, 6. maja, a zima na Mitrovdan, 8. novembra.

Za vreme dinastije Svevladović, koja je vladala Srbijom od leta 6000. do leta 6181. (od 492. do 675. godine po kalendaru pape Grgura 13) i srpske kraljevske dinastije Drvanović, koja je vladala Srbijom od leta 6183. do leta 6662. (675. do 1160. godine), srpska nova godina počinjala je kada sunce u podne pređe preko tadašnje prestonice Raške, (gde je živeo vladar Srbije).

Pomenuću i ovim kalendarom datirano Srpsko četvorojevanđelje, koje se smatra svetim srpskim rukopisom, a pisano je za vreme vladavine srpskog kralja Svevlada, koji je vladao Srbijom od 6000. do 6038 godine, odnosno od 492. do 530. godine.
Prepis ovog dokumenta se danas nalazi u Dablinu.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 60 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.