Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 22:55

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 60 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 28 Januar 2020, 18:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Iz doba vladavine srpskog kralja Stroimira Vladisava Drvanovića (koji je vladao Srbijom od leta 6338. do leta 6343, tj. od 830. do 843. godine), sačuvan je zlatni pečat kraljevske kancelarije graviran zvaničnim pismom svih srpskih država.

Danas se zlatni pečat srpskog kralja Stroimira nalazi u Narodnom muzeju u Beogradu, i izgleda ovako (pozajmica sa neta):
Slika

U to vreme budući misionar pape Hadrijana Ćirilo imao je samo dve godine.
Za vernost papi, Ćirilo je sahranjen u crkvi Svetog Klimenta u Rimu. Da ne ostane nedorečeno, hrišćanska Crkva u to vreme još uvek je bila jedinstvena (podela se desila 1054. godine)

(Ovaj pečat se, sve do 2006. godine, nalazio u nekoj privatnoj kolekciji u Nemačkoj, a tada ga je, na aukciji, naša država otkupila za 20k €.)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Januar 2020, 18:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Za vreme srpskog cara Stefana Prvog Nemanjića njegov brat Sveti Sava napisao je „Zakonopravilo”, pa je Srpski kalendar postao zvanični kalendar Srpske pravoslavne crkve. Od tada, svi srpski patrijarsi datiraju događaje po ovom kalendaru.

Najstariji sačuvani dokumenti na kojima se vidi upotreba ovog kalendara su Studenički tipik iz 6703. (tj. 1195. godine) i Karejski tipik iz 6707. (ili 1199.) godine (oba je napisao Sveti Sava).

Kuriozitet: današnja kompjuterska obrada podataka vrši se po protokolu srpskog kalendara – godina, mesec, dan. Ovakav protokol nema nijedan drugi kalendar u svetu.

U starim rukopisnim knjigama i zapisima običaj je da se napiše:
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Januar 2020, 18:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, prema Srpskom kalendaru, leto počinje na Đurđevdan, 6. maja, dok zima dolazi na Mitrovdan, 8. novembra.

Čak je i NASA potvrdila da se u vreme Đurđevdana/Mitrovdana dešavaju ciklične elektromagnetne promene na Suncu, koje pojačavaju/slabe zagrevanje severne Zemljine hemisfere na kojoj se nalazi Srbija (odnosno gde su živeli i žive svi srpski narodi).
Evo kako je to rečeno kod nas: “Đurđev danak – hajdučki sastanak, Mitrov danak – hajdučki rastanak“.
Kako je to ovaj narod (tako varvarski, mutav i nepismen, kako ga pokušavaju predstaviti zapadni izvori odaaavno) pre toliko hiljada godina znao?

Dalje, Preobraženje (19. avgust po današnjem merenju vremena), kao takođe veoma bitan datum u našoj godini, okarakterisan je kao dan „kada se menja gora i voda“.
Pa dobro, menja se gora, lišće počinje da žuti, razumljivo je to. A voda? To su nešto lupili...?

Međutim... Kada je 2008. godine vršeno istraživanje hemijskog sastava vode, zaprepašćujući nalaz je bio da se 19. avgusta menja pH kiše. Do tada je kisela, a od tada alkalna ili neutralna.
Sumnjivo napredno znanje u drevno vreme?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Januar 2020, 19:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I tako, Srpski kalendar je u normalnoj upotrebi kao zvanični kalendar svih srpskih država i Srpske pravoslavne crkve sve do 1881. godine.

Da li je čudno što se momenat nekako poklapa sa Berlinskim kongresom i početkom sprovođenja tada preuzetih obaveza?

Elem, te godine potpisana je izvesna „Tajna konvencija” između Austrijskog carstva i Srbije.
Po nalogu našeg potpisnika iste, Čedomilja Mijatovića, ministra finansija i inostranih dela Srbije (i jednog od osnivača Napredne stranke, sa ciljem modernizacije Srbije uz odbacivanje celokupnog političkog nasleđa – kaže Wiki), izbrisana je jednim potezom celokupna istorija i nauka srpskog naroda, koja se do tada učila na Velikoj školi, a sa njom i Srpski kalendar.

Na osnovu ove konvencije, Srbija se obavezala da će da uvede Julijanski kalendar kao zvanični kalendar Srbije i Srpske pravoslavne crkve. Naravno, sa ovim se nije saglasio mitropolit Mihailo, pa je tada ministar crkvenih dela, istoričar Stojan Novaković, naravno, proterao mitropolita Mihaila iz Srbije i ustanovio nezakonitu crkvenu jerarhiju.
Nezakonita crkvena jerarhija je onda, naravno, sprovela naređenje cara Franje Josifa, pa je Julijanski kalendar od Vidovdana 1881. godine postao državni i zvanični kalendar Srpske pravoslavne crkve.

Sa ovakvim velikašima, šta će nama spoljašnji neprijatelji...
Ono, nije da ih nema :mrgreen: al' to je i kao normalno - svaka zemlja vodi svoju politiku u skladu sa svojim interesima.
Pa dobro, de, skoro svaka...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Januar 2020, 19:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, kada sunce u podne 2. dana meseca ležitrava (aprila) pređe preko Pećke patrijaršije počeće Novo Leto 7528. po Srpskom kalendaru.
Tog dana ukrstiće se severna i južna energija i to će najaviti dolazak novog leta Gospodnjeg.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Januar 2020, 19:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kao što svi znamo, nacije su izmišljotina novijeg vremena, a narodi postoje od davnina.

E sad...
Ako su druge nacije datirale postanak svojih država prema prvim pisanim dokazima o postojanju najranije države kod svojih naroda, red je da i mi uradimo isto, a ne da se držimo isključivo Nemanjića (ma koliko ih voleli)...

Prema dosad pronađenim i dostupnim rukopisnim zapisima (dinastija Svevladovića), u leto Gospodnje 7528. (2020), meseca ležitrava (aprila), u trećem danu, Srbija će, božezdravlje, da slavi 1528. godinu svog postojanja. :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Januar 2020, 19:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac: i :romance-grouphug:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 Januar 2020, 13:34 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
jack je napisao:
... opet ja nešto fantaziram...


Nisi usamljena u tome! :mrgreen: :ljubac:
Ne znam kome da "prosledimo" ideju... :think:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 Januar 2020, 13:44 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Hvala na ovako opseznom opisu i traganju za informacijama i za nas! :ljubac:
Ovo ti savrseno "lezi" i zadovoljstvo mi je bilo da sve to procitam!

Da se zna! :smesko-gore-dole: :ljubac: :romance-grouphug:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 30 Januar 2020, 11:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
pefkari je napisao:
jack je napisao:
... opet ja nešto fantaziram...


Nisi usamljena u tome! :mrgreen: :ljubac:
Ne znam kome da "prosledimo" ideju... :think:


Mislim da kreativnim ljudima uopšte ne nedostaju ideje, već da je glavna kočnica onaj nedostatak političke volje koji sam pomenula...

Seti se da nismo zatekli nikakav štampani materijal koji bi se mogao kupiti, čak nijednu brošuru ni flajer, a kamoli monografiju...
Ok, došli smo skroz van sezone, prethodni tiraž je otišao, pa sad ništa do reprinta. Ali...
Zašto tako štura ponuda suvenira, kad bi Muzej bar na tome mogao da zaradi koju crkavicu...?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 30 Januar 2020, 12:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Osim toga, ne rekosmo ni poražavajuću činjenicu da ovde nema toaleta.
Ok, razumljivo je da se ovuda neće kopati za postavljanje cevi, bilo bi suludo (kao i one septičke jame...)
Ali moglo bi to da se napravi bar dole na obali reke, gde su došli do 'nultog sloja' ispod kojeg nema ničega. Ili barem toi-toi varijanta, koje postoje čak i na totalno praznim odmorištima ukraj autoputa.

Ovako kad pogledaš sve skupa - uopšte ne liči na nekakav slučajni nemar, već na čvrstu nameru i smišljenu strategiju za odvraćanje posetilaca:
E, vala, nema putokaza, čik ga nađite.
Ok, našli ste, e, neće da ima širokog puta, pa vidite šta ćete.
Sišli ste na Dunav? - nađite si parking.
Aha, parkirali ste, verite se uz te provizorne stepenice!
Ok, nije vas to sprečilo: evo vam ga vaš muzej, u baraci.
Šta, svidelo vam se ipak? E pa suvenire za uspomenu nećete imati!
A čisto da se osiguramo da nećete preporučiti drugima da dolaze - nema ni toaleta...
Eto vam ga vaše nalazište i vaša istorija!

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 30 Januar 2020, 13:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Možda ja i jesam zadrti autohtonac, iz duge loze zadrtih autohtonaca, ali ono što vidim je:
Svi okolni Balkanci prihvatili su svoju autohtonost na ovom prostoru kao dokazanu činjenicu, svi osim nas.

Čak je i nemačka 'škola' istoriografije prihvatila nove nalaze kao validne i proglasila spis Konstantina Porfirogenita 'O upravljanju carstvom' za nepouzdan, jer je jedini koji je govorio o doseljavanju Slovena u 7. veku, a ostali dokazi (arheološki, lingvistički, antropološki, pa i genetički) nisu to potvrdili ni na koji način...

A ipak, ipak postoji neka 'struja' koja pokušava da proturi kao istinitu tezu o nekakvoj 'Dunavskoj civilizaciji' koja, kao, nema veze s nama, jer smo mi došljaci...
Zato sam pitala koji bi procenat genetskog materijala bio smatran za validan dokaz veze predak-potomak... (ako 52% nije dovoljno)?

Pri svemu tome, da, treba imati u vidu:
. da je testiran tek neki uzorak stanovništva (koji je hteo da učestvuje),
. da su srednjevekovnom Evropom harale epidemije više puta, od kojih je najveća (polovinom 14. veka) odnela više od trećine stanovništva
. da je samo u Prvom sv.ratu stradala trećina stanovništva Srbije
. u ostalim ratovima pre i posle ni pojma nemamo koliko...

Nije li to sve smanjivalo ukupni genotip ovog naroda?
I nakon svega: 52% predačkog genetskog materijala koji nosimo je taj. Lepenski. Starčevački. Vinčanski.

Ma da, malo je to... Nedovoljno.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 28 Februar 2020, 11:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Volontiranje koje si pomenula nema ničeg sličnog sa ovom željom da se nešto dobro učini bez materjalne naknade samo zato što je pomoć potrebna. To što tebe (a i svakog normalnog) revoltira je: nametanje ropskog položaja, uz dodatak etikete 'plemenitosti' ne bi li se sakrila odvratna suština.

Te dve stvari ne treba mešati.
:clap:

pefkari je napisao:
Kako je Jack sve detaljno opisala, meni preostaje da prikazem ovo mesto slikama...
:clap:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 07 Mart 2020, 14:50 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
E, баш сам уживала уовом путопису...За ово ми је најжалије што нисам била са вама.
Хвала вам за ову причу, слике, детаље. Путопис који ћу сигурно још неколико пита читати!

И...да...срећна вам 7528.год ;)

Послато са SM-A505FN помоћу Тапатока

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 08 Mart 2020, 15:17 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:ljubac: :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 60 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.