Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 10:50

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 24 Februar 2019, 18:47 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
... i sva se pobrka pređa kad te zagrlim s leđa,
kao violončelo...

Maškare u Sremu?
Ne.
Mačkare.

Slika

Golubinci su selo u Ruzmarinskom Sremu, što je finski naziv za oblast između Vinskog i Svinjskog. Takoreći - bili neopredeljeni, pa se izdvojili :lol:

Nalazi se kod Stare Pazove, bez Mišelina ne znam kolika je kilometraža, ali od uključenja na autoput iz Tošinog bunara do Golubinaca se stiže za četrdesetak minuta.

Dakle, maškare, Mačkare, Premundureni dani.
Stanovnici pametni i vredni, ali ima tri dana u godini kad svi polude ;)
Pravo mesto i pravi momenat za nas!

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 24 Februar 2019, 19:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Za akciju Ajmonegde 2.0 odabrana destinacija je bila to sremačko selo baš zbog svog turističkog kurioziteta.
Nije baš uobičajena pojava za naše krajeve, je l' te.

No, ekipa za ovu akciju: Jack i Pef (opet;) )

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 05:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
O povodu za posetu ovom mestu

Maškare, ili u ovom slučaju Mačkare, su običaj koji vuče korene iz prehrišćanskog doba i predstavljaju ritualnu proslavu novog proleća, tj. ponovnog dolaska perioda plodnosti.

Sada se (kad kažem sada, mislim uglavnom na poslednji milenijum, vek-dva manje-više ;) ) maškare i karnevali prave u pokladnoj nedelji, pred početak uskršnjeg posta.

U samim Golubincima, kažu da tradicija postoji oko 250 godina, aktivnije se slavi od sredine šezdesetih godina prošlog veka, a kao turističku manifestaciju su počeli da je promovišu relativno skoro, pre nekih desetak godina. Golubinci su takođe i deo Međunarodne unije karnevalskih gradova. Zar imamo i mi takve? Izgleda da imamo :D

Eto razloga za žurku. I posetu.

Organizator manifestacije je Hrvatsko kulturno-umetničko društvo “Tomislav”, običaj su doneli doseljenici iz Dalmacije. O demografiji neću, to je za Balkan koliko promenljiva, toliko i nesrećna tema.
Bitno da je žurka zajednička.

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 06:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Imajući u vidu da je karnevalska povorka događaj koji počinje u 14h, imale smo dovoljno vremena da procunjamo po mestu i vidimo i ostale turističke atrakcije. Ostale? Da.

U Golubincima pored jedinstvenog pograničnog dvorca Šlos, nalazi se i pravoslavna crkva posvećena Vavedenju Presvete Bogorodice, a u turističke atrakcije spadaju i dva ambara sa kotobanjama, sagrađena 1913. i 1921. godine, sa uličnim zabatima u stilu seoskog baroka.

Sad jedna napomena:
Neću pisati hronološkim redosledom kuda smo švrćkale i šta gledale, već (kao i obično :lol: ) redosledom koji je meni logičan za pisanje.
Koji god redosled vi budete izabrali za svoju buduću šetnju biće ok, jer je centar mesta zaista mali, i do svega navedenog se lako stiže pešaka.

Dakle, krećemo...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 06:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
24. februar. Hladan dan. Sunca i ima i nema, i ovo mesto nama turistima izgleda otprilike ovako

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 06:25 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Crkva Vavedenja, zaista prijatno iznenađenje.
Stara je oko 230 godina, obnovljena 1988. prilozima parohijana

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 06:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, da vidimo i te kotobanje
Za čitaoce koji nemaju vojvođanske izraze u svom rečniku: kotobanja je ambar za kukuruz.

Ovde ću da pohvalim Pef, koja je zapisala čak 3 adrese ovakvih objekata, od kojih za jednu ni lokalci nisu znali! :lol:

Evo tog 'seoskog baroka'
Slika

Slika

Slika

Slika

I na kraju još jedan, koji nije od tih iz turističke brošure, ali se najbolje namestio za fotkanje...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 06:46 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U dvorištu onog prvog, nalazi se i (pripadajuća :lol: ) kuća, koja je sedište Udruženja građana 'Ruzmarin' i u njoj je etno postavka
Slika

Slika

Slika

Ovakav kredenac imale su obe moje babe :D
Slika

Moram reći: videla je i bolje dane. Zabot je opasno napukao. Znam, znam, za održavanje ovakvih mesta ne postoje fondovi.
Ne umemo mi da čuvamo istoriju...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 06:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Od negde gore navedenih golubinačkih znamenitosti, dvorac Šlos mi je delovao najzanimljivije.

Malo kopanja po netu donosi i ovakve priče o njemu

Istorija:
Najpoznatija ljubavna priča ovog dvorca je priča o kapetanici Žanet Hontor, i njenim pismima dalekom draganu, Ludvigu van Betovenu, koji je službovao kao dvorski muzičar u Nemačkoj.
Nesrećnu Žanet roditelji su udali za graničarskog kapetana Karla fon Greta, u Šlos.
U Betovenovom muzeju u Bonu čuva se čak i pismo u kome mu ona šalje crtež kako da dođe do dvorca Šlos u Sremu, pa otud i pretpostavka da je i maestro boravio u Šlosu i imao ljubavnu avanturu sa lepom kapetanicom.

Zabeležen je i, mnogo manje romantičan, podatak da je Karađorđe Petrović boravio u Šlosu tokom 1813. godine, bežeći od Turaka posle sloma Prvog srpskog ustanka.

Legenda:
Dvorac „Šlos" u Golubincima, s kraja XVIII i početkom XIX veka, od svih je najzapušteniji. Čini se da u njega decenijama nije niko kročio. Sve odaje su prepune paučine i u posetioce se uvlači sumnja da će uspeti i pored najbolje volje da razgleda unutrašnjost zamka. Ta paučina izgleda kao živa. Svaki nalet vetra kroz rupe, koje su nekada bili prozori pokreću ovaj ćilim strpljenja tako da to prestaje da bude paučina i postaje pamćenje vekova. I još nešto se događa tu u razvalinama Šlosa. Začuje se zvuk koji podseća na jaukanje. Paučina poput prirodnih orgulja prihvata vetar i podaje mu neku muku muku koju je pre mnogo godina premrežila. U trenutku kada se ovo ječanje čuje, u Golubincima se pale sveće i stavljaju u okvir prozora da bi se kako kažu „posvetili jauci mučenika". Ovaj zamak je tokom dva veka svoga postojanja, nakon smrti prvog vlastelina ponajčešće služio kao mučionica. Poslednji mučenici su urezali svoja priznanja u zidove zamka, krajem Drugog svetskog rata. Onda nije ni čudo što Šlos prate priče o prokletstvima, neverstvima i kaznama.

Prvi vlasnik zamka se jedne noći, nakon dugog puta, iznenada vratio i našao svoju mladu suprugu u zagrljaju sluge. Slugu je odmah posekao, a nju je potpuno nagu vezao za severni stub zamka, rekavši joj da će tu ostati, sve dok je pauci paučinom ne premreže. Nakon nedelju dana, žena je od studeni, žeđi i gladi umrla, a da joj paučina nije došla ni do brade, nisu stigli pauci ni posmrtni zar da joj naprave. Ti neverničini jauci i preklinjanja za bržom smrću bili su prvi zvuci koje je paučina unedrila u sebe.

U narednih dvestotine godina su se krici drugih mučenika pripajali ovom prvom. Pravo na spoznaju je imao i ima samo vetar. Pauci dvorca Šlos pletu najsporije, ali su zato njihove niti najčvršće i najlepše. To su prave arabeske sudbine, zamke i tuge. Verovatno se zbog oblika i čvrstine, vetar baš ovoj paučini Šlosa najčešće podaje. Uostalom, svako vreme odgaja svoje pauke. Prvi vlasnik zamka je nakon neverstva i smrti svoje žene, prestao da jede i pije. Sedeo je sam za sofrom i molio za oproštaj. Spahija je bio snažan čovek, nije umro brzo kao njegova žena, te su njegovi poslednji dani stigli da se umotaju u paučinu.

U Golubincima kažu da pauk dovodi drage goste i nosi dobru vest. Nikako ga ne smeš ubiti, jer ako ga ubiješ, prvo što ćeš čuti biće vrisak, i ako se hitro okreneš na suprotnom zidu od onoga na kome je spljošten pauk, videćeš senku nage, mlade žene. Smrt pauka će ti u narednim godinama doneti nesreću i muk za sofrom, ljudi će te pamtiti jedino po zlu. U kuću će ti od gostiju ulaziti samo vetar, na divanu predviđenom za gosta i u pustoj gostinskoj sobi carevaće paučina. Stariji meštani govore da se svakih deset godina u nekim vetrovitim i sipljivim jesenjim noćima, pojavljuje čovek obučen u pohabano plemićko odelo i dugo se moli nad razrušenim zamkom. Ne zna se ko je, ni od koga traži oproštaj. Jedino što se za sigurno zna, to je, da nije sveštenik i da ne pripada ni jednoj pozorišnoj putujućoj trupi. Lice nikada nisu uspeli da mu raspoznaju, kao da je svaki put imao zar od paučine. U tim noćima, u Golubincima, u okvirima prozora, pali se i po nekoliko sveća...
(legenda preuzeta iz knjige "SNOVI ZATRAVLjENIH KULA" Milana Belegišanina)

Jeste li se upecali?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 17:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pa, mi smo se svakako upecale...

Elem, taj zapis legende je prilično star, restauracija ovog objekta traje još od 2007. godine, i sada je (već neko vreme) u završnoj fazi. Nedostaje finalno uređenje enterijera i stalna postavka koja bi ga učinila reprezentativnijim u svakom pogledu.

Naravno, ukoliko očekujete dvor u stilu onih sa Loare, pod hitno menjajte očekivanja, dok se ne razočarate. ;)

Ovo je bila komanda pogranične uprave i rezidencija nadležnog kapetana.
Zgrada je na sprat, pa je svakako bila raskošna za ona vremena.
Bila je okružena vrtom, još i sad je ispred poveliki park (Karađorđev park)

Slika

Slika

Na platou ispred ove zgrade se završava karnevalska šetnja, tu se drže prigodni govori, objavljuje rezultat izbora najbolje maske, pušta muzika, i sl.

Slika

Slika

Unutrašnjost zgrade je prostor koji će jednom biti muzej. Od radova koji su završeni (osim saniranja fasade, koje je urađeno besprekorno): omalterisani su svi zidovi, stolarija zamenjena (nepoznato mi je koliko je izgledom verna originalu), patosi su podignuti i podovi izravnati betonskom košuljicom. Iznutra deluje... belo, sterilno prazno i nedovršeno.
I, nešto paučine ipak ima.
Dobro, možda i dosta paučine :lol:

Osim par dovrataka i kamenog stepeništa sa odgovarajućom balustradom, ništa drugo ne ostade...
Slika

Slika

Nisam očekivala dvorac sa Loare, ali u mojoj glavi se ipak gnezde neke nezvane slike... ušuškanih budoara, salona sa brokatnim draperijama, kristalnih lustera u salama sa ogledalski uglačanim podovima...
Ko me ter’o da čitam klasike u ranoj dobi...
Nema toga ovde. Još (nadam se...)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 17:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Od mene, baš na ovom mestu, i jedna totalno nevezana i totalno melanholična, koja možda može da oslika razlog i jačinu amplifikacije čežnje za dalekim draganom, ili žudnje za slobodom, ili želje za __________ (dopisati po sopstvenom nahođenju)

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 17:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I u znatno modernijoj izvedbi iskazane emocije:
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 17:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, karneval!

I opet, ukoliko u glavi počinju da vam se vrte scene iz Ria, u kojima figuriraju one vrckave Njambe glatkih butkica, golih... pupkova, i/ili još nekih atributa...
C. :snooty: Menjajte očekivanja.

Ovo je jedan sasvim pristojno zakopčan (a kakav bi i bio u februaru u Srbijici?), sasvim porodično pristupačan maskembal.

Lično sam očekivala više onih tradicionalnih ritualno-magijskih maski našeg podneblja, npr. (zajmim sa neta)
Slika

U stvarnosti, ovako je to izgledalo (najveći broj učesnika su deca :D ): na početku su mažoretkinje
Slika

Slika

Vrtići i škole koji su želeli da se priključe
Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 17:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Porodice

Slika

Slika

Slika


Grupe drugara različitih starosnih doba i stepena smorenosti čekanjem da kolona krene
Slika

Slika

Slika

Slika


Najbolji su mi bili odžačari maskirani u pčelice, sa sve žaokama na... zadnjem kraju :mrgreen:
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Februar 2019, 17:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

:shock: Ma ne...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.