Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 19:58

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 102 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Subota, 04 Jul 2015, 05:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Prelepo, samo se uglavnom ne zna kako se do mngih ovih mesta stize...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Jul 2015, 13:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/576514/NA-SAMO-SAT-VREMENA-OD-BEOGRADA-Mesta-za-beg-od-vreline


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 03 Avgust 2015, 17:05 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Paklena vrućina u gradu i odmor koji trajao još samo koji dan naterali su me da ponovo krenem u istraživanje Srbije. Nešto mi je palo napamet da godinama nisam posetio manastire u okolini rodnog grada, a da ih obavezno navodim kao mogućnost da se dopuni odlazak na akva park. Ovog puta plan je bio da posetim manastir Manasiju, pa sam se bacio na istraživanje karte ima li još nešto zanimljivo u okolini.

Slika

Manastir Manasija ili ranije poznat kao Resava zbog toga što se nalazi na obalama reke Resave najznačajnija je građevina Moravske škole. Ktitor manastira je despot Stefan Lazarević, poznat i kao Stefan Visoki, koji je sagradio ovaj manastir između 1407. godine i 1418. godine kao svoj mauzolej. Nalazi se na oko 30 kilometara od autoputa Beograd-Niš, blizu Despotovca.

Manastirski kompleks sastoji se iz crkve Svete Trojice, velike trpezarije ili takozvane „škole“ (koja se, teško oštećena, nalazi južno od crkve) i tvrđave sa 11 kula od kojih je najveća „Despotova kula“ (severno od crkve). U kompleksu se nalaze i konak za monahinje i suvernirnica. Manastirsko imanje prostire se oko manastira. Ispred ulaza u manastir postoji parking za 15-ak automobila, česma i toaleti. U manastirski kompleks se ulazi pristojno odeven (ne može u papučama, otkrivenih ramena, izrazito kratke mini suknje, ali sam ja ušao na primer u bermudama). Fotografisanje nije dozvoljeno u crkvi.

Više informacija o manastiru ostavio sam na našoj temi o manastirima i crkvama.

Slika

Krupajsko vrelo se nalazi u istočnoj Srbiji, na obroncima Beljanice na nadmorskoj visini od 220 m. Smešteno je u ataru sela Milanovca, udaljenom od Žagubice oko 35 km. Pristupačno je asfaltnim putem koji povezuje Krepoljin i Despotovac. Put je solidan regionalni put, osim poslednjih par km koji je u rupama koje su obeležene za krpljenje, ali jop uvek nisu popunjene.

Ovo vrelo spada u grupu kraških vrela, a temperatura vode kreće se od 9-11° C. Zbog izgradnje brane na otoku vrela visoke oko 3 metara vrelo danas ima izgled izduženog jezerca dužine 40 i širine 17 metara čija se voda atraktivnim vodopadom preliva preko brane. Speleoronilačkim proučavanjima u 1998. godini otkriveno je postojanje preko 70 m dubokog kraka pećinskog sifona kojim vode vrela dospevaju iz krečnjačkog masiva Beljanice. U blizini vrela je jak termalni izvor sa temperaturom vode od 26,50C.

U okolini vrela izgrađen je restoran sa 6 smeštajnih jedinica. Cena polupansiona je 1800 dinara. Uz restoran se nalazi i ograđeni bazen sa toplom vodom iz termalnog izvora, ulaznica 100 dinara. Za vikend je bilo 10-ak kupača, uglavnom lokalaca, ali je bilo i automobila sa beogradskim registracijama. Kako sam pratio sa terase dokazivanje hrabrosti je bilo da prvo skočite u jezero sa hladnom vodom, a zatim u bazen sa toplom.

Preporučujem pastrmku uzgojenu u ribnjaku pored vrela, a ako želite možete sami da je upecate. Ponuda je veoma svedena, osim ribe ima još jela sa roštilja, homoljsko jagnje sa ražnja nije bilo gotovo do 15h, sir sami prave. A možete i kupiti ovčiji sir za 700 dinara po kg. Cene su pristupačne porcija pastrmke (2 kom) sa pomfritom, salata, piće, kafa uz zajedničku pogači i kiselu vodu su 820 dinara po osobi. Na ostavljenu napojnicu od 200 dinara, konobarica je došla da mi kaže da sam dao više para nego što je potrebno. Vidi se da je još sve u povoju, trebalo bi poraditi na higijeni i kvalitetu usluge, ali ima potencijala. Oko vrela nema gde da prošetate, ako se ne odlučite za ručak 30 -45 min je maksimum potreban za posetu i slikanje.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Izvor Mlave nalazi se u prirodnom amfiteatru. Izvor ima oblik jezerca prečnika tridesetak metara, tamnozelene boje vode koja pri većim izdašnostima može dostići i 15 kubnih metara u sekundi, kada se beličasto ili crvenkasto zamuti. Voda iz jezera dolazi uzlazno iz velike dubine. Do sada su ronioci uspeli da se spuste u podvodni levak vrela preko 70 m u dubinu, a da nisu dospeli do dna sifonskog kanala. Nekada glavni izvor vode Žagubice i mesto okupljanja naroda za svetkovine i obrede, vrelo Mlave danas je atraktivni turistički kutak, sa uređenim obalama i pošumljenim padinama.

Uz vrelo se nalazi hotel sa restoranom. Restoran deluje uređenije, ali ni ovde nisam bio nešto posebno zadovoljan uslugom. Hotel ipak deluje da nije renoviran popriličan broj godina, nameštaj deluje staro, ali je čisto. Oko hotela ima uređenijih staza za šetnju, a deluje da tu dolaze deca na rekreativnu nastavu. Suvernirnica nije radila u subotu.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Manastir Gornjak ovom prilikom nisam posetio iako je na slikama delovao zanimljivo. Odlučio sam da krenem ka Petrovcu na Mlavi i vidim kako izgleda banja Ždrelo i da li vredi posetiti je. Ali ostavio sam ga na karti kao ideju kako izlet može da izgleda.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 21 Februar 2016, 22:19 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Evo još jednog predloga za vikend u Srbiji. Ovog puta krajnje odredište bio je Sisevac ili Sisojevac, izletište u Pomoravlju.

Za početak mapa da možete da se orijentišete o čemu pišem.
Slika

Kako se uz put nalazi manastir Ravanica, značajna zadužbina kneza Lazara, predlažem da posetite Manastir. Više o manastiru pisao sam na temi o manastirima u Srbiji, zato na ovoj temi samo jedna slika.
Slika

Sisevac
U podnožju Kučajskih planina, na 360 metara nadmorske visine, nalazi se Sisevac. Udaljen je 160 km od Beograda, a samo 20 km od isključenja sa auto puta kod Ćuprije. Sisevac je smešten na izvoru reke Crnice u prelepoj kotlini okruženoj šumama. Mesto karakteriše jedinstvena "ruža vetrova", očuvana priroda, zelene šume južnog Kučaja, bistra reka i potoci koji se u nju slivaju, termalna voda... Prirodne prednosti daju dovoljan razlog da posetite Sisevac i da ga posle toga uvrstite u jedno od mesta za odmor u koje ćete se stalno vraćati. Izletište je bilo jako popularno 80-tih godina prošlog veka kada su mnogi tu sagradili vikendice, školska deca odlazila na rekreativnu nastavu, zatim je naglo propalo tokom perioda tranzicije, a poslednjih par godina se ponovo obnavlja.

Slika

Mesto je leti popularno zbog velikog olimpijskog bazena na kome obično nije velika gužva kao na gradskim bazenima ili akva parku u Jagodini.
Slika

Ambiciozni privatnik koji je je privatizovao bazene pronašao je termalnu vodu na 216m dubine i sagradio i bazen u kojem je temperatura vode 34 - 36 stepeni. U razgovoru smo saznali da planira (zapravo već je započeo) izgradnju spa centra.
Slika

Nema baš mnogo uređenih staza za šetanje.
Slika

Pored bazena je izgrađen restoran sa smeštajnim kapacitetima, sobama i apartmanima.
Slika

Slika

U mestu se nalazi i manastir posvećen sv.Sisoju po kome je mesto i dobilo ime.
Slika

Ono po čemu je Sisevac takođe poznat je ribnjak pastrmke i ako nekada posetite ovo mesto to obavezno morate da probate, porcija košta 550din.
Slika

Sisevac treba posetiti ako želite "lenji" dan na bazenu bez gužve (vikendom je naravno punije) u lepoj prirodi, sa dosta prostora da igrate lopte ili roštiljate ili ako ste u poseti Resavskoj pećini na primer pa da svratite na ručak. Put nije baš sjajan, na pojedinim mestima čak nije ni asfalt, ali je bez rupa.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 21 Februar 2016, 23:30 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Petak, 22 Avgust 2014, 23:54
Postovi: 115
Sisevac i Senjski rudnik i Ravanicu posetio sam pre par godina, baš mi je drago da je izletište sređeno. Sa prvim lepim danima, planiram vikend tamo. Izvor Mlave mi je takođe destinacija koju moram obići, hvala na prilogu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Februar 2016, 09:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Rado ću otići tamo, hvala ti što nas podsećaš na ovako lepa izletišta po Srbiji! VlaMar, da li ste ručali u restoranu sa gornje slike? Obavezno bi tamo ručali pastrmku. Da li se vama dopalo kako su je spremili?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Februar 2016, 11:31 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Baki nisam ni pretpostavio da još neko zna za Sisevac, mislio sam da je to samo lokalno izletište. Napredak se vidi u prethodne 2-3 godine, ima još dosta da se radi da bude dostojno mesta u kome bi se proveo vikend. Za sada mu je bazen glavna prednost.

Milena cilj posete i jeste bio restoran, želeo sam mirno mesto na koje ćemo otići na ručak povodom rođendana. Pastrmka je zaista dobra i ukusno spremljena i preporučujem je. Može se kupiti i sveža i recimo sami da roštiljate ili ponesete. Leti je mnogo lepši utisak kada su stolovi u bašti pored bazena. Meni u restoranu je "minimalistički".

Da ja ne bih navodio evo linka http://www.sisevac.rs/ pa možeš pogledati i cene smeštaja i jelovnik i nešto slika, mnogo lepših od mojih slikanih u proleće - leto.

Ako neko reši da prespava u mestu, što zaista nije loša ideja leti ako želite da pobegnete za vikend iz Beograda, ima dosta soba za izdavanje u uređenim vikendicama sa dvorištem. U blizini (~50 km) su i Resavska pećina, Lisine, manastiri Manasija i Ravanica, Senjski rudnik sa muzejom rudarstva, pa i Jagodina.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Februar 2016, 15:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
VlaMar je napisao:
Baki nisam ni pretpostavio da još neko zna za Sisevac, mislio sam da je to samo lokalno izletište. Napredak se vidi u prethodne 2-3 godine, ima još dosta da se radi da bude dostojno mesta u kome bi se proveo vikend. Za sada mu je bazen glavna prednost.


Ево, чак и ја чуо за Сисевац :D ! The truth is out there....

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Februar 2016, 18:31 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:text-bravo: VlaMar za destinaciju,
I hvala ti što me podseti. :ljubac:
Letovali smo tamo 10 dana osamdeset-i-neke. Nije bilo bogzna kako razvijeno tada, bazen je bio prilično zapušten, ali to nas nije sprečavalo da se banjamo...
Crkva je bila prilično ruinirana, freske izgrebane, od konaka samo temelji i tu i tamo pokoji deo zida...
Sećam se i da je priroda fantastična za šetanje, cunjali smo mi klinci čoporativno po livadama i šumama, pili vodu direktno iz potoka, brali divlje kupine (avgust mesec :D)...


Eh, 'sve je lako kad si mlad'... :smesko-levo-desno:

Drago mi je da se nešto pozitivno dešava tamo

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Februar 2016, 18:40 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 12 Januar 2016, 00:13
Postovi: 64
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Bata
Pozdrav za VlaMara. U Sisevcu sam boravio dva puta, na produženom vikendu sa poslovnim partnerima. Prvi put 2013. jednostavno sam bio oduševljen, prirodom. Lokacija je bez signala za mobilni telefon,fiksni više ne radi nego što radi a internet je misaona imenica.
Oduševila me je jednostavnost tamošnjih ljudi, kojima kao da je vreme stalo. Sve poslove obavljaju polako bez imalo žurbe i stalno su nasmejani. Restoran u sklopu kojeg se nalazi više lepo uređenih soba, nalazi se pored bazena sa termalnom vodom u kome je milina boraviti.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Februar 2016, 18:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Ne znam šta da kažem, osećam se kao da sam vam predstavio toplu vodu :oops:
Drago mi je Isidore da ti se dopalo, možda i jack da drugu šansu ovom mestu.
Daco potvrđujem sve što je Isidor napisao, nema signala mobilne telefonije, nema interneta, a i fiksni slabo radi :laughing-rofl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Februar 2016, 20:32 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 12 Januar 2016, 00:13
Postovi: 64
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Bata
VlaMar, ovu tvoju zadnju rečenicu pričam Daci već tri godine i ne veruje mi. Valjda će sad poverovati. :lol:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Februar 2016, 21:01 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Petak, 22 Avgust 2014, 23:54
Postovi: 115
VlaMar je napisao:
Ne znam šta da kažem, osećam se kao da sam vam predstavio toplu vodu :oops:


Naprotiv, dao si nam impuls za ponovni obilazak, ko zna kad bih ponovo otišao. Sa prvim lepim danima spremam se, a ima još kandidata sa foruma za isto.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 24 Februar 2016, 10:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Znam da bi ovde trebalo pisati lične preporuke, ali ovo je podsetnik za ideje

Evo linkova gde se mogu naći pobrojane neke zanimljive lokacije kod nas, koje možda vredi videti

Dvorci i vetrenjače su mi lepše obrađene u Vojvodini
http://www.dvorci.info/vetrenjace/mapal.php

A za kompletnu Srbiju ima par sajtova, npr
http://www.discoverserbia.org/sr/vodopadi
ili
http://www.mojaavantura.com/ideje/srbij ... -atrakcije

Lepo je što možeš da vidiš listu onih atrakcija koje te zanimaju ili po regionima šta ima da se vidi...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 24 Februar 2016, 10:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
baki58 je napisao:
VlaMar je napisao:
Ne znam šta da kažem, osećam se kao da sam vam predstavio toplu vodu :oops:


Naprotiv, dao si nam impuls za ponovni obilazak, ko zna kad bih ponovo otišao. Sa prvim lepim danima spremam se, a ima još kandidata sa foruma za isto.


Jednostavno, samo neko treba da nam da ideju!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 102 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.