Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 20:32

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 11 Januar 2016, 17:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Miki, :ljubac:
tako sam se i spremala, kao da ću ja da putujem, od momenta kad je saznao da treba da ide :D

'Ajde da privodim kraju:

Kule

Prepoznatljivi vizuelni identitet ovog grada stvaraju i njegove kule. Kod ovako visokih građevina, velika pažnja se pridaje merama koje omogućavaju da zgrada izdrži udare vetra, požare, zemljotrese i munje.

Na slici su, s leva udesno: Svetski finansijski centar, Jinmao kula i kula Šangaj.
Slika

Slika

Tog dana kad je naš Putnik slikao, izgledale su ovako (vazduh se takođe vidi, ali rekoše mu da to nije zagađenje, nego obična magla, a i nije ga baš mnogo :mrgreen: štipalo za oči i nos):

Slika


Kula Šangaj (Shanghai Tower) je najviša zgrada u Kini. Visoka je 580m. Unutrašnjost zgrade se spiralno uvija, kao zmija, a dva sloja staklene fasade pružaju toplotnu izolaciju nalik termos boci. Razmak između unutrašnje strukture i staklene fasade varira od 1 do 10m. Ima 108 liftova, koji do vidikovca na visini od 500m stižu za 1 minut (!!! Gde je onaj smajli-što-pada-u –nesvest!) i to su najbrži liftovi na svetu.

Svetski finansijski centar (World Financial Center)
Završen je 28. Avgusta 2008, i sa svojih 492 metra visine druga je po visini zgrada u kontinentalnom delu Kine. Ima 101 sprat, i u vreme kada je završena, bila je najviša zgrada na svetu.
Na spratovima 94-100 se nalazi vidikovac. Sky walk na 100. spratu je hodnik, čiji je pod napravljen od stakla, pa se posetiocima čini da hodaju po vazduhu.
Da li mi se čini, ili je arhitekta došao na genijalnu ideju finalnog oblika ove zgrade dok je, nekog žarkog leta, sa flašom piva u ruci, po fiokama svoje zbrkane kuhinje bezuspešno tražio...
Slika)

Jinmao kula (Jin Mao Tower) je treća po visini kula u Šangaju, završena je 1999. godine. Visoka je 420,5 m (Obratiti pažnju na ,5 :mrgreen:) i ima 88 spratova. Arhitekta koji je osmislio ovu zgradu, Adrian D. Smith, kombinovao je elemente tradicionalne kineske arhitekture sa sa modernim stilom, pa se ovo smatra jednom od najbolje konstruisanih zgrada u današnjoj Kini.
Na vrhu se takođe nalazi vidikovac, gde istovremeno može boraviti čak 1000 ljudi. Liftovi se kreću brzinom od 9.1 m/s, pa se od prizemlja do 88. sprata stiže za 45 sekundi


Sve su ovo interesantna mesta, ali naš Putnik se popeo na vidikovac ove zgrade

Slika

Kula Biser istoka (Oriental Pearl TV Tower), zajedno sa mostom Jangpu na severoistoku i Nanpu mostom na jugozapadu, formira sliku „dva zmaja koji se igraju biserima“.
Visoka je 468 metara i šesti je po visini u svetu, a u Kini drugi po visini TV toranj. Osnovu mu podupiru tri držača široka po 7 metara. Jedanaest čeličnih sfera su nanizane na 3 stuba široka po 9 metara.
Ima tri velike sfere, uključujući i najvišu, koja je nazvana svemirski modul. Postoje i pet manjih sfera, kao i tri dekorativne u osnovi tornja. Ova građevina nalazi se na bogatom travnjaku, pa daje sliku bisera koji sjaje na podlozi od žada.
Posetioci mogu koristiti dvospratne liftove u koje staje do 50 osoba, i kreću se brzinom od 7 metara u sekundi.
Unutar kule nalaze se brojni sadržaji. U podnožju se nalazi Istorijski muzej. Velika donja sfera sadrži futuristički svemirski grad i vidikovac. Vedrim danima, pogled je neverovatan. Pet manjih sfera su hotel. Na vrhu su smeštene prodavnice, restorani (uključujući i restoran koji rotira), i sprat koji je vidikovac, na visini od 342m.
Evo šta je Putnik video dok je sa vrha razgledao okolinu:

Slika)

Slika)

Slika)

Slika)


Možda bi ovo bilo rešenje za pešake na Slaviji?

Slika)



A kad je pogledao pravo dole...

Slika)

Skoro kao ’Luke, I am your father’... :mrgreen:


Da, i ovde posetioci imaju priliku da ’hodaju po vazduhu’. Kaže Putnik da je najzabavnije gledati ljude kako ’hrabro’ hodaju po gredama na spojevima ovih staklenih ploča, za svaki slučaj… Pa, njemu je svakako bilo zabavno. Ja slučajno znam da on uopšte nema gen za strah od visine...

**************


Poštovana publiko, to je bilo sve što smo pripremili za vas... :ljubac:

Da kažem još i da mi je bilo baš teško da sastavim ovaj putopis. Fali mi osećaj daha i duha ovog grada... lakše pišem kad se poznajemo lično... Ali mi bilo bzvz da samo ljuljnem slike, kad sam već skupila toliko materijala. Reko', neće da škodi da i to objavim...
U svakom slučaju – nadam se da ste uživali u ovim prizorima i pričama.

最後 (The end)



Poštovana Pef :ljubac: , udri

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 11 Januar 2016, 18:38 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jack- :bravo: ! :ljubac:

Za nekog ko je "pisao putopis iz druge ruke", savrseno si to uradila! :clap:
Za onog ko je, bar nesto od svega toga, video- vratila si lepa secanja! :ljubac:
Hvala, hvala, hvala! Slika ("ud'ricu" kad napisem "Jahorinu"!) :shhh: :shifty:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 11 Januar 2016, 18:51 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Bilo je pravo uživanje :bravo:
Uvek su me privlačile te daleke destinacije i stare kulture. Iako mi po slikama ovo deluje kao "težak" uticaj Menhetna i Las Vegasa na tradicionalnu arhitekturu uživao sam u svakoj slici.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Januar 2016, 02:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Џек, није битно која је рука у питању, мајстор си :bravo: .
Могла би профи да се бавиш писањем путописа :D !

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Januar 2016, 11:28 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Miki, :ljubac:

A kad je pogledao pravo dole...

Slika)

Skoro kao ’Luke, I am your father’... :mrgreen:


Da, i ovde posetioci imaju priliku da ’hodaju po vazduhu’. Kaže Putnik da je najzabavnije gledati ljude kako ’hrabro’ hodaju po gredama na spojevima ovih staklenih ploča, za svaki slučaj… Pa, njemu je svakako bilo zabavno. Ja slučajno znam da on uopšte nema gen za strah od visine...

**************


Poštovana publiko, to je bilo sve što smo pripremili za vas... :ljubac:

Da kažem još i da mi je bilo baš teško da sastavim ovaj putopis. Fali mi osećaj daha i duha ovog grada... lakše pišem kad se poznajemo lično... Ali mi bilo bzvz da samo ljuljnem slike, kad sam već skupila toliko materijala. Reko', neće da škodi da i to objavim...
U svakom slučaju – nadam se da ste uživali u ovim prizorima i pričama.

最後 (The end)

Poštovana Pef :ljubac: , udri


:bravo: :bravo: :text-bravo: :ljubac:

Divno! Uživala sam u tvojoj priči, kao da sam bila tamo, a ti si nam tako dobro ispričala kao da si sama šetala tim ulicama. Verovatno ti je bata sve podrobno ispričao. Ali, bez obzira na to, ja sam prosto oduševljena kako si se dobro informisala o svim tim građevinama. Na ispistu o poznavanju Šangaja, možeš komotno da dobiješ 10.

Sve one tradicionalne zgrade su divne i romantične, ali najveći utisak na mene nekako ostaviše ove kule, posebno ona sa oblom kupolom na vrhu. Wow, rado bih se popela, iako bi me sigurno hvatala nesvest na tom staklenom podu. Kako im tek šibaju liftovi i kako su veliki, to je još uvek pravo čudo tehnike za nas, kao i sve drugo u tom modernom gradu.

Evo na kraju da upotpunim priču spotom grupe Pet Shop Boys, gde se na samom početku lepo vide ove kule i panorama grada.



Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Januar 2016, 18:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Hvala drugari! :ljubac:

Petronije, mogla bih ja da pišem, i volela bih, kad bi neko finansirao putovanja :whistle:

Što reko'o Duško Radović, 'Danas bi bilo dobro otputovati negde o tuđem trošku i bez razloga'
O, tako dobro...

Još jedan razlog što sam ovo ispisala je to što, ne nađoh po netu ništa slično na srpskom, nikog da je putovao pa preneo utiske... E, sad će da ima - kod nas :smesko-gore-dole:

Kad rekoh utisci, evo Putnik će nam preneti još malo svojih doživljaja, opet, je li, preko svog pisara
(on je više verbalni tip, radi samo putopriče :D, kuckanjem će se baviti u nekom sledećem životu)

DakleM, put: Qatar Airways, Bgd-Sofia-Doha-Shanghai 18 sati. Predbožićna gužva u avionu, nije baš mogao da spava, ukočio se od sedenja...
U povratku je bila mnogo manja gužva, odmah više vazduha i više prostora, pa je lakše podneo put, iako je trajao 20,5 sati.
Firma je organizovala prevoz, kaže: sreća da su uzeli Qatar, ima i A3roflot varijanta, ali je čuo da su avioni manje komforni, i da se mnogo češće dešavaju 'nezgode' sa gubljenjem prtljaga...
Uglavnom, stigoše ok.

Od aerodroma do grada ide Maglev voz (magnetna levitacija je princip rada, tj lebdi na magnetnom polju iznad šine :mrgreen:), najbrži voz na svetu, koji vozi 486 km/h, i rastojanje od 30 km do centra grada pređe za 7 min 20 sec :shock:

Može da se ide i taxijem, uz upozorenje da taksisti uopšte ne znaju engleski, niti raspoznaju latinično pismo (o ćirilici da i ne govorimo :mrgreen:). Ako se odlučite za taxi, bitno je da imate naziv hotela i adresu ispisano kineskim pismom, da im možete dati cedulju. Ako niste to na netu na vreme našli, na info pultu će vam rado ispisati šta treba...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Februar 2016, 14:15 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
O, Jack, kako mi je trebao ovakav jedan putopis!
Kapa dole i za reči i za slike :clap:
Bar sam na kratko pobegla iz ove sive svakodnevnice i otisnula se, uz tvoju pomoć, u neki drugi svet - na daleku, živopisnu i nadasve, privlačnu destinaciju :romance-heartbeating:

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Februar 2016, 17:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Jelena, drago mi je da ti se svidelo :ljubac:

Sve se kanim da dovršim pisanije, treba još da mu ćapim slike sa telefona...
Biće i to, što rekoše neki :mrgreen: : Uskoro...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Februar 2016, 08:39 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
''Ćapi'' mu te slike što pre ;)

jack je napisao:

Biće i to, što rekoše neki :mrgreen: : Uskoro...

:laughing-rofl:

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 23 Februar 2016, 21:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
DakleM,

Izvinjavam se publici što tek sad stižem da dovršim ono što je falilo, još malo ličnih utisaka našeg Putnika:

Hotel Grand Milenium, 5*, 'mermer i zvuci' :D
Luksuzan hotel, luksuzne sobe... Začkoljica: između kupatila i sobe je zid od prizme, pa je providan. I spoljni zid kupatila je ceo u staklu, tj. isto providan, a spoljašnjost zgrade je okrenuta ka drugoj zgradi, prekoputa ;) ... Voajerčine jedne kineske...
Evo kartice hotela

Slika

Evo kako izgleda kartonče za sporazumevanje sa taksistima, gde su napisane adrese znamenitosti

Slika

Sa leve strane je naziv i adresa hotela :D
Možda i broj telefona?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 23 Februar 2016, 21:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Hrana i piće:
Voda iz česme nikako nije za piće! Samo flaširana voda.
Kafa se može naći samo po restoranima gde ima evropske hrane, po prilično nesrazmernoj ceni.
Kinezi piju čaj, u restoranima vam donose čajnike na sto bez pitanja da li ga pijete. Osim čaja može da prođe i kinesko Tsingtao pivo, iznenađujuće dobro.
Carski zeleni čaj prve klase možete kupiti samo u Kini, ne izvozi se, ako volite takve suvenire, ili znate nekoga koga bi ovakav poklon obradovao.

Što se tiče hrane, kaže da kikiriki trpaju svuda, od supe, sosova, pečenih mesa, salate, do deserta. Ako je neko alergičan, mora dobro da pazi... Punjenih peciva nebrojeno vrsta, što kuvanih na pari, što u wok-u, oduševio se.
Vole ljutu hranu, čak su i supe ljute – isto se oduševio.
Imaju dimljene specijalitete, ne samo od svinjetine, nego i npr dimljene pačije jezike, žablje batake... :mrgreen:

'Sjaj i beda Holivuda'...

Probao je suši, nije ga se naročito dojmio, probao žablje batake (to mu se svidelo), nije baš imao nameru da isprobava egzotike tipa: zmije, insekti ili šnicle od psa... (bljak. Ok, kulturološke razlike i tako to, ali: bljak!)
Morska stvorenja su sva na meniju, ne samo ona koja su nama prepoznatljiva kao hrana, nego i npr. morski krastavci...

Na ulici može da se kupi svakojaka ulična hrana za beskrajno sitne novce: kolačići od pirinča, (u ljusci) pečeni slatki krompir, neki zamotuljici (kockaste sarmice :lol:) od povrća u lotosovom lišću itd, ali nije imao hrabrosti da proba, prvenstveno zbog higijene...
Kaže da ima na svakom koraku javnih wc-a i kupatila, ali je to iz razloga što oni većinom i danas žive sa brojnim porodicama svi u 1 sobi. Kupatila i wc koriste javne, ni kujne nemaju nego jedu tu skroz jeftinu hranu sa ulice...
Pa, koliko često onda peru ruke...? :shock:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Utorak, 23 Februar 2016, 21:28, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 23 Februar 2016, 21:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U donedavno siromašnim ribarskim selima u okolici Šangaja koji su izgrađeni na zamršenom spletu kanala, turizam je doneo bolji život i sada stanovnici žive uglavnom od ugostiteljstva i trgovine. Takav je i vodeni grad o kojem sam već pisala.

Evo nekoliko razglednica iz Vodenog grada, to su grafike njihovog tradicionalnog stila:

Slika

Slika

Slika

Tu je sniman i neki od nastavaka filma Nemoguća misija (ne pratim... :confusion-shrug: ). Zahvaljujući neverovatnom širenju grada, ova udaljena sela sada su postala predgrađa Šangaja, a od samog centra udaljena su do 250 kilometara. Šira urbana zona ove metropole je tolika da se možete voziti stotinama kilometara, a da vam se čini da grad uopšte niste ni napustili. Kada ga konačno napustite ponovo se nađete u drugom gradu-satelitu kojih oko samog Šangaja ima puno.
Fabrika u kojoj su bili je nešto preko 100 km udaljena od hotela i nalazi se u jednom od tih satelitskih gradića. Ljudi koji tu žive uglavnom i ne mrdaju odatle, pa neki i zagledaju Evropljane ljubopitljivo :mrgreen:, ali niko nije tražio da se slika. Možda i zato što nemaju foto aparate ni telefone...

Čistoća ulica, parkova, stanica, je na zavidnom nivou, tu se iznenadio, ali baš, baš paze i čiste.
Možda je i logično, to što nema papirića po ulici. Već znate zašto u Kini nema komaraca - svako je ubio svog... Možebiti i za papiriće slično ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 23 Februar 2016, 21:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još malo slika iz Ju Jan vrta

Vrtne stene, uključujući i onu čuvenu
Slika

Slika

Svi elementi vrta imaju neku simboliku, i svi elementi (osim valjda vatre) moraju biti zastupljeni i u najmanjem vrtu. Dodatna je simbolika bunara, njih su kopali kad dobiju sina, a za ćerke su sadili drveće. To u ranija vremena, dok nije bilo ograničenja za broj dece...

Slika

Ovi paviljoni su takođe umetnička dela, izraz harmonije sa prirodom.

Evo nekoliko prozora od kovanog gvožđa:

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 23 Februar 2016, 21:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još poneka fotka sa šetališta (Band-a). Jedna džunka

Slika

I još jednom Kula Biser istoka (Oriental Perl)

Slika

Od Banda kreće najpoznatija ulica Šangaja, Nanđing. Ova pešačka zona prepuna je dućana raznih poznatih svetskih brendova, kafića i restorana, a tu je i vozić za turiste. Kineze možete videti kako igraju uz muziku uličnih svirača, ili vežbaju tai-či, atmosfera je fantastična.
Ulica Nanđing vodi do ogromnog Narodnog trga, gde se nalazi Šangajski muzej.
Evo magnetića iz muzeja, prikazuju tradicionalno kinesko slikarstvo (nijedna od fotki iz tog dela nije uspela, kaže da stakla imaju neki poseban sloj, da onemoguće fotografisanje)

Slika

U muzeju se mogu kupiti posebne monografije koje obrađuju željenu temu (drevnu bronzu, keramiku, slike, kaligrafiju, skulpturu, žad, kovanice, nameštaj iz epoha Ming i King, pečate i umetnost nacionalnih manjina), cene su im oko 20€

Generalno, Kina dosta pokušava da razvije turizam, interno. Kaže, sve je brojnija ta 'srednja klasa' u koju spadaju npr inženjeri, lekari i sl. koji sada imaju dovoljno para da finansiraju turistička putovanja za svoju porodicu, i prilično je popularno da obilaze znamenitosti u svojoj zemlji. A mesta tipa Šangaja su za njih egzotika u sopstvenoj kući, gde čak mogu i Europejce da sretnu! Pa i da se možda slikaju sa njima!!! :lol:

Za naciju od 3 milijarde ljudi, ako samo 1% krene da putuje... mnogo je to i bez vaučera :mrgreen:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 23 Februar 2016, 21:44 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Za kraj, evo i pribavljenog vrlo, vrrrrlo kratkog klipa snimljenog ispred Hrama Bude od žada, tek da se čuje kako zvuči ono njihovo pojanje, uz okret od 360. Svuda oko hrama su prodavnice koječega, nije mu se svidelo što je tako komercijalizovano, ali eto...



Saznala sam i koji je to praznik: najkraći dan u godini je dan kada možete kontaktirati svoje pretke, to je dan kada je granica između ovog i onog sveta najtanja...
Služba je zahvalnica duhovima predaka koji bdiju nad potomcima 8-)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.