Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 20:06

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 222 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 14 Februar 2016, 20:29 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Hvala na čitanju! :-) Drago mi je da ti se dopalo.
I... Svaka tebi čast što si izdržao da čitaš u jednom dahu! :D
:ljubac:

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 14 Februar 2016, 21:53 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
To se zove kapacitet pluća :handgestures-thumbupright:

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 15 Februar 2016, 21:00 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
:pray: Dobro je da je izronio! :D

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 18 Februar 2016, 15:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Čini mi se da se u Americi tačno zna ko šta i kako radi. Zna se neki red. U neku ruku, to mi se sviđa.

Još jednom, :bravo: Zmaki!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 18 Februar 2016, 21:35 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Mislim da si u pravu. :D

:ljubac: Hvala, Miki, još jednom! :ljubac:

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Avgust 2018, 19:53 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
TERRA MAYA - delić karipskog raja

2. avgust 2014.
Lake Geneva, USA
Sveti Ilija, mamin rođendan

Slika

2015.
ZMAJA je napisao:
Piše da će se onome ko pozvoni desiti čudo. Ja sam pozvonila, a čudo se još nije dogodilo.


:think:

2016. Beše čuda, nije da nije... :pray: :dance:

2017. :roll:

5. februar
''Kad ti beše ideš na raspust? Ima super povoljna karta. Da dođeš preko leta, a? Sad ćeš imati i svoju sobu, i dvorište... Meni odgovara da stigneš 4. jula, tad ne radim...''

31. mart
''Čestitamo, Vi ste dobitnik Nagrade grada Beograda za oblast obrazovanja za 2016. godinu!''

30. maj
''Stižem danas i donosim ti vruća, prva tri primerka ''Mie Lavandule!''

21. jun
Promocija ''Mie Lavandule'' na mestu radnje
''Prvi put u istoriji naše male ulice imamo ovakav događaj. Dobro došli u bajku uživo!''

4. jul
Chicago, USA
Stigla tetka, može vatromet! :op-op:

Slika

:op: Neopisiva radost! :op:

Slika

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Avgust 2018, 22:36 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Moj dom narednih šest nedelja biće u Maunt Prospektu, predgrađu Čikaga.
Sestra i zet konačno su uspeli da kupe kuću. Pravu. Lepu. Veliku. Sa dvorištem. U divnom, mirnom kraju. :smesko-levo-desno:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Kofer sam, ovoga puta, napunila svojim i još nekim knjigama, koje su se gurkale sa babinim kruškicama, jednom lutkom, nekoliko šnalica, malo rakije, kajmaka i dva para gaća. Tako ispalo. :mrgreen:

Smeštena sam u gostinsku sobu: veliki krevet, plakar, komoda, noćni stočić - šta mi više treba! :dance: Kupatilo delim sa princezom. Na spratu su još princezina soba, mamina i tatina, kao i ofis. Niko se ni sa kim ne gura. Obećavajuće! :smesko-gore-dole:

- A molim te, molim te, molim te, mogu li sa tebe da spavam? :romance-inlove: :roll:

Narednih šest nedelja princezina soba zvrjala je prazna, a ja sam dobila cimerku. :mrgreen:

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 Avgust 2018, 17:44 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Moja cimerka i ja odlično smo se slagale, ako zanemarim razvlačenje tokom obroka, svađe prilikom pokušaja odvikavanja od tableta, raznih ''neću'' i sl. Dečja posla. :D

Sestra prva izlazi iz kuće (nekada i pre 6h), a vraća se oko 18h. Zet odlazi oko 9h i retko stiže pre 21h. Dakle, cimerka i ja po ceo dan same.

Raspust je princezi već odavno počeo, još krajem maja, pa je trebalo uneti neke aktivnosti da se malo razmrda. Šta nam je bilo na raspolaganju: kupanje u gumenom bazenu u dvorištu, malo šetnje do parka iza kuće, vožnja bajsa po kraju, kreativne zanimacije, igre u ''igraonici'' u podrumu, crtaći, čitanje...

Slika

Slika

Slika Slika Slika

Prepisuje na srpskom i pravi svoju knjigu... :D

Slika

Jedva sam čekala da čujem kako čita mojih ruku delo, koje je posvećeno baš njoj. Obično je ona meni tokom dana čitala verziju na engleskom, ja njoj pred spavanje na srpskom. Zavolela je ''Miu Lavandulu''. :romance-heartbeating:

Slika Slika

Ubrzo po mom dolasku, neko je izabrao omiljene ilustracije iz knjige i dobio slike za sobu. Sa nekim baš super popustom, ovo košta oko 100$. Kvalitet je odličan. :)

Slika

Slika

Park iza kuće... Ima atletska staza, teren za basket, deo za dečje igre, ogroman travnati deo...
Jednom smo srele dvoje starije dece i troje staraca, a uglavnom je prazan. :(

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Dva puta nedeljno princeza je imala treninge - tenis i karate. Ako ni nana, ni mama ne stižu - nema treninga. :snooty:
Trener karatea je naše gore list i kaže da nam je čeljade veoma talentovano. :smesko-levo-desno: Treninzi se održavaju u opštinskom sportskom centru, gde su uslovi odlični.

Slika

Slika

Slika

Slika

Vikendi su ostajali za odlazak na lokalni bazen (svaka opština ima bazen veličine ''Taša'') ili kod zetovih roditelja, ili za neko druženje.
Imala sam priliku da idem na 1. rođendan jedne devojčice čiji su roditelji našeg porekla. Zabava u dvorištu i sve u znaku lubenice - od autfita cele porodice, do najsitnijih detalja na stolovima i oko njih. Desetak klinaca, mnogo više odraslih, gumeni dvorac, baloni, stolovi, pesak, torte, kolači, gomila ukusne hrane koja se i na licu mesta priprema, razne vrste pića, srpska zabavna muzika... Tu sam prvi put jela sir bri, npr. Bilo me je sramota da slikam sve, prvi put sam ljudima ušlu u kuću. :D

Slika

Jednom smo uspele da odemo i kod još jedne naše zemljakinje, koja se srećno udala za našeg momka. I oni imaju devojčicu, ali mnogo mlađu od naše princeze. Poseduju stan u naselju koje ima bazen i relativno su blizu moje sestre. Nismo stigle da se organizujemo da odemo i na druženje na njihovom bazenu. :(

Ovo je ulaz u njihovu zgradu, hodnik na njihovom spratu i pogled sa terasice. Jasno vam je, bilo mi je glupo da škljocam okolo, prvi put sam u kući. :D

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Prve komšije, preko puta, jedna porodica Bosanaca. Kao i većina EX YU zemljaka, deo leta provode u otadžbini.
Imale smo obavezu da hranimo komšijine ribice u ribnjaku i uzimamo njegovu poštu. Princeza je bila ponosna na zadatak koji su joj dodelili. :smesko-levo-desno:

Slika

Pogled iz komšijinog dvorišta na našu kuću

Slika

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 Avgust 2018, 19:55 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Prvi dan škole moje princeze i moj poslednji dan boravka su se poklopili. Dogovor je da ja tog dana odem po nju, pre odlaska na aerodrom. Više puta smo kolima prošle tuda, ali nije isto kada treba ići peške, zato koristimo jedno popodne da odemo u šetnju do škole i obližnjeg parka. Imam zadatak da pamtim put. Kako je meni tamo svaka ulica ista, nije mi bilo lako. :mrgreen:

Park u neposrednoj blizini škole - dva mala jezera, vodoskok, patke... Patke se u dvorištu kuće često čuju u daljini, a mogu se videti i kako preleću. U okolini ima više jezeraca, pa je to valjda razlog.

Slika

Deo parka sa rekvizitima bio je prilično pun dece, pa nisam slikala. Posetioci - Indusi.
Ceo kraj naselili su članovi ove zajednice. To su uglavnom skromnije kuće, porodice sa troje i više dece, ali su većina njih doktori, inženjeri, kompjuterski magovi...

Porodica sa četvoro dece igra fudbal

Slika

I deca u školi su uglavnom ovog porekla, kao i meksičkog. Tek poneko dete evropskog porekla ili Amerikanče. Baš iza njihove kuće nalazi se nekoliko socijalnih zgrada u kojima uglavnom stanuju Meksikanci.
To je ono čime moja sestra nije oduševljena. Škola je imala rejting 9 kada su se doselili prošle godine, sada ima rejting 6. Svake godine dete ima drugu učiteljicu, broj dece u odeljenju se smanjuje. Razmišlja o mogućnosti prebacivanja u drugu školu, privatnoj školi ili preseljenju. Nije zadovoljna onim što princeza tamo može da dobije.
Inače, u računu za ''komunalije'' ima i stavka za lokalnu školu, plate učiteljica :roll: i sl, tako da joj se privatna škola ne isplati (morala bi da plaća i dalje za ovu školu, a školarina u privatnoj ionako previsoka)... I tako... Nije lako... :shifty:

Kao svaki loš đak, nisam pazila na času u prirodi, pa je jednog lepog sunčanog dana princeza imala zadatak da me još jednom odvede do svoje škole, kako bih utvrdila znanje. Poterale smo i bajs, koji je postao dosadan posle 100 m. Nema veze, neka i on prošeta. I kaciga. I štitnici. :oops:

Do škole treba desetak minuta laganim hodom. Imaju nesreću da im fali koji pedalj da bi ispunili kriterijum da po dete dolazi školski autobus (mislim da je potrebna razdaljina jedna milja od škole, a oni su bliži). Pored je i srednja škola, kao i obdanište.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Minijaturna baštica koja se nije osušila tokom raspusta...

Slika

Nikoga u školskom. Princeza ima celo dvorište za sebe. Međutim, samo što smo stigle, oblaci koji se vide na nekim slikama za nekoliko minuta postali su crni i spremni da prospu kišu. Nisam stigla ni da se osvestim, a već smo bile mokre! Pucalo je sa svih strana, duvalo, pljuštalo kao iz kabla... Vuci ono dete, drž' bajs, ispadaju štitnici, haljina mi se zalepila za telo, platnena torba i ceo sadržaj mokri, dete mokrooo, postaje i hladnjikavo...
Počinje da me hvata panika, jer seva i grmi ozbiljno, a oko nas samo privatne kuće i drvoredi. Potrčasmo malo, ali odlučim da se na pola puta zaustavimo ispred jedne kuće na uglu ulice, jer mi se učinilo da smo koliko-toliko u zaklonu. Iz kuće izađoše čika i teta i ponudiše nam da se sklonimo u njihovu garažu. :? Pristajem, ali sam sve vreme bila jednom nogom van garaže. :mrgreen: Dadoše nam peškire da malo pokupimo vodu sa sebe i prijatno se ispričaše sa nama. :D

Nakon desetak minuta sve je prošlo. Jedan miš i gospođa u streč haljini nastavili su put do kuće. Ne smemo se prehladiti, ne sada! :pray: Kupanje s vrata...

- A kad ću ja doći na red ovako smrznuta? Baš sad moraš da se brčkaš u punoj kadi? :snooty:
- Pa idi kod mame u kupatilo, ili dole. Svašta, tetka! :lol:

:doh: Šta ćete, zapamtila sam koje je moje kupatilo i druga mi ni ne padaju na pamet da ih koristim. Treba vremena da se čovek navikne na date uslove. :mrgreen:

A, da! Ni ovoga puta nisam bila sigurna da li sam zapamtila put od kuće do škole. :smesko-levo-desno:

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 Avgust 2018, 21:14 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Naravno, ja sam bila glavna kuvarica u kući i uopšte mi nije bilo teško. Ukućani su bili zadovoljni, a uslovi za rad idealni. :roll:
Roštilj na plin uvek je bio na raspolaganju. Revolucija u kući dogodila se kada smo sestra i ja same ispekle meso. To, prema verovanju mog zeta, nikako ne umeju da urade žene! :lol:

Zajedničko vreme dve sestre bilo je tek uveče, pa smo to koristile za laganu večeru u dvorištu i poneko vince. :smesko-levo-desno:

Slika Slika

Nismo samo jele i pile tokom večeri. Princeza se motala oko nas, podrazumeva se.
Povremeno smo hvatale svice u punoj ratnoj opremi :mrgreen: , gledale filmove, slikale...

Slika Slika Slika Slika

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 Avgust 2018, 23:23 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Šoping je bio sveden na minimum. :hand: :mrgreen: Troškovi oko kuće su tako uredili, kao i troškovi iznenađenja koje su mi pripremili.

Jedan od lepše uređenih molova

Slika

Slika

Detalj iz prodavnice obuće, dečji sektor

Slika

Ono što je moralo da se obavi pre iznenađenja jeste kupovina svega po spisku za školu. Spisak stiže roditeljima na mejl, stoji na školskom sajtu, ali i u najvećoj radnji u kojoj svi kupuju takve stvarčice. Spisak je isti za svako odeljenje jednog razreda u nekoj školi. U prodavnici postoje spiskovi potrepština za svaki razred i svaku školu na toj opštini. Dakle, ako zaboravite da ponesete svoj primerak, nema brige - misle na sve! :D

Svaki roditelj mora da kupi sve tačno po spisku. Ako piše da korice sveske budu sa mermernim dizajnom, ne može da se nosi klot roze. :D Račun po spisku je negde oko 100$. Ne znam da li socijalne grupe imaju povlastice, ali sigurno mogu da kupe sveske, olovke i bojice, ono osnovno. Tokom godine, roditelji donose ono što su klinci potrošili, a bez čega učiteljica ne može da radi.

Spisak za princezu pred polazak u drugi razred

Slika

Slika

Sve ovo se nosi dan pre početka školske godine, kada se upoznaje i učiteljica.

Komunikacija sa roditeljima je preko mejla i slanjem gomile papira dnevno. Individualni razgovori održavaju se jednom u dva-tri meseca - sa glavnom učiteljicom imaju 20 minuta, sa ostalim nastavnicima po 10. Nema saletanja po hodnicima, zivkanja uveče, vikendom, praznicima, nema drugog termina, samo taj koji vam učiteljica pošalje... :roll:
Tek od trećeg razreda počinju ozbiljnije da uče. Prve dve godine akcenat je na osnovama pismenosti, izražavanju i čitanju, razvijanju matematičkih pojmova i sabiranju i oduzimanju do sto. Umetnički predmeti i sport su veoma važni, kao i programiranje. To drže nastavnici iz tih oblasti. Jedan dan u nedelji je sportski dan, kada svi treba da obuku majice koje su dobili od škole i sportsku obuću.
Učiteljice u produženom boravku plaćaju svi koji žive na opštini. U ovoj školi organizovan je u trpezariji, bez ikakvih specijalnih uslova. Važno je da decu neko preuzme u 15h, da ručaju, da se igraju... Do 17.30... Preko toga, svaki minut se dodatno naplaćuje. :smesko-levo-desno:
Nije dozvoljeno kolima ulaziti na posed škole, postoji čuvar, a učiteljica izlazi da uvede decu, koja uredno stoje u svojim redovima. Takođe, učiteljica izvodi dete iz škole, kada dođu po njega. Dalje od vrata ne puštaju nikoga. :whistle:

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 30 Avgust 2018, 00:00 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Nekoliko dana po dolasku, još ošašavljena od promene vremenske zone, u gluvo doba noći, silazim do kuhinje da nađem nešto za gojenje. Zatičem sestru i zeta kako nešto zajedno rade na računaru. Neobično... :think:

- Ne, nećemo još da joj kažemo, čekaj... :shhh:
- Ma, daj, ženo, to je super, šta više gledamo?! :doh:
- Misliš? A? :think:
- Ma daaaaj! :doh: :oops:

Ništa mi nije jasno, vidim da nešto mute... Zet me poziva da pogledam i ja...
Na slici hotelski kompleks i mlečno-plavo more...

- Idemo u Meksiko! :smesko-gore-dole:

- Stvarno? Kad? :o
- Četvrtog. A? Šta kažeš? :smesko-levo-desno:
- Sad u četvrtak?! :o
- Kakav četvrtak? :lol: Četvrtog, ludo! :lol: SVI idemo na odmor! Karibi, može? :dance:
- I JA? JA idem u Meksiko?! Zezate me! :shock: :shifty: :confusion-seeingstars:

Sećam se da su mi se smejali. :shifty:

Kako sam se tada osećala ne umem da prepričam. Zavrtelo mi se u glavi od uzbuđenja i same pomisli u kakvoj sam prilici. Blinkala mi je nejasna slika nepoznatog Meksika pred očima. Sama pomisao na Karibe me je očaravala.
Cela godina je bila prepuna ''čuda''. Posle svega što sam doživela, dobijam još jedan poklon, i to kakav! Mesecima sam konstantno bila pod jakim udarom divnih emocija, tako da me je ovo potpuno dotuklo. :text-nocomment:

Najednom, građanka trećeg reda skače sa stolice:
- A mogu li ja da idem, jeste li sigurni? :shock: Neka viza mi sigurno treba? Nema vremena za to... :(
- :lol: Ne brini! Imaš važeću USA vizu, to je dovoljno, raspitali smo se na vreme. :romance-grouphug:
:op: :op: :op: :op: :op:
- Molim te, ženo, pronađi naše pasoše u onim neraspakovanim kutijama, da ne ostavljamo to za poslednji čas.
- Bez brige! :roll:

:whistle:

Od tog dana sve je proticalo u iščekivanju Meksika. Svi smo bili uzbuđeni i nestrpljivi. I oni broje dane do odmora, kao i mi. :mrgreen: Dete je najviše pominjalo akva park, zet hranu, sestra more i izlete... A ja? Ja sam svakoga dana otvarala stranicu hotela i gledala šta me čeka. Sve je bilo drugačije od onoga na šta sam navikla...

Slika

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 222 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.