Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 00:22

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 222 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 09 April 2015, 21:24 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Historic Wagner Farm – Mesto gde je istorija u službi obrazovanja


Neradni dan zbog državnog praznika. Da bismo zabavili decu, odlučili smo se da posetimo mesto koje će im sigurno biti interesantnije od ljuljanja u parku. Izabrali smo Historic Wagner Farm, koja se nalazi nedaleko od mog smeštaja u Čikagu, na 20 minuta vožnje, u okviru Glenwiew Park District –a.

Ova 18,6 jutara velika farma, u vlasništvu Glenwiew Park District-a, poslednji je ostatak mnogo veće farme, koja je bila u vlasništvu članova porodice Vagner, od njihovog dolaska u ovu oblast iz Triera u Nemačkoj, pedesetih godina XIX veka.
Godine 1997, Rouz Vagner, poslednji preživeli član porodice Glenvju Vagner, je umrla. Njena želja je bila da se farma proda najboljem ponuđaču iz njene parohije. Grupa meštana zatražila je od Park District-a da kupi farmu i sačuva je kao istorijsko - radnu farmu, namenjenu za obrazovanje i uživanje zajednice. Uz podršku građana, odobrena su sredstva i 2000. godine Park District je kupio farmu.
Park District, uz asistenciju predstavnika zajednice, započeo je proces planiranja i postavio smernice u vezi sa budućom upotrebom i razvojem farme. Vođeni ovim planom, popravljeni su i obnovljeni ambar i farma, dodate su kokoške i svinje i uveden je niz programa i manifestacija kako bi se omogućilo javnosti da iskusi farmu. Potpomognut sredstvima fondacije Prijatelji Vagner farme, Park Distrikt je izgradio i otvorio i Wagner Farm Heritage Center Museum, 2006. godine.
Danas, Vagner farma predstavlja jedan od istorijskih i obrazovnih dragulja North Shore zajednice. U 2007. godini, farma je imala preko 54.000 posetilaca. Takođe, u 2007. godini, Vagner Farma postala je domaćin za Glenview Farmer’s Market.
Osoblje na Vagner farmi nastavlja da dizajnira i ugrađuje fascinantne nove programe i događaje da bi obezbedila posetiocima da iskuse poljoprivredni život iz prošlosti i ukazala na značajnu ulogu poljoprivrednika u životima svih nas danas.


Na ovom čarobnom mestu, deca (ali i njihovi ''gradski'' roditelji :whistle: ) mogu da iskuse život ljudi na farmi od početka XX veka do danas. Kao i sve što je namenjeno pre svega deci, farma je interaktivna, deca mogu da istražuju i sama dolaze do nekih zaključaka.
Na ovoj farmi, za koju je ulaz besplatan, deca su u mogućnosti da saznaju odakle koki jaje, kako se muze krava, kako mleko stiže u tetrapak, kako se melje kukuruz i šta time dobijamo, kako se gaje biljke i kako one izgledaju pre nego što stignu u prodavnicu itd.
U okviru farme mogu videti koke, svinje, konje, krave, povrtnjak, pčelinjak, traktore i ostale mašine, silos... Dakle, ima živih životinja na farmi, ali se ne vide na mojim fotografijama. Nažalost, sve takve su lične prirode. ;)

Mogu se isprobati stolice - ljuljaške, one koje viđamo na tremovima kuća u svim američkim filmovima.
U okviru muzeja na farmi nalazi se i prodavnica, koja je replika prodavnice s početka XX veka.
Na farmi imate mogućnost i da pojedete sladoled iz starinske poslastičarnice.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 09 April 2015, 21:25 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Sestričina je insistirala da iz kola ponese srpsku zastavicu. Svi su nas sa osmehom zapitkivali odakle smo, bili smo im neobično simpatični tako obeleženi.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

S obzirom na to da smo sestra i ja imale privileguju da deo detinjstva provedemo u šumadijskom selu, koga više nema (ugljenokop je na bivšem imanju :-( ), bilo nam je žao što sestričina nema tu šansu. Ostaje nam da se potrudimo da joj, kada poraste, pokažemo makar fotografije iz tog perioda i tražimo sličnosti sa onim što je ona bila u prilici da vidi.

Ova poseta farmi evocirala je neke veoma lepe i bolne uspomene u meni, pa ću je i po tome, između ostalog, pamtiti.

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 09 April 2015, 22:19 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Vrlo, vrlo zanimljivo. Kao da sam tamo.

Sviđa mi se ideja. Ono što mi se posebno dopada je što deca mogu da učestvuju i da nauče na praktičnom primeru.
Ono što me iznenadilo je to što se ulaz ne plaća. Mi ipak nismo navikli na to. Kod nas bi vazdušarinu naplatili!

Primećujem da je farma pusta. Koliko je uopšte posećena?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 09 April 2015, 22:53 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Gužve nema, ali je bilo posetilaca. Sasvim dovoljno da svi mogu sve da isprobaju.

Ovo je jedino mesto na kome smo besplatno uživali. Svi muzeji i turističke atrakcije plaćaju se dobrano. Plus parking, koji je, obično, baš skup (za te pare možeš haljinu Kelvina Klajna da kupiš :lol: ).

Inače, decu tamo najčešće možeš videti po tržnim centrima, skoro uopšte ih nema na ulici. Ja sam najčešće bila jedina osoba sa detetom koja HODA, a ne vozi se. Kada se desi da ima dece u parku, moja sestričina skače od radosti! :cry:

Životinje koje čikaška deca svakodnevno mogu sresti na ulici (ili u svom dvorištu) su zec, veverica i srna. Ima i rakuna. :smesko-levo-desno:

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 10 April 2015, 09:28 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Cula sam da se u Cikagu mogu sresti te divlje zivatinje na ulici!
Ovo sa interaktivnom farm im je super stvar i jedina prilika da ta deca uzivo vide sve te domace zivotinje, povrtnjake, livade... Gledajuci ove fotografije i ja sam se setila onih srecnih dana koje sam provodila na selu, kada sam bila mala. Zato Zmaki, potpuno mogu da shvati sta si osecala dok si zajedno sa sestrom obilazila ovu farmu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 10 April 2015, 11:38 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 23:10
Postovi: 3519
Lokacija: Београд
Pol: Bata
А ово је најпознатија стреч мајица из Чикага.

Slika

_________________
" Meni je Bane jako simpatičan " Marijamia


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 10 April 2015, 11:49 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
:haha:
P. S. Čoveče, izgleda k'o nova! Kakav kvalitet! :lol:

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 April 2015, 11:11 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Zmajo, dubok naklon za putopis.
I hvala, za uloženi trud.
I ako nikad nisam imao želju da posetim SAD, volim da čujem utiske iz prve ruke.
Čekamo nastavak nestrpljivo. Pripremio sam kokice za epozodu o Baltimoru :)

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 14 April 2015, 00:22 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Hvala tebi što si prelistao ove strane.

Na zahtev mnogobrojne publike, moja sledeća priča biće o Merilendu.
Ne otvaraj kokice do sutra! :D

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 14 April 2015, 12:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
Змајо :bravo: :bravo: :bravo:
Чекамо наставак. Кокице су спремне. Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 April 2015, 01:02 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Meryland

Država koja izlazi na Atlanski okean. Glavni grad je Anapolis, a mnogo poznatiji od njega su Baltimor i Vašington DC.

Slika

Rekoh vam na samom početku da imam i sestru koja živi u Baltimoru, država Merilend. Da budem precizna, ona je u predgrađu Baltimora - Glen Burnie. Posetila sam je prošlog leta.

Srećno je udata za lepog, zgodnog i veoma ljubaznog tamnoputog Amerikanca. Nas dvoje se mnogo volimo! Možda zato što sam ih od početka veze podržavala, nisam osuđivala njihovu :romance-adore: . Iz te ljubavi, dobili su divnog sina, ljubi ga tetka! :smesko-levo-desno:

Zet je završio Vojnu Akademiju, jednu jedinu za ceo SAD, čuvenu United States Naval Academy, koja se nalazi u Anapolisu (o tome malo kasnije :whistle:). Bio je vojno lice, sada je neki đavo u policiji - officer, valjda (neki policajac svakako :D ), ali je i dalje i u rezervnom sastavu vojske. Dok je radio u vojsci, nekoliko godina živeli su u Japanu, u američkoj bazi. Tamo ne stigoh da odem. :doh: Kažu, obožava pištolje od malena.

I sestra radi u policiji. Ona bi trebalo da radi nešto kao Skali iz ''Dosijea X'', ali još nije uspela da se dočepa tog mesta. Trenutno radi sa onima koji su na uslovnoj slobodi, uglavnom Crncima. Posao joj je onakav kako smo to videli na filmovima. Oni su dužni da joj se određenim danom javljaju, ali i ona ima obavezu da ih ''presreće'' na poslu, kod kuće, na ulici, odlazi na suđenja (Sud okruga Merilend je baš u Glen Burnie) , savetuje ih, moli da ne prave ponovo gluposti... Ona je jedna velika žena, mislim, baš velika, visoka 2m. :roll: To je razlog što je niko od njih ne dira.

Posao joj nimalo nije sladak, ali ga ona voli. :doh: Jednog dana smo prolazile pored automehaničarske radnje u kojoj radi jedan od njenih ''ludaka'', kako im ona tepa. Svratile smo da vidi da li je bivši diler danas došao na posao i da ga zamoli da prenese braći da se smire, jer će već sutra da im dođu sa lisicama. :shifty: Sedim, slušam, neprijatno mi je... Kako je ona pričala sa njim, bila sam u čudu! :shock: Nisam baš srećna što sam ga upoznala. :shifty:
Čula sam da drogu najviše prodaju po autoputevima, na određenim mestima. Hvataju ih stalno, ali se brzo vraćaju. Kažu da je grad sa najviše ubistava upravo Baltimor. Očigledno, ne spada u bezbednije gradove za život.

Veliki broj stanovnika u ovom delu zemlje su Crnci. U sestrinom komšiluku nisam srela nijednog belog čoveka. Njen komšiluk čine uspešni, bogati Crnci. Čudno sam se osećala, iako me niko nije ni mrko pogledao, naprotiv. Svuda samo ljubaznost, osmesi, interesovanje za to odakle sam, kako sam... Ona ih je oduvek mnogo volela i vremenom je počela da se ponaša kao oni (imaju specifičan način govora, hoda, navike, običaje).
Najneprijatnije sam se osećala u avionu, kada sam se vraćala u Čikago, u kome sam jedino ja bila bela. :o Nemam predrasude, da neko ne pomisli tako nešto! Jednostavno, osećaš se drugačije, ne umem da objasnim. :confusion-shrug:

Pošto ste se upoznali sa najvažnijim stanovnicima Merilenda i akterima naredne priče, red je da krenemo od... početka... :D

Predlažem da pođete sa mnom na put od Chicaga do Glen Brnija!

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 April 2015, 01:34 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
Pohod na Merilend

Slika

Da bi se kopnenim putem stiglo od Čikaga do Baltimora, potrebno je voziti samo pravo! :naughty: Ne šalim se!
Izađeš lepo na East 70 i teraš pravo kroz sledeće države: Ilinois, Indijana, Ohajo, Zapadna Virdžinija, Pensilvanija i eto te u Merilendu! Prosto! Za ovaj poduhvat treba oko 12h vožnje.

MD sestra je praznične dane rešila da provede u Čikagu, nama u poseti. Kao što dolikuje, prvog jutra imale smo pravi srpski doručak - od pite sa sirom, gibanice, preko pršute, kobasice, kajmaka, jogurta, do slanine! Družile smo se nekoliko dana, a onda mi je ponudila da se vratim sa njom kolima u Baltimor, budem njihov gost nekoliko dana i vratim se avionom za Čikago. Ovakva ponuda se ne odbija! :smesko-levo-desno:
Jednog toplog oblačnog jutra sedamo u udoban džip i vožnja može da počne...

Oko 7.30 am prolazimo pored centra Čikaga, idemo na East 70 i teramo samo pravo do Merilenda.

Slika

Polje vetrenjača i kukuruza

Slika

Negde u Indijani

Slika

Slika


Pauza za pravi američki doručak i najbolje američke palačinke...

Slika

Nastavljamo ka Ohaju...

Slika

Na tabli su imena guvernera i njegovog zamenika.

Slika

Prolazimo kroz Columbus, glavni grad države Ohajo.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Brdovita Pensilvanija

Slika

Slika

Slika

Slika

Još malo i stigli smo u Glen Burnie, predgrađe Baltimora.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Naspram lepog, novog naselja nalazi se bara, koja je ograđena.

Slika

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 April 2015, 09:05 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Taman sam se udobno smestila, kad ono nema više. :o
Željno iščekujem nastavak. :clap:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 April 2015, 09:39 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Tebi je Zmajo izgleda suđeno da budeš jedina bela...
... na plaži u Skali Sotiros
... u avionu za Čikago :)

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 April 2015, 10:28 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
:haha: :haha: :haha: (crni Blažo, dobro ti ovo za belu Zmaju)

Fenomenalna priča. Može se napraviti i scenario za film od ovog materijala!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 222 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 15  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.