Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:46

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 09:07 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 09:17 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Odmaraliste je imalo "centralnu" zgradu, okrecenu u drec-zelenu boju...to je bila "spavaonica"...gomila soba, bez kupatila...terazzo na podu, metalni kreveti...ne secam se ni da je bilo ormana...sobe su bile male, tek da se prodje izmedju kreveta...bez kupatila...kupatilo je bilo zajednicko: nekoliko toaleta, nekoliko stojecih tus-kabina, nekoliko lavaboa...cucavac- naravno... :mrgreen: ...u nastavku zgrade je bila natkrivena "basta"...na nekoliko velikih betonskih stubova je bila nabacena ta "pokrivka"...tu se obedovalo...nikakvi stolnjaci...betonski stolovi, kao u kampu...na nekoliko stepenika, kao nekoliko nivoa restorana...kuhinja je bila par "nivoa" iznad...uzimali su se posluzavnici, svako bi doneo svoje "bonove" za dorucak/rucak/veceru, u zavisnosti koju varijantu je uplatio...Boze, secam se mirisa i izgleda svega sto opisujem!

A sam ulaz u odmaraliste, meni je bio kao "prolazak kroz Rajska vrata"! :op-op: Metalna kapija, koja je nenormalno skripala, kamena staza sa pokojim izvadjenim kamenom, rastinje koje nenormalno "mirise na more"...i onda ti veliki stepenici, koji su bili odlicni za kondicioni trening! :mrgreen:

Uvek nas je docekivao "cika Joska", neka vrsta "kucepazitelja" u odmaralistu...svi su ga voleli, i deca i odrasli! Jedan blagi, uvek nasmejani covek, koji je resavao probleme, ako ih je bilo...zao mi je sto nemam nijednu sliku sa njim...osim ove u glavi...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 19:57 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:op-op: :op-op:

...od svetionika idemo ka ulazu u odmaraliste...

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 19:58 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dvokrilna vrata od kovanog gvozdja, zamenjena su ovom modernom, jednostavnijom ogradom...

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 20:04 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Iz ovog ugla uspela sam da zumiram zgradu kuhinje i "saltere" na kojima se izdavala hrana na posluzavnicima, kao u menzi...problem su bile stepenice, onda kada sam porasla dovoljno da mogu da pomazem roditeljima...ali predstavljalo je problem nositi veliki posluzavnik sa 4 tanjira puna supe! :?

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 20:10 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Levo od te zgrade je bio zidic, napravljen od pljosnatog kamenja, naredjanog jedan na drugi, koji smo, mi- deca, voleli da preskacemo...a odmah iza njega bio je nas kamp...ne secam se tacnog broja, ali mislim da je bilo 15-20 satora...oni su bili pobodeni preko visoko izdignutih betonskih temelja, na terasasto postavljenom terenu, u gustoj borovoj sumici...metalni kreveti unutra, virile im nogare "ispod satora"...evo, opet osecam taj miris satora, koji se mesa sa mirisom borovine i morskog rastinja! :ljubac: :doh: To je, takodje, bila "samo spavaonica"...ljudi nisu tu dolazili svojim kolima, vec uglavnom vozom...do Splita, pa odande brodovima do Milne...pa "taxi-camcima" do odmaralista...

Sada nema ni traga od toga da je tu bio kamp! Raskrcena je suma...i ne lici ni na sta, taj teren! :(

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 20:18 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Iza naseg kampa je opet bio deo sume...pa cesko odmaraliste...secam se jednog obilaska tog odmaralista...bile smo sestra i ja sa mamom i njenom koleginicom, koja je imala cerku mojih godina...tetka Lucija je bila razvedena, vrcava zena, volela je da "tanca", isto kao i moja mama...secam se restorana u njihovom odmaralistu, gde su se uvece odrzavale "igranke"...taj pojam je danasnjim generacijama nepoznat...ali, na igrankama su se zaista igrali razni plesovi tipa valcer, tango, tvist, rock-n-roll...zene su bile- zene, a muskarci- muskarci...ako me razumete... :shifty: :smesko-gore-dole:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 20:20 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Iza Ceha nije bilo niceg...samo suma...i makija...i, koliko vidim, "sve je isto, samo mene tamo nema"! :mrgreen: Brac je poznat po tim borovim sumama, alojama, kaktusima, mirtama...mmmmmm, kako to sve divno, u kombinaciji sa slanim vazduhom, mirise! :op-op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 20:23 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sada put "zavija" ka unutrasnjosti, nadesno od Ceha...i prelazi u pravi asfaltni...koliko znam, pre vise od 40 godina toga nije bilo...uz taj put sada su nikle neke kuce...da li privatne vile, ili neke za izdavanje- ne znam...na mestu starog Ceskog odmaralista- samo razrusene zidine...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 20:48 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kada krenemo da se vracamo od Ceha ka nasem odmaralistu, sa desne strane se nalazi mali pristan...tu su, ponekad, stajali taxi-camci...kada bismo uhvatili neki od tih, bili bismo presrecni...jer, putovanje nije bilo nimalo jednostavno, a trajalo je dugo...vozom bi se kretalo sa perona Zeleznicke stanice Beograd popodne ili uvece...putovalo se cele noci, preko Bosne i Hrvatske, a u Kastele, predgradje Splita, stizalo se tek u prepodnevnim satima sledeceg dana...u zavisnosti od reda voznje tog trenutka i slobodnih karata, ka ostrvu se kretalo izmedju 10-11 h ujutro i 16 h popodne...pa put brodom ili trajektom 1 sat i 45 minuta...pa cekanje tog camca, koji nas je vozio jos 15-20 minuta do odmaralista...stizalo bi se u predvecerje tek...

Ako ne bismo mogli da odmah uhvatimo prevoz do ostrva, sledila bi setnja po Splitu...Dioklecijanova palata, Splitska pijaca, na kojoj bi se, ponekad, pazarile "dzidze"...za plazu, ili kad smo bile starije- kozna galanterija i obuca- "rimljanke", "apostolke", "opanci" moderne verzije...to je bas bilo "in", kad sam ja bila tinejdzerka...kozne ogrlice, narukvice, za ruku i nogu... :mrgreen: ...perlice za nizanje na kosu, pletenice...odlazak u veliku prodavnicu "Jugoplastike", gde smo kupovali duseke za plazu, kofice, grabuljice, slaufe, misice, plasticne sandalice za nas i patike za vodu za roditelje, kakve su nosili pametni Nemci- turisti...da im bude laksi ulazak u vodu...ako je bila ta varijanta, prvo bismo ostavili sav prtljag "na cuvanje" u garderobi Zeleznicke stanice Split..koferi- starinski, cetvrtasti, cesto od kartona...platnene karirane putne torbe...evo opet slika nasih torbi i kofera, u mojoj glavi! :roll: :op-op: ...onda bismo seli u restoran na stanici da popijemo nesto za osvezenje, iskoristimo toalet i pojedemo neki dorucak...ako bi se stiglo ranije vozom, a brod kretao kasno popodne, nekad bismo otisli na Bacvice, gradsku plazu u Splitu, da iskoristimo taj dan za plaziranje...nekad bismo otisli na obliznju planinu Marjan, a nekad bismo sedeli u jednom divnom parku sa starinskim kitnjastim belim klupama...beli kamencici pod nogama...tu je bila fontana, na kojoj bismo se osvezavali kad je bilo pretoplo, gledali gomile golubova, koji bi skakutali oko nas, u potrazi za hranom...secam se da smo, jednom, kupili peceno pile, neke kajzerice, i u tom smo parku rucali...na klupi...posle mnogih dolazaka, Split sam osecala "kao svoju kucu", a tata je, upoznavsi se sa jednim vlasnikom konobe u Milni, spijateljio sa bivsim fudbalerom Draganom Holcerom, koji je u Splitu otvorio jedan od prvih kafica...nekad bismo i tu sedeli, cekajuci vreme za brod...vlasnik mi je poklonio divnu casu sa stopicom, sa logoom kafica...godinama sam je cuvala, kao relikviju...dok nije naprsla...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 20:56 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sada mi zvuci kao najveci smor, ali tada nam je putovanje vozom bilo prava avantura...kada bi uspeli da uhvatimo "rezervacije", putovali bismo prvom ili drugom klasom...nekad "spavacim kolima", a nekad bi bilo i stajanja...nas bi ugurali da sedimo u nekom kupeu gde je bilo poneko prazno mesto, ...ljudi odustali od puta, pa ostalo...a roditelji bi dzonjali na nogama...kada sam bila starija, mi mladi, koji smo se vec godinama druzili i putovali u istom pravcu, znali smo da presedimo noc i pored toaleta, i druzimo se...sto, verujte, danas ne bih prezivela! :lol: Tada, to je bila "egzotika"! ;)

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Septembar 2019, 21:11 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
I, kazem, kada bi se cela ta "procedura" prosla...kada bi se "presla" ta cuvena "skripeca" kapija- avantura bi zaista pocela! Godinama je dolazila ista ekipa...rasli smo zajedno, a kolege sa posla bi se tada druzile...i tako...radjale su se tu i prve decje ljubavi...pa mladalacke...sklapala se duboka prijateljstva...igrale su se drustvene igre- karte, "ne ljuti se covece", "sah", "asocijacije", "pantomime", "kalodont"...uvece bi se, u polumraku, pod drvetom rogaca, pricale "strasne price", prepricavali filmovi, pevalo se...jednom nedeljno bi se, u centru odmaralista, izmedju glavne zgrade i kuhinje, na velikom platou, odrzavale priredbe, tombole...jednom, bila je tombola, u kojoj su "nagrade" bile majice, lopte, kesice "Smokija", koji je tada poceo da se proizvodi...nekako tako ispade, svi ponesto dobise, ja- SlikaSlika
Slika...sela sam na stolicu i bila bas tuzna...neko od drugara mi je dao svoju loptu sa logoom "smoki"...i - :op-op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.