Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 14:45

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 24 Januar 2016, 22:52 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 07 Oktobar 2015, 22:24
Postovi: 72
Posle duže pauze, sedam za komp i počinjem da kucam. Od povratka u Beograd, prošlo je već nedelju dana. Već pet dana odlazim na posao i vraćam se kući, platila sam račune i počela da trčim. Lampice na jelci više ne trepere, a i jelka će nazad u kutiju. Znaci da su novogodišnji praznici prošli i da se polako vraćam u kolotečinu. Nedelja je, sneg pada, na radiju slušam Žikicu koji priča o Bouviju. Vest o njegovom odlasku doživela sam kao da me je neko udario u stomak i isterao sav vazduh. Samo nekoliko dana ranije, pravili smo spisak svirki za koje bismo sve dali da odemo i Dejvid je bio prvi na listi. Znači da niko nije pomišljao na kraj. Svi koji smo ga voleli, međusobno bi se prepoznavali i imali osećaj bliskosti sa njim kroz muziku koja nam je obeležila mnoge segmente prošlosti i živote. Ovih dana smo dosta pričali o njemu, njegovoj muzici i načinu na koji nas je napustio, i opraštali se od njega. Ostao je dosledan sebi do samog kraja i uvek će nam nedostajati.

Slika

Slika

Osim ove tužne vesti koja je obeležila januar i početak godine, moj lični januar obeležilo je i novogodišnje putovanje sa dečkom u Brisel. Put smo kasnije nastavili kroz Belgiju i Holandiju, i iako smo znali gde ćemo i šta ćemo videti, iskrsla su još neka neplanirana mesta. U narednim pričama, na blogu će biti reči o Gentu, Brižu, Antverpenu, Hagu, Roterdamu i Delftu.

Slika

Slika

Karte za Brisel kupili smo u oktobru, preko Ryanair-a. Išli preko Budimpešte i povratne karte po osobi koštale su 40e. Jedino cimanje nam je bilo do Budimpešte, jer smo se odlučili za GEA tours koji voze do i od aerodroma za 50e. Sve je to ok, ali na aerodoromu smo bili oko 2h iza ponoći, a let nam je bio tek oko 8h ujutru. Zbog čega nismo uopšte spavali i 31. bili toliko umorni, da se tog dana skoro ni ne sećam. Na putu za Brisel, pročitala sam na netu da je otkazano novogodišnje slavlje na trgu, zbog pretnji o novim terorističkim napadima, ali to nam nije upropastilo uzbuđenje oko konačnog dolaska. Ionako smo u planu imali kućnu, porodičnu varijantu sa dosta hrane i pića. U novogodišnjoj večeri, kada poslednje dete među klincima nije otišlo na spavanje, s namerom da ga uspavam, i sama sam zaspala mnogo pre ponoći i tako u 2016. ušla odmorna i čila, bez propratnog mamurluka koji je obeležio svaki moj prethodni 1. januar. I dok je u Beogradu vejao sneg po debelom minusu, nama je svakog dana bilo sunčano, sa temperaturama do maksimalnih 10C.

Slika

Slika

Slika

U Briselu smo ostali do 3. januara i vratili se na još dva dana pred povratak u Beograd. Volim Brisel. O njemu je već bilo reči ranije. Kada razmišljam o mestu gde bih se preselila, taj grad je uvek na toj imaginarnoj listi. Za mene ima posebno značenje jer tamo odlazim prvenstveno da bih provela vreme sa prijateljicom i njenim klincima. To sam već spominjala više puta. Tih nekoliko dana, prošlo je u spremanju klope, igranju sa decom, šetnjama po gradu koji je bio suncem obasjan i novogodišnji ukrašen. Oko Grand place-a, moglo je da se popije kuvano vino ispred novogodišnjih kućica. Na ulicama su bile neverovatne gužve jer su sniženja konačno počela. Primetila sam nove murale na koje uvek obraćam posebnu pažnju. Moja omiljena ulica Blaesstraat, onako osunčana, bila je još lepša. A najviše od svega, prijao mi je taj opušteni tempo, za razliku od ostalih mojih putovanja na kojima se uvek plašim da ništa neću stići i da imam tako malo vremena, a toliko stvari koje treba videti i obići. Zato je ovog puta bilo sve polagano, bez presije i jurnjave. I ne samo u Briselu, već i u drugim mestima koje smo kasnije obišli. Bilo je vremena čak i za posetu Rene Magrit muzeju, za kratak odlazak u shopping, za ogromnu porciju pomfrita sa tartar sosom i za vafl sa prelivom od čokolade, a i za večernje ispijanje belgijskih piva i vina, meze od sira i sedenja do kasno uz gromoglasan smeh. Dobri dani i sjajan početak godine, samo tako da se nastavi.

Slika

Slika

Slika

Po odlasku iz Brisela, krenula je naša avantura. Svuda smo išli vozom i mislim da smo najviše para potrošili na karte, ali je vredelo svaki cent. Vozovi su brzi, tačni, čisti, onakvi kakvi bi trebalo da budu, samo što smo mi ovde navikli na sasvim drugačije uslove, pa umesto da nam je vožnja vozom kroz Belgiju i Holandiju najnormalnija stvar, mi padamo u nesvest od oduševljenja. Stanice su sređene, WiFi postoji i u vozu i na stanici, svuda sve piše, a ako nešto i nije jasno, koga god da pitamo, svi govore engleski i nailazimo na ljubazan odgovor, osmeh i dobrošlicu.

Sledeća stanica - Gent.

Welcome and enjoy!

Slika

Ako neko bude želeo da skokne u srednji vek i vidi kako je to nekada izgledalo, onda mora da obiđe Briž i Gent. Ova dva grada, tako nestvarno lepa i romantična, potpuno su očuvala srednjovekovni izgled. Briž je tu autentičnost zadržao malo bolje nego Gent, ali je zato postao komercijalniji i turistički posećeniji. Iako smo se na ovom putu najviše radovali Brižu, Gent je ipak pobedio. U Gentu nam je bila baza, pa smo odatle jedan dan otišli u Briž i vratili se nazad. Sviđalo nam se da, dok smo šetali Brižom, kažemo ,,Haj'mo kući'', misleći na Gent.

Slika

Slika

Iz Brisela smo stigli vozom. Karta u jednom smeru po osobi koštala je 8.90e, do Genta ima 56.2km i stiže se za pola sata. Glavna stanica, St. Pieters, nalazi se u lepoj zgradi od crvene cigle, iz 1912. godine. Dok smo ispred nje razapinjali mapu, prišao nam je mladić koji se ponudio da nam pomogne i pokaže u kom pravcu da se krećemo. Tramvajska linija 1 ide direktno do centra grada, ali smo se, prateći šine, ipak odlučili za šetnju, kako bi se upoznali i sa običnim Gentom. Plan je da nađemo hostel, ostavimo stvari i počnemo obilazak. U samom centru, dočekale su nas visoke, sive zgrade u gotičkom i renesansnom stilu. Nije nam bilo jasno gde se jedna završava, a gde počinje druga ili treća. Vrtela sam se od te lepote kao panoramski točak pred nama, ne znajući gde pre da pogledam i da li da izvadim fotoaparat ili produžim sa koferom do hostela, pa posle natenane. Uzbuđeno prelazimo mostove i svaki prizor mi je najlepši. Skrećemo iza starog zamka, preko kaldrme i dolazimo do De Draecke Hostela u samom centru, a opet ušuškanom dalje od sveta. Plaćamo dva noćenja koje smo rezervisali preko Booking-a, hostel je pristojan i čist, u cenu je uključen doručak, a devojke na recepciji su fine i ljubazne. Noćenje u dvokrevetnoj sobi sa kupatilom košta malo manje od 30e po osobi. Ostavljamo stvari i palimo napolje.

Slika

Slika

Slika

Sada, dok ih upoređujem, podsećaju me na devojke od kojih se jedna stalno ulepšava i trudi da se svima dopadne, dok je druga prirodno lepa, ali buntovna i želi provod. Tako vidim Briž i Gent, i zato mi se Gent više dopao. Nastao je u 7. veku i bio je grad grofova. Danas ovde živi oko 250 hiljada stanovnika i po tome možete znati da je reč o malom mestu. I što je najvažnije, obilazak nije naporan. Leži na reci Leie koja se uliva u reku Šeldu i ispresecan je kanalima i kamenim mostovima. Po veličini je treći grad u Belgiji i ima luku koja je kanalima povezana sa Severnim morem. Najlepša ulica je šetalište pored reke koje gleda na Katedralu i most St. Mišel. Leva strana reke zove se Graslei i tu se nalaze najlepše istorijske zgrade od kojih svaka ima posebnu priču, dok je preko puta vode, šetalište Korenlei. Prelazimo most i tu smo u samom centru grada, sa leve strane je Stara pošta, preko puta crkva Sv. Nikole, zatim Belfri kula i Katedrala Sv. Bava. I sve te impozantne građevine nalaze se skoro jedna do druge, na svega 200m2. Ova grupa crkava iz 13. veka uvrštena je na UNESCO-vu listu svetske baštine. Ušli smo u crkvu Sv. Nikole i Katedralu Sv. Bava i ulaz je bio besplatan. Koliko su lepe spolja, unutra su možda i lepše. Za kulu Belfri potrebno je odvojiti 8e po osobi, pa smo to preskočili, ali verujem da je pogled sa devedesetprvog metra visine fantastičan. U Katedrali Sv. Bava mogu se videti umetnička dela mnogih slikara iz 15. veka među kojima prepoznajem samo Rubensa. Ono što me je najviše interesovalo jeste Gentski oltar - Mistično jagnje, kompozicija od 12 slika u dva reda koju su naslikali braća Hubert i Jan van Ajk. Iza katedrale nalazi se veliki spomenik podignut u njihovu čast.

Slika

Slika

Slika

Nedaleko odavde postoji još jedan, manji trg - Vrijdagmarkt koga čine stare belgijske kuće iz 18. veka, kaldrma, spomenik u sredini i nekoliko kafića sa strane. Ako je ovaj grad ovoliko lep u januaru, ne smem ni da mislim kakav je u maju. Pored reke, u jednoj od zgrada koje izgledaju kao preslikane sa metalnih kutija od čokolade, našli smo uštekani, mali caffe sa terasom pored reke, sa šarenim sijalicama na ogradi i kafom od 2e. Zove se Barrazza. U Gentu možete obići zamak Gravensten iz 13. veka u kojem su živeli grofovi i koji je u potpusnosti očuvao originalni izgled, kao i mnogobrojne muzeje, a najznačajniji su Muzej lepih umetnosti sa delima Rubensa i Boša, Gradski muzej savremene umetnosti i Muzej dizajna. U blizini zamka, obiđite četvrt Patershol koja je ispresecana uskim ulicama i srednjovekovnim zgradama u kojima je nekada živela sirotinja, a sada se ovde nalaze poznati restorani. Ako vam u nekom momentu dosade prelepe kuće i svaka zaliči na onu prethodnu (nemoguće!), onda presecite put kroz psihodeličnu uličicu grafita - Werregarenstraat, između Vrijdagmarkt i Groentenmarkt, i uživajte u uličnoj umetnosti.

Slika

Slika

Belgijska piva su obavezna. Tu vam i ne treba mnogo ako hoćete brzo da se ucirkate jer su sva piva mala, a jaka. Posebno ona sa slikom monaha na flaši koja imaju preko 10% alkohola. Moja omiljena su Tripel Karmeliet i Chimay Brewery. Uveče, dok se osvetljeni Gent reflektuje u reci, lutali bismo nepoznatim ulicama, obilazeći i modernije delove grada, a onda bi seli na Korenlei i uživali uz pivo i prizor oko nas. Ukoliko ovaj grad posetite leti, vrlo je verovatno da ćete ukačiti jedan od brojnih festivala koji se ovde odražavaju: Gentski festival, Jazz festival, Festival Flandrije, Festival svetla, Filmski festival, Festival piva...

Slika

Slika

Turističke atrakcije poput vožnje čamcem, panoramskim točkom ili samo pogled sa Belfri kule, košta po 8e. U svim vodičima koje sam pročitala pre našeg dolaska, navodi se da se ulaz u crkvu/katedralu plaća, ali mi smo ušli besplatno, možda zbog novogodišnjih praznika, a možda i zbog aktuelnih radova. Iako se Gent obilazi pešice, koristili smo tramvaj do i od železničke stanice jer smo jedan dan pravili izlet do Briža, tako da nam je karta od 10e sa 10 vožnji, koristila.

Slika

Ne znam šta bih za kraj dodala, osim da bi bilo lepo da date još neki predlog ako ste bili u Gentu. Ako niste još, nadam se da sam vam ubacila crva i da će baš ovaj grad biti vaša sledeća destinacija.

Voila!



Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 24 Januar 2016, 23:47 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Mogu samo da kazem da svaki tvoj putopis procitam "u jednom dahu", "putujuci" kroz pricu s tobom! Unosis "filmski momenat", mesavinu dobre reportaze i "lirike"!Pozelim da sam bila s tobom na tom putu, jer kroz opis covek ima utisak da sve znas o tom gradu, sto treba znati! :op-op:
Slike su fantasticne, narocito mi se dopadaju ove "nocne" i "crno-bele"! :bravo: I- :bravo: !
Rodjena si da se bavis ovakvim poslom! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Januar 2016, 07:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Stvarno imas dara za ovo i vrlo lepo radis.
Fine slike, dobar propratni tekst...celokupni utisak veoma pozitivan!

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Januar 2016, 15:19 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 07 Oktobar 2015, 22:24
Postovi: 72
Pef i Del Boy, hvala vam na lepim recima :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Januar 2016, 17:24 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
:text-bravo: Majus, znaš šta? Ovo je fenomenalno!
Ti zaista znaš da na interesantan način i sa puno detalja ispričaš gde si bila! :clap:
Pristalica sam ovakvih putovanja.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 26 Januar 2016, 06:23 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 07 Oktobar 2015, 22:24
Postovi: 72
@dujaspasa, veliko hvala!
Drago mi je da vam se dopada.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 26 Januar 2016, 10:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo: :bravo: Divna priča, kao da sam bila tamo sa tobom, šetala po šinama, vozila se čistim vozovima, gledala u reku i sve te fantastične građevine! Naravno da se odmah stvori crvić želje koji nemilosrdno kopa!

Drago mi je što si na početku spomenula Bouvija, red je da ga se setimo na ovim našim stranama. Ja sam takođe u temi "Sprema li se muzika za put?" odala poštu ovom svestranom umetniku sa dve, meni omiljene njegove pesme, a znam da će se njegov ogromni repertoar slušati ubuduće dok je sveta i veka.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 26 Januar 2016, 21:56 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Petak, 22 Avgust 2014, 23:54
Postovi: 115
Pridružujem se pohvalama, odlične fotke.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 08:30 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 07 Oktobar 2015, 22:24
Postovi: 72
@milenaidaki, hvala ti i želim da crv dovede do realizacije :) Molim te, pošalji mi link te teme, ne mogu da je nađem.
@baki58, veliko hvala :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 27 Januar 2016, 08:57 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Majus, :text-bravo: !
Uživala sam čitajući tvoju priču :clap: !

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 28 Januar 2016, 10:21 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 07 Oktobar 2015, 22:24
Postovi: 72
Jelena, hvala! I ja uživam kada pročitam ovakav komentar :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 01 Februar 2016, 10:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Majus, evo ovde je naša muzička tema: viewtopic.php?p=52219#p52219


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 05 Februar 2016, 15:33 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 07 Oktobar 2015, 22:24
Postovi: 72
Hvala milenaidaki :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.