Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 18:54

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Subota, 14 Jul 2018, 21:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac:
Ovako nekako?
Slika

Nemam baš milion slika, ali sasvim dovoljno da mi otežaju stvar kod selekcije 'odabranih' dela

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Jul 2018, 11:19 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Moze! ;)

Tebi pivo i cips, meni sesir i kafa! :mrgreen:

:ljubac:

Nastavljas? Nestrpljiva sam ovako...Slika :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Jul 2018, 12:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
'L’il sur la Sorž (L’Isle-sur-la-Sorgue)

ili "Venecija Provanse" je mesto gde možete uživati pored reke u šarmantnim kafićima ukrašenim cvećem. Pored reke Sorž, u gradiću se nalazi i nekoliko kanala sa mostićima preko njih. Gradić je poznat po sajmu antikviteta koji je najposećeniji na svetu posle posle londonskog sa preko 450 izlagača.'

Ovako je glasio tekst opisa izleta… Jesam ja malo i guglala ovaj grad, kao i prethodne, ali i nije bilo baš mnogo informacija o njemu.

Nikao je na ostrvu usred močvare, pa se proširio naokolo, kanale održavaju iako više nisu potrebni kao plovni putevi za robu...
Ali, da znate, mene malo nerviraju ’turistički radnici’ kad razne druge destinacije krste imenom Venecije... Nema stvarno potrebe za tim, svaki je grad ono što jeste, i ne treba da se reklamira kako je nešto drugo.

Ok. Ono što je meni zvučalo zanimljivo je ta priča o antikvitetima, i o preko 300 antikvarnica u gradu. Ta čuvena ’buvlja pijaca’ kad se roba izlaže i prodaje i po ulicama dešava se 4 puta godišnje: na Uskrs, na Pedesetnicu (7 nedelja posle Uskrsa), na Gospojinu (15. avgusta) i na Sve svete (1. novembra). Uskršnji i Gospojinski su najveći, i taj kermes traje po nedelju dana.

E, sad moram da kažem i da se plašim da neću biti fer izveštač iz ovog grada, jer meni nije legao. Ne zbog njega, nego zbog mene :lol: jer sam bila malo premorena, malo prehlađena, i mnooogo gladna. I to gladna onako 24/7 razmaženo... a tu smo stigli u pola pet. Prekasno za ručak, prerano za večeru. Pekare zatvorene. Marketa nigde na vidiku... (jer sam tražila na pogrešnim mestima :D). Antikvarnice uglavnom prašnjave i bzvz... Ma, ne znam uopšte šta sam očekivala, ali – osim tih kanala koji su, fakat, tamo, nekako ništa drugo ne videh...

Al’ da je fotogeničan grad, jeste. Evo, prosudite sami

Slika

Slika

Slika


Pa onda ti kanali...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Jul 2018, 12:57 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pa onda vodenični točkovi, od kojih većina još radi (a šta tačno radi, osim što se vrti, baš i nije poznato :lol: )

Slika

Slika


Ima i nekih interesantnih 'gvožđara' tj. manufaktura koje se bave izratom predmeta od livenog i kovanog gvožđa (ima ih i Le Bo, ali ovde su mi čak bile interesantnije)

Slika


I nekih interesantnih detalja, koji pokazuju i preferencije i lifestyle i imovinsko stanje vlasnika...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Jul 2018, 13:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sve u svemu, dalo bi se tu uživati, pogotovo u tim restorančićima uz žubor vode, i pod uslovom da se može dobiti hrana :lol:

Tek, nisam ja bila jedino nezadovoljno čeljade, a bilo je i nekih mnogo lajavijih od mene (zamislite!), pa smo, kao vid kompenzacije za propuštanje ručka+užine dobili kao poklon i obilazak jednog mestašceta koje uopšte nije bilo u planu, a i jedno slučajno iznenađenje, koje je potpuno neočekivano svima oduzelo dah...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Jul 2018, 17:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, kako bi odobrovoljili tu šačicu od oko četrdesetak nezadovoljnih putnika, vodiči su dobili instrukciju da nas povedu da posetimo jedno naročito mesto, za koje ja mogu samo da pretpostavim da ga je agencija tog momenta izguglala kao mogućnost, jer mi je inače neshvatljivo da ranije nije bilo u programu, kad već beše tako blizu ovoga što jeste...

Elem, imajući u vidu da se putešestvije dešava krajem meseca juna, je li tako, i da je to baš nekako onaj period kad cveta ta famozna, je li tako, lavanda, mi ćemo, eto, dobiti jedinstvenu priliku da na 10ak minuta privirimo blizu jednog manastira, takoreći opatije, koja se zove Abbaye Notre-Dame de Sénanque. Ne možemo ući, jer nismo najavljeni, ali možemo prići, jer tuda prolazi javni put.

Slika

Uh, kakav je to uvod?! K’o da smo privilegovani time da budemo nekakvi lopovi... Još ako negde piše: No trespassing...
Pa, ne piše, ali piše da je zabranjeno brati lavandu.
Ja taman pomislih: pa ko bi je brao? Kad ono... :doh: s kim se ja vozim po svetu... Sva sreća, oko imanja je ograda, znaju oni s kim imaju posla...
Ove su fotke snimane sa rukama provučenim s' one strane žice... I kropovane, naravno

Slika

Ok, stadosmo mi tu na 10 minuta, fotkali tu famoznu, je li tako... u toj famoznoj opatiji, je li tako...
... koja je valjda najslikaniji objekat u poljima lavande ikad. Igde. A nije nam bila u programu...?

Slika

Slika

Eto. Ova opatija je mesto koje se i danas bavi preradom lavande, tj. ekstrakcijom ulja i spravljanjem najrazličitijih varijanti proizvoda od lavande, uključujući i neke keksiće :D , jedno je od tih čarobnih mesta u Provansi koje definitivno treba obići.
Uz najavljenu posetu. I videti fabriku, i sve te njihove raznorazne proizvode, i videti polja izbliza...

Ja lično za svoje polje lavande ne bih izabrala dno dolinice između dva šumovita brežuljka, zbog viška vlage i manjka sunca, ali ’ajde.
Rade tako već nekoliko vekova, svakako o temi znaju nemerljivo više nego ja...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Jul 2018, 17:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dobro. Videsmo i tu lavandu.
A što se tiče onog ostajanja bez daha...

Videli ste te šumice na slikama. Put kroz ovaj predeo skoro da i nije pogodan za ovolike autobuse, jer liči na, recimo, put do vrha Avale. Jedan sasvim uzan puteljak, kroz šumu, strmo uzbrdo sa jedne strane, strmo nizbrdo sa druge...

I kad se popesmo na vrh te planine, odjedared vegetacije nema, puče pogled, i samo se čulo jedno jedinstveno: aaaaaaaah!
Majstore, stani! Stani majstore, da slikamo...
Ne htede. Dobio direktivu da se ne zaustavlja, jer i ovako skoro da probija limit vožnje za taj dan.

Ok, slike koje ću okačiti su krozprozorske, i najbolje koje imam. A imam ih tačno 115, iz dva prolaza tuda. Zalazak sunca obojio je i ovaj grad u tu neprevaziđenu zlatnu nijansu...

Gord (Gordes).

Najlepše francusko selo na litici.
Čekaj, a Le Bo? :lol:
Pa, oni imaju taj konkurs svake godine i biraju najlepša sela, rekla bih, čisto da bi ih promovisali, pa ih rotiraju na toj lestvici.
Ali da je lepo, nema spora.

Oh, my Go(r)d, it’s Gor(d)geus! :lol:

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Jul 2018, 16:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Marselj (Marseille) i priključenija

Najveća luka Francuske, drugi po veličini grad...
850k stanovnika, preko 100k stranaca, pridošlica iz bivših kolonija s one strane mora...
Nastanjen još od 6. veka pne...

Sve je to tako, ali za mene će Marsej uvek biti nešto sasvim posebno, drugačije i lično... Evo i zašto:
Pomenuh već ranije onu laku prehladicu koja me je pratila. Pa, pri dolasku u ovaj grad me je baš potrefila iz sve snage. Temperatura, a napolju 45 stepeni, ili je bar meni tako izgledalo... A tu se ostaje punih 9 sati obavezne pauze u vožnji... QQ, ko će to da izdrži...

Ok, 'ajde polako, fotkala sam malo tokom ovog zajedničkog obilaska grada, jedva se nekako vukući za grupom...
Evo tih fotki i te priče, onoliko koliko sam bila sposobna da ispratim.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Jul 2018, 17:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Marsejska Katedrala (Cathédrale Sainte-Marie-Majeure de Marseille)

... se nalazi u samoj luci. To je novi deo luke. Ova katedrala je izgrađena na ostacima stare, mnogo manje katedrale, iz 12. veka, a ova sadašnja je izgrađena u neo-vizantijsko-romaničkom stilu, i završena je 1896. godine.

Slika

Slika

Slika

A ispod same crkve, ovaj deo sa lukovima, sad je nekakav tržni centar :think: Ne videh nigde takvu kombinaciju

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Jul 2018, 18:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Idemo dalje tim ogromnim platoom, i tu je jedna turistička kerefeka za slikanje, sasvim jednostavna i sasvim efektna

Slika

Kao i jedna sasvim moderna zgrada, Villa Mediterrannee, koja je veliki novi izložbeni centar, otvoren te godine, u čast proglašenja ovog grada za Evropsku prestonicu kulture za ’13.

Slika

Ova zgrada je pasarelom povezana sa tvrđavom svetog Jovana Malteškog

Slika

Ovo je jedna od dve tvrđave izgrađene na ulazu u staru luku (Vieux-Port de Marseille). Napravljena je nad zdanjem koje su podigli vitezovi hospitalci Malteškog reda, i u 11. veku je bila bolnica za ratnike krstaše, jer je Marsej bio jedna od velikih luka iz kojih su oni kretali na te svoje pohode...

Drugu tvrđavu, svetog NIkole dodao je Luj XIV, uz prigodnu nebulozu kako se građanima sviđaju tvrđave, pa je rešio da im izgradi još jednu...

Slika

Istina je sledeća: topovi na obe tvrđave bili su okrenuti prema gradu, a ne prema moru... Šta i koga su štitili samo će se kasti
U prostoru stare luke bio je i arsenal, tu su dovršavali galije, i opremali ih robljem, tj. galiotima, koje su, pri tome, žigosali slovima GAL...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Jul 2018, 18:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još malo fotkica luke...

Slika

Slika

Slika

Slika

I tu se već vidi, na najvišoj tački grada (148m) još jedna upečatljiva crkva, Naša Gospa čuvarka (Notre-Dame de la Garde), koja je najpoznatiji simbol ovog grada, i verovatno i najslikaniji objekat.
Nije bilo šanse da otpešačim do tamo, pa se moramo zadovoljiti panoramom i kropovanom slikom...

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Jul 2018, 19:25 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U dnu tog zaliva u kome je stara luka, nalazi se i najpoznatija ulica starog grada, La Canebière.

Slika

Krajem 19. veka je postala VIP kraj, pa su u njoj izgrađene odgovarajuće vile...
Ova ulica je vezana i za našu istoriju, nesrećnim atentatom na našeg kralja Aleksandra I Karađorđevića, 9. oktobra 1934. godine.
Sa njim je stradao i francuski ministar spoljnih poslova Lui Bartu.

Atentat se desio ispred ove zgrade, to je zgrada Berze i Privredne komore
Slika

I na tom mestu danas postoji spomen-ploča
Slika

... kao i još jedna oznaka na samom stubu ulične svetiljke kraj koje je atentat izvršen
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Jul 2018, 19:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Na vrhu ulice je crkva Saint-Vincent-de-Paul, koju još zovu i Eglise des Reformes, ne zato što je reformistička, jer nije, katolička je, već zato što je izgrađena na ostacima starog manastira koji je pripadao reformistima Augustincima.

Slika

Ova ulica je, praktično, jedino što sam videla u ovom gradu. Nažalost...
Evo još nekih detalja...

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Jul 2018, 19:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Za kraj ove foto sesije, još jedna fotka marine sa onog panoramskog točka

Slika

... i svetionik u novom delu luke, slikan u povratku, dok se već gasi dan...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Jul 2018, 20:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ono što sam svakako želela da vidim, a sticajem okolnosti nije bilo šanse, je jedno ostrvce u Marsejskom zalivu, ostrvo If (Ile d'If), na kome se nalazi jedan istorijski i književno čuven zamak, Šato d'if (Château d'If)

Slika

Ostrvo je svega 1,5km udaljeno od obale, ali morske struje su takve, da je odatle nemoguće doplivati na obalu. Ovo je bio razlog zašto je ta tvrđava, čija je prvobitna namena bila zaštita od napada sa mora, promenila namenu i postala zatvor...
Da, grof od Monte Krista :D

Istu konfiguraciju terena i raspored morskih struja su za tu svrhu iskoristili i u Kaliforniji, kad su napravili svoju verziju ovakve 'korektivne ustanove' - Alkatraz.
Znate one njihove razglednice te ćorke sa natpisom 'Wish you were here' (Da si bar ovde)...?
Nemaju Francuzi takve kerefeke... Ozbiljan narod.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.