Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:02

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 04 Januar 2015, 23:27 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Naše krstarenje Nilom počelo je trodnevnim boravkom u Kairu, koje sam vam ukratko opisala u temi o Kairu.
Tokom našeg puta imali smo sreću da razgledamo veliki broj spomenika staro-egipatske kulture. Ovo je deo ulaznica u hramove, muzeje...

Slika

Za vreme boravka u Kairu išli smo na izlet u Aleksandriju, divan veliki grad na Mediteranu. Veći deo grada je skup uskih ulica sa visokim zgradama bez ikakvog znaka razlike medju njima. Prilično sumorno deluje. Medjutim onaj deo koji leži uz more je sasvim nešto drugo. Korniš, šetalište uz more je skoro celom dužinom grada i veoma liči na gradove uz more u Evropi. Stare kitnjaste zgrade sa kolonadama i nove zgrade od stakla i metala odaju znake neke posebne otmenosti.

Slika

Ovo je bazen oko nove aleksandrijske biblioteke koja je velika impozantna gradjevina sva u staklu.

Slika

Na jednom rtu, potpuno odvojeno, nalazi se kompleks u kom je živeo poslednji egipatski kralj Fejsal. To je ogroman park u kom se nalazi dvor koji je sada pretvoren u vrhunski hotel. U parku ima još zgrada kojima je promenjena namena i uglavnim su postale restorani.

Slika

Slobodno vreme smo proveli šetajuci starim delom grada. U čuvenoj poslastičarnici u gradu kupili smo nadaleko čuvene čokoladirane urme.
Seli smo u jednu tipičnu kafanicu da se osvežimo uz čaj.

Slika

Svetsko čudo, Farski svetionik, je delimično srušen i videli smo mu samo donju trećinu.
Ono što mi je posebno privuklo pažnju su POTPUNO prazne plaže. Celom dužinom grada je peščana plaża na kojoj su suncobrani ispod kojih su plastični stolovi i stolice! Ležaljki nema. Nema ni ljudi.
Opšti utisak o Aleksandriji, posle površnog razgledanja, je pola-pola. Vredi ga obići više zbog priča i legendi o njemu nego zbog onog što smo videli.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 05 Januar 2015, 14:20 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Posle tri dana provedenih u Kairu, bukvalno jureći za vodičem svo vreme jer ima puno toga da se vidi, krenuli smo vozom za Luksor. Uzeli smo spavaća kola da bi se naspavali, jer ko zna koje "trčanje" nas tek čeka! Prijatno nas je iznenadila čistoća u vozu i lepi široki kreveti. Ujutru su nas poslužili kafom, čajem i obilnim doručkom - sve uračunato u cenu!
U LUKSOR smo stigli rano ujutro i odmah autobusom otišli u hram kraljice Hatšepsut, jedine žene faraona. Rekla sam vam da neću pisati o istoriskim činjenicama i legendama jer ih možete pročitati na puno mesta na netu. Iskreno, ja ih baš puno i neznam.
Iz autobusa smo vozićem otišli do hrama. Okolina je samo sama pustinja - pesak i kamen. Hlada nigde! Temperatura početkom maja oko 40° ! Zato smo obukli tanke, dugačke pantalone, udobne patike, stavili kape i naočare i poneli vodu. Hram je velelepan! Velikim, širokim stepenicama se penjete do njega.

Slika

Stvarno je izuzetno interesantno! Boje na pojedinim mestima su sačuvane. Kad pomislite da je hram stariji od 4.000 godina, pitate se kako je to moguće? Pa, bilo je pod peskom na suvom, sve dok ga nisu Poljaci celih 40 godina rekonstruisali.

Slika

Slika

Vodič nam je celo vreme interesantno i detaljno pričala o važnijim delivima hrama, a mi smo je slušali k'o mala deca. Jedino se S pravio važan jer je puno toga znao sa fakulteta, pa je dodavao ponešto u priči.
Posle detaljnog razgledanja prelepog hrama sišli smo niz ogromno široko stepenište na čijem kraju je statua boga Horusa (soko).
Oko nas gužva, kao i u svim ostalim mestima koje smo obilazili.
S je odlučio da ga slikam pored statue Horusa, ali da on kraj nje stoji sam. Dugo smo čekali da se ljudi izredjaju ispred statue, i taman sam ja izbila u prvi red da mogu da slikam, u trenutku S je bio sam, ja brzo spustim pogled na aparat da vidim da li je sve ok, kad jedna zgodna crnkinja krene da grli statuu Horusa! Vazda se nameštala u razne poze. S je kolutao očima i kazao: "Ma, slikaj, pa šta bude!". Ja iskoristim trenutak kad je ona stala iza statue i ovo je ta slika.
Mi smo nastavili svojim putem nebili napravili još neku fotografiju hrama, kad u jednom trenutku svi pojuriše za nekim prema izlazu. Raspitam se ja šta se to dešava, jer su pre desetak godina (možda i više) u tom hramu poubijali neke turiste! Čovek mi uzbudjeno kaže: "Pa zar ne vidite Naomi Kembel?".
Eto, tako sam ja propustila priliku da je fotografišem, a bila sam u prvom redu! Tek sam tada shvatila da je oko mene bilo 20-30 fotoreportera koji su je pratili, a svi su bili iza mene.
Ovo što vidite da je zagrlilo statuu jeste Naomi Kembel.
E, Dujo, Dujo, pojma nemaš...

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 08 Januar 2015, 16:59 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Posle udobne vožnje u klimatizivanom autobusu na 22° , a svo vreme vam se čini da je 17° , opet izlazimo u pustinju i temperaturu oko 45° .
To je Dolina kraljeva.
Opet sedamo u vozić i vozimo se asfaltiranim putem kroz pustinju sve do kamenitih strmih brda u koja su uklesane grobnice kraljeva i malo dalje kraljica. Prizor ne deluje ni malo impozantno!

Slika

Prilikom posete Dolini kraljeva otvorene su samo poneke grobnice i vi možete ući u samo tri. Razgledanje grobnica Setija I i Tutankamona se plaća dodatno. Pošto smo mi do sada bili tamo tri puta, videli smo 11 grobnica.
Njihova unutrašnjost je neopisivo lepa. Obično je od ulaza dugačak strm hodnik sav u oslikanim pričama u prelepim bojama. Tu su i podesti i galerije. Osećate se da ste veličine mrava kad se nadjete u tim dugačkim prostranim hodnicima! Važnija umetnička dela su u vitrinama. Na dnu je odaja sa sarkofagom. Ona je po pravilu najlepši deo grobnice. Nije dozvoljeno fotografisanje, pa sam ja izabrala jednu sliku sa neta koja pretstavlja Izidu u grobnici Setija I. Koliko se sećam ona je veličine oko 5 sa 4 metra, ili se bar meni tako činilo!

Slika

Uvek mi je žao što nas vodič požuruje da idemo dalje...
U muzeju u Kairu smo videli šta se sve nalazilo u grobnici Tutankamona, jer su sve tamo premestili. Teško da možete sve ovo da zamislite jer se ne da ispričati! Treba videti! Na primer Tutankamonov sarkofag je bio zatvoren u 4 ogromne kutije. Prva je bila veličine jedne sobe, pa sve manja i manja, a poslednja je bila od zlata. Pored toga su bile kočije...pa razni predmeti...
Seli smo u autobus i odvezli se do radionice za izradu predmeta od alabastera. Nekoliko klesača su sedela na pesku i pravili neverovatne predmete od raznih boja alabastera na najprimitivniji način.

Slika

U radnji, odmah pored radionice, kupili smo neke manje suvenire, a bilo ih je izuzetno lepih i skupih. Ja sam kupila jednu malu vazu.

Slika

Oko dva popodne ukrcali smo se na brod.

Slika

Prijatno nas je iznenadilo sve oko nas. Brod je na nekoliko spratova i sve je klimatizovano. Naša soba je imala dva kreveta, orman tv, frižider i kupatilo. Prozor je bio preko celog zida sobe prema Nilu, iza zavese.

Slika

Slika

Sobar, pošto su u Egiptu sobari iskljuivo muškarci, redovno je pravio figure od pekšira na krevetu.
Svaki dan su presvlačili krevete i detaljno sve spremali.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 09 Januar 2015, 13:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Dujo, jako mi se dopadaju svi vaši putopisi, tj. izveštaji sa putovanja....
''Doziran'' i tekst i slike...Uživam čitajući!

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Januar 2015, 11:47 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
dujaspasa je napisao:
kad jedna zgodna crnkinja krene da grli statuu Horusa! Vazda se nameštala u razne poze. S je kolutao očima i kazao: "Ma, slikaj, pa šta bude!".


:haha: Kad ono Naomi Kembel! Eh, da je malo imao strpljenja, mogao je da se fotografiše sa njom!

Lepo Dujo, sada si mi malo približila i Aleksandriju i ove palate, grobnice. Vidiš, nisam znala da se Egipćani imali ženu faraona, baš ću malo da pročitam o tome.

Ne znam zašto si rekla da uklesane grobnice kraljeva i kraljice u Dolini kraljeva ne izgledaju ni malo impoznatno?

Dakle, krstarenje Nilom, obuhvata i vožnju vozom? Koliko dana ste proveli na brodu? Na krstarenju ste obišli ovo što si nabrojala?

Jako mi se sviđaju ove vaze.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Januar 2015, 17:45 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Jelena, hvala na podršci!
Milena, krstarenje sam tek počela da opisujem.
Sve do sada opisano i ono što ću pisati u okviru ove teme spada u aranžman "krstarenje Nilom" na koje smo mi išli preko Kontikija. Sada Argus nudi skraćenu verziju koja počinje od Luksora, dakle bez Kaira i Aleksandrije.
Inače, na brodu smo bili 4 dana na punom pansionu.
Voz je bio uračunat u cenu, ali ne i spavaća kola koja smo mi doplatili.
Što se tiče doline kraljeva, to su ti obična stenovita brda u sred pustinje, nigde ni travke! U njih su uklesane grobnice a spolja se vide samo rupe-ulazi. Dakle spolja ni malo impozantno! Ali kad se kroz te rupe udje sve deluje neverovatno IMPOZANTNO! Ne, to se ne može opisati, mora se videti!
Predmeti od alabastera su jako lepi. Ima ih raznih...i uopšte nisu skupi.

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Januar 2015, 18:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Vidi cajnik i sljice, bas je leeeeeeeeeeeepo. Sada mi je jano za dolinu kraljeva, spolja se ne vidi nista posebn, ali kada se zaviri u te rupe... onda je super.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 19 Januar 2015, 10:57 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
:text-imsorry: Napravila sam dugačku pauzu u pisanju! Nastavljam...

Posle ukrcavanja na brod i perfektnog ručka sa švedskog stola, bez odmora odlazimo do hrama Karnak!

Slika

To se stvarno ne može opisati! Iako smo tri puta tamo bili, još uvek ne umem na pravi način da vam ga opišem!? Prolazeći pored ovih sfingi mislite da nema ništa monumentalnije da se vidi, a ono u jednom ogromnom prostoru, pored ostalog vidite ogromnog faraona sa svojom ženom ili ćerkom. Šteta to nema ljudi pored jer biste videli da bi oni jedva bili visine do njihovih nogu!

Slika

Posebno su me fascinirali ogromni stubovi. Njih ima preko sto, neznam tačno, jer kad ste tamo mislite da ih ima samo najviše dvadesetak! U svaki stub su uklesani dogadjaji iz tog vremena i mitovi. Kartuši sa imenom faraona, kao i likovi faraona, uglavnom su bili otklesani od strane sledećeg faraona, koji je dao da se ukleše njegovo ime i lik!

Slika

Slikala sam Spasu pored, i zamaskirala ga žućkastom flekom, tako da mozete da ocenite veličinu tih stubova.

Zamislite kako je ovo izgledalo onda!? Sve je bilo uklesano i oslikano jarkim bojama koje se sada, tek, tek, na nekim mestima primećuju.
Napoleon, kad je boravio u Karnaku, dao je da se ukleše njegovo ime. Ono se nalazi negde u gornjoj polovini visine spoljnog zida. Nisu se majstori peli da bi ga uklesali, nego je pesak prekrivao celo to područje do te visine!

Nastavili smo razgledanje i otišli u hram Luksor. To vam je kao kad malom detetu date posle omiljene bombonjere, omiljenu čokoladu!

Slika

Ove obeliske su dovlačili čak iz Asuana, kilometrima daleko! Jedan obelisk sa ulaza su francuzi uzeli i videli smo ga u Parizu na Place de la Concorde. Lepo i tamo stoji, al mesto mu je ovde.
Sa druge strane hrama postoje još dva obeliska.
Ponovo napominjem da vam neću pisati detalje o tome šta je šta, jer kao prvo neznam baš najbolje kako se šta zove, a kao drugo sve ovo možete videti na netu mnogo kvalitetnije.

Slika

Prošetali smo se malo uz more u Luksoru i pred zalazak sunca vratili na brod. Krenuli smo uz Nil, i mahali Luksoru...
i otišli na večeru.

Slika

Neki brodovi su još bili usidreni.

Slika

PS: Različite boje na fotografijama su zbog korišćenja tri fotoaparata. S, u to vreme, nije ispuštao iz ruku običan fotoaparat, a ja sam slikala sa digitalnim i telefonom. Njegove fotografije sam morala da skeniram.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 19 Januar 2015, 16:49 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Navili smo sat da bismo se probudili što ranije.
Posle obilnog doručka naša mala grupa stidljivo je počela da istražuje brod. Sve u njemu je vrlo luksuzno opremljeno. Čistoća je na zavidnom nivou, kao i kompletna usluga. Neočekivano dobro!
Mi smo odmah otišli na palubu broda na najvišem spratu. Pogled zaustavlja dah! Brod tiho plovi uz Nil, a levo i desno za nas neobični prizori, neobične lepote. Seli smo na terasu palube i ćutali neko vreme.

Slika

S je, kao pravi džentlmen otiš'o po kafu u bar na palubi.

Slika

Ovako izgledaju njihova naselja. Kuće od čerpića bez krova ili samo pokrivene palminim lišćem grade se vekovima na isti način. Vidite ponekog muškarca u beloj galabiji, a žene su u crnim čadorima. Životinje tražeći malo hlada pripijaju se uz zidove kućica. Okolo zelenilo i polja, a malo dalje, na oko dvesto metara, su pustinja i kamena brda. Kilometrima oko Nila je pojas plodne zemlje od koje praktično živi ceo Egipat.

Slika

Na poljima nismo videli mehanizaciju. Ljudi ručno ili uz pomoć bivola oru zemlju. Navodnjavaju svaki moguć pedalj zemlje. Deca se kupaju ...tu i tamo. Bivoli plivaju kroz ševar i neki put mi se učini da mogu sa broda da ih uhvatim. Tako su blizu.

Slika

Obzirom da je temperatura ( mi smo bili polovinom maja ) oko 45° , ja sam se često brčkala u bazenu i djakuziju koji je takodje na gornjoj palubi. Nemate pojma kako je to dobar osećaj kad ste u vodi, a na vodi, a oko vas promiču prekrasni predeli sa palmama raznih vrsta urmi ili na jednom mestu tek zasadjen paradajz, a malo dalje već uzreo! Oni imaju više berbi u toku godine.
Sve je usijano! Nisam mogla bosa da predjem od stola gde smo sedeli pod nastrešnicom do bazena, a to je bilo desetak metara.

Slika

Potpuno se prenesete u ono što vidite, kao da oko vas nema nikog. Svi smo isto reagovali, ćutali i udobno zavaljeni posmatrali predeo.
Vide se brazde u kojima je nešto zasadjeno.

Prevoz se isključivo obavlja felukama. Felukama se prevoze deca u školu, letina radi prodaje, gradjevinski materijal, pa čak i životinje. Sa feluka se peca riba, deca skaču u vodu.. ma sve!

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 21 Januar 2015, 07:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Ово ми се све више свиђа! :handgestures-thumbup:

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 21 Januar 2015, 11:09 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Kako je ovo dobro..... :text-bravo:

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 21 Januar 2015, 12:46 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Jelena i Petronije, hvala na podršci!

Usput smo sretali brodove koji su išli nizvodno, a i neke koji su plovili uzvodno, kao mi, i trkali se sa nama. To je deo folklora kapetana. Mi smo zavidno gledali onima u drugim brodovima kao da nama nije isto kao i njima. Iz daljine to fenomenalno izgleda! Medjusobno smo mahali!
Prvo iskrcavanje bilo je u Edfu.

Slika

Za mene, hram k'o hram, a za poznavaoce nešto posebno. Bilo je dosta očuvanih slika, kao na primer ovaj nadvratnik.

Slika

Žao mi je što su fotografije ovako loše, ali tada nismo imali dobre fotoaparate.
Brodovi, njih desetak bili su usidreni u luci uz sam korniš ( šetalište ). Vlada blaga užurbanost. Snabdevači utovaruju svežu hranu i piće i ko zna šta još u brodove. Spremači koriste priliku da operu palubu, očiste bazen, spreme sobe ...dok smo mi bili u obilasku.
Brodovi se blago ljuljuškaju na reci, iza se vide obradjena polja, a u daljini pustinja.

Slika

Naš brod je bio u drugoj liniji usidrenja tako da smo prošli kroz jedan drugi brod, da bismo došli do našeg. Kao što često biva, uvek vam se učini da je "tudji komad lepši". Tako smo se mi divili kako taj brod izgleda. Stvarno su i u njemu, kao i u našem brodu uredili eksterijer sa puno mere, a raskošno.
Ploveći dalje stigli smo do Kom-Omba za kog kažu da je najočuvaniji hram u Egiptu. Ja ipak mislim da je u boljem stanju hram boginje Hator u kom smo bili jednom drugom prilikom.

Odvezli smo se do hrama kočijom. Kočije su bile ukršavane godinama raznoraznim šarenim trakama, cvećem, jastucima...Imali smo povratnu kartu i kočijaš nam je sto puta ponovio da zapamtimo koji je on broj, jer je kartu dobijao u povratku! Mi smo broj, od uzbudjenja i trke za vodičem zaboravili, kao uostalom većina nas, pa je u povratku nastalo otimanje ko će koga da vozi. Svi su bili nasmejani i jako ljubazni. Ja sam čak dobila cvet hibiskusa od našeg kočijaša.
I, evo ga taj čuveni Horusov i Sobekov hram.

Slika

I u njemu naša grupa sa odličnim vodičem iz Kontikija, Milicom.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 21 Januar 2015, 16:26 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Brod je sjajan! To je brod 5* i imali smo pun pansion.
Kao što sam vam već rekla, ima tri sprata. Na gornja dva sprata su sobe, a na donjem spratu su restoran, bar na otvorenom i noćni bar sa podijumom za pretstave i igru, i veliki prostor za dnevnu zabavu i odmor. Na gornjoj palubi je bar, bazen i djakuzi, stolovi, stolice i ležaljke.
Vlasnici i radnici na brodu su bili kopti ( hrišćani-pravoslavci ).
Eksterijer je bio napravljen sa puno ukusa i od najkvalitetnijih materijala. Svuda su bili debeli tepisi osim na ulazu gde je mermer. Tapete su bile od somota. Udobne garniture za sedenje su bile rasporedjene duž zidova, a na sredini su bili kristalni lusteri. Drvene statue egipatskih božanstava sa pozlatom i poludragim kamenjem izradjene u tehnici hrizelefantina stajale su veće na podu, a manje uz stone lampe po uglovima...
Celo veče je na klaviru izvodjena evergreen muzika.
Stepenište je bilo vrlo dekorativno.

Slika

Odmorište izmedju spratova...

Slika

Prvo bismo otišli na jedno "kratko" piće...

Slika

...a, zatim na večeru. Kuvari su bili dobri, a hrana odlična. Švedski sto. Obzirom da nas je na celom brodu bilo tridesetak, naša grupa i mala grupa španaca, često su nas pitali šta da nam spreme za sledeći obrok.

Slika

Pošto se u to vreme već uveliko isplovio, jedina večernja zabava se odvijala na brodu. Odlazili smo da pogledamo program u noćnom baru. Standardno su prvo nastupale trbušne plesačice.

Slika

Zatim su se do besvesti vrteli derviši.

Slika

I na kraju nas je zabavio duhoviti Sudanac.

Slika

Pili smo koktele-long drink, ili malo vina ili piva. Niko se nije napijao, jer je i sutradan trebalo "trčati" za vodičem.
Živa muzika je svirala muziku za igru. Mi, "malo stariji" smo se prihvatili igranja, dok su mladi jedva držali otvorene oči! Španci su bili genijalni! Oni su se obukli kao egipćani i našminkali a la faraoni i Nefretiti!

Slika

Izašli bismo malo na palubu i uživali u vedroj noći ...i onda spavanje.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 22 Januar 2015, 10:06 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Navili smo sat da nas probudi u 6 ujutru. Popeli smo se na palubu da popijemo kafu i imali smo šta da vidimo. Mnoštvo usidrenih brodova se ljuljuška i tu i tamo zaškripi. Veliki grad Asuan počinje da se budi. Medjutim, u daljini smo ugledali ogroman oblak crveno-žutog peska, koji je polako prekrivao grad! Mi smo se uspaničili, dok se barmen samo sveškao. Kaže to je često! Peščana oluja!

Slika

Brzo se sve smirilo i odmah su spremači došli sa usisivačima i za čas doveli brod u prvobitno stanje. Da nismo rano ustali ne bismo ni znali da je bila oluja. To je ono što ja često pričam! Mi kažemo da su oni prljav narod, medjutim oni stalno čiste i peru a vetar im vraća pesak nazad.
Sledeći hram koji smo posetili je Fila. Kad je gradjena Asuanska brana, trebalo je da budu potopljeni hramovi Fila i Abu Simbel. Ceo svet je učestvovao u finansiranju izmeštanja ta dva hrama. Naša Jugoslavija je dala značajan iznos i pomoć. S mi sad dobacuje, da je premešteno 60.000 komada kamena hrama Fila.

Slika

Opet smo sa zanimanjem slušali šta nam Milica-vodič priča i sada već jako umorno "trčali" za njom. Definitivno, za ovakva razgledanja treba mnooogo više vremena.

Slika

Već sam vam pričala o tome da je svaki faraon dao da se otklešu znamenja i likovi prethodnog faraona i stave njegova. E, hrišćani-kopti su uklesavali krst.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 23 Januar 2015, 15:41 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Da biste mogli da sagledate lepotu i neobičnost Asuana, pozajmila sam ovu fotografiju sa interneta.
U prvom planu je čuveni hotel Old Katarakt u kom je boravila Agata Kristi i napisala čuvenu knjigu "Smrt na Nilu" po kojoj je snimljen film. Film su snimali baš u tom hotelu, u starom brodu kojim su plovili Nilom, i u Karnaku medju onim ooogromnim stubovima.
Sa leve strane, na fotografiji, su feluke koje saobraćaju izmedju kopna i mnogobrojnih ostrvaca na Nilu. Pravo je sam grad, a duž cele obale se bele usidreni brodovi koji čekaju turiste.

Slika

Mi smo se, direktno iz broda ukrcali u jednu feluku. S je odmah uzeo kormilo u ruke što se jako dopalu Nubijcu koji je stao iza njega, za svaki slučaj.

Slika

Ja sam uživala na pramcu.

Slika

Skoro ceo sat smo krivudali od ostrva do ostrva ploveći na jedra.

Slika

U jednom trnutku, na sred reke, pored feluke su se stvorila dva dečaka od dvanaestak godina u drvenom koritu sa improvizovanim veslima. Pevali su na sav glas i tražili bakiš! Posle toga je jedan od radnika na feluci izvadio parče platna i rasprostro šarene, ručno nizane i rezbarene ogrlice i narukvice od kosti od antilope i drugih životinja koje love za ishranu. Nakupovala sam puno. Trebaće mi za pokloniće.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.