Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 19:29

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Petak, 23 Januar 2015, 16:03 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Iskrcali smo se na Kičenerovo ostrvo. Lord Kičener je bio ljubitelj hortikulture, i po celom svetu sakupljao retke biljke i sadio ih ovde. Napravio je raj na zemlji u sred pustinje.

Slika

Prošli smo kroz drvored palmi od kojih se jede drvo kao poseban kulinarski specijalitet.

Slika

Uredno potkresano žbunje, drveće i ogromni žbunovi u cvetovima raznih boja, mirisi...

Slika

Vodič nam je dala pauzu od pola sata. Nismo verovali svojim ušima! Brzo smo posedali u obližnju kafanicu, izuli patike i poručili sladoled i kafu. S je, pre polaska na put, kupio kod Kineza "Roleks" za smešne pare. Medjutim konobar se momentalno zainteresovao za sat i hteo da ga otkupi! S je pogledao račun, koji znatno premašivao cifru datu za sat, i ponudio mu trampu, šta je ovaj oberučke prihvatio! Sladoled smo morali brzo da jedemo jer se brzo pretvarao u vodicu. E, da! Nisam vam rekla da je to jutro bilo 45° .
Pogled iz kafanice na parkirane feluke koje su nas čekale...

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 23 Januar 2015, 17:20 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kamenolom u Asuanu je malo uzbrdo. Čak je i vodič-Milica malo posustala, jer je temperatura bila 52°. Nigde hlada, osim od sopstvenog šešira. Vodu smo pili neprekidno, pomalo, ali se niko nije oznojio!
Nedovršeni obelisk isklesan od granitne stene i napukao, težak je preko hiljadu tona! Oni u Luksoru i Parizu su 500 tona!? Kako su stari egipćani nosali okolo, stotinama kilometara, sve te teške predmete?

Slika

Ovako deluje da je mali...

Slika

Spustili smo se našim klimatizovanim autobusom u grad. U autobusu finih 22°, pa smo se smrzli. Brzo svi oblače trenerke, a vozač isključuje klimu!
Mi smo odabrali da na pola puta do broda izadjemo u grad jer je ostalo još dva sata do ručka. Dve gospodje, našeg porekla, koje žive u Kanadi pitale su da li mogu sa nama? Što da ne! Ostali su otišli na brod.
Ulice su bile prepune ljudi, radnjica i pokretnih prodavnica. Gužva! One dve žene se "zalepile" za nas.

Slika

Malo, malo pa smo sretali jednog te istog čoveka sa brkovima. Tek kad smo mu mahnuli, a on odmahnuo, shvatili smo da je on policajac u civilu koji još iz Kaira prati našu grupu. Sišao je sa nama iz autobusa da nas čuva!

Slika

Smešno je bilo kad smo nas tri otišle u ovu radnjicu da kupimo nekoliko maski iz Sudana. S je seo na ivičnjak pored jednog lokalca. Ponudio je S cigaretom i značajno, sa puno razumevanja, pokazao na nas tri! Valda je mislio da smo mu žene! Ha,ha,ha...
Zanimljiv grad!

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 24 Januar 2015, 10:06 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Posle obilnog, oproštajnog ručka na brodu, skupljali smo se, polako, da popijemo po piće u udobnim foteljama oko bara. U ćošku, klavir. Ajd' da otsviram nešto i izaberem Čolinu pesmu "April u Beogradu". Naravno, svi su se pridružili i pevali! Treba da krenemo... Dolazi i ona grupa Španaca... Pozdravljamo se... Jedan gospodin iz Novog Sada seda za klavir i počne da svira " Vivido Espana"! Oduševljenje!
Udobnim, klimatizovanim autobusom krećemo iz Asuana u Luksor gde nas čekaju ostali autobusi. Tamo se formira konvoj autobusa i kombija, koji uz pratnju policije idu u Hurgadu. Tada je bilo oko dvadesetak vozila.
Usput, nailazimo na kanale za navodnjavanje uz koja su brojna mala naselja.

Slika

Kad se naš autoput ukršta sa nekim lokalnim putem, lokalna policija zaustavlja saobraćaj. To izgleda ovako... Imaju neke stare puške da plaše narod.

Slika

Što se više udaljavamo od Nila, pustinjski pejzaži nadvladavaju i zelenila je sve manje.

Slika

Na pola puta do Hurgade ( put traje oko pet sati, jer se vozi u konvoju ), je veliko stajalište sa restoranom, kafanom na otvorenom i prodavnicama.
Lokalno stanovništvo nudi suvenire, jahanje i slikanje kamila za mali bakšiš.

Slika

Uskoro stižemo do Safage i ugledamo divno Crveno more! Sav umor nestaje.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 24 Januar 2015, 12:29 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Sa desne strane prelepo, liht plavo, pa plavo, pa lapis lazuri tamno plavo, bistro i mirno more, a levo pustinja bez ijedne travke!
U jednom trenutku, Milica-vodič tiho u mikrofon kaže: "Stigli smo!".
Imamo šta da vidimo...

Slika

Mnogi su razočarano izašli iz autobusa, a mi "stari vuci" znali smo šta nas čeka kad udjemo u hotel...

Slika

Bio je to hotel Grand seas Hostmark 4*. Svi smo bili smešteni u prizemlje. Sobe su bile prostrane. Kreveti ogromni, kao francuski. Sve blista i miriše na čisto.

Slika

Imali smo spavaću sobu i dveni boravak i naravno kupatilo.

Slika

Terasa je bila ispred obe prostorije i gledala je preko divne bašte na veeeliki bazen. S je odmah seo na terasu i iz mini bara uzeo viski sa ledom.
Ja, kao sve vredne domaćice, raspakovala sam stvari i... otišli smo na plažu. Namerno neću sad puno da vam pišem o hotelu, jer ću to uraditi u posebnoj temi.

Slika

Bazen je sav obao i u sredini je bar-restoran. Nekoliko mostića obraslih, u to vreme, šarenim bugenvilijama izgledali su kao u bajci.

Slika

I na kraju pozdrav od mene, uz zahvalnost onima koji su ovo strpljivo čitali. :ljubac:

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 24 Januar 2015, 14:16 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Konačno, obračun troškova.
Sve ono što sam napisala u temi Kairo plus celo krstarenje Nilom je ustvari jedan put. Trajao je 12 noći i skoro punih 14 dana. Išli smo početkom maja, preko Kontikija, 2005 godine.
( Pratila sam, kasnijih godina Kontikijev cenovnik, i bili su podigli cenu za oko 100 evra po osobi.)

Kairo, 3 noćenja/doručak
Voz , 1 noć/doručak
Brod , 4 noći/pun pansion
Hurgada, 3 noći/polupansion

Na osnovni aranžman se dodaje aerodromska taksa, viza, osiguranje i doplata za spavaća kola.
Za sve ovo platili smo po osobi 631 evro. Za nas dvoje 1.262 evra.

Potrošili smo još 360 evra na sva pića, hranu u Kairu, na izlet u Aleksandriju i Memfis i Sakalu i svu kupovinu poklona i začina i naravno nezaobilazan, u arapskom svetu, bakšiš.

Znači 1.262+360= 1.622 evra za nas dvoje.


___________________________________________________________________

Sada krstarenje Nilom, trenutno organizuje samo Argus.
Počinje iz Hurgade, pa sve ono što sam opisala u temi o krstarenju, i završava u Hurgadi i traje 10 noći i 14 dana.
Cena je po osobi za aranžman, taksu i vizu 625 evra. Za dvoje 1.250 evra.

Takodje treba dodati troškove od bar 300 evra ili već prema afinitetima.

Znači 1.250+300=1.550 evra.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 24 Januar 2015, 21:37 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Sve ovo jako lepo izgleda :bravo:

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 25 Januar 2015, 10:27 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Sad je S pročitao šta sam napisala i kaže da sam napravila grešku i pomešala nazive hramova u Edfu i Komombu. Zatim sam dva puta napisala eksterijer, a mislila na enterijer. Ko mi je kriv! Trebala sam lepo da napišem unutrašnjost.
Naravno, pošto on mnogo više zna od mene istroriju umetnosti i arheologiju i arhitekturu celo jutro mi drži predavanje šta sam sve još trebala da napišem! U pravu je, jer stvarno je ovo moje pisanje bilo jako površno, ali obzirom da o svemu možete detaljno da se obavestite na internetu, za početak je više nego dovoljno. :op: :code:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 25 Januar 2015, 14:24 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dujo, kao što napisah i u kafiću, ja sam uživao čitajući utiske sa vašeg putovanja. A Spasa je više nego dobrodošao da doda malo istorijskih i arheoloških podataka.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 25 Januar 2015, 22:38 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
Dujo, ovo je odlično. Podsetila si me na moju davnu posetu Egiptu. Hram kraljice Hatšepsut je na mene ostavio snažan utisak. I nama su tada pričali o nastadalim turistima, nemci ako se ne varam.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 26 Januar 2015, 10:49 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kad sam pisala o Luksoru, potkrala mi se greška. Ispod slike na kojoj su obelisci napisala sa da smo se šetali pored MORA, a trebalo je pored Nila. Izvinjavam se, ko o čemu misli, ja o moru! :text-imsorry:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 27 Januar 2015, 15:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Dujo, možeš da grešiš koliko hoćeš, ništa ti ja neću ni primetiti ni zameriti. Svaka ti čast na putopisu, bez obzira što isto jako slabo poznajem sve te egipatske znamenitaosti, opušteno sam uživala u tvojoj priči i prvi put od Egipta videla mnogo više nego što se najčešće prikazuje. Dok posmatram ove hramove uvek se pitam, kako li su mogli tako nešto grandiozno da prave u ono vreme?! Lepa tura i vidi se da ste baš uživali u celom putovanju.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 29 Januar 2015, 14:12 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 18:30
Postovi: 6074
Lokacija: Live to camp,camp to live . . .
Pol: Bata
Dujo veliko hvala i bravo za ovaj sjajan putopis. :bravo: Te greske koje navodis su potpuno nebitne ja sam uzivao u tvom i Spasinom licnom dozivljaju a koga zanima istorijat lako ce se informisati po netu. :clap: Mogu ti reci da si me zaintrigirala ovim krstarenjem sada vec na Egipat gledam drugim ocima. :think:

_________________
svima dobro nikome zlo,nama sta preostane


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 29 Januar 2015, 19:31 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
:bravo: hvala na divnoj prici! :text-bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 April 2015, 07:15 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Petak, 24 April 2015, 07:13
Postovi: 2
Pol: Bata
Preko koje agencije ste isli na putovanje? Ako se smije znati. :) Vidim da je svakom tko je otisao tamo bilo ludo i nezaboravno. :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 April 2015, 14:06 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Niko52, na žalost Duja (koja je pisala putopis) nije trenutno u mogućnosti da odgovori, tako da ćeš za sada ostati bez odgovora na ovo pitanje. :confusion-shrug:

Možda će neko od drugih članova znati.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.