Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 13:29

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 43 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Kairo, Egipat
PostPoslato: Petak, 19 Decembar 2014, 11:22 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kairo

Boravili smo u Kairu više puta. Svaki put ubacim po neku funtu u jedan iskop kod piramida, jer vlada verovanje da ću se tada opet vratiti u Kairo. :romance-heartbeating:
Biće mi teško da vam ispričam priču o Kairu! Zamislite šta sve može da se kaže o gradu starom 5-6 hiljada godina koji ima 16 miliona registrovanih stanovnika, a tvrde da ih ima bar još 5 miliona neprijavljenih + turisti!
Neću vam mnogo pričati o kulturno-istoriskim spomenicima, jer o tome jako mnogo možete pročitati na googlu i gledati na televiziji.
Ovu fotografiju sam skinula sa neta. Reka Nil i grad.

Slika

Taksijem ili gradskim kombijem smo odlazili do nekog dela grada i šetali i razgledali. Fotografijom ću vam prikazati nekoliko ambijenata.
Prelepe stare fasade zgrada...

Slika

Trgovi prepuni ljudi i automobila.

Slika

U jednom velikom delu Kaira smo videli višespratnice na kojima su prozori i terase bili raznih vrsta i dimenzija. Kažu, kad se neko preseljava nosi sa sobom prozore u drugu kuću!

Slika

Slika

Tu i tamo, neretko smo vidjali koze i ovce.

Slika

Van strogog centra grada transport se obavlja i malim zaprežnim vozilima sa kojih se roba odmah i prodaje. Verovatno primećujete da ulice nisu asfaltirane.

Slika

Mala pijaca i radnjica.

Slika

Kad sve ovo gledate zamišljajte i temperaturu blizu 40° koliko je bilo kad smo se šetali.
Neko će reći šta nam je to trebalo? E, pa volimo sve da doživimo! Svratili smo na čaj u kafanicu, kupili nešto kao mekike kod jednog uličnog prodavca, a kod drugog bombone umotane u šareni papir sa porukom o sudbini koju nismo umeli da pročitamo!
Jednom smo prošli pored ženske škole. Devojke su se odmah okupile oko mene da pričamo, a S je stajao po strani.

Slika

Gradskim kombijem smo se vratili u hotel. Mogu vam reći da mi je baš bilo teško da udjem i izadjem iz kombija, jer on ne staje, već samo uspori vožnju!

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Petak, 19 Decembar 2014, 12:11 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Posle dugih šetnji prijalo nam je kupanje u hotelskom bazenu.

Slikall

Jedno veče je u našem hotelu bila svadba. Žene su bile baš raskošno obučene, a sa zlatom koje su nosile mogli ste da otvorite zlataru!

Slika

Pre večere odlazili smo na aperitiv u bar na terasi na vrhu hotela. Pogled je bio pravi "kairski".

Slika

Svako veče smo negde išli. Skupljalo se društvo iz grupe i onda bismo zajedno odlazili u grad u provod. Najlepše mi je bilo kad smo išli na noćno krstarenje Nilom, gde su nam uz njihov program servirali i bogat švedski sto.

Slika

Opšti utisak iz Kaira mi je bio da postoji neverovatna razlika izmedju velikog broja milijardera i ogromnog broja siromašnih. Bili smo i u skupim hotelima i otmenim kvartovima, ali i u siromašnim delovima grada, čak smo provirili i u "grad mrtvih" i svuda smo nailazili na prijateljski odnos prema nama.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Subota, 20 Decembar 2014, 11:43 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Oko muzeja i u suku, starom trgovačkom delu grada, je uvek stravična gužva. Preći ulicu je prava umetnost. Uopšte neznam kako smo to uspevali.
Muzej je mesto koje obavezno treba posetiti i sa vodičem (za kojim ćete uglavnom trčati po muzeju) i sami.
Pored muzeja, a pre suka, je niz kafanica u koje smo svraćali na osveženje.

Slika

Suk je posebna priča. Tu mužete da kupite sve! Od finih predmeta od kože ( jakne, cipele, tašne, kaiševe, taburete...), preko mnoštva suvenira, zlata, srebra... do pidžama i četkica za zube.
Zanimljivo je posmatrati ljude. Na primer ovaj čovek je izašao u kupovinu sa svojim ženama...

Slika

a one ni manje ni više gledaju u zlato!

Slika

S, kad je to video, brzo mi je pokazao jednu staretinarnicu!

Slika

Čuvena Alabaster džamija je stvarno monumentalno delo! Muškarci su morali da budu u pantalonama do kolena i bosi, a nas ženske, su oblačili u ovo zeleno. Neki su i na noge dobijali navlake.

Slika

U koptskoj četvrti je bila jedna velika i dobro snabdevena suvenirnica. Meni se posebno dopala ova statua faraona. Jedna, visine oko pola metra, koštala je 50 evra. Naravno da je nisam kupila, jer sam za te pare mogla da kupim "pola radnje" sitnica.

Slika

Kad smo se vratili kući S me je iznenadio i jednog dana mi je napravio sličnog faraona koji nam sad stoji na vitrini.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Decembar 2014, 15:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Piramide na Gizi. Šta o njima reći a da već neko nije to uradio?! Ustvari, kad malo bolje razmislim, o piramidama je teško pričati, one moraju da se vide!

Slika

Nezamislivo je kad vam neko kaže da je video 2 miliona kamenih blokova koji vas, svaki pojedinačno, nadvisuje i poredjani su u vis 143 metra!!!

Slika

Ljudi dolaze sa svih strana sveta da vide jedno od nekadašnjih 7 svetskih čuda. Nama je relativno blizu.
Što se S i mene tiče mi smatramo da su piramide uklete. Za to imamo i dokaze! Evo kako je to bilo...
Prvi put kad smo bili da ih vidimo, napravili smo klasičnim fotoaparatima oko 90 fotografija. Kad smo došli kući i dali da se filmovi razviju fotograf je nešto pogrešio prilikom razvijanja i dobili smo samo TRI mestičave slike!
Kad smo bili drugi put, S me je slikao na samom ulasku u Keopsovu piramidu (više puta) i ja njega na više mesta oko piramida, sa istim fotoaparatom. Napravili smo bar 20 slika sa drugim aparatom koji nam je na jednom izletu na sred mora (gde je bio plićak od 1m pa smo tu ronili) upao na trenutak u more i od slika nije bilo ništa! Opet su sve slike bile dobre osim SVIH slika oko piramida. Čak i medju ovim dobrim slikama većina je preosvetljena! Kažem vam da su uklete!

Slika

E, treći put je ovo šta gledate.

Na platou Gize je više piramida a najznačajnije se piramide faraona Kufua (Keops), zatim, Kafrina i Menkaurova.
Imali smo posebnu sreću da udjemo u Keopsovu piramidu. Dnevno je smelo samo 100 ljudi da udje u nju, a sada mislim da su i to zabranili. Unutrašnjost piramide je neverovatna. Prolaz do sarkofaga je dugačak i dosta uzak i strašno visok. Na nekim mestima možete samo skroz povijeni da prodjete. Kad čitam ovo šta sam napisala vidim da to nema blage veze sa doživljenim! Nisam neki pisac!

Slika

Odmah bilzu piramide je mali improvizovan muzej u kog su smestili "Sunčevu barku". To je barka kojom su balsamovanog faraona Keopsa dopremili rekom Nil do piramide. Ostala je tu pored, pesak ju je zatrpao i otkrili su je u prošlom veku. Znači bila je zatrpana 4.500 godina. Evo kako izgleda posle restauracije.

Slika

Poseban izlet se organizuje za obilazak Džozerove stepenaste piramide. Nju je projektovao čuveni Imhotep u 27 veku pre nove ere. Praktično to je prva piramida.

Slika

Pored nje je jedan vrlo dobro očuvan hram...

Slika

kao i stadion. Kažu da se na njemu takmičio i sam Ramzez II u poznim godinama.

I da završim priču o Kairu. Ovo što sam vam ispričala je 20% onog što smo mi videli, a samo mali delić mogućeg. Drugim rečima, šteta bi bilo da ne odete i vidite jedno od 7 svetskih čuda, a samo je na 3,5 sata leta avionom od nas.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Decembar 2014, 17:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Citiraj:
Drugim rečima, šteta bi bilo da ne odete i vidite jedno od 7 svetskih čuda, a samo je na 3,5 sata leta avionom od nas.


Свиђа ми се ова реченица :D . Дефинитвно ћу морати да послушам!
На више места сам читао и гледао разне путописе из Каира, и утисак је да треба то доживети.

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Četvrtak, 25 Decembar 2014, 19:00 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Evo ovako je to bilo...
Kad smo pre desetak godina išli na naše prvo krstarenje Nilom, prva tri dana smo proveli u Kairu.Posle šetnje Kairom, pošto smo se dobro naprašili, rešila sam da pre krstarenja odem kod frizera.
Frizer u hotelu Džozer u kom smo otseli nije radio i devojke sa recepcije su nam rekle da idemo "odmah tu iza ćoška". To smo i uradili. Hotel se nalazio u jednom dugačkom bulevaru...

Slika

Čim smo skrenuli iz bulevara ušli smo u jedan sasvim drugačiji ambijent. Svako je radio svoj posao...

Slika


Muž je seo u neku kafanicu zajedno sa lokalcima koji su pušili šišu izvaljeni u plastične stolice, dok su neki igrali tavli, da popije čaj, a ja malo dalje kod frizera.

Slika

Ulica je neasfaltirana, samo zemlja, tj ugažen sitan pesak, u kafani pod olaisan, a kod frizera nema tekuće vode!

Slika

Kad sam ušla oko mene su se svi skupili, pozvali su vlasnika koji je otišao na ručak , a u medjuvremenu je došlo još šest žena da me vide. Radnja mala, mesta ima samo za jednu mušteriju! Gazda je odmah organizovao donos tople vode, žene su mi skuvale čaj i donele od kuće nešto kao baklava. Morala sam sve da pojedem! One su samnom celo vreme pričale a ja ih ništa nisam razumela. Svi su mi pipali kosu jer sam prirodna crvenokosa i kovrdžava (sad se farbam), i po svaku cenu su htele da mi isprave kosu. Sve je bilo jako simpatično, a ja sam bila oduševljena i dala im ogroman bakšiš. Kad sam izašla, svi su krenuli samnom, jer su znali da me muž čeka (to su im javili).
Inače, muž :romance-heartbeating: me malte ne nije prepoznao, zbog nove frizure.
Sledeće godine smo svratili u radnju i odneli im veliku kutiju čokoladnih bananica za decu.
Kairo je jedan od mojih omiljenih gradova. Obzirom da je ogroman i ima veliki broj znamenitih arheoloških nalazišta, muzeja, divnih zgrada i divnu reku Nil može se danima razgledati.
Pisaću vam, drugi put šta nam se još tu dešavalo.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Petak, 26 Decembar 2014, 07:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Velika pohvala za tebe!
Verujem da nas dujaspasa svojim pričama i slikama vezuje za monitore kompa kao što su nas nekada razne kvalitetne emisije magično vezale za tv ekrane.
Teško je (laički) ući u bilo koje komentarisanje jer to su destinacije do kojih mnogi nisu stigli, tako da sem pitanjaca i pohvala (koje možda i ruže ovakvu priču, niz prikaza) sve ostalo je suvišno.
:bravo:
Da li će biti opisana avantura - krstarenje Nilom (sa gooomiiiloooom slika) ?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Petak, 26 Decembar 2014, 10:04 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
:oops: :) Hvala!

I moje pisanje je laičko. Neznam baš previše o istoriskim činjenicama i nazivima svih znamenitosti o kojima pišem, pa s' vremena na vreme pitam S da mi kaže kako se šta zove, jer on sve zna (mogao bi 'ladno na neki kviz).
Inače, napisaću i priču o krstarenju...ali to je baš veliki zahvat!


Veoma je teško opisati tako veliki grad sa toliko kontrasta. Postoje ogromni delovi grada tipa našeg Novog Beograda, pa delovi sa nezamislivim bogatstvom, kažu ima više od 10.000 milijardera! Istovremeno postoji jedni naselje-groblje koje zovu "Grad mrtvih" koje je ogradjeno visokom ogradom sa prolazima u kom živi nekoliko miliona stanovnika. Tu se ne preporučuje ulazak! Kažu da koji turista tu udje, uglavnom ne izadje! Iz autobusa sam ga snimila. U njemu ljudi žive u grobnicama, nešto kao male kuće, bez ikakve infrastrukture.

Slika

U okviru jednog izleta po Kairu bili smo u poseti koptskoj četvrti. Interesantno staro naselje gusto sazidanih kuća ne baš impresivnih.

Slika

Lepa mala pravoslavna-koptska crkva svetog Djordja poseduje sva pravoslavna znamenje kao i četiri velike slike njihovih glavnih svetaca.

Slika

Malo dalje je i sinagoga.
U jednoj od uskih ulica naišli smo na kuću u kojoj je živeo Butros Gali.

Slika

Ma, mogla bih da vam pišem još puno...
Bolje, otidjite i sami se uverite u interesantnu raznolikost i veličanstvenost Kaira.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Petak, 26 Decembar 2014, 10:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
...ali to je baš veliki zahvat!

Ne sumnjam da jeste, ali...često misli odlutaju put neke destinacije, na temu krstarenja itd. Nikada nisam pomislio da bih uživao u prekookeanskoj lađi koliko bih u nekoj barci na vodama Nila i Amazona. Pitanje da li će mi to ikad biti dostupno, a verujem da bih uz tvoj putopis mogao da proživim makar malkice avanture na Nilu i da stavim makar kvačicu od štikliranja te stavke/želje :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Utorak, 27 Januar 2015, 17:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Čeveče, baš su druželjubivi, neki, mada ta informacija kako ne treba ulaziti u Grad mrtvih jeste baš jeziva. Malo sam čačkala po netu, u Egiptu, sem Grada mrtvih ima i Grad đubreta. Sa jedne strane hoteli sa 7 zvezdica, a sa druge totalna tama. Dujo, vidi se da si baš zgotivila Egipat i ljude koji žive tamo. Često ljudi imaju razne predrasude prema njima.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Nedelja, 10 Januar 2016, 12:03 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
U okviru aranžmana Kairo-Hurgada, proveli smo tri dana u Kairu a zatim u Hurgadi boravili u hotelu Sun&Sea.
Ovo letovanje nam je ostalo u jako lepom sećanju i sa divnim uspomenama!
Predveče smo avionom doputovali u Kairo. Taman je bilo dovoljno vremena da se smestimo u hotel, zamenimo novac, odemo na večeru i malo prošetamo oko hotela.
Avantura je bila preći ulicu, zato je većina iz naše grupe ostala na strani hotela. Mi "iskusni" smo prešli, jer smo znali za "jadac". Prišljamčili smo se za neke lokalce i trči! :lol:
Naš hotel Husa 4* se nalazio u bulevaru koji vodi prema platou Gize. Na ovoj slici nema tolike gužve u saobraćaju, ali uveče je sačuvaj Bože!

Slika

Na vrhu hotela je bar sa čije terase je predivan pogled.

Slika

Ne znam da li možete da zamislite Kairo? To je grad pun neverovatnih suprotnosti. Tu žive milijarderi u ogromnom broju, i siromasi u još većem broju. U zbiru ih ima k'o nekad cela Jugislavija! Na to još dodajte nas turiste!

Prvog dana boravka smo rano ujutru, pre velike vrućine, otišli na plato Gize na kome se nalaze Keopsova, Kefrenova i Mikerinova piramida, kao i hram kralja Kefrena i Velika Sfinga.

Slika

Iako smo već to videli, utisak je bio neverovatan! Tik uz grad, iza toga nepregledna pustinja, zdanja zvana Svetsko Čudo. Raspamećeni, išli smo tamo amo. Zašto nemamo fotografije, osim nekoliko, ispričaću vam kasnije.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Nedelja, 10 Januar 2016, 12:33 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Sa platoa Gize iz autobusa smo razgledali grad i zaustavljali se kod Kairske kule, Opere, Palate Arapske lige, Zoolokog vrta, Botaničke bašte, Kairskog univerziteta...(tih fotografija takodje nema).
Zatim smo oko dva sata proveli u razgledanju Nacionalnog muzeja za čije razgledanje treba dva-tri dana. Tu smo videli Tutankamonovo blago i mumuje, kao i ogroman broj interesantnih eksponata iz perioda nekoliko hiljada godina pre nove ere. U muzeju nije dozvoljeni slikanje.
"Mrtvi umorni" otišli smo u hotel Hilton da se malo osvežimo i popijemo po piće. On je odmah iza muzeja, to smo znali od pre, pa smo šmugnuli. Vodič nam je dao dva sata slobodnog vremena za ručak i razgledanje ogromnog bazara Han el Halili.
Dok su ostali iz grupe otišli u Mek Donalds i KFC mi smo ručali ovde.

Slika

Klopa je bila kus-kus sa jagnjetinom i salata od avokada. Sveže i jeftino!
Sa po flašom vode u ruci, otišli smo do bazara. Šarenilo zasenjuje oči!

Slika

Čim skrenete sa glavnih ulica, ulazite u neasfaltirane ulice i medju običan narod.

Slika

Autobus smo sačekali u ovoj kafanici u sredini. E, u nju je deset dana kasnije neko bacio bombu!

Slika

Nastavak sledi...

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Nedelja, 10 Januar 2016, 17:57 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:bravo: Dujo,
Što reče gore VlaMar, jeste veliki posao, al' te najlepše molimo da nam opišeš i krstarenje.

A sa ovom bombom (Dobrodošli, dragi gosti :mrgreen:), si nam baš bacila bombu...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Nedelja, 10 Januar 2016, 18:24 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Jack, hvala! :D
Napisala sa ja putopis o krstarenju Nilom u posebnoj temi.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kairo, Egipat
PostPoslato: Nedelja, 10 Januar 2016, 18:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:lol:
Ne da ne postizavam da pratim gradivo, nego preskačem cele teme...
:doh:

Sad imam štivo za celo veče...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 43 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.