Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 14:59

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Kelibija na Cap Bone
PostPoslato: Petak, 16 Decembar 2016, 15:25 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Izlet u Kelibiju

Često smo letovali na severu Tunisa u gradu Nabelu.
Taj deo Tunisa je brdovit i plodan.

Slika

Plantaže maslina, vinogradi i povrtnjaci su na sve strane. Često možete videti izmedju stabala maslina vreže zrelog paradajza. Uredno, okopano, zaliveno, nadjubreno, sve je "pod konac"!

Slika

Temperatura je leti iznad 35°C i vlaga vazduha ogromna.

Cap Bone je poluostrvo na severu Tunisa, a naše odredište Kelibija je na samom vrhu poluostrva i od Nabela je udaljena preko 60 km.
To je najveca tunizanska ribarska luka. Ima oko 50.000 stanovnika.
Turizam je potpuno nerazvijen ali se mogu iznajmiti stanovi i vile uz plazu, što tunižami često rade, naročito vikendom.
Jedini hotel koji nas je privukao je Cap Bone Kelibia Beach koji je malo van grada sa jednom od najlepših plaža u Tunisu.
Centar grada je mešavina starog i novog. Prepun je trgovina za svakodnevne potrebštine. Na svakom koraku naići ćete na kafane u kojima muškarci piju jako sladak čaj od mente posut pinjolama i puše šišu i igraju tavli ili domine. Žene tu ne zalaze.
Retko se čuju strani jezici, jer turista skoro i da nema. Grad je poznat po svetski čuvenom suvom belom vinu "Muskat iz Kelibije".

Sve to nas je privuklo da odemo na izlet do Kelibije.


Odmah posle doručka krenuli smo običnim medjugradskim autobusom (dok u špicu voze i duplaći). Autobus je stajao u svim usputnim mestima na poluostrvu Cap Bone, tako da smo znatiželjno gledali šta lokalno stanovništvo radi rano ujutro po tim gradićima.

Magareća zaprega je najčešće prevozno sredstvo. Drugo po redu je motorbicikl marke "Solex" na kojeg sednu muž, žena i barem dvoje dece, i pokoji ceger!

Slika

Svako ide svojim poslom, bez žurbe. Šoe, šoe!

Slika

Autobus je čist i komforan.

Slika

Svaki gradić, usput, je imao živopisno osmišljenu kružnu raskrsnicu.

Slika

Slika

Slika

Pored nas promiču plantaže maslina koje su oivičene ogromnim kaktusima visokim i do 3 metra, koji se zovu opuncija i imaju jestive plodove. Ako dodjete u situaciju da ih berete pazite jako bodu! Plod je veoma ukusan.

Slika

Evo jedne žene koja ih je nabrala i prodaje usput. Ona sedi u hladu, čuva dete i nešto krpi. Nije mi jasno zašto to neko kupuje kad ih ima svuda i previše? Valda neće da se ubodu?

Slika

Grad Kelibija je velika ribarska luka i na severu ima tvrdjavu uzdignutu na manjem brdu.
U gradu je mešavina modernog i tradicionalnog. Oseća se atmosfera pravog Tunisa. Nema turista, pa su nas gledali pomalo začudjeno, ali su svi bili jako ljubazni i predusretljivi prema nama. Kad smo ušli u radnju da kupimo vodu, prodavac je sve ostavio da nas posluži, a kupci u radnji su nam savetovali koja je voda najbolja!

Slika

Na letovanju smo bili sa našim prijateljima iz Zemuna, koji su tada bili prvi put u Tunisu.
Za njih je sve bilo novo i strano. Pogotovo su bili potpuno nepripremljeni za dane Ramadana koji je bio u toku. Tada je preko dana uglavnom sve zatvoreno izuzev pijace i radnjica oko nje. Tek kad se smrkne ljudi, žene, deca i bebe izadju iz kuća i tako šetaju, kupuju...do 2-3 ujutru. Tada smeju i da jedu i piju. Radnje se otvaraju, narod kupuje k'o da je sred dana.

Pošto nismo imali puno vremena odmah smo uzeli taksi koji nas je za 10 TD (oko 500 naših dinara) vozio ceo dan. Hiron i naš prijatelj su dogovarali cenu, a nas dve smo stajale sa strane, kao što je red.

Slika

Taksista, mlad čovek (ima samo dve žene), nas je vozio po gradu svo vreme našeg boravka, pričao nam o mestima pored kojih smo prolazili, sačekao nas je da razgledamo tvrdjavu i odvezao u italijanski restoran (koji je jedini bio otvoren za vreme Ramadana).

Tvrdjava je stvarno ogromna. Trebalo nam je ceo sat da je obidjemo. Ulaz je par TD.

Slika

Slika

Unutra nas je dočekao vodič koji nam je ukratko ispričao istorijat tvrdjave.

Slika

Mene je oduševio pogled sa tvrdjave na luku...

Slika

i na divne plaže koje se zovu Mali Pariz i Mansura, severno od Kelibije gde je i hotel...

Slika

Evo još jednog pogleda sa tvrdjave.

Slika

Neki (Hiron) su se blesavili...

Slika

A neki su svuda hteli da prodju...

Slika

Debljina zidina tvrdjave se najbolje vidi na ulazu.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 16 Decembar 2016, 15:46 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Pošto je bio Ramadan, taksista nas je odvezao malo iznad luke, a tik ispod tvrdjave u "Italijanski restoran" na ručak. Svi ostali restorani u celom gradu su bili zatvoreni.

Restoran je bio pun Evropljana. Mislim da su tog trenutka tu bili prisutni svi stranci iz grada. Na meniju su riba, školjke i rakovi, pica i špagete! Šta bi drugo nudili Italijani? Mi smo izabrali od svega po malo i naravno čuveni "Muškat".

Slika

Dok smo čekali da se ručak skuva popili smo po odličnu, pravu italijansku kafu.

Slika

Pogled iz restorana na tvrdjavu na kojoj smo bili.

Slika

Hrana je bila perfektna!

Slika

Slika

Vrt ispred restorana je negovan po njihovim standardima i prirodnim uslovima.

Slika

Da Hiron piše o ovom izletu, i uopšte o bilo kom mestu, pisao bi o njegovoj istoriji i kulturi, zatim posebno o arhitekturi. Sve bi vam detaljno napisao ko se sa kim i gde borio i zbog čega. Rekao bi vam sve o Kartaginjanima, Punima, Berberima...
Medjutim, ja to pažljivo saslušam ili pročitam ali kad, na primer, razgledamo neki muzej, ja kradom gledam spremačicu kako sa već prljavom vodom razmazuje dalje prašinu (jer mora da štedi vodu) ili kustosa koji prebrojava novac od naših karata i beleži da smo došli (jer smo nas četvoro bili jedini) i zahvaljuje Alahu.
Na ulici su mi najvažniji ljudi i to kako žene idu malo iza muža, kako se pokrivaju maramom kad nas vide, kako vešto ulaze i gradski kombi u pokretu...
Pijaca mi je druga po značaju. Tačno možete da saznate kakav im je standard i šta najvažnija namirnica u ishrani.

Evo malo uličnog ambijenta. Ove gospodje očigledno žure nekim poslom. ( Slika je mutna jer sam slikala iz autobusa zumom, da me ne vide).

Slika

Muškarci su naravno slobodnije obučeni. U pozadini vidite kako, u vozilu u pokretu, jedna žena ulazi u gradski kombi. (Postoje kombiji samo za žene, a ima i mešanih.)

Slika

Ovo stvarno ne znam šta je. Liči na kanu sa kojom se mažu dlanovi i tabani. Ovaj čovek je to prodavao na sred ulice!

Slika

Odmah do njega je jedna žena napravila "butik" za dnevnu garderobu.

Slika

Starija žena, sva u svetlo umotana, sakriva pola lica držeći maramu u zubima! Neki put malo otpusti maramu.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 16 Decembar 2016, 16:04 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kelibija je velika ribarska luka. Većina stanovnika se bavi ribolovom. Čak i postoji Nacionalna škola ribarstva.

Mali čamci i ozbiljni brodovi za lov ribe, tesno su usidreni u luci.

Slika


Slika

Tu su gomile mreža, i na njima ribari kontrolišu i krpe mreže. U šali su nama dvema dobacivali ono muško "c,c" , a našim muževima su predložili da idu u razgledanje grada, a nas da ostave na mrežama!

Slika

Završilo se na tome da smo seli svi na mreže i pomagali. Oni su bili puni priče o današnjem ulovu i muci koje imaju sa ženama. Njihov francuski je bio odličan!

Slika

Grad je zanimljiv, ribarska luka velika. Puno ribarskih čamaca su prali "mali od palube", a gazde su prebrojavale zaradu u hladovini.
U jednom delu luke prave čamce i manje brodove.

Slika

Odmah po dolasku u grad otišli smo na pijacu ali sam je ja ostavila, namerno, za kraj.
Na tezgama je sve jako lepo i uredno složeno.

Slika

Na primer, na kruške, jabuke i krupno groždje stavljaju markice o poreklu, dok im banane, urme, mango i masline stoje na ogromnim gomilama.
Ribe i morskih plodova ima da biraš, a ima samo jagnjećeg i junećeg mesa. Pilići i zečevi se prodaju živi.
Tezge su prepune ribe raznih vrsta, rakova, školjki...

Slika

Slika

Kupili smo malo groždja. Čudno nam je bilo što je na nekim zrnima bila markica o poreklu.

Slika

Da bi imali šta da grickamo usput, Hiron je kupio pola kile pistaća uz obavezno cenjkanje.

Slika

Na kraju smo se još malo prošetali po centru grada. Naš prijatelj je kupio odlične kožne cipele-brodarice, kaže duplo jeftinije nego u Beogradu.

Ja sam bila oduševljena mirisom jasmina koji se u velikim žbunovima uplitao u palme i hibiskus.

Slika

Vratili smo se duplaćem, koji liči na naš GSP.
Tako se završio naš izlet. U Nabel smo stigli taman da se jednom okupamo u moru. Dočekao nas je kao i uvek - LEP!

Slika

Zatim smo uz obavezan ritual koji je bio na našoj terasi pre večere: domaća kafica i koktel od džina, tonika i guave, započeli "noćni život".

Slika

Kog smo priveli kraju oko jedan uz banana-split.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Januar 2017, 15:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Vidi se da ste se lepo proveli na izletu! Interesantan i živ gradić. Koliko vidim, pijaca je puna, da li si videla ko kupuje na njoj?

Sada mi se jede bababa split! Kao ovaj na slici.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.