Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 15:11

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Hamamet
PostPoslato: Utorak, 10 Mart 2015, 14:40 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Hamamet je prvi turistički grad koji je nastao u Tunisu. Nalazi se u severnom delu zemlje, na obali mora. Možemo reći da se sastoji od severnog dela ( prema Nabelu ), samog Hamameta, i južno, Jasmin Hamameta. Celom dužinom grad ima široku peščanu plažu, a najlepša je u severnom delu Hamameta u kom se i nalaze vile bivšeg predsednika Tunisa Ben Alija. Mi ove godine idemo baš ovde.

Slika

Sa interneta sam skinula fotografiju njihovog novca.
20 TD je 1.000 naših dinara ( otprilike ). A 1 TD ima hiljadu milima.

Slika

U Hamametu smo bili 5-6 puta na izletu i u zavisnosti gde smo letovali išli bi neki put vozom, a neki put taksijem.

Slika

Severni deo Tunisa je "zelen", pa je i ovaj deo oko Hamameta dosta odnegovan. Da ima više vode verovatno bi to bio raj na zemlji. Na primer evo kako izgleda teren za golf.

Slika

Glavna ulica izlazi na veliku gradsku plažu. Na njoj i oko nje su kafanice i restorani, kao i druge vrste zabave, a ispred plaže je veliko šetalište.

Slika

Na plaži baš i nema puno gužve.

Slika

Moja malenkost zaklanja veći deo plaže, a u pozadini je stari grad- Medina.

Slika

More je od polovine juna do polovine septembra toplo "k'o bara".

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Hamamet
PostPoslato: Sreda, 11 Mart 2015, 14:42 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Levo od centralne gradske plaže je mali trg sa kog se ulazi u stari grad-Medinu.
U Tunisu je mirisni cvet jasmina kultni pojam. Od cvetića se prave mali buketići koje muškarci zakače za uvo. Takodje se prave i veći, čak i ogromni buketi a'la bidermajer. Miris je intenzivan. Ovako se prodaje...

Slika

Ispod Medine, a na obali mora je kafana-restoran u koju " pod obavezno " svi svraćaju. Jedva nadjete mesto! Baš zbog toga cene su visoke. Unutra je sve na razne načine dekorisano. Ovako izgleda ulaz.

Slika

Možete sesti za običan sto blizu mora. Pecaroši i oni koji čiste ulovljenu ribu stoje u moru nedaleko od obale.

Slika

A, ako više volite da se opustite možete se zavaliti u jastuke. Tu je uveče gužva, danju je paklena vrućina.

Slika

Mi smo popili dva kapućina i dve coca-cole za 8 TD, odnosno naših 400 din. Na ovu cifru uobičajeno je dati 1TD bakšiša. Nepisano pravilo je da se daje 10% bakšiša.

Slika

Posle kraćeg odmora procunjali smo kroz Medinu. Mnoštvo uskih uličica i niskih starih zgrada. Sve je sveže okrečeno uglavnom u belo sa liht plavim vratima i prozorima. Obzirom na veliku vlažnost vazduha, tu i tamo se oljuštila farba sa fasada. ( Medjutim, ne može da se uporedi sa vlažnosti vazduha na Malti! Tamo je mnogo gore. )
Odmah, na ulazu je mali muzej na vrhu tvrdjave, odakle se pruža pogled na ceo Hamamet.
Bliže ulazima u stari grad-tvrdjavu-Medinu, su nanizane prodavnice suvenira, odeće, obuće, tepiha...

Slika

Tu su i veoma popularni magneti za frižider.

Slika

Keramika je izuzetno kvalitetna i lepa. Nju prave u obližnjem Nabelu.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Hamamet
PostPoslato: Četvrtak, 12 Mart 2015, 17:04 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Medina u Hamametu je znatno manja od one u Susu. To je ustvari tvdjava-grad. Šetnja tim starim gradom, Medinom, je posebno zadovoljstvo. Tu ljudi žive skromno i mirno u kućama starim po nekoliko vekova.

Slika

Svaka kuća je zasebna priča. Prema tome kakva su vrata i ukrasi na njima zna se ko sve u njoj živi.

Slika

Ulice su uske i vijugave.

Slika

Vratima se poklanja posebna pažnja, i može se reći da nema istih.

Slika

Na prozorima su često rešetke, čak i na spratovima.

Slika

Iznad vrata se često nalaze orijentalni gipsani radovi.

Slika

Srećan zaštitni znak je "Fatimina šaka".

Slika

Znaci bogatstva...

Slika

Morate priznati da je baš lepo i živopisno. Svega ima!

Slika

Čemu služe ova mala vrata na ovoj jako staroj kući, nismo saznali. Sigurno nije za kučiće, jer ih oni ne drže po kućama!

Slika

Na jednom od ulaza u Medinu su ova pokretna kolica sa ratlukom, belom alvom, alvom sa orasima, pistaćima, bademima i drugim orijentalnim poslasticama. Naravno, uvek kupima po malo od svega.

Slika

Posle šetnje smo svratili u jednu lokalnu kafanicu. Gazda očigledno voli radio aparate.

Slika

Sam grad Hamamet je moderan grad sa širokim ulicama, gustim saobraćajem koji intenzivno živi i danju i noću.
Hoteli i vikendice su desetinama kilomerara levo i desno duž morske obale .

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Hamamet
PostPoslato: Petak, 13 Mart 2015, 11:09 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Još jednom smo bacili pogled na tvrdjavu.

Slika

I sa tvrdjave...

Slika

Moj omiljeni ambijent ( uključujući S).

Slika

I povratak vozom u Nabel, u kom smo te godine letovali sa prijateljima.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Hamamet
PostPoslato: Petak, 13 Mart 2015, 14:25 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:text-bravo: Mmmmmm, kako se sada meni jede rahatluk ili alva, sa pistaćima, orasima i tako... Interesante su kuće u živopisnim ulicama Hamameta, a vidim i da imaju svakakve suvenire.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Hamamet
PostPoslato: Sreda, 21 Decembar 2016, 13:41 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Vila Sebastijan


Retko se meni desi da sama otkrijem nešto lepo što treba u nekom gradu videti! Obično je moj muž (Hiron) inicijator, a bogami i poznavalac istorije i umetnosti. E, ovog sam se ja prva setila!

Džordž Sebastijan voleo je raskošan život, oženio se za bogatu amerikanku i postao milioner. Kretali su se medju poznatom aristokratijom početkom XX veka.

Kako je u to vreme Hamamet bio lokacija za provod i letovanje medjunarodne elite, 1920 godine sagradio je u Hamametu Vilu Sebastijan. Tada je važila za najlepšu kuću u Tunisu.
Ovde su uživali i zabavljali na gozbama Žan Kokto, Pol Kle, Volis Simpson i drugi bon-vivani tog vremena.
Sada je to veoma aktivan i u svetu poznat Kulturni Centar u kom se odvijaju medjunarodni festivali, pozorišne pretstave, koncerti i izložbe.

Vila se nalazi u ogromnom parku na obali mora.

Na samom ulazu je pano na kom su naznačeni delovi imanja koje treba videti.

Slika

I jedan veliki mural.

Slika

Od ulaza do vile vodi dugačak put sa starim drvoredom.

Slika

Vila je zaista izuzetno arhitektonsko delo!

Odmah se ulazi u veliki salon u kom su se pre održavali balovi, a sad koncerti, izložbe...Prostor je ogroman, a u njemu je sveže čak i po najvećoj vrućini.

Slika

Sa druge strane je bio koncertni klavir.

Slika

Kustos nam je, pošto smo bili jedini posetioci tog trenutka, detaljno opisivao detalje u kući, kao i priče vezane za Vilu Sebastijan.

Slika

Trpezarija je opremljena sa puno stila. Tu je ogroman sto od crnog mermera debljine jednog pedlja iz jednog komada, u dnu kamin...

Slika

Kuhinja je napravljena vrlo jednostavno a istovremeno jako dekorativno i elegantno. Sva je u belom sa ukrasima od crnog kovanog gvoždja.

Slika

U prizemlju je jedno neobično kupatilo sa sedištima za 4 osobe, takodje u mermeru.

Slika

I kruna svega je bazen. Levo i desno su kolonade pod kojim su se sigurno gosti vile izležavali u hladovini.

Slika

Vodič nas je, zatim, odveo na sprat i pokazao nam spavaću sobu.


Nije ni čudo što je "Pustinjska lisica", nemački general feld-maršal Ervin Romel, boravio u Vili Sebastijan i odatle planirao i organizovao operacije u Africi za vreme II Svetskog rata.

Posle rata u Vili je dugo boravio Vinston Čerčil i tom prilikom napisao svoje memoare.

U kupatilu se nalazi za to vreme ekstravagantna kada od crnog mermera, a od istog materijela je i lavabo.

Slika

Slika

Na istom nivou se nalazi terasa koja je ogradjena čipkastom drvenom pregradom obojenom u belo na kojoj su prozori sa pogledom na more. Okolo su jastuci za sedenje...

Slika

Polako smo sišli niz strme, uske stepenice i izašli na stražnja vrata. Tu se nalazi veliki plato sa kafanicom i početak predivne velike bašte!

Slika

Cela bašta je zbirka većine biljka iz ovog kraja sveta. Odlično je održavana i sistematizovana. Da biste se snašli postavili su dva panoa sa slikama i nazivima biljaka. Na ovom su prikazane vrste citrusa koje se ovde gaje.

Slika

Pošto je bašta jako velika, mi smo se odlučili da krenemo putem prema moru.

Kaktusi su bili veći od Hirona.

Slika

Opuncije su u to doba zrele i mogu da se jedu.

Slika

U tom delu bašte cvetići su retkost. Hiron je jednog ovekovečio.

Slika

Slika

Zatim smo krenuli nazad, ali drugim putem i naišli na niz lepih kućica za goste

Vile Sebastijan, kao i službene prostorije.

Slika

Ovde smo našli "kantinu" i jeftino ručali domaću hranu.

Slika

Malo dalje je amfiteatar u kom se održavaju medjunarodni koncerti, operske, baletske i druge predstave.

Sada je Vila Sebastijan Internacionalni kulturni centar.

Hiron je otišao do upravnice Kulturnog Centra i sa njim dogovarao mogućnost da tamo napravi izložbu. Simpatičnu "madam de Turck" odmah smo našli. Ona je pregledala, na sajtu, Hironove slike i ponudila da on o njihovom trošku dodje na dve nedelje i napravi izložbu, s' tim da im pokloni jednu sliku u ulju. Nažalost, ovaj dogvor se nije realizovao zbog onog terorstičkog napada u Tunisu!

Slika

Zadovoljni dogovorom taksijem smo se odvezli do plaže i uživali u toplom moru Tunisa!

Slika

Dakle, autobusom ili taksijem iz centra Hamameta kod Medine, na 3 km prema Jasmin Hamametu nalazi se Vila Sebastijan koju možete razgledati za 5 TD (250 din).

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Hamamet
PostPoslato: Petak, 23 Decembar 2016, 08:47 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Volim slicice koje ti postavis i pricu koju nam ispricas :romance-hearteyes:

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Hamamet
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Januar 2017, 13:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:text-bravo: Uvek volim da saznam i vidim nešto lepo iz istorije!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Hamamet
PostPoslato: Nedelja, 03 Septembar 2017, 16:31 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Petak, 01 Septembar 2017, 11:56
Postovi: 29
Pol: Seka
Ovog leta smo bili 2 puta u Tunisu, u julu u Hammametu i u avgustu u Mahdiji. Vincci Nozha je super hotel, sa divnom plazom i velikim bazenom. Dobra usluga, sobe manje ali dovoljne, lepe velike terase, nasa je gledala na more, predivno. Kupatila ok, mada bi trebalo uskoro renoviranje soba. Hotel veliki, lep, cist i mirise. Usluga odlicna, jako su svi ljubazni. Hrana lepa i ima veliki izbor jela, osim voca i kolaca. Obezbedjenje svuda , plazom patroliraju na konjima i kvadovima policajci. Mi smo se osecali bas sigurno. Animacija super. Plaza bez trave, meduza, velika, puno lezaljki, uvek ima mesta. More toplo, tirkizno. Sportovi na vodi povoljni. Gosti evropljani, malo Rusa i Arapa. Usluga mislim na visem nivou od Muradi hotela, ali i cena je veca. Sve u svemu, divan odmor, mi cemo ponovo u Tunis, Mahdija ili Djerba to je plan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Hamamet
PostPoslato: Sreda, 22 Avgust 2018, 19:05 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Ne mogu da izdržim, a da ne dodam par reči sa ovogodišnjih šetnji po Hamametu.

Iz Jasmin Hamameta smo gradskim autobusom za 0,750 TND (naših 30 dinara) otišli do tvrdjave-Medine u Hamametu.

Slika

Naravno da smo odmah našli izgovor da, po ko zna koji put, svratimo na kapućino u kafanicu na obali. Zaista smo "milion" puta bili u ovom gradu i nikad nam nije bilo dosadno.

Slika

Slika

Slika

Na maloj plaži uz samu tvrdjavu još uvek je bilo kupača.

Slika

Odmah iza te plaže počinje 20, pa i više kilometara dugačka divna peščana plaža. Uz tu plažu su bivši predsednik Ben Ali i njegova žena imali svako svoju vilu u ogromnim parkovima i privatnu plažu. E, na toj plaži je i hotel u kog smo trebali da budemo ove godine.

Stazom su prolazile grupe Japanaca sa fenomenalnim kamerama.

Hiron (moj muž) me je ostavio da sedim i uživam uz kaficu, a on je otišao da kupi četkicu za akvarel k'o da bez nje ne može. U hladovini, u tišini gledala sam kako iskaču turisti iz katamarana i rone i plivaju oko njega.

Slika

Šetnja po uskim ulicama Medine je meni uvek bila interesantna, iako je godinama skoro sve isto.

Slika

Na ulazu, kod muzeja, je uvek najveća gužva.

Slika

Slika

A kako odmičete i broj radnjica i broj posetilaca se smanjuje.

Slika

Slika

Ulazna vrata u Tunisu zadivljuju svojom maštovitošću. Na puno suvenira je to zaštitni znak.

Slika

Slika

Slika

Slika

Vrata hamama su posebno upadljiva.

Slika

Na prozorima i doksatima ima puno ukrasa.

Slika

Slika

Eto, tako smo proveli jedno lepo popodne.

Koštalo nas je 320 naših dinara, ili oko 2,5 evra za dvoje!!!

E, sad! Ko voli da ide taksijem, cena u jednom pravcu je 10 TND. Pa bi u tom slučaju ovaj izlet koštao oko 1000 naših dinara za dvoje.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Hamamet
PostPoslato: Četvrtak, 23 Avgust 2018, 14:19 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Vila Sebastijan

Evo nas opet!

Za nas je ovaj kompleks u Hamametu najlepši. Naši prijatelji nisu bili u Vili Sebastijan, pa smo imali dobar izgovor da i mi sa njima krenemo.

Autobusom za 0,600 TND smo iz Jasmin Hamameta otišli do Vile koja se sada zove "Kulturni centar Hamameta".
Ulaznica je 5 TND po osobi.

Slika

Kulturni centar je 1964 g. otvorio Habib Burgiba, o čemu govori ova povelja na kamenu.

Slika

Ne možete zalutati.

Slika

Kada iz vreline užarenih ulica Hamameta udjete u ovu lepotu, osetite odjednom neko blaženstvo, mir...

Slika

Slika

Slika

Mnogo truda i ljubavi je potrebno da se održava ovako lep i raznovrstan park. Sve je čisto, potkresano, negovano i uklopljeno po vrstama da deluje lepo i interesantno.

Nadam se da se nećete ljutiti ako slike koje stavim liče na one od pre?

Ranije sam vam pisala o istorijatu Vile, pa ću vam sad pokazati samo ponešto.

Pogled na Vilu Sebastijan...

Slika

I sa ove terase Vile pogled prema moru...

Slika

Baš su prethodno veče imali klavirski koncert, a u toku je i jedna izložba.

Slika

Naši prijatelji su svuda zagledali, a Hiron (moj muž) je otišao do "ondašnjeg džakuzija" u mermernom podu.

Slika

I seo da ga isproba.

Slika

Prijateljicu je zadivila kuhinja.

Slika

Slika

A prijatelj je zamišljao kako se za ovim lavaboom brijao Čerčil!!!

Slika

Meni se najviše dopao ugodjaj na gornjoj, veoma interesantnoj terasi sa ogradom od rešetkastih letvica, na kojoj je uvek blaga promaja i fina hladovina.

Slika

Naravno da smo se slikali.

Slika

Kustos je istovremeno i kafe-kuvarica. Kafica i hladna voda su nam baš prijali.

Slika

Krenuli smo u šetnju po ogromnom parku. U toku je bila zanimljiva izlozba skulptura i umetničkih instalacija.

Slika

Slika

Slika

Meni je ova odvukla najveću pažnju. Hiron kaže da to pretstavlja mrežu interneta!?

Slika

Došli smo i do niza zgradica u kojima je direkcija i u koje se smeštaju umetnici za vreme njihovih prezentacija.

Slika

Tu smo naišli na grupu studenata iz raznih delova Evrope, njih desetak. Nešto su raspravljali i na trenutak smo razumeli da pričaju o Jugoslaviji. Hiron ne bi bio Hiron da se odmah nije umešao u razgovor. I tako, u lepoj hladovini popričasmo sa tim mladim ljudima, koji su bili oduševljeni što smo mi baš ti ljudi o čijoj zemlji su raspravljali. Iznenadila sam se što su se svi trudili da govore francuski!

Iz svega se vidi da im je ovo mesto veoma značajno.

Malo smo se odmorili, jer je ova šetnja dugo trajala. Svaki eksponat smo razgledali, a svaka staza nam se činila drugačija, pa smo išli cik-cak.

Slika

I evo nas u delu gde je ogledno dobro za uzgoj citrusa i nekih posebnih vrsta biljaka.

Slika

Slika

Neke od njih kod nas uspevaju, a neke nikad videli nismo.

Idući uskim stazama prema moru sve je više kaktusa, smokava i niskog pustinjskog rastinja. Naravno da sam morala da se slikam pored jednog "kaktusčića".

Slika

Opuncija cveta, ali već ima i plodova.

Slika

Sve sam htela da slikam!

Slika

Ovde smo proveli skoro tri sata.

Odmah preko puta izlaza iz kompleksa Kulturnog Centra je autobuska stanica. Imali smo sreću da je autobus brzo naišao. U suprotnom bismo išli taksijem koji bi nas koštao 8 TND.
Dakle ovaj prepodnevni izlet je koštao 2×0,600+5+2,5=8,700 TND ili oko 350 naših dinara po osobi.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.