Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Utorak, 19 Mart 2024, 10:16

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 69 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Četvrtak, 30 Jul 2015, 18:50 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3782
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Red je polako i završavam ovaj putopis. Prilikom planiranja letovanja koristio sam jednu ovakvu mapu sa izborom najlepših plaža na ostrvu pa ću je postaviti.

Slika

Plaže u okolini Argostolija i Lasija – 1. Makris Gialos i 2. Platis Gialos (praktično jedna plaža sa stenovitom preprekom preko koje se lako prelazi, top10), zatim tzv.aerodromske plaže 3. Minies, 4. Ammes, 5. Ai Helis i 6. Avithos, i na kraju 7.Spartia ( u tom delu postoje još dve zanimljive plaže Ag.Tomas, zvezda u usponu i Ammos ili Pessada)

Plaža u Lourdasu – 8. Lourdata (top10), u blizini se nalaze i manastir svetog Gerasima, vinarija Robola i ostaci tvrđave sv.Đorđa

Plaže u okolini Skale – 9. Koroni, 10.Kaminia, 11. i 12. Skala (top10), 13.Limenia i 14.Raya (prilaz samo sa morske strane)

Plaže u okolini Samija – 15.Antisamos (top10), 16. Ag.Paraskevi, 17. Ag.Sofia, u blizini su još i podzemno jezero Melisani, pećina Drogarati i veštačko jezero Karavomilos

Plaže u okolina Fiskarda – 18. Foki (top10), 19. ?, 20. Embilisi (top10), 21. Alaties, poseta Fiskardu je bila okidač da posetim Kefaloniju, a evo dve godine ne idem do njega. Razlog je što ima dosta da se vozi, a plaže koje su u njegovoj okolini nisu uređene, već vam trebaju sopstveni suncobran i ležaljke ili da stignete ranije i zauzmete mesta u prirodnom hladu. Ovo su i retke plaže na ostrvu koje imaju hladovinu

Plaže u okolini Asosa – 22. Asos, 23. Mirtos (top10), 24. Ag.Kiriaki

Plaže na poluostrvu Paliki – 25. Fteri (čamac), 26. Petani (top10), 27. Platia Amos (top10, ali stepenice srušene u zemljotresu pre dve godine), 28? i 29. Xi (top10), iznad plaže Platia Amos nalazi se manastir sv.Kipuriona. Poluostrvo Paliki je najpitomije, putevi su širi i bez krivina.

Nacionalni park Aenos nalazi se u središtu ostrva i ove godine je otvoren novi asfaltni put do samog vrha. U nacionalnom parku raste specifična vrsta jela zbog koje se ovo područje naziva "crna šuma". Legenda kaže da na planini živi i posebna vrsta divljih konjića sa zlatnim zubima.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Četvrtak, 30 Jul 2015, 19:10 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3782
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Svakako da jednu destinaciju opisuje i gastronomija. Zbog velikog broja turista i ponuda u restoranima je zaista bogata i ima i tradicionalnih grčkih taverni i fensi restorana sa internacionalnom kuhinjom, picerija, pa i kineski restoran. Kao najbolji restoran na ostrvu pominje se restoran Makis koji se nalazi na putu između Asosa i Fiskarda, a u kojem su ručavale brojne holivudske zvezde. Restoran je veoma jednostavan i nije skup već ga karakteriše što je porodičan biznis i što namirnice sami uzgajaju.

Na Kefaloniji na primer nema girosa kao na drugim destinacijama, košta 3e i nije nešto. Kažu da do pre 10-15 godina nisu ni pravili giros već tek sa masovnijim turizmom. Zato im je suvlaki odličan. Ono što treba da probate su:
- kefalonijska feta od 70% ovčijeg i 30% kozijeg mleka, prodaje se u dve varijante, klasična kocka u surutci i pola kg košta oko 5e u marketu i stara feta koja je veoma jaka i slana i fantastično ide uz uzo čiji kg košta oko 15e
- kefalonijska pita od mesa originalno se pravi od sitnih kockica tri vrste mesa, luka i pirinča, sve to uvijeno u testo, veoma je ukusno i u restoranu uz pitu služe i salatu; porcija košta oko 8,5e i ja je jedva savladam, u pekarama se prodaju manje pite i koštaju 3e i sasvim je dovoljna za doručak (mada mislim da je u pekari samo jedna vrsta mesa)
- zečetina u paradajz sosu je još jedno tradicionalno jelo i veoma je ukusno
- supa/čorba od kozijih iznutrica posebno se sprema za 15. i 16.avgust, dva najveća verska praznika na ostrvu
- ušećereni bademi (napravio sam grešku negde ranije u tekstu i napisao da su u pitanju lešnici), u svakom marketu se mogu kupiti upakovani, a prodaju se i na meru u prodavnicama slatkiša; od ostalih deserata prave baklave i tart od jabuka i limuna, ali nigde nisam našao lokomadese
- lokalno vino, najpoznatija je Robola, ali i druga domaća vina su im pitka i ima ih u skoro svakom restoranu

THE END


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Četvrtak, 30 Jul 2015, 20:10 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
VlaMar, fantastično :clap: , kao i sve što si nam darovao do sada! Ti si naš biser, opet ponavljam. :smesko-levo-desno:
Tvoj stil je jednostavan, razumljiv, zanimljiv. Pružaš nam obilje korisnih informacija o destinaciji, potkrepljuješ ih odličnim fotkama i sjajnim detaljima iz istorije, kulturne baštine, običaja... Uspeo si da mi približiš destinaciju na kojoj nisam bila i hvala ti na tome. Uživala sam! :bravo:

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Četvrtak, 30 Jul 2015, 20:28 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 17 Septembar 2014, 03:36
Postovi: 1092
Lokacija: NS, Vojvodina
VlaMar je napisao:

Slika



da li je potrebno da te hvalim? ...stvarno izuzetan rad... Sve pohvale,....

Mapu cu sigurno koristiti za sledecu godinu...
Savet.stavi watermark na sredinu...neko ce mapu iskoristiti kao svoje

verovali ili ne, ali sam pre par dana rezervisao Kefaloniju...jos Lefkadu

Slika

_________________
http://youtube.com/@Bokins

https://www.putistinazivot.org.rs/


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2015, 00:45 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 18:30
Postovi: 6074
Lokacija: Live to camp,camp to live . . .
Pol: Bata
Bravo maestro VlaMar. :clap: :bow-blue:

_________________
svima dobro nikome zlo,nama sta preostane


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2015, 07:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
Ако следеће године посетим Кефалонију, највеће заслуге за то ће имати управо ВлаМар и овај путопис.
:bravo: :bravo: :bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2015, 09:18 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
VlaMar, :bravo: :bravo: !
Uživala sam, a posebno me je obradovao ''spisak'' plaza, koji sam upravo odštampala i koji ću dati sinu koji u nedelju prvi put ide na Kefaloniju! Hvala ti!

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2015, 10:27 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3782
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:text-thankyoublue: Hvala vam svima na komentarima.
Bokins i ja sam mapu našao na netu, samo sam na osnovu drugih mapa i opisa na forumu uspeo da sličice identifikujem. Radujem se što si već rešio sledeće letovanje, mislim da se nećeš razočarati.
Jelena drago mi je ako sam pomogao. Znam da si pisala da sin ide busom, ne znam u koje mesto i koliko će imati auto na raspolaganju. Ako već imaju ideju o iznajmljivanju auta najveće agencije su CBR (imaju puno osiguranje pa budu malo skuplji), Pefanis i Greekstones, mada ima i drugih. Napiši nam po povratku kakvi su njegovi utisci, baš me zanima.
Lunatic imaš ove godine prilike da uporediš utiske iz Parge sa mojim pa na osnovu toga donesi odluku.
Zmajo veliko hvala i za "biser" i za pomoć da postovi budu vizuelno lepši i pregledniji.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2015, 10:33 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Hvala i za info u vezi rent-a-cara. Oni svakako planiraju da iznajme auto na par dana, ja ću mu preneti sve informacije koje si podelio ovde sa nama :text-thankyouyellow:

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2015, 11:16 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2676
Lokacija: NS
Pol: Seka
VlaMar :bravo: Ne bih nista da komentarisem kad je sve vec lepo napisano i ilustrovano :)

Sigurna sam da ce neka od narednih destinacija koju budemo posetili biti upravo Kefalonija!

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2015, 11:30 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Vlamar...svaka cast. temeljno, opsirno, sa mnogo dobrih slika. Bravo! :clap:

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2015, 11:31 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17764
Pol: Seka
VlaMar je napisao:
Sledeća lokacija koju sam obišao je trvđava Svetog Đorđa sa predivnim pogledom ka južnoj obali Kefalonije, kao i Argostoliju i Liksuriju. Tvrđava je naslonjena na slatko mestašce, umetničku koloniju uz nekoliko restorančića. Samo mesto je nekada bilo glavni grad Kefalonije. Tvrđava ima izuzetan položaj i imate osećaj da je vidite gde god krenuli po ostrvu.

Slika



Stvarno se sa tvrđave Svetog Đorđa vidi pola Kefalonije, VlaMar tvoja fotka je prelepa, a evo tog pogleda sa Googla street view, čudesno...

https://www.google.com/maps/@38.137526,20.552304,3a,75y,216.1h,86.42t/data=!3m6!1e1!3m4!1s35yw6ebo6xPuHiPYlq-xsQ!2e0!7i13312!8i6656


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2015, 13:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17764
Pol: Seka
VlaMar, :bravo: :bravo: :bravo: tvoj putopis je fantastičan. Toliko toga sam naučila o Kefaloniji zahvaljujući tebi, a veruj mi, skoro ništa nisam znala. Kada si počeo da pišeš, posle tvoje rečenice da je jedna od prednosti Kefalonije raznovrsnost plaža i predela, nekako sam povukla paralelu sa Krfom. Međutim, sem jedinstvenog glavnog grada na Krfu, meni se ipak čini da Kefalonija ima više lepih mesta i živopisnih ribarskih sela. Čitajući tvoj putopis, poželela sam i ja da jednoga dana pod obavezno obiđem Kefu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Nedelja, 02 Avgust 2015, 11:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11130
Вламар, не знам шта бих ти написао а да не поновим нешто што су колегинице и колеге форумаши већ написали. Ми лајки :smesko-gore-dole: .
Некако сам до скоро фаворизовао Лефкаду од јонских острва које бих посетио, али све више ми се свиђа Кефалонија. Чини ми се да је мање комерцијализовано...А можда и грешим. Како било, има ту материјала, а и времена за размишљање...

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kefalonija
PostPoslato: Nedelja, 02 Avgust 2015, 13:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3782
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Milena i Petronije teško mi je da uporedim Kefaloniju sa drugim destinacijama na kojima nisam letovao već sam posetio samo na dan dva ili poodavno kada sam bio klinac pa ne gledam na svet istim očima. Mogu samo da napišem na koji način sam ja razmišljao. Na letovanje idem bez auta i zbog toga uglavnom preko turističkih agencija.

Grad Krf / Kerkira je definitivno lepši, očuvaniji i značajniji od Argostolija, a samo ostrvo za nas ima posebnu istorijsku vrednost. Međutim za smeštaj u samom gradu u ponudi su uglavnom hoteli, a Guvia ili Dasia su suviše daleko za večernji obilazak.

Plaže Lefkade su impresivnije i lepše za fotografisanje. Međutim smeštaj preko agencija je isključivo u Nidriju, u koji ne bih nikada išao zbog loše plaže i zbog toga što si daleko od svega. Druga stvar je što su one najlepše plaže teže dostupne, putevi lošiji, do plaže se silazi stepenicama, nema ležaljki... (ustvari da imam svoj auto ne bih ovo stavljao kao primedbu, ali ako do njih treba da stignem lokalnim busom to jeste problem).

Zato je meni lično Kefalonija bila super, par lepih peščanih plaža u mestu u kom sam smešten, grad koji živi i zimi praktično spojen (ide se sve vreme trotoarom, uvek su kuće oko tebe...), možda ne umem ni da objasnim tu raznolikost ponuda u gradu. Atmosfera na plaži meni prija, nekako opuštena, bez prodavaca krofni i crnaca sa "original" rejbankama, ležaljke se plaćaju nezavisno od pića pa nema ni dosadnih konobara, a valjda zbog većinskih Engleza i Skandinavaca na plaži se trude da vam upamte ime i šta pijete i kada. To i meni sada deluje kao glupost, ali prija kada shvatite da je radnik na plaži zauzeo za vas ležaljke na kojima ste bili prethodna 3 dana.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 69 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.