Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 23:40

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Salcburg
PostPoslato: Subota, 16 Maj 2015, 07:50 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Salcburg je četvrti grad po veličini u Austriji, smešten u središnjem delu države. Danas u njemu živi oko 150.000 stanovnika. Upravno je i kulturno sedište istoimene pokrajine. Često ga nazivaju i gradom klasične muzike jer je u njemu rođen Volfgang Amadeus Mocart (iako je on tu živeo do 24 godine i nije voleo rodni grad). U prevodu ime grada Salcburg znači grad soli, a ime je dobilo jer je rekom Salzah prevožena so i naplaćivana taksa za to pomoću koje se grad razvio. Grad karakteriše potpuno očuvano gradsko barokno jezgro koje je pod zaštitom Unesco-a.

U Salcburg sam dva puta svraćao na putu ka nekim drugim destinacijama. Oba puta je ostavio snažan utisak na mene i ovaj grad zaslužuje da se u njemu provede neko duže vreme.

Gradom dominira Hohensalzburg tvrđava koju je izgradio arhiepiskom Gebhard 1077 godine. Značajno je proširena u periodu 1495 - 1519 i danas predstavlja najveću, potpuno očuvanu tvrđavu u centralnoj Evropi. Tokom svoje duge istorije Hohensalzburg tvrđava je uvek bila neosvojiva za neprijateljske trupe. Tvrđava je služila kao utvrđenje i privremena rezidencija prinčeva, ali i kao kasarna i zatvor. Tvrđava je danas otvorena za javnost tokom cele godine. Tokom leta se održavaju umetničke radionice. Pored srednjevekovnih soba, romantičnog dvorišta, tvrđava služi i za održavanje koncerata.
Slika

Do tvrđave može da se dođe pešaka, krivudavima stazama, ili uspinjačom. U cenu ulaznice za obilazak muzeja uračunata je i uspinjača u oba smera, kao i audio guide
Slika

U dvorištu tvrđave načazi se i najstariji restoran u gradu
Slika

Slika

Maketa tvrđave i položaj u odnosu na grad
Slika

U tvrđavi je vojni muzej
Slika

Slika

Slika

Slika

Profesionalna deformacija
Slika

Koncertna dvorana
Slika

Ono što ostavlja utisak je panorama grada sa neke od kula (p.s. ne penjete se ovim požarnim stepenicama)
Slika

Slika

Slika

U unutrašnjem dvorištu postoje klupe i neke igre za decu, a da se poigraju mogu i stariji ako se osećaju kao deca (inače pogodio sam samo 1 od 5)
Slika

U centru starog dela grada nalaze se manastir svetog Petra
Slika

Ispred manastira je postavljena moderna umetnička instalacija "Čovek je ukrotio zemlju"
Slika

Salcburg se može obići i kočijama
Slika

Ono što je na mene ostavilo najjači utisak su trgovačke ulice, Lincer na primer, u kojima se nalaze brojne prodavnice i butici. Iznad svake radnje nalazili su se oznake esnafa, a taj trend su prihvatili i svi poznati lanci pa iznad svake radnje visi reklama. Naravno da su zanimljiviji originalni koji prikazuju i delatnost
Slika

Slika

Slika

U blizini centra nalazi se i mala pijaca, a za neka povrća nisam znao kako se koriste
Slika

Inače originalne Mozart kugle nisu one crveno-zlatne već srebrno-plave nastale upravo u Salcburgu
Slika

Ova radnja mi je u oba obilaska privukla pažnju
Slika

U starom delu grada nalazi se i rodna kuća Mocarta. Proslavljeni kompozitor rođen je 27 januara 1756. Zgrada je dobila ime po vlasniku, trgovcu i prodavcu igračaka, a prijatelju Mocartovog oca. Prvi muzej na ovom mestu otvoren je 1880. U sobama se nalaze originalni instrumenti, dokumenti, suveniri i većina portreta naslikanih za života kompozitora
Slika

Kada se pređe pešački most ka novom delu grada prvo se nailazi na hotel Saher u kome je nastala čuvena torta. Nastanak torte vezan je bečki dvor kada je knez Meternih pravio večeru u trenutku kada je glavni kuvar bio bolestan. 16-godišnji šegrt Franc Saher je napravio mekan kolač koji se svim prisutnim dopao. Kada se preselio u Salcburg Saher je otvorio hotel i kolač obogatio marmeladom od kajsija i čokoladnom glazurom po kojoj je torta poznata
Slika

Mirabel palata izgrađena je 1606 kao znak ljubavi princa Wolfa Von Raitenaua prema svojoj supruzi. Po njegovoj smrti dvorac je preimenovan u Mirabel. Sagrađen je u baroknom stilu. Dosta je oštećen u velikom požaru 1818. Svoj sadašnji izgled duguje Petru de Nobile. Bašta dvorca je potpuno preuređena 1913. Četiri grupe statua oko fontana simbolizuju četiri elementa: vatru, vazduh, vodu i zemlju. Bašta je otvorena za javnost. U dvorcu se povremeno organizuju svečanosti, a moguće je organizovati i venčanja.
Slika

Slika

Slika

U blizini se nalazi i najveća crkva u Salcburgu posvećena Svetoj Trojici
Slika

Meni su veoma neobične ove kombinacije modernih umetničkih dela nastalih na kolonijama u gradu sa istorijskim atrakcijama
Slika

Na istom trgu nalazi se i kuća u kojoj je Mocart živeo
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Subota, 16 Maj 2015, 20:01 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Moram da kazem :bravo: :bravo: :bravo: , mada ne znam da li si zavrsio! :ljubac:

Hvala, hvala, hvala sto si otvorio ovu temu! Evocirao si mi uspomene na obilazak ovog preslatkog grada! Moje fotke su "kisne", ali veoma drage...i, kisa nimalo nije pokvarila moje uzivanje u tom gradu!

Moram da pitam nesto: da li si osetio miris stajskog djubriva, sa gornje strane Mirabel palate, pre nego sto se stepenicama spusti u park? Mi smo tu stajali sa vodicem bar 20 minuta...bio je pocetak aprila i ocigledno su pripremali zemlju za sadnju ovog divnog cveca koje se vidi na tvojim slikama...ili su djubrili vec izniklo, ne secam se tacno...ali, bilo je gotovo nemoguce disati! Sve ostalo je bilo divno! :ljubac:

Ako sam "uletela", molim da se moj post stavi na kraj tvoje price! :pray:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2015, 17:36 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
Детаљан опис, одличне слике, баш како смо навикли од тебе. :bravo: Волим твоје путописе, свашта се из њих може научити. :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2015, 19:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
VlaMar, ti to uvek vidiš malo drugačije i zanimljivije! :text-bravo:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Ponedeljak, 15 April 2019, 17:36 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
U svakoj poseti Salcburgu saznam nešto novo ili neki deo vidim na drugačiji način.

Pogled na nepobedivu tvrđavu Hochensalzburg kroz zavetovane ljubavi na reci Salzah.
Slika

Uvek sam se pitao kako ovaj grad posećuje mnogo turista koji ostavljaju katance kao simbol večne ljubavi a most je uvek uredan.
Slika

Gledano sa određenog mesta na trgu ispred Katedrale spomenik Device Marije krunisan je krunom koju drže anđeli na fasadi katedrale.
Slika

Najmanja funkcionalna kuća u Salcburgu, samo 1,42 m široka na adresi Alter Markt 10a, napravljena da bi zatvorila prolaz a danas je tu zlatara
Slika

Još jedno poznato mesto – poslastičarnica Fürst od 1890. jedina je koja pravi originalne Mocart kugle. U plavo-srebrnoj (a ne crvenoj) foliji, jezgro od pistaća i marcipana obloženo kremom od lešnika i crne čokolade pravo su savršenstvo ukusa. Razlikuju se od industrijskih Mocart kugli i po čokoladnom “poklopcu” kojim je zapušena rupica od stalka na kom se kugla služila.U toj poslastičarnici potomci Paul Fürst-a i danas ručno pripremaju ovu poslasticu po originalnom receptu. Mocart kugle su prvi put predstavljene na sajmu u Parizu 1905. godine i tada su bile prvonagrađene. Nazvao ih je u čast velikog sina Salcburga, kompozitora Volfganga Amadeusa Mocarta iako ih on nikako nije mogao probati (umro je 100 godina ranije).
Slika

I par lepih i omiljenih mesta u gradu
Slika

Slika

Kada vi farbate jaja za Uskrs? U petak, subotu ili nekoliko nedelja unapred
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Ponedeljak, 15 April 2019, 17:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Palata Hellbrunn
Meni je bila zanimljiva činjenica da je Salcburg pripojen Austriji tek 1805 godine, a sve do tada bio je potpuno samostalna prestonica, biskupija kojem su upravljali prinčevi biskupi.
Jedan od značajnih prinčeva nadbiskupa bio je Markus Sittikus von Hohenems koji je 1613 počeo graditi palatu Hellbrunn malo južnije od grada kao svoju letnju rezidenciju u kojoj su se održavale zabave i večere daleko od očiju javnosti, a zanimljivo da palata nema spavaćih soba i da se tamo nije noćilo. Sve je građeno pod budnim okom najboljeg majstora toga vremena Italijana Santinoa Solaria i palata je završena u rekordnom roku od 3 godine.
Najveća atrakcija palate je takozvana „igra vodom“ jer je ceo park premrežen vodenim kanalima koji pomoću automatskih vodenih pumpi na bazi hidroenergije stvaraju atmosferu lude zabave. Zato vodiči za palatu kažu da je to barokni Diznilend.
Ljubitelji filma ‘The Sound of Music’ (Moje pesme, moji snovi) će prepoznati da je to palata u kojoj su se Liesl i Franz prvi put sreli.
Danas se u palati organizuju različiti događaji i venčanja.

Slika

Kad bi princu nadbiskupu Markusu Sitikus-u dosadila večera on bi rasterao goste prskanjem vode iz njihovih stolica dok bi jedino njegova u čelu stola ostala suva
Slika

U ovoj pećini voda pokreće "svirale" koje imitiraju cvrkut ptica
Slika

Ako primetite demona u dnu fontane on se plezi, naravno na vodeni pogon
Slika

Mehaničko pozorište sa preko 100 lutaka koji prikazuju život u Salcburgu, pretpostavljate da se figure pokreću uz pomoć vode
Slika

Podizanjem i spuštanjem krune uz pomoć vode Markus je aludirao na krhkost vlasti, prekidom vodenog mlaza kruna pada na zemlju
Slika

Na početku ture vas upozore da fontane znaju da iznenade, da je bio topliji dan bilo bi još zanimljivije
Slika

Nakon organizovanog obilaska sa lokalnim vodičem može se obići i sama palata u kojoj nema neke spektakularne postavke ali ima par zanimljivih umetničkih dela
Slika

Slika

Slika

Slika

Na mene je ova ostavila poseban utisak
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Ponedeljak, 15 April 2019, 23:24 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo: :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Utorak, 16 April 2019, 11:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
VlaMar je napisao:

Mirabel palata izgrađena je 1606 kao znak ljubavi princa Wolfa Von Raitenaua prema svojoj supruzi. Po njegovoj smrti dvorac je preimenovan u Mirabel. Sagrađen je u baroknom stilu. Dosta je oštećen u velikom požaru 1818. Svoj sadašnji izgled duguje Petru de Nobile. Bašta dvorca je potpuno preuređena 1913. Četiri grupe statua oko fontana simbolizuju četiri elementa: vatru, vazduh, vodu i zemlju. Bašta je otvorena za javnost. U dvorcu se povremeno organizuju svečanosti, a moguće je organizovati i venčanja.



Da malo dopunim istorijskim podacima koje je nama ispričao naš vodič Vladimir Tomić.
Prilikom izgradnje palate Mirabel Raitenau je srušio staru katedralu koja se nalazila na tom mestu i tom prilikom je sav šut od srušene katedrale ali i povađene grobove bacio na neku deponiju. Narod je na to negodovao i bio je vrlo neomiljen. Ubrzo je došao u sukob sa porodicom Vitelsbah oko rudnika soli u okolini Salzburga, Maksimilian I je napao Salzburg, okupirao ga a Raitenau je zatočen u utvrđenju do kraja života. Njegova supruga je provela ostatak života u mestu Wels, koje se nalazi u blizini, u manastiru. Nakon toga, palata je korištena kao rezidencija nadbiskupa a jedno vreme je i porodica Vitelsbah koristila palatu kao letnjikovac. U njoj je rođen i Otto Vitelsbah, a to je čovek koji je u 19. veku zbog političkih veza i interesa velikih sila postavljen za prvog grčkog kralja nakon rata za oslobođenje Grčke. Nešto kasnije je porodica Habsburg koristila palatu kao letnju rezidenciuju, a danas je to sedište gradonačelnika Salzburga. U palati se nalazi jedna mermerna dvorana, jedna od najlepših baroknih dvorana u Evropi, služi kao prostor za venčanja i kažu da je to najlepša sala za venčanja u Evropi. U toj sali se 1943. god. venčala i sestra Eve von Braun za jednog SS oficira.
Sam park kod palate je projektovan i uređen tokom 18. veka, kao prostor gde će nadbiskupi moći da uživaju. Pored parka se nalazi Mozarteum tj. muzička akademija.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Utorak, 16 April 2019, 11:37 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Malo o tvrđavi Hohensalzburg:
1525. god. tokom velikog seljačkog ustanka, stanovnici Salzburga su se povukli u tvrđavu. Tvrđavu su opkolili seljaci. Posle višemesečne odbrane, kada su seljaci mislili kako ovi gore gladuju, oni su primenili lukavstvo. Jedinog preostalog bika su svaki dan farbali u drugu boju i šetali po zidinama da bi seljaci mislili kako oni imaju još puno hrane i kako bi odustali. Ovo je i upalilo i seljaci su se nakon nekoliko dana šetanja bika razišli.
Donji deo grada se zove ''Perač krava'' a stanovnici Salzburga se zovu pogrdno perači krava. Legenda kaže da je zato što su oni nakon prekida opsade tog bika spustili i oprali a verovatnije je zato što su se uz reku nalazile klanice pa su mesari u reci prali meso. Od te krvi u reci i zbog tog bika koje je između ostalog bio i crven, stanovnici Salzburga dobijaju i nadimak Red Bull. U gradu je i sedište istoimene fabrike energetskog pića kao i istoimenog fudbalskog kluba.
Iznad tog donjeg grada nalazi se vrlo strma litica. 1669. godine se desio veliki odron, pri čemu je poginulo 230 ljudi. Od tada svake godine se alpinisti penju i odlamaju napuklo kamenje kako se ne bi proširile pukotine i ponovo desio takav odron.

Upravo dok smo mi bili, dvojica su nešto radila na litici (nadam se da se vidi).
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Utorak, 16 April 2019, 12:01 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Na trgu se nalazi spomenik posvećen Bogorodici odnosno njenom bezgrešnom začeću. Ispod Bogorodice se nalaze četiri alegorije: Anđeli koji se raduju zbog bezgrešnog začeća, đavoli koji su besni zbog bezgrešnog začeća, kip sa štapom predstavlja Crkvu koja je sretna zbog bezgrešnog začeća što simboliše trijumf Crkve i četvrta predstavlja ljudski razum koji je iznenađen zbog (da li sam već napisao) bezgrešnog začeća.

Slika

Katedrala je rađena u 17. veku. Nekada se na tom mestu nalazila jedna starija katedrala građena 774 godine. Jedan od biskupa koji se zvao Virgil, je na tom mestu podigao prvu katedralu. Katedrala nosi naziv svetog Ruperta, po svecu koji je prvi zaštitnik grada Salzburga i čoveku koji je osnovao grad. Takođe nosi ime i po Virgilu koji je sagradio prvu katedralu tako da je zvaničan naziv katedrale, Katedrala sv. Ruperta i sv. Virgila. Ta katedrala je postojala do 1626. godine kada je Raitenau dao nalog da se poruši i sagradi nova po Skamocijevim crtežima, a Solari je nešto kasnije završio katedralu. godina 1959. je takođe bitna, to je godina kada je obnovljena kupola katedrale koja je bila porušena tokom bombardovanja saveznika u drugom svetskom ratu. Na ulazu se nalaze četiri statue, sv. Petar sa ključem, sv. Pavle sa mačem i sv. Rupert i sv. Virgil. Gore su četvorica jevangelista, Jovan, Luka, Matej i Marko. Iznad centralnog prozora je zlatna kruna koju drže dva anđela. Kada se ova bogorodičina kolumna posmatra ispod ulaza ta kruna će se naći iznad njene glave (čovek objasnio ali ja to nisam skontao, šta, kako, odakle). Iznad toga su dva grba od dva nadbiskupa za čije vreme je završavana katedrala i na vrhu Isus Hrist, Mojsije koji drži tablice sa zapovestima i sa druge strane sveti prorok Ilija.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Utorak, 16 April 2019, 12:13 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Staro salzburško groblje se nalazi odmah blizu katedrale. Tu se sahranjuju znamenite ličnosti, biskupi, gradonačelnici... Sahranjen je i američki general koji je posle drugog svetskog rata upravljao Salzburgom i koji se posle penzionisanja vratio u Salzburg da tu živi. Tu je snimana i scena iz filma ''Moje pesme, moji snovi'' (ceo film je snimljen u Salzburgu). Zanimljiva je priča o gosp. Sebastijanu koji je imao sedam žena (što bi Kesić rekao ''Budala''). Ukupno je imao 25 dece sa tih sedam žena. Šest njegovih prvih žena su nekako umirale a niko nije znao kako. Kako neko vreme prođe one su umirale a niko nije znao kako, sve dok sedma žena nije pobegla i izbegla smrt i zatim otkrila tajnu kako je on to radio. On je vezivao žene, vezao im usta i zatim im golicao tabane dok one ne bi umrle. Odmah tu pored je pivnica koja je otvorena kao svratište, gostionica, podrum. Otvorena je u trenutku kada je napravljen manastir znači u periodu kraja sedmog i početka osmog veka. U nekim dokumentima sa početka 9 veka se pominje kao gostionica koja postoji (dokument o poseti Karla Velikog) i zbog toga se smatra da je to najstarija kafana na svetu.

Evo Sebastijana i njegovih 6 žena (sedma je pobegla) :

Slika

Slika starog groblja sa crkvicom :

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Utorak, 16 April 2019, 12:19 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
A sada da ja postavim malo random slika. Mnoge će da se ponove ali neće da smeta.

Park uz dvorac

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Dvorac
Slika

Statue, kipovi, ukrasi u parku
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Utorak, 16 April 2019, 12:26 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Fontanica a u pozadini muzička akademija.

Slika

Interesantan mi je način orezivanja drveća tako da izgleda svake godine orežu na istom mestu pa se dobiju ova zadebljanja.

Slika

A na brdu...

Slika

Prodavnica Spar u Mocartovoj kući. Nisu original ali može da se jede.

Slika


Hidrometar, barometar, termometar, sve u jednom

Slika


Ulica se prodavnicama. Sve prodavnice moraju da imaju stilizovane reklame. Čak je i moćni McDonalds prilagodio reklamu.

Slika

Slika

Ima i ova radnja (samo u medicinske svrhe).

Slika


Crkva u brdu.

Slika

Slika

Sve slike su slikane mobilnim telefonom. Zato i nisu nešto oštre + dan je bio baš mutan, sve sivo, oblačno.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Utorak, 16 April 2019, 13:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:bravo: ja bih te molio da mnogo češće pišeš o putovanjima, naučio sam nešto novo o Salcburgu


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Salcburg
PostPoslato: Utorak, 16 April 2019, 13:51 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Ma ne znam ja to ništa, to nam sve vodič pričao.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.