Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 18:29

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 74 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 21 Septembar 2021, 21:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, stvarno je bilo krajnje vreme za neko interesantno putovanjce… možda bar jedan produženi vikend negde u inostranstvu?
I eto, na izbor destinacije ovaj put utiču i neki novi faktori, međutim...
tako nam zapravo u razmatranje dolaze neke destinacije koje smo zapostavljali… potpuno nezasluženo.

Ova tura obuhvatila je nekoliko takvih za mene iznenađujućih mesta, pa je red da ih pokažemo ovde, možda se i vama svide :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Septembar 2021, 21:47 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Em je putovanje počelo vrlo rano ujutro, takoreći – jedva da se i odspavalo nešto te noći ( :mrgreen: ), em što je put na tu stranu uglavnom…
Slika

... i tek ponegde...
Slika

… pa i nema interesantnih krozprozorskih, sori.
Ko zna, možda bi ih i bilo da nisam spavala :lol:

U svakom slučaju, prvo od pomenutih interesantnih mesta do kojeg stižemo je…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Septembar 2021, 21:55 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Stolni Beograd (Székesfehérvár - Sekešfehervar)

… drevna prestonica srednjevekovnih mađarskih kraljeva. Grad na ovom mestu postoji još od 5. veka pre nove ere, međutim, postaje značajnije naselje tek dolaskom Mađara u ove krajeve.

Kao što znamo, sedam mađarskih plemena došlo je iz Azije tokom 9. veka, i kao konjanički narod gerilskog stila ratovanja nisu imali većih problema da zauzmu ove teritorije prostranih ravnica i nametnu svoju vlast.

U ovom, dakle, gradu se nastanio 972. godine izvesni ugarski vladar po imenu Geza, rodonačelnik dinastije Arpad. Tu je i krunisan za kralja, pa tako ovo mesto postaje tradicionalni krunidbeni grad svih narednih kraljeva (ukupno čak 43), sve do sredine 16. veka kada Turci osvajaju Mađarsku. Pod Turcima ostaje sve do kraja 17. veka, i u to vreme je bio prava turska kasaba sa džamijama i tipično turskom arhitekturom. Kada Habzgurgovci ’oslobađaju’ tj. osvajaju grad 1688. godine, započinju i njegovu svekoliku pa i arhitektonsku transformaciju, a takođe se vraćaju i katolička crkva i plemstvo. Tako je počeo ponovo razvoj i modernizacija.

Međutim, posle Mađarske revolucije 1848-49. gubi status prestonice i upravnog centra – u korist 50ak km udaljene Budimpešte…

Danas je ovo grad od stotinak hiljada stanovnika, deveti po veličini u Mađarskoj, a Srba u njemu je danas zanemarljivo malo, iako ih je tu bilo i pre Mađara, i za vreme Turaka, i u doba Habzburga, a i doseljenih pod Arsenijem Čarnojevićem. No, broj im se vremenom smanjivao… na razne načine…


Elem, pokazaću vam ja i slike kako grad danas izgleda, ali malko kasnije.
Najpre bih da se izborim sa neverovatnim brojem slika škljocnutih u jednom… dvorcu? Muzeju? Galeriji? Strukturalnoj skulpturi? Legatu? All of the above?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Septembar 2021, 22:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Bori (Bory) zamak

Početak ove priče je kada je izvesni višestruko talentovani umetnik (Jenő Bory) kupio komad zemlje nadomak grada, sa idejom da tu napravi letnjikovac. Plan za izgradnju nije postojao, sem u njegovoj glavi. Međutim, ovo nije predstavljalo nikakav problem, pošto ionako nije morao nikome da objašnjava šta želi – zamak je izgradio SAM.
Sedam kula, od kojih je najviša trideset metara, tamnice, tridesetak soba, tri studija, galerije, kamine, ograde, stubove, stepeništa…
Kao i svaku od nekoliko stotina skulptura najrazličitijih stilova, materijala i veličina.
Kao i sve mozaike. Vitraže. Slike. Freske. Fontane. Staze. Vrtove….
Shvatili ste poentu. Ovo umetničko delo je totalno eklektičko u svemu, ali ipak je nekako skladno u tom svom kreativnom ludilu.

Ah, da: trebalo mu je svega tridesetak godina da sve to napravi.

Mi smo razgledali oko jedan sat. Pa naravno da nismo imali šanse da sve vidimo. Ali i ovo što smo videli bilo je i više nego dovoljno da se propisno oduševimo.

Pa, nadam se da nećete zameriti što ću slike da postavim pomalo zbrda-zdola, i u poprilično neumerenom broju?
Ovo su celine pomenute u tom katalogu: Prednji vrt, Ružičnjak, Umetnička galerija, Dvorište Stotinu Stubova. Cenim da ćete umeti da prepoznate koja slika ide u koji od pomenutih delova ;)

Ajmo. Pogled sa ulaza tj. biletarnice, malo pobočke

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Septembar 2021, 22:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Septembar 2021, 22:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Septembar 2021, 22:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Septembar 2021, 22:46 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

I poslednji snimak celine pred izlazak...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 22 Septembar 2021, 10:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ok, videsmo šta videsmo. Čovek je očigledno imao nepresušni talenat, izrazito živu maštu, spretne ruke i neverovatno poznavanje najraznovrsnijih materijala…

Idemo dalje.

Rekosmo da je ovde uvek bilo Srbalja, a i danas postoji očuvana „ambijentalna celina“ pod nazivom Srpska četvrt. U njoj se nalazi 12 starih kuća sa slamenim krovom i Jovanjdanska crkva. Za očuvanje ovog nasleđa zapravo su 1990. godine osvojili nagradu Evropa Nostra.

Slika

Slika

Kratko smo se zadržali tu, pošto nismo mogli da uđemo u (zaključanu) crkvu jer je sveštenik u izolaciji zbog pozitivnog člana porodice. Bacili smo brzi pogled na tu uličicu, i nekako usput sam fotkala izbliza jedan od tih slamnatih krovova, sa ’zadnje strane’ te ulice, pokraj parkinga gde je stao naš busić.
Slika

Evo i slike crkve iz krupnijeg plana.
Slika

Digresija - ako ste možda primetili da je veliki broj srpskih crkava sa severne strane Save-Dunava poprilično onako na isti kalup, razlog je sledeći: izgradnja sakralnih objekata imala je strogu proceduru odobravanja koja je neretko rezultirala kočenjem izgradnje isterivanjem maka na konac od strane nadležnih, pa su naši – kad je jednom ovaj nacrt odobren – nadalje koristili tu istu formu vrlo često, kako bi bili sigurni da će jednostavno dobiti odobrenje… To je, dakle, taj kalup :D

Ova četvrt je ipak malo izvan centra, a evo šta smo sve videli u samom centru, da ne kažem baš centriću…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 22 Septembar 2021, 10:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Rekosmo da je ovo bio prestoni grad i da su u njemu krunisani kraljevi?
Ceremonije krunisanja održavane su u crkvi Uspenja Presvete Bogorodice (Nagyboldogasszony-bazilika), koju je sagradio Stefan I (Ištvan), prvi hrišćanski mađarski kralj, negde oko 1000te godine. Kuriozitet je da ova crkva nikad nije bila episkopalna, tj. glavna crkva ove episkopije…

Pa… ta krunidbena crkva, nažalost, danas više ne postoji. Ostali su samo njeni temelji, konzervirani i zaštićeni tako da im se ne može direktno prići, već je moguće diviti im se i fotkati samo poizdalje, tj. odozgore…
Slika


Kugla suvereniteta (nespretan prevod, al nemam bolji)

… nalazi se na glavnom trgu, kod gradske kuće.
Slika

Slika

Ovo je spomenik-fontana koji simbolizuje krunski dragulj mađarskih kraljeva, i na njemu je latinski natpis koji u prevodu glasi: ’Milošću kralja Stefana, Fehervar je slobodni grad’. Kuglu pridržavaju tri lava koji na grudima nose grbove države, grada i Andreja/Andraša II, a ispod njih je postolje na kome su upisane tri značajne godine:
1001 – krunisanje kralja Stefana I
1688 – oslobađanje od Turaka
1938 – 900ta godišnjica smrti kralja Stefana I

Za vreme Sovjeta, kugla je bila presečena na pola, i gornja polovina uklonjena. Vraćena je 60ih, a krst na vrhu je vraćen tek 1986. godine.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 22 Septembar 2021, 16:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Orajatek sat

Ovo je jedan od onih 24-časovnih satova sa muzičkim performansom. Dnevni sati su na svetloj podlozi, a večernji tj noćni na tamnoj. Tu je takođe i prikaz svih 12 meseci (znakova zodijaka), i taj kružić se rotira ceo za godinu dana.

Glavni likovi muzičkog programa su legendarni mađarski kraljevi i kraljice (kralj Stefan/Ištvan, princ Emerik/Imre, Kralj Ladislav/Laslo, sveta Elizabeta/Eržebet i sveta Margareta/Margita, kralj Matijas/Matijaš i kraljica Beatris.)
Sat počinje svoj program u 10h ujutro, i ponavlja šou na svaka 2 sata, sa poslednjom predstavom u 18h.
Slika

Slika

Trebalo bi da je tu i muzej časovnika, nego smo samo protrčali, pa ne videh.


Arpad kupatilo

Sa samog početka 20. veka, izgrađeno u art nuvo stilu, baš mi se svidelo. Restaurirano je relativno skoro, a takođe i hotel koji je uz njega skoro od samog početka…
Slika

Sve sam se čudila što su slike po netu tako 'uvis', pa, sad znam. Ispred je na ulici parking, pa da se eliminiše ruženje slike četvorotočkašima...


Glavni trg,

tj. ceo taj istorijski centar mi je prelep, ima zgrada koje su videle i bolje dane, ali svejedno.
Malecko, humanih proporcija, ušminkano, opušteno, šetačka zona… Šta više treba?
Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 22 Septembar 2021, 16:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I još nešto sličica, 'nako... radi prenosa 'osećaja za filing'... :D

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 22 Septembar 2021, 16:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Da je bio sunčan dan... il' da je bio vikend pa više naroda na ulici...
Ali no frks. I ovako se razboleh od tih dvorištanca i pjaceta...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 23 Septembar 2021, 10:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Lep gradić, baš mi se svideo, mada i nismo previše švrćkali, imajući u vidu da smo odvojili i neko vreme za klopu, pa za sladoled i tako to… :D
Dakle, u 17h krenusmo dalje.

Sad da kažem i da se (uz napomenu da tuda stvarno nismo špartali već duže vreme) ne sećam da je ikad bilo ovoliko infrastrukturnih radova po Mađarskoj, mislim i na veće puteve, a i na gradske ulice, fasade i slično. Da li im je to redovna jesenja praksa, ili samo iskoristili ovu nesrećnu situaciju s manjkom turista to nemam pojma, tek – baš mi je bilo uočljivo.
A za Budimpeštu važi na kvadrat… S obe strane one ulice uz samu reku se rade i ne može im se ni prići... Citadela? Jok, eno vam ukraj puta „vidikovac“ koliko da se slikujete… ?!?

Na svakom od agencijskih putovanja smo zapravo nailazili na takve momente da na terenu situacija diktira da nešto od planiranog ne može da se vidi. Lajf… Ali je sada i vreme za transport bivalo nešto duže od planiranog.

No, kao što rekoh, u 17h krenusmo dalje, i već oko sat i po kasnije stigosmo i na taj Balaton, u mesto Šiofok (Siófok)…
Prilazimo jezeru s juga (ne s ladu samaru :lol: ) pravac na ’predgrađe’ lepih vila poređanih u borovoj šumici (!) kraj vode…
Slika

Svidelo mi se to, ali je i podiglo očekivanja, možda i malo nerealno…
Elem, vidi se da je između puta i tih kućica još i pruga. Ne znam da li to nekome smeta, nit koliko je uopšte frekventan železnički saobraćaj tuda, ali treba notirati činjenicu…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 23 Septembar 2021, 10:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E sad…
Šiofok je tzv prestonica Balatona, najveći od gradova, a takođe je i najveći mađarski turistički centar posle Budimpešte.
Jer, jezero Balaton, vrv po originalnom (proto-slovenskom?!) nazivu „Blatno“, jeste jedan prelepi biser, i to bogami pokrupan – 78 sa 14 km, pa ti vidi…
Danas ono uopšte nije blatno, na dnu je pesak, ima više solidnih pritoka i jednu otoku – reku Šio, koja je, već pogađate, baš negde u ovom gradu. Jezero nije naročito duboko, max do 12m, a prosečna dubina je svega 3,3m, pa uz to peščano dno voda je prilično prozirna i izbliza gledano zelenkasta, onako zelenkasta kao recimo Drina ;).

Čitam ja tako po netu o Šiofoku: 18km obale… preko 1000 hotela… barovi, restorani, noćni život…
Pa dobro… preživećemo i to, a? :mrgreen:

Smeštaj je bio u hotelu Lido, na samoj obali i vrlo blizu centra mesta, tj na kraju (ili početku?) ’korzo’ ulice sa svim tim klubovima i diskotekama.
Koje, naravno, sad više nisu radile, jerbo je kraj sezone :lol: … što nam ionako nije smetalo nimalo, dapače… ;)

U svakom slučaju, tizer-fotka:
Slika

… a onda nazad u realnost :mrgreen:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 74 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.