Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 00:03

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 74 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 23 Septembar 2021, 10:42 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
DakleM, kad ja čujem rečenicu „hotel je na obali i ima svoju privatnu plažu sa ležaljkama“, ja onda (kao valjda neki prosečan srpski turista) imam u glavi vrlo specifičnu sliku.
Možda ne baš sasvim kao
Slika

… ali jasno vam je na šta mislim.
Dok realnost iza ove rečenice u konkretnom slučaju izgleda ovako:
Slika

Slika

pada-u-nesveS-smajli
Ovde se, of kors, i ne vidi kakav je to spoj kopna i vode, i ja zapravo imam samo JEDNU fotku gde se to može naslutiti, i to slikanu spolja i poizdalje, sa krilne pozicije.
Avaj…
Naravno da nisam ni imala realno nameru za neko kupanje, mada… jesu kupaćke gaćke bile uredno spakovane :lol:, džast in kejs. Jeste voda bila 23, ali jeste i duvao vetar 7m/s, pa nije bilo naročito prijatno. Temperature u toku dana su bile do 25, pa na suncu bude baš ugodno, ali večeri… uz onaj vetar… ništa bez ozbiljnijeg džempera ili duksa.

Evo i te krilne fotke, na kojoj se vidi lepo da je celo priobalje tu zapravo ozidano, i u vodu se ulazi po merdevinasto-stepeničavim konstrukcijama. (Ivke, ako si štucao, da znaš da sam se setila tebe i tvojih primedbi o pesku ’dunavcu’…)
Slika

Hm, da, liči na dunavsku obalu… u beogradskoj luci :lol:
Naš hotel je bio onaj malo uvučeni, levo od ovog sa suncem na krovu.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 23 Septembar 2021, 11:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još jedna (hejterska :lol: ) napomena, uz ozbiljnu ogradu da ja nisam videla ništa osim ovog parčenceta a podsećam na podatak o 18km obale u ovom gradu - dakle, ceo ovaj deo obale je sa hotelima koji imaju 'privatne plaže', najčešće ograđene i sa pristupom jedino kroz sam hotel.

Dalje, u nastavku te 'hotelske' ulice je pešačka-korzo zona sa klubovima i diskotekama sa obe strane, a takođe su 'privatni' i njihovi izlazi na obalu, sa ogradom obale na početku i na kraju cele ulice (dužine oko 1km). Dakle, ako šetate ulicom, NE MOŽETE izaći na obalu i nastaviti šetnju po tom... pa... keju, zapravo.

Mi smo prvo veče ladno prošli kroz parking poslednjeg hotela u nizu, kako bismo došli do jedne atrakcije čiju ću fotku okačiti malo niže, i uopšte nismo ni skontali da je tu nešto zabranjen prolaz... Niti da li igde ima nekakav prolaz koji nije privatni i zabranjen...

Iako klubovi ne rade, restorani i kafići su otvoreni, kao i sve one prodavnice na koje ste navikli po morskim turističkim mestima: plažna oprema, džidabidžarnice, igračke, magnetići, šolje, šeširi i cvike za sunce, giros and/or kebab, ma sve isto kao da ste bilo gde u GR, HR, CG... zamalo da napišem i IT, ali ne, to ipak ne... :lol:

Čak... ČAK! ima i onih gusarskih brodića.
Gusarski brodić? Pa zar ste sumnjali da ćemo to da overimo...

Naravno, nije ovo ona varijanta celodnevnog izleta sa skakanjem u vodu na nekim teško dostupnim plažama. Varijanta je: plovidba ukupno 1h, što znači pravac od obale polaK sahata, okret i natrag.
Cena je 3000 forinti (grupna, ne znam koliko je solo), što je nekih 8,5e.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Septembar 2021, 11:56 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E sad.
Imajući u vidu da sam ovaj ćošak Šiofoka razgledala u različitim momentima tokom 3 dana, fotke ću da poređam… nekako :lol:

Stigosmo u htl oko polaK sedam uveče. Kao što videste, zgrade hotela su pozicionirane pod uglom od 90* u odnosu na obalu, tako da sve sobe imaju pogled na vodu. Bočni, ali imaju :lol:
Evo i tog pogleda…
Slika

No, to veče kad smo stigli, sunce se upravo spremalo da izvede jedan od upečatljivih zalazaka…

I mi smo požurili na obalu da uslikamo taj performans iz nešto ličnijeg ugla…
Slika

Slika

Slika

Slika


A evo i one gorepomenute atrakcije…
Slika

… koju smo takođe rešili da overimo odmah, ne bismo li uslikali i iz ove perspektive, ali…
Nikome osim nas nije se naročito žurilo oko tog ’ukrcanja’, pa su fotke iz gornjeg rakursa uglavnom ovakve:
Slika

Slika

2000 forinti po glavi i 3 kruga točka kasnije, izgledalo je ovako…
Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Septembar 2021, 12:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Najdraža fotka ove foto-sesije:
Slika

I - povečerje

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Septembar 2021, 12:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sledećeg jutra… ne mnogo rano :mrgreen: krenem ja lepo opet ka vodi, da zabeležim i taj jutarnji ugođaj. Istim putem kao prethodne večeri, naravno, preko onog već pominjanog parkinga, opušteno, samouvereno…

„Ej, ej, ej, eeeeej! Gde’s pošla ti?“ (na tečnom mađarskom jeziku, koji ja savršeno razumem tumačenjem neverbalnog body-language/a, otprilike ovakvog :angry-tappingfoot: )
„Ko, ja? Samo da dam tetki lek…“ mrmljam uz osmeh dok pokazujem prstom na fotoaparat i na obalu…
„2 minuta“ škrguće grmalj, uz odgovarajući hand-gesture.
Tenkju? Pa… nemam ja taj manir da se svađam sa obezbeđenjem primenom kontra-odgovarajućeg pokreta ruke... :lol:
Sliknula malo taj ćošak (not hepi), i onda videh da je dalje niz obalu marina.
Ha! Tu sigurno ima neki prolaz…

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Septembar 2021, 12:43 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Qui dove il mare luccica,
E dove tira fooorte il ventoooo…. (ako dozvolimo izvesnu pesničku slobodu u interpretaciji muzičke podloge ;) )

Uz malo podsećanje da je ovo ipak slatka voda...
Slika

Iako neodoljivo podseća na morsku luku...
Slika

U zaleđu marine je ozbiljan park, od onih brižljivo negovanih...
Slika

I trk nazad po 'korzou', uz usputni škljoc jedne živopisne, iako prilično ruinirane, vile...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Septembar 2021, 17:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Šetnjica od te luke do centra mesta je sasvim kratka, ali nije dokumentovana foto-materijalom… Ni prelaz one pruge nije ništa specijalno opasan, a neke druge zemlje malo razvijenije od naše („… mislite Japan?“ – Tesna koža…) imaju te prelaze za preko pruga rešene sasvim humano, i za kola i za pešake, čak i tapacirana gumenom podlogom :lol:

Elem, na glavnom trgu se, osim tržnih centara i svakojakih radnji/banaka/apoteka/kafića /poslastičarnicai sl. kojih ima po svim gradovima, nalaze i dodatni nizovi onih klasičnih mamipara koje postoje u… svim gradovima/letovalištima.

Takođe se tu nalazi i jedan turistički toranj, koji smo takođe overili, po ceni od 850 huf po glavi.
Slika

Slika

Slika

Gore se penje liftom, koji prispeva na ’srednji sprat’, a stepenicama se može sići na nivo ispod, gde je kružna zastakljena terasa, ili popeti na najviši sprat u lepi kafić sa foteljicama, koji se lagano rotira…Konzumacija nije obavezna, a fotelje su vrlo udobne.
Slike odozgore, da steknete ideju koliko je zelen ovaj grad:
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Noću je ovaj toranj lepo osvetljen, kao i ostali okolni elementi koje su želeli da istaknu…
Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Septembar 2021, 18:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, sad su na redu one vodene slike koje ste čekali…

Kako rekoh, a nije zgoreg da se ponovi, gusarski brodići takođe vozaju publiku po jezeru, kao i u morskim letovalištima. Ok, skoro kao :lol:
Cena grupne karte (nas je bilo 10 u grupi), je – kako se ispregovara. Mi smo uspeli da oborimo cenu na 3k po glavi.

Vožnja traje 1h, Glavni gusar je bio zadužen i za animaciju sitne (i ostale) dece po brodu, svi novoregrutovani gusari dobili gusarske kape/marame/prsluke i slično, i avantura je započela u veselom raspoloženju…

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Možda se na ove poslednje 2 sličke pokazala skoro precizno ona boja vode koju oko vidi...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Septembar 2021, 18:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ima još, ne brigajte :mrgreen:
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Septembar 2021, 18:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Što se tiče ovog mesta, pa i celog putovanja, zaključak bi bio da sam definitivno očekivala nešto više habzburgijansko nego grčkasto, pa je onda celokupno iznenađenje definitivno bilo veoma prijatno.

Indiskretno, ali konspirativno, ću reći da je na ovom putovanju bio i još jedan naš dragi forumski drugar (mali je ovaj svet za Putnike u srcu :D ), pa ga pozivam da nam se javne i priloži koju reč i koju fotku – ako bude imao vremena i želje :ljubac:
(Ako si zaboravio pswd, znamo čoeka koji to može da ti sredi ;) )

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Septembar 2021, 20:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Оволико?

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Septembar 2021, 20:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
jack je napisao:
E sad.


Slika


Кад си окачла ову фотку на зид кафане, а ниси још открила дестинацију, пустим ти је ја у гугли и он ми рече да си у Риминију.

Ето, да знаш да си збунила Била јер немаш чип :smesko-levo-desno:

А можда ипак није толико грчкасто, има нешто и италијаничастасто.

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 24 Septembar 2021, 21:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
petronije je napisao:
Оволико?


I ovoliko i onoliko... :lol:
A ako si pitao je li to kraj storije - nije. :D

Što se tiče ankl Bilija, nisam ga zbunjivala ja već ti, tako da nisam baš sigurna da je u ptanju čip/nečip... pre bih tipovala na faličan pretraživački sw ;)


Rimini... eh...
Naravoučenije: sve su mačke u mraku crne? :smesko-levo-desno:

Ma, zapravo mi onaj Beograd baš imao taj neki italijanski šmek.
A možda mi samo nedostaje Italija...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 25 Septembar 2021, 09:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pa dobro, bilo je kulture, bilo je hedonizma, sad još malo avanture, da se upotpuni užitak?
Ok, nije to baš avantura-avantura, više onako turistička verzija iste, ali taman :D
Dakle, oko 1,5h puta na zapadni obod jezera i stižemo.

Tapolca

„Dozvolite sebi da Vas ponese osećaj dok plovite kroz tirkizne vode uzbudljivih pećinskih prolaza, a zatim u Centru za posetioce jezerske pećine Tapolca naučite sve o divnom svetu kraških područja…“.
’Oćemo. :mrgreen:

Dakle, kombinacija kraškog terena i termalnih izvora preostalih još od živahne vulkanske prošlosti ovog prostora stvorila je u podzemlju izuzetan pećinski sistem, koji se grana kilometrima ispod celog područja…
Ova konkretna pećina se pruža na oko 3km dužine, baš ispod centra mesta. Otkrivena je slučajno, 1903. godine, kad je neki pekar kopao bunar u svom dvorištu… Istražena je prilično brzo, i već 1913. godine je otvorena za posetioce, tj. turiste. Kuriozitet ovog dela pećine je da u njoj ima vode, odnosno da je to pećinsko jezerce!

Dužina ovog turistički plovnog dela je 180m, ide se u krug, voda je konstantne temperature od oko 20ak stepeni i dubina je do pola metra. Zato su čamci ravnog dna i napravljeni od aluminijuma, da bi bili ekstra laki i imali što manji gaz, kao i da ne bi rđali. Of kors, zato malo asociraju na ona starinska korita za kupanje :lol: , ali to ću vam pokazati nešto kasnije… Sad ide još malo priče:

Ostatak ove, kao i ostale pećine iz ovog sistema nalaze se na raznim dubinama, neki delovi su suvi a neki delimično ili sasvim pod vodom… Suvi deo ove pećine nalazi se ispod gradske bolnice, pa se u pećinu svakodnevno spuštaju bolesnici, na ’vazdušnu’ terapiju. Zbog visoke zasićenosti negativnim jonima i prisustva radona u tragovima pospešuje se isceljenje svih oboljenja, ne samo respiratornih.

U ovom turističkom delu nema pećinskog nakita, jer nema kapanja vode kroz tlo pošto se iznad nalazi nekoliko metara debeo sloj gline koji ovo sprečava. Nema ni šišmiša niti ostalih uobičajenih pećinskih živuljaca, pošto je sistem potpuno zatvoren, tj. nema prirodnog otvora koji bi pećinu povezao sa spoljnim svetom.
E, može se desiti da ima nekih bledunjavih ribica, pošto voda ipak ima svoje puteve… Pa, ako ih vidite kažu da to donosi sreću. A ako uspete rukama da neku od njih na’vatate… onda ispunjava 1 želju :lol: („Zar samo jednu? – ribar pita – do sad je uvijek bilo tri! Kakva su ovo došla vremena… Možda i nisi zlatna ti…?“ – Vajta :lol: )

Pećina je osvetljena (recimo :mrgreen: ) pa možete da vidite kuda da veslate (ah, jesam li napomenula da se turisti voze sami u čamcima? :lol: Jedan vesla, a drugi pecaju… ’oću reći fotkaju :mrgreen: )

Htedoh reći da nije uopšte fobično, ali to bi trebalo da kaže neko ko inače ima problem sa skučenim prostorima… Na nekim mestima je ’čuvaj glave’ nizak plafon, ima malo odgurkivanja o zidove i/ili plafon, ali sve u svemu, skroz je zanimljivo.

Toliko zanimljivo, da je pred kraj V već počeo da kuka „možemo li još 1 krug…?“. Bruka jedna… Stižemo mi tako na kraj puta, a onaj čika će zabrinuto: da li bi mogao da zamoli gospodina da odvesla još 1 krug, ima jedna starija gospođa koja ne može sama…?
Da li bi mogao! :D Pa, sad… kad su ga tako lepo zamolili… žrtvovaće se on za opšte dobro… :lol:
Naravoučenije: ipak se neke želje ispunjavaju, samo treba naglas kasti ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 25 Septembar 2021, 10:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, prvo smo provedeni kroz Centar za posetioce, jer je on zapravo sama ta zgradica iz koje se stepenicama silazi u pećinu. Dvadesetak minuta traje ceo prolaz izložbe sa vodičem koji priča tu priču, razgledanje fotki, artefakata i replika koječega, uz gledanje 10ak minuta filmića o kruženju vode u prirodi i načinu kako se ovakve geoformacije stvaraju… Tek koliko da budu sigurni da znamo gde smo došli i šta ćemo videti. Kapa dole.

Kamo sreće da umemo i mi tako…

Najpre jedna krozprozorska, gde se lepo vide preostala vulkanska brdašca…
Slika

Evo kako izgleda taj informativni deo:
Ispod staklenog poda ’kolega’ podvodni speleolog, demonstracija kako bi istraživanje izgledalo da je sprovođeno ovih dana, a ne pre jednog veka ;)
Slika

I malo sličica koje demonstriraju kako to u stvarnosti izgleda…
Slika

Slika


Pa onda manekeni u prirodnoj veličini koji prikazuju kako su nekadašnji stanovnici mogli izgledati (ovde sam skeptik, al’ ’ajde, živeo holivud)…
Slika

Slika


I malo da vidite kako je uređen taj prostor…
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 74 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.