Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 15:47

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Budimpešta
PostPoslato: Subota, 30 Avgust 2014, 23:43 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:42
Postovi: 8
Slika


Slika

_________________
Tasos u srcu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Subota, 06 Decembar 2014, 15:14 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Poslednji vikend u oktobru 2011. bili smo u Budimpesti pa evo da podelim to nase iskustvo sa vama.
Isli smo sa Plana tours-om i sve je bilo dobro organizovano. Sve pohvale za vodica Pedju, koji nam je sve vreme bio na raspolaganju, imao odgovore na sva nasa pitanja i koji je nas je na veoma zanimljiv nacin upoznao sa znamenitostima Budimpeste. Polazak iz Ns-a je bio u 1h posle ponoci, nocna voznja sa zadrzavanjem na granici oko sat i po. U Budimpesti smo bili oko 7h ujutro. Najpre smo obisli Trg heroja, sagradjen u cast i secanje na velike vodje u Madjarskoj istoriji, u sklopu koga se nalaze jos dva muzeja – Muzej lepih umetnosti i Muzej savremene umetnosti.

Slika

Slika

Slika

Slika


Odmah iza ovog trga nalazi se veliki Gradski park. Sa jedne strane je zoo vrt i botanicka basta a sa druge veliko i jako lepo klizaliste.
U parku se nalazi i Vajdahunyad dvorac. Ono sto cini ovaj dvorac neobicnim je njegova kombinacija arhitektonskih stilova. Takodje interesantan podatak za ovu gradjevinu je da je ona najpre napravljena od drveta i kartona, ali kako se kralju i stanovnicima jako dopao kasnije je napravljen od cvrstog materijala. Unutar zidina smestene su razlicite zgrade a jedna od njih je i muzej poljoprivrede.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Subota, 06 Decembar 2014, 15:28 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Preko puta Trga heroja nalazi se i srpska ambasada. Za nju je vezana jedna zanimljivost a to je nacin na koji ju je nasa zemlja dobila. Smatra se da se jedna grofica zaljubila u Jovana Ducica, naseg poznatog pesnika koji je u to vreme bio predstavnik nase drzave u Madjarskoj, i poklonila mu je. Bas lepo od nje ;)

Slika


Sledece sto smo videli bio je madjarski parlament, treći najveći parlament u svetu. Predivno arhitektonsko zdanje koje fantasticno izgleda i nocu kada je osvetljeno sa svih strana.

Slika

Slika

Slika


Dalje smo isli da vidimo crkvu odnosno baziliku Svetog Stefana (Szent István Bazilika). U ovoj crkvi se nalazi vrlo neobična relikvija – desna ruka prvog madjarskog kralja, Stefana.

Slika

Slika

Zatim smo preko Lancanog mosta, po meni najlepseg u Budimpesti, presli na Budimsku stranu. To je most koji je prvi povezao Budim i Pestu. Lav je jedan od detalja koji krasi ovaj most.

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Subota, 06 Decembar 2014, 15:45 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Jedna od meni najinteresantnijih gradjevina u Budimu je Ribarski bastion. Sastoji se od sedam tornjeva a svaki toranj predstavlja po jedno mađarsko pleme, koje se doselilo u Madjarsku krajem 9. veka, i koja su zapravo stvorila madjarski narod. Na tom podrucju u srednjem veku se nalazila ribarska pijaca pa otuda i danasnje ime.
Unutar tih zidina nalazi se i Crkva kralja Matije (za vreme turske vladavine pretvorena u dzamiju) i spomenik kralja Stefana.
Ovde je u bila velika guzva, ima jako puno turista iz svih delova sveta. Uvek sam se pitala kako se nekom iz Japana isplati da dodjem cak ovamo


Slika

Slika

Slika


Tu je i kraljevska palata.

Slika

Slika



Pogled koji se odavde pruza na Pestansku stranu je zaista predivan. Steta samo sto nije bilo vise sunca tog dana jer bi onda i fotografije bile mnogo lepse.

Slika

Slika

Slika


Ovde smo imali malo slobodnog vremena pa smo uspeli da popijemo kaficu ali na brzaka jer smo na istu morali da cekamo citavih 15 min.! Nije bila neka velika guzva ali “tete” koje su radile u tom kaficu, gde zalaze cini mi se samo “domaci”, su bile uzasno spore i nezaintresovane da usluze strane goste.

Sledece sto smo obisli je Gelert brdo. Brdo je dobilo naziv po biskupu koji je sirio hriscanstvo, a koji je po legendi ubijen tako sto je stavljen u bure i bacen niz brdo u reku. Statua Biskupa stoji u podnozju brda. Na njegovom vrhu se nalazi spomenik slobode, zenska figura koja drzi granu palme, simbol pobede.
Na brdu se nalazi i Citadela, vojna gradjevina, koja je danas preuredjena u hotele i restorane.

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Subota, 06 Decembar 2014, 16:08 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Sledeca destinacija je centar grada, glavna ulica Vaci. Tu smo imali sat vremena slobodne setnje pre odlaska u hotel. Mi smo to vreme iskoristili da odemo do Srpske pravoslavne crkve, crkve svetog Djordja i da vidimo tu cuvenu trznicu .

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Trznica je prepuna ljudi, tesko se prilazi standovima koji su puni raznoraznih djakonija… kobasice, sunkice, sirevi, slatkisi domace izrade, suveniri. Tu se nalaze i nekoliko restorancica, da ih tako nazovem, koje nude raznovrsnu hranu – gulas, kobasice, punjene paprike, kuvani kupus, punjeni krompir… “Mljac, mljac” se cuje na sve strane jer gomila ljudi sedi ili stoji za tim malim okruglim stolovima i jede. Mi smo se ipak odlucili da kupimo ono sto nam se dopada i da to ponesemo sa sobom, nekako nisam mogla da jedem u tolikoj guzvi :roll:

Slika

Slika


Hotel Atlas u kome smo bili smesteni se nalazi u VIII okrugu, ulica Népszínház 39-41. Udaljen je nekih 15-ak min. hoda od Vaci ulice, sto je po meni sasvim ok.Hotel je cist, soba je prostrana, kupatilo veliko i rekla bih skoro renovirano, peskira ima. U sobi se nalazi mini bar i TV koji mi nismo koristili pa ne znam kakvih kanala ima. Skroman inventar ali i cena je bila takva tako da nemam zamerki ;)

Slika

Slika


U sobi smo se zadrazali kratko. Koliko da pojedemo ono sto smo kupili u trznici, odmorili nekih pola sata, presvukli se i krenuli dalje Postajala je i mogucnost odlaska u tropikarijum ali smo to ostavili za sledeci dolazak u Budimpestu kad budemo i klince poveli

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Decembar 2014, 16:05 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Krenuli smo ponovo ka centru grada, usput razgledajuci vrlo zanimljive fasade.

Slika

Slika

Slika

Slika



Jako nam se dopao spoj starog i novog. Veliki broj fasada je renoviran tako da ostaje taj autenticni izgled ali dodavanjem nekih modernih detalja postignut je savrsen spoj.

Slika

Slika

Slika


Zavlacili smo se malo i po sporednim ulicicama koje su isto tako zanimljive. Iznenadilo me je to sto nismo videli ni jednog psa lutalicu, sto je za svaku pohvalu.

Slika

Slika

Slika


Sama ulica Vaci je podeljena na dva dela, juzni i severni kako rece nas vodic. Juzni deo je relativno uzana ulica za setaliste, na pocetku koje se nalazi jedna menjacnica koja, kazu, uvek ima najpovoljniji kurs. Ima zanimljivih radnjica, restorana... Ispred svakog restorana je meni sa cenovnikom tako da imate uvid u to sta se i po kojoj ceni nudi. Na kraju ulice je trznica o kojoj sam vec govorila.

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Decembar 2014, 17:53 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Sa zadovoljstvom sam čitala tvoj putopis! :text-bravo:

Lepo odabrane fotografije uspele su da nas potsete na dane provedene u Pešti.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Utorak, 09 Decembar 2014, 15:34 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Hvala drugari :) Sledi nastavak...


Slika

Slika

Slika




Dalje smo izasli na kej, koji je lepo uredjen i koji se zove Beogradski

Slika

Slika

Slika

Slika



Uz Dunav se nalazi veliki broj eksluzivnih hotela i poslovnih objekata sto je i logicno jer se odatle zaista pruza prelep pogled. Tu smo se malo zagrejali kuvanim vinom koje su prodavali na setalistu

Slika

Slika


Mrak je vec uveliko pao, i vreme je bilo da se uputimo ka hotelu kako bi se spremili za ono najlepse. Za kraj veceri smo odabrali plovidbu Dunavom. Vrlo romanticno, uz sampanjac i muziku, moj dragi i ja, uzivali smo u fantasticnom prizoru i nauculi jos ponesto o budimpestanskim mostovima i gradjevinama koje se nalaze na obali Dunava.

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Utorak, 09 Decembar 2014, 15:57 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Drugi dan je postojala mogucnost odlaska za Sent Andreju ali smo se mi ipak odlucili da ne idemo vec da ostanemo i vidimo ono sto nismo stigli prethodnog dana. Bilo je tu zanimljivih stvari…

Slika

Slika

Slika

Slika


Otisli smo do Opere, zgrade izgradjene u neorenesansnom stilu cija je fasada ukrasena kipovima poznatih kompozitora i grcke boginje umetnosti. Deluje veoma elegantno, raskosno i otmeno kao i unutrasnja dekoracija. Pored same zgrade je, po meni, vrlo neobicna statua.

Slika

Slika

Slika


Jos jedna gradjevina koja nam se jako dopala je Sinagoga, koja je gradjena vrlo neobicnim stilom pa malo podseca i na dzamiju. Inace je to najveca Sinagoga u Evropi a druga po velicini na svetu.

Slika


Provozali smo se i metroom, prosetali gradskim parkom…

Slika

Slika

Slika

Slika


…i nastavili setnju ga istocnoj zeleznickoj stanici. Glavni ulaz je renoviran i lepo izgleda ali zato ostali deo fasade je u jako losem stanju.


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vreme je bilo da se nadjemo sa grupom a mesto sastanka je Arena Plaza, trzni centar. Kako nismo imali puno vremena za shoping obisla sam na brzaka samo H&M i C&A i u ovoj drugoj pokupovala par stvarcica za klince po pristupacnim cenama.


Slika


Za ovako kratko vreme obisli smo dosta toga. Budimpesta je na nas ostavila lep utisak i vraticemo joj se ponovo da obidjemo ono sto ovaj put nismo stigli.
Izvinjavam se onima za koje je ovaj putopis bio preopsiran :roll:

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Petak, 12 Decembar 2014, 10:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo: Urb, tvoj putopis nikako nije bilo preopširno, već lep i poučan. Čini mi se da sam bolje upoznala ove neke najvažnije objekte u Budimpešti, nego da sam čitala turistički vodič. To je zato što si nam tačno prenela šta si videla i svoje mišljenje i osećanja u tom trenutku. Nisam bila u Budimšešti i jedva čekam da je uskoro obiđem. Tvoj putopis će mi biti osnova za pripremu za taj put. :ljubac:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Sreda, 01 April 2015, 17:30 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Sreda, 01 April 2015, 17:36 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Sreda, 01 April 2015, 17:42 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Sreda, 01 April 2015, 17:48 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Sreda, 01 April 2015, 17:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.