Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 18:38

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 100 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 26 Novembar 2014, 19:43 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Posle uzivanja u slatkisima, otisli smo opet u "Varfurdo" (banjski kompleks)….zadrzali smo se oko 3 sata….za to vreme Zoki je isprobao sve sto je mogao, ja sam citala knjigu, nesto sopingovala i slikala…otisli smo, ponovo, u "Varkonyi" na rucak….ovog puta smo izabrali pileci specijalitet u sosu od zacinskih trava (za 2 osobe), popili po jedan "Unicum", Slika....jos jedno gastronomsko uzivanje….kao predjelo, doneli su nam peceno testo (kao za pizzu) i maslinovo ulje sa belim lukom i paprikom i drugo ulje sa raznim vrstama bibera (beli, crni, zeleni, crveni)….mmmm, kako je to ukusno, i kako, uz aperitiv, otvara apetit! Slika Zoki je hteo da proba njihovu domacu rakiju "palinku", ali konobar je pitao koju zeli, jer ih u karti pica ima 13...kako nije mogao da mu objasni koja je od cega, Zoki je odustao od "palinke" i narucio "Unicum". :D

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 26 Novembar 2014, 19:53 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Da jos kazem da je najveci hotel "Erkel", koji je sa banjom i bazenima povezan toplim hodnikom. Sve je napravljeno tako da gosti imaju idealne uslove i zimi i leti. Najstariji hotel "Korvin" je nedavno renoviran. Smestaj mozete izabrati i u apartmanima i privatnim kucama. Sve su kategorisane sa 3 ***. Gosti najcesce koriste smestaj sa doruckom, jer mnogi rucaju ili veceraju u nekom od restorana, uz neizbezne melodije cuvenog madjarskog cardasa.

Doslo je vreme i za povratak kuci...krenuli smo oko 18.15 h...na granici smo cekali sat i po vremena...kuci stigli tacno u ponoc! A ja se vec nadam ponovnom odlasku! Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 26 Novembar 2014, 23:37 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 19 Avgust 2014, 23:47
Postovi: 1590
Lokacija: Изгубљен у свемиру
Pol: Bata
Put automobilom Beograd - banja Đula

Dva glavna pravca su:
1. preko Horgoša i Segedina 330km
2. preko Vršca, Temišvara i Arada oko 300km

Ovaj drugi je kraći, ali treba preći preko dva granična prelaza i nema autoputa.

Preko Horgoša bi mogli da stignete za 4h, pod uslovom da se na graničnom prelazu minimalno zadržite, npr. 15 minuta. Ali ako putujete u subotu pre podne, ili se vraćate u nedelju uveče, računajte da ćete se na ovom prelazu zadržati barem sat vremena. Mi smo u nedelju 23.11.2014 bili oko 20h na granici, kolona u dve trake je bila duža od 500m i čekali smo 1,5h. Pritom, ovaj datum nije posebno značajan da bi zbog toga bila gužva. Rešenje je da idete na granični prelaz Đala ali imajte u vidu da je on otvoren od 7-19h.

Da li treba kupiti vinjetu kada se ide preko Horgoša? Za putničko vozilo NE, ali... (uvek ima neko ali) morate izbeći jedan kratak deo regionalnog puta M43 od oko 7km za koji je potrebna vinjeta, a kuda će vas navigator odvesti ako mu se potpuno prepustite :) Dakle, izbegavate deonicu od raskrsnice na poziciji 46.2934; 20.0823 pa do raskrsnice na poziciji 46.2953; 20.1765 a to je najbolje tako što ćete proći kroz centar Segedina, ne mora baš kroz najuži centar, nego npr. proći pored čuvenog Arkad shopping centra.

Kakav je put Segedin - Đula? Put je dobar, ali ima radova pa se saobraćaj reguliše semaforima za naizmenično propuštanje i to na 4 mesta. Po mojoj proceni, ovo se neće završiti pre proleća 2015. Kad se sve to uzme u obzir, trebaće vam od granice do banje Đula oko 1:45h a kad završe radove oko 1,5h.

Neka zapažanja i saveti

S obzirom na dužinu putovanja moja preporuka je da u ovu banju idete na najmanje 2 noćenja. U periodu kada su zatvoreni letnji bazeni tu je "Aqua Palota". Ovaj zatvoreni kompleks vodenih zadovoljstava nije veliki kao npr. Terme Čatež, ali projektant zaslužuje sve pohvale za odličan raspored i funkcionalnost svega što se unutra nalazi. Ulaznica za ovaj objekat je najskuplja (oko 12€ dnevno za odrasle, vikendom) ali kad kupite tu ulaznicu onda sa njom idete svuda kroz banju.

Gotovo svaka kuća u krugu od 1km od glavnog ulaza u banju sadrži apartmane za iznajmljivanje tako da smeštaja ima dovoljno. Cene se kreću od 10-20€ po ležaju, na svakoj kući koja iznajmljuje smešaj ima i broj telefona koji treba pozvati i gazda brzo dotrči odnekud :) Mali problem može biti jezik, malo ko zna engleski ali gazdarica kuće gde smo mi bili, starija gospođa koja je dobro ušla u 7. deceniju, 'ladno izvadi tablet, ukuca na mađarskom šta želi da mi objasni i klikne na google translate :)

U gradu postoje dve parking zone http://www.visitgyula.com/files/8513/9816/3196/Parkolohelyek_terkepe.doc. Žuta se plaća radnim danima od 8-18h, a zelena bi trebalo da se plaća svaki dan od 8-18h... iako tako piše, nisam baš sasvim siguran da ovo za zelenu zonu važi i u ovo doba godine, ali nisam našao tačnu informaciju.

_________________
:violin:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 27 Novembar 2014, 15:30 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Neobično lepo mesto, a uz vašu pomoć kao da smo tamo bili! :text-bravo:
Uživali smo čitajući. :text-coolphotos:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 27 Novembar 2014, 15:58 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Hvala, Dujo i Spaso! :ljubac:

Videla sam , na slikama, kako izgleda kada je sve ozelenelo i puno cveca...izgleda stvarno mnogo lepo i romanticno! A ja se nadam da ce biti prilike da ga i ja vidim u takvom izdanju! Pre toga bi bilo lepo videti ga pod snegom, ali, da li ce to i da se ostvari, ne zavisi samo od mene! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Decembar 2014, 18:11 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Petak, 22 Avgust 2014, 23:54
Postovi: 115
Svaka čast Pef i Zoki, moraću i ja da skojknem malo i tamo


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 11 Mart 2015, 16:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 19 Avgust 2014, 23:47
Postovi: 1590
Lokacija: Изгубљен у свемиру
Pol: Bata
Зоки je napisao:
Put automobilom Beograd - banja Đula

Da li treba kupiti vinjetu kada se ide preko Horgoša? Za putničko vozilo NE, ali... (uvek ima neko ali) morate izbeći jedan kratak deo regionalnog puta M43 od oko 7km za koji je potrebna vinjeta, a kuda će vas navigator odvesti ako mu se potpuno prepustite :) Dakle, izbegavate deonicu od raskrsnice na poziciji 46.2934; 20.0823 pa do raskrsnice na poziciji 46.2953; 20.1765 a to je najbolje tako što ćete proći kroz centar Segedina, ne mora baš kroz najuži centar, nego npr. proći pored čuvenog Arkad shopping centra.

Morao sam da se samocitiram pošto su Mađari od Nove 2015. izmenili pravila tako da sad više nema mogućnosti da se dođe do Segedina i dalje, a da se ne kupi vinjeta. Pored dosadašnjih vinjeta za autoputeve, koje pokrivaju i sve regionalne puteve, uveli su i regionalne tj županijske vinjete koje traju godinu dana i koštaju 5000 HUF a pokrivaju sve puteve u županiji za koju je vinjeta kupljena. Sa primenom od 01.02.2015 morate imati bar jednu od ponuđenih vinjeta čim uđete u Mađarsku. Čak je bilo više nejasnoća oko tumačenja novog propisa, i to oko toga da li vinjetu morate imati od same granične linije što znači da je morate kupiti PRE ulaska u Mađarsku (na nekoj od MOL-ovih pumpi koje je prodaju ili u "vinjetarnici" sa naše strane granice) - ili možete otići do prve pumpe u Mađarskoj i tu kupiti.

Za one koji često tokom godine putuju do Segedina i okoline, jeftinije je da kupe vinjetu za tu županiju. Čak, postoji računica da to isti važi i za one koji često tokom godine putuju do Budimpešte, jer je jeftinije da kupe vinjete za 3 županije kroz koje prolaze, nego dosadašnju godišnju vinjetu.

Kakogod, nema više džabe, samo je pitanje kalkulacije šta vam više odgovara.

Koristim priliku da skrenem pažnju i na sledeću "novinu" - citat sa sajta našeg Ministarstva inostranih poslova:

"Od 01.03.2015. godine na putevima u Mađarskoj postavljeno je novih 160 pokretnih kamera nove generacije (tzv. ,,Trafipaks" uređaji), koji ne mere samo prekoračenje brzine, već beleže i druge prekršaje. Ove kamere beleže i nepropisno preticanje, nepropisno prelaženje u drugu saobraćajnu traku, telefoniranje u toku vožnje, nevezan pojas i sl. Na osnovu ovih kvalitetnih snimaka, na kojima se jasno vidi lice vozača, i broj registracije automobila, prekršiocima se na kućnu adresu dostavlja novčana kazna."

_________________
:violin:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 21 Januar 2016, 18:55 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 17:43
Postovi: 30
Kako je peff napisala o banji Djula i više nego što sam i sama znala meni je ostao samo onaj lepši deo...slike, koje će bar delimično pokazati na divno vreme koje smo u ovoj banji proveli :D
Elem, u septembru zaokružih pola veka života i sa mm odoh na drugi medeni mesec :oops:

Nekoliko poslednjih godina smo se "navukli" na mađarske banje, pa je na red došla i Đula.
Išli smo preko Temišvara, jedan od razloga je i što je Horgoš bio zatvoren azilantima-migrantima.

Rose garden Timisoara - Parkul Rozelor Timisoara

Slika


Begej
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 21 Januar 2016, 19:18 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 17:43
Postovi: 30
Banja je velika, ali mirna, lepa, uređena...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 22 Januar 2016, 15:57 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 17:43
Postovi: 30
Na booking.com smo rezervisali apartman Banyai za dve noći, dve osobe 40e, platili smo tek po dolasku u banju. Imali smo dogovor sa vlasnikom koji dobro govori engleski oko preuzimanja i vraćanja ključeva. Smeštaj je komforan, čist, opremljen za udoban boravak. Na lokaciji par minuta od Varfurdo i lako za prošetati do centra. Preporučujem...smem li? :think: Ako sam nešto uradila pogrešno ima ko da briše :clap:
Celo prizemlje smo okupirali samo nas dvoje ;)
Slika

Veliko dvorište nismo dovoljno iskoristili, osim garažnog mesta i baštenske garniture za jutarnju kafu
Slika

Prostran dnevni boravak sa direktnim izlazom u dvorište
Slika

Trpezarija i kuhinja opremljeni za više od dvoje :lol:
Slika

Spavaća soba, inače na spratu ove kuće imaju još dve sobe sa po dva kreveta i mini kuhinja-trpezarija, planiramo sledeći boravak sa malo većom ekipom :)
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 22 Januar 2016, 16:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Zdravo Mungi! Hvala na ovom tvom blic putopisu, prvencu! Jako lepo, kućica u cveću, a banja posebno! Kod Mađara nema greške, čisto, uredno, za sve se zna tačno vreme i mesto. :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 22 Januar 2016, 17:07 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 17:43
Postovi: 30
Gde se nalazi Varfurdo, kako se kupuju ulaznice itd sve je peff već napisala.

Mogu samo da dodam da se ležaljke za dvorište posebno naplaćuju i najlakše ih je platiti odmah uz kupovinu ulaznice, sami ih odvučete i postavite gde vam odgovara, na sunčani deo ili u hlad...ili sasvim blizu ručka :whistle:
Slika

Naravno možete staviti peškir bilo gde
Slika



Ovo je objekat u kojem se nalazi i restoran i sala za vežbanje joga, pilates, teretana, masaže itd
Slika

I ono zbog čega ovakve banje i volim...termani lekoviti bazeni, ovde su jodni, nema neprijatnog mirisa, podseća na čaj od žalfije ;)
Sumpor se osećao samo na tuševima koje obavezno morate koristiti pre ulaska u bazene.
Ovde je T oko 38-39C
Slika

Bazen sa masažerima za vratni i leđni deo
Slika

Bazen sa mehurićima
Slika

U ovom bazenu sam provela više vremena nego što sam planirala...izgleda da mi je prijalo :dance:
Deluje prilično blentavo, ali ovo je jedna od bolnijih masaža :shifty:
Slika

A ovo mi je najviše prijalo...lagano dobovanje, sa nepredvidivim mestom i jačinom udarca vode...mmm...
Slika

Bazene u zatvorenom delu kompleksa smo samo pogledali, bio je prelep dan i nije nam se ulazilo, ali je lepo znati šta je u ponudi zimi.
Slika

Igralište za mališane, naravno ima dovoljno hladovine, a u pozadini još jedan u nizu restorana, imaju dobru ponudu i prihvatljive cene, odličan ukus hrane.
Slika

Dečji bazen nije bio u funkciji
Slika

Bazen za plivanje i tobogani
Slika


Na slikama se ipak ne vidi koliko veliko prostranstvo zauzima ovaj banjski kompleks. Besprekorno održavani travnjaci i puno drveća za prirodan hlad.
Slika

Slika

I tek jedan od mnogobrojnih cvetnih detalja
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 22 Januar 2016, 17:33 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 17:43
Postovi: 30
Hvala milenaidaki, peff je napravila odličan opis banje i puno mi je značilo u planiranju puta, a obećala sam da ću postaviti poneki komentar i sliku kad se vratim i...zaboravila sam :oops: srećom, peff nema problem sa podsećanjem uz "preteće" tonove..tako da...nisam imala izbora :roll:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 22 Januar 2016, 19:31 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ispadoh ja glavna Babaroga! SlikaSlika

Mungi, hvala ti sto si nam se pridruzila, napisala izvestaj i okacila ove divne slike! :ljubac: Na njima si najlepsa- ti, a banja izgleda jos lepse u toplom periodu, nego onda kada smo mi bili! :ljubac:
Slika :op-op: Ako imas volje, kaci nam jos slika! Ja sam stavila sve sto je imalo vredelo! Svidja mi se vas smestaj! :clap:

A lepo je kad mozemo da vidimo neko mesto "u razlicita doba"! :op-op: :ljubac: :romance-grouphug:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 22 Januar 2016, 19:46 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
mungosava je napisao:
Bazen sa mehurićima
Slika


Bas u onom uglu gde je staklo ( samo sa unutrasnje strane), Zoki i ja smo odmarali na lezaljkama! :op-op: :D

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 100 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.