Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 18:25

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 100 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Banja Đula (Gyula)
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 13:50 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Vec poprilicno dugo Zoki i ja zelimo da obidjemo banju Djula...idemo "okolo-naokolo" vec i-haj koliko , ali nikako da i nju obidjemo...poslednjih nedelja je stalno nesto iskrsavalo...pa jos vecali izmedju Katica i Djule...i, evo, ovog vikenda se i to ostvarilo! Slika

Mnogo mi je milo sto smo bili- nismo se pokajali! Cak sam ja, cini mi se, vise odusevljena od njega! Slika

Elem, kada smo resili da idemo ovog vikenda, petak popodne sam provela citajuci i "pripremajuci" se za banju...najvise informacija sam dobila na starom Forumu...pa, prateci ljude koji su tamo pisali, dosla i do drugih informacija na netu...procitala sta sve ima da se vidi tamo, pa tako "opskrbljena informacijama" krenula na put! Cak sam i "plan puta" napravila, malu "skriptu"... Slika

SlikaSlika

Slika

E pa, da obidjemo zajedno ovu banju i podelimo pricu o tome gde se nalazi, koliko dugo se do nje putuje, sta videti...i sta smo mi videli i doziveli!
Nadam se da ce vam prijati ovo virtuelno putovanje sa mnom! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 13:51 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Najpre, nekoliko reci o samoj banji, da se upoznamo sa njom! Slika

Banja Djula nije najveca, ali je jedna od najlepsih u Madjarskoj. Nalazi se u jugoistocnom delu Madjarske , na oko 350 km od Beograda (ovaj podatak varira, u zavisnosti od toga sa kog kraja krecete), 220 km od Budimpeste i oko 5 km udaljenosti od Rumunije, na obodu Transilvanije.

Postoje dva pravca kojima se moze doci do Djule. Prvi je preko Horgosa, Segedina i onda na istok do Djule (kojim smo mi isli) i drugi - preko Rumunije (Temisvar, Arad, do gradica Cisineu-Kris gde naglo skrece na zapad i posle nekih 25 km prelazi madjarska granica…sledeci put cemo ici tim putem). Djula je odmah iza granice. Nas put je trajao prilicno dugo, zahvaljujuci radovima na putu i dugom cekanju na granici (na tamo oko 50’, a u povratku sat i po)

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 13:53 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Banja Djula lezi blizu mesta gde se reke Beli i Crni Keres, spajaju u Dvojni Keres, a kroz sam grad protice Elovic kanal. Kanal je dug 37,35 km, sirine jedne solidne recice i izgradjen je da bi se sprecile ceste poplave Belog Keresa iz cijeg toka je izveden. Za kanale u tom kraju, jos davno je turski putopisac Evlija Celebija pisao da lice na venecijanske. U blizini je grad Bekescaba.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 13:54 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Pogled na most Kapus

Slika

Slika

Slika

Slika

Odmah pored mosta

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 13:55 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Grad je dobio ime po srednjevekovnom vladaru Djuli III. Prvi put se pominje u 14. veku kao naselje oko manastira Gyulamonostora (prvi podaci iz 1313. godine), a procvat dostize za vreme vladavine kralja Matije Korvina. Turci ga osvajaju 1566. godine, a oslobodjen je 1694. Usled rata na tom prostoru ceo kraj je skoro potpuno napusten, pa je grad obnovljen u 18. veku kada je nemacko, madjarsko i rumunsko stanovnistvo pozvano da se naseli. Turisticka destinacija postaje u 20. veku. Termalna kupatila su izgradjena 1942. a prosirena 1959. godine.

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 14:07 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Uprkos tome sto je vec pozna jesen, banja izgleda privlacno...na svakom koraku su table, koje vam ukazuju kuda da se krecete ka zeljenim objektima...

Slika

Turisticki vozic...staje blizu banjskog kompleksa i tvrdjave....

Slika

Mislim da je ovo galerija...pise na zgradi "Direrova soba"...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 14:11 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 14:15 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Tragajuci za informacijama na netu, naisla sam na podatak da grad ima oko 34000 stanovnika, a da svaki novorodjeni stanovnik, koji dobije ima Djula (Gyula), biva krsten na dan velike gradske svetkovine- 12. aprila, kada se odrzava festival cveca i pocinje turisticka sezona. Gyula je i cesto ime koje se daje muskoj deci...oko 83 % stanovnistva cine Madjari, nesto preko 3 % Rumuni i toliko otprilike Nemci...

Iako je kraj novembra i nije vreme "cvetanja", na svakom koraku mozete videti poneki parkic, poneku malu oazu zelenila…sve je sa ukusom sredjeno, cisto, organizovano, kao , uostalom, i svako selo i grad u Madjarskoj… bar ona mesta koja smo mi posetili…u gradu ima puno fontana, neobicnih oblika i neobicno uvece osvetljenih…ali, sada nije sezona i nijedna nije radila…

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 14:17 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
U Djuli ima 8 crkava, ciji se tornjevi isticu u gradu u kome preovladjuju prizemne i jednospratne kuce…procitah negde da su fasade okrecene u boju kajsije, bele kafe i bele…i jeste tako! Oseca se taj neki "duh starine", u pozitivnom smislu…oko vas vlada mir i tisina, mada prolazite pored ljudi ulicom…bas sam konstatovala kako su tihi…videli smo nekoliko trgova: Erkelov, Petefijev, Kosutov, Trg Apora Vilmosa sa crkvom Sv. Jozefa iz 19. veka, Esperanto trg…dosli do Avenije Beke…videli zgradu opstine, postu, nekoliko crkava i spomenika znamenitim ljudima…obisli poslasticarnicu koja datira iz 1840. godine, probali kolace pravljene po recepturi iz tog doba…presli most Kapus preko Kanala Elovic…

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 14:25 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
U samom centru je pesacka zona, svi trgovi su blizu jedan drugome, pa za par sati mozete napraviti lep krug i obici gotovo sve pobrojano i osetiti duh grada…od naseg smestaja put nas je vodio pored hotela "Erkel", iza koga je odmah banjski kompleks "Varfurdo"…sa desne strane je tvrdjava od crvene opeke (Var znaci tvrdjava na madjarskom, pa je banja- "Varfurdo", a nalazi se preko puta tvrdjave). Banjski kompleks se prostire na povrsini od 8,5 hektara , u parku dvorca Almasi. Grof Almasi je bio velika lutalica i sa svakog putovanja bi doneo po neku retku biljku za svoj vrt. Istu aktivnost su nastavili i njegovi naslednici te je tako nastala svojevrsna botanicka basta u kojoj se nalaze i brojni bazeni. Neki su sa termalnom vodom cija se temperatura krece do 39*. Sadrze brojne hemijske sastojke kao sto su hlor, jod, bromid, amonijum, gvozdje, kalcijum, kao i sulfide, fosfate, karbonidne soli i dr. U ponekim bazenima voda je tamna poput nafte jer dolazi sa dubine od 2000 metara.

Banja Djula prepuna je zelenila, parkova i- turista. Ima blagu klimu, a 1985. godine kategorizovana je kao banjsko i klimatsko leciliste sa cetiri zvezdice (najvise moguce u Madjarskoj). Specijalizovana je za lokomotorne, ginekoloske i dermatoloske bolesti. Pomaze kod artritisa, reume, kontuzija misica. Terapeutski centar u banji Djula je otvoren tokom cele godine. Pod nadzorom lekara specijalista - reumatologa, fizioterapeuta, mozete dobiti sve vrste wellness usluga: blatne kupke, terapeutske i relaksacione masaze, magnetoterapije, medicinsko plivanje itd.

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 15:16 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Zastitni znak grada je tvrdjava od crvene opeke, koja je sluzila vitezovima da brane hriscanski svet od Turaka. U njoj je svoga muza cekala i od tuge umrla Beatrisa, zena Janosa Korvina, sina kralja Matije. Tvrdjava je najpre bila dvor, zatim pivara i kuca za cuvanje rakije, pa zatvor, a danas je muzej, hotel i mesto za odrzavanje predstava. Brojni festivali se od juna do septembra odrzavaju u njenom okruzenju.

Tvrdjava se nalazi preko puta ulaza u banjski kompleks. Pored nje je jezerce…ako sam dobro shvatila, ima ih nekoliko u blizini…leti sluze kao kupalista, a zimi kao klizalista.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Ovde se mozete slikati….

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 15:18 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Hotel "Elizabet"….

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 15:21 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dakle, krenuli smo u subotu, oko 9.15 h...na madjarskoj granici cekali smo 45-50'....potpuno bespotrebno, ali...usput smo na 3 mesta naleteli na radove na putu.....cekanje na semaforima, koji naizmenicno pustaju kolone...i stigli smo tek oko 14.45 h u Djulu...upoznali se sa gazdaricom, ostavili stvari i otisli da pogledamo gde se nalazi termalno kupaliste...na 350 m udaljenosti od naseg smestaja, par minuta hoda...jos koju stotinu metara dalje je centar grada....kako smo hodali, prepoznavala sam gradjevine iz opisa sa neta....kao "dlanom o dlan", prodje sat vremena! Zoki predlozi da se vratimo, presvucemo i odemo u banjski kompleks, pa da uvece setamo...e, vec smo bili i gladni! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 16:24 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Evo slika naseg smestaja....objekat- "Faskerti Vendeghaz", 5700 Gyula, Tiborc utca 26....rezervisano preko "Booking.com"-a....gazdarica je starija zena, koja ne zna ni rec engleskog….ona prica na madjarskom, pokazuje kljuceve od kapije, kuce, garaze…Zokiju je objasnila uz pomoc "Google prevodioca" da sledeceg dana samo ostavimo kljuceve u postanskom sanducetu…i otisla….u kuci postoje 3 smestajne jedinice: 2 "suite" apartmana i jedna cetvorokrevetna soba…mi smo bili smesteni na spratu, u jednom od apartmana…ali, oni sadrze 2 spavace sobe, frizider, kupatilo…a kuhinja i dnevni boravak su zajednicki i nalaze se u prizemlju…na sprat vode prilicno nezgodne stepenice….u dvoristu ima garazu za goste…cisto je, ali mi se nije dopalo sto moramo da silazimo, da bismo mogli da sednemo negde, pri tome nismo bili sami u objektu…bilo je hladno, iz nekog razloga nije radilo grejanje…ili je trebalo sami da ukljucimo, ali nismo hteli nista da cackamo bez gazdarice….vrata na tus kabini su se teze pomerala, lavabo je bio malkice naprsnut…peskir- po jedan veliki i jedan manji- zajednicki…cisto, ali….trazila nam je 25 € za noc, placanje u kesu…plus boravisna taksa 1,30 € po osobi dnevno…u cenu su uracunati internet, parking, dvoriste sa rostiljem, klima….

Smestaj je u mirnoj ulici, iako blizu centra…

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 25 Novembar 2014, 16:25 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Oznaka za toalet! (bitno je da znate, zbog banje i restorana, kada zatreba!) Slika Inace, zenski je "noi", a muski "ferfi".

Slika

U ulici ima puno naizgled lepih smestaja…

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 100 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.