Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 09:35

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 11 April 2019, 14:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
“Pre nego što krenete da tražite sreću, proverite možda ste već srećni. Sreća je mala, obična i neupadljiva i mnogi ne umeju da je vide.”Ovaj citat Duška Radovića u principu se pre svega ne odnosi na mesto ili grad u kom živimo, ali ovog puta ćemo primeniti baš na to.

Kada i kako se dolazi do tog čuvenog i pomalo komičnog zaključka, koji glasi “Selo moje lepše od Pariza.”? Lično mislim da se to dogodi iz dva razloga…
Prvi je da ste se stvarno rodili u nekom lepom selu, da nikada nigde niste putovali i da vas to uopšte ne zanima. Imate imanje, koje vam pruža sve što vam treba, od domaće rakoje, preko kajmaka, pogače od domaćeg brašna i tako dalje… Ako niste rođeni na tako nekom imanju, onda ovaj scenario za vas ne važi.
Ako ste rođeni u sivim metalno – betoskim kvartovima nekog grada, do ove faze se dolazi,, pa recimo, s godinama. Onog trenutka kada prestanete da “jurcate” za “nečim” što je daleko i kada odlučite da očistite glavu od mnogobrojnih teših misli, polako vam se otvore oči, kojima napokon vidite gde se nalazite, generalno rečeno, ali i fizički. Tada ćete uspeti da vidite da i u okolini ima detalja i raznih drugih ambijentalnih uslova,, koji mogu da vam ulepšaju dan i više od toga.

Ja ću vam ovde pričati o mom "selu" (Rakovica), očekujem i od vas da ovde opišete ili pokažete interesante detalje iz vašeg okruženja! :ljubac:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 11 April 2019, 14:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Na nekih 2km od moje kuće, nalazi se mesto interesantnog naziva, Labudovo brdo (Opština Rakovica). To naselje je očigledno građeno u vreme kada je Jugoslavija bila na vrhuncu svoje moći, tako da se nije štedelo niučemu. Tu se čak i ispred prodavnice nalazi mali park, interesantno uređen sa dosta klupica za sedenje. U jednom delu naselja su visoki soliteri, a drugom delu su lepe četvorospratne zgrade. Svuda u okolini ima jako puno zelenila, parkova, igrališta, sportskih terena, staza, drvoreda, čak i više nego dovoljno parkig mesta, što je inače retko u Beogradu. Između ulica i trotoara nalazi se travnati pojas sa drvoredom. Sreća je da je sve sređeno i uređeno tako, da je nemguće bilo gde “utisnuti” još neku zgradu “na divlje”, tako da u celom naselju i nema toliko puno stanovnika, posebno u delu gde se nalaze niže zgrade. Zato u ovom naselju vlada neki mir i tišina, automibili relativno retko prolaze, a i zbog uzvišene pozicije (u pitanju je brdo) i kompletnog “daljniskog sistema grejanja” za zgrade, ovede je čak i zimi čist vazduh. Meni nekako prija taj mir, a volim i što ima tih staza, parkova, širokih trotoara, zelenila… Sve u svemu, meni se čini da je to brdo idealno za jednu dužu šetnju zahvaljujući svim tim uređenim stazama u miru i uz pogled na svo to divno zelenilo.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 26 Maj 2020, 21:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nemam pojma jesi li ovde završila izlaganje na temu... ja sve kao čekala da nastaviš ;)

Al mogu da uskočim i ja :D

Doduše, ti si kačila sunčane fotke, a od mene ovaj put malo kišne melanholije
Ovo je parkić u mom kraju, u nekom momentu donacijom iz Japana (Pero :ljubac: ) je malo modifikovan u istočnjačkom stilu, sproveden potočić i tome slično...

U svakom slučaju, večeras je izgledao ovako:
Slika

Slika

Slika

Slika


I, finalni dokaz da je nebo plavo i kad se ogleda u mutnoj vodi ;)
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 27 Maj 2020, 10:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Nisam završila, ali to je u stvari tema koja može uvek da se nastavlja, pre ili kasnije i bilo ko da se priključi! :ljubac:

Neka si ovekovačila "naš" i svakako naš kraj i svako može da doda slike iz svog kraja! :ljubac: To je ono što nam je blizu ili gde smo dugo živeli i gde se osećamo kod kuće, a pomože za podizanje energije kao da smo otišli na neko specijalno mesto negde daleko! :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 30 Maj 2020, 13:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Drago mi je da ti se sviđa :ljubac:

Evo još pola minuta žubora tog 'japanskog' potočića:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 29 Jun 2020, 06:52 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Utorak, 19 Maj 2020, 13:59
Postovi: 10
Pol: Bata
Био сам у Раковици, то је мирно и сунчано место за одмор током викенда. Моји пријатељи су ме такође препоручили да посетим и мислим да то заиста вреди.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 28 Avgust 2020, 15:48 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Petak, 21 Avgust 2020, 19:27
Postovi: 6
Ja sam daleko od mog sela(Gruza) i mnogo mi nedostaje.Sva su sela a i gradivi lepi na svoj nacin.Ja se secam vodenica na okolnim recica.Vise ih nema,a i nema ni vode da ih pokerce.Secam se i kad je bilo i puno ljudi i dosta kafana u Gruzi.Sve su to neka lepa vremena koja u coveku bude lepe uspomene i nostalgiju.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 28 Avgust 2020, 18:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:ljubac: Čovek se srodi sa svojim mestom, selom. Ja na primer ranije nisam nesto ni primećivala da tako blizu mene ima prijatnih kutaka. Kada je čovek mlađi stalno juri nešto na horizontu i dalje, a ne vidi ono što mu je ispred nosa. E sada, pošto je kod mene opisana Rakovica, tj. njeni delovi, nije to ništa tako ekstra, ali mi ti neki detalji jako prijaju, smiruju me, ne moram da putujem stotine km da osetim taj neki psihički mir. Verujem da je tvoja Gruža puno lepša. Nego, gde si ti tako daleko otišao? Obično se zavičaj idealizuje posle nekog vremena provedenog daleko od njega.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 28 Avgust 2020, 18:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
FedericoIsovski je napisao:
Био сам у Раковици, то је мирно и сунчано место за одмор током викенда. Моји пријатељи су ме такође препоручили да посетим и мислим да то заиста вреди.

Rakovica je velika, da li imaš neko konkretno mesto na umu?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 31 Avgust 2020, 16:02 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Petak, 21 Avgust 2020, 19:27
Postovi: 6
965km od mog sela .Nije to puno,a i nisam davno otisao.Sad je problem korona i nemogucnost da dodjem.Austrija je lepa,ali nema nista bez rodnog kraja.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 04 Septembar 2020, 19:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Sada Gruža iz daljine izgleda bolje od Austrije? :D Kažu, to je samo idealizovanje rodnog kraja i nema mnogo veze sa stvarnošću! Mada, sigurna sam da se čovek može osećati kao kod kuće samo među svojim sunarodnicima.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.