Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 21:29

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 145 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Februar 2016, 14:39 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Da li sumnjas da je "stalno nesto pitam"?! ;) :lol:

Pa onda ispada kao da "trcim ispred rude"! :lol: Ali, to je sve zbog toga sto se jezici uce tako..."zbrda- zdola"! :D

Da krenem redom:

1. Nisam ukapirala da je u pitanju "clan", mislila sam da su to pokazne zamenice. Hvala! :ljubac:
Za sada sam ih naucila samo za odredjene drzave (ali nisam obratila paznju na to da li je u pitanju nominativ ili akuzativ!) :oops:
Upravo je to i problem, sto paralelno SVE ucim: i reci, i gramatiku, i pravopis, i citanje, i pisanje...a nemam nikakvu osnovu! :D

2. Sto se tice pisanja i citanja, pitala sam je, a ona mi je rekla da cu videti da ima puno odstupanja od postojecih pravila...i da cu, prosto, nauciti kada sta ide...da ne moze da mi kaze "jedno pravilo i to je to"! :D

Kupila sam recnik, "recnik-svesku", a u planu mi je jedan malo opsirniji recnik, lepo uradjen...jer, onaj sto spada u "standardne", ako mene pitas, ima jako mali fond reci...

Dodjoh s plivanja, pa prionuh na rad...veceras imam cas...izvini me sad! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Utorak, 09 Februar 2016, 00:42 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Evo mene opet! :D Zaglavih "duboko u noc"...svaki cas mi "proleti", bukvalno, a ne prestajemo sa radom tih sat i po...

Kad sam se vratila, buduci da sam dobila gomilu domacih zadataka, sedoh da uradim, dok se svega secam sto smo ucile... :shock: ...istrosih olovku, bojice, gumicu...i- snagu!

Dakle, opet sam je pitala za "i" i za akcente...i za "clanove"....rekla mi je da se sve uci napamet!

Tako da- ti si naucio, ja- ucim... :? ....toliko me je umorilo, da ne mogu da opisem! Plus dva sata, koliko provedem na putu do nje i natrag...plus plivanje....plus kucni poslovi, porodica, rucak...Slika...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Utorak, 09 Februar 2016, 01:05 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Savladasmo glagol BITI, clanove (koji su i kako glase u nominativu i akuzativu, uz odredjene imenice), brojeve, "upoznavanje" i moguce varijante pri pozdravljanju...citam, prevodim, akcentujem, pisem..."vodim dijalog" sa profesorkom, u okvirima naucenog....sve u svemu- lepo, ali tesko Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Utorak, 09 Februar 2016, 02:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Χαίρετε Πευκάρι!

Осим што се чланови мењају по падежима, тако се и наставци за родове мењају по падежима. Углавном се по наставку (завршетку) може препознати род, али постоје и, је ли, изузеци :D .

Наставци средњег рода: -ο, -ι, -μα

Наставци мушког рода: -ος, -ας, -ης

Наставци женског рода: -α, -η, -ις


Наравно, ради се о једнини.

Оно што сам нашао као правило, градови и острва су увек женског рода. Дакле, Тасос је η Θάσος.

Још једна ствар која може значити је да иза предлога увек иде акузатив. Такође, уз глагол имати έχω увек иде акузатив. Уз глагол бити ειμαι иде номинатив.

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Utorak, 09 Februar 2016, 02:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Одређени члан (по роду и броју):

једнина множина
мр: о οι
жр: η οι
ср: το τα



Неодређени члан нема множину, а по родовима гласи:

мр: ένας
жр: μια
ср: ένα

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Utorak, 09 Februar 2016, 03:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Пефке, значи напамет! Што се тиче језика, мало је све конфузно, док не уђе у уво. Кажем, ја сам сам учио и било је врло компликовано, поготово што сам у почетку комбиновао више извора, односно, ако ми нешто није било јасно, а углавном је тако, консултовао сам различите граматике.

Некако сам успео да систематизујем и чланове, и родове, и деклинације, једнине, множине, промене по падежима...и онда је било лакше.

Видећеш и кад кренеш са глаголима да у презенту постоји више варијанти (група) глагола (те они са акцентом који није на последњем слогу, па они код којих јесте, па они што су као пасив), и сви се другачије граде по родовима. Да ствар буде гора, ови са акцентом на последњем слогу имају две варијанте (нпр. αγαπώ и αγαπαώ) :mrgreen: . А онда дођу и перфекат и футур, а ту је и императив :) . Кад сам учио глаголе, учио сам облике у свим наведеним временима...

Но, да те не плашим. Ако се нешто воли, није тешко :D .

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UCIMO GRCKI
PostPoslato: Utorak, 09 Februar 2016, 09:05 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
milenaidaki je napisao:
petronije je napisao:
Πευκάρι, πού είσαι εσύ; Γιατί σταμάτησες να γράψεις;

Για τους όλους μαθητές των ελληνικών, σήμερα είναι Παρασκευή!


Kada vidim ova slova, lepo mi se zvarti u glavi... :violence-hammer:




E, moja Milenica je sve lepo objasnila! :doh:

Dok niste otvorili ovu temu, nisam ni sanjala da je grčki ovako komplikovan.... Posle par Pefkinih i Perinih postova - postala sam uverena da ja to neću moći!
Zato kapa dole i Petroniju i, pogotovo Pef, na svom trudu i želji da nauče i ''shvate'' ovaj jezik...
Za mene je ovo previše :obscene-hanged:

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Utorak, 09 Februar 2016, 09:24 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:D

Dragi moj Petronije, ne mogu da ti opisem kako mi je lepo i drago sto sada, malo bolje, razumem o cemu pricas! :op-op: I, hvala ti sto svoje znanje delis, prvo- sa mnom (jer je meni bitno!), a onda i sa svima ostalima! :ljubac:

Ono sto ne kapiram je kako si uspeo da, potpuno sam, savladas gramatiku!? U detinjstvu i mladosti sam ucila francuski...njihova gramatika je teska, imaju akcente (koji se, cak, razlicito pisu), ali, kao detetu, nije mi bilo tesko da to sve usvojim...kazem, verovatno bi mi bilo lakse da se uci "od pocetka"...kao sto se prvo uci azbuka (ovde- alfavit), da se prelaze osnovna pravila i vrste reci, pa tek onda da se uci znacenje, akcenti, citanje...da ne tupim, ja nisam metodicar, mozda je ovako bolje usvajanje...videcemo kakav ce biti rezultat! Ono sto je sigurno je da cu se ja truditi! :op-op: :op:

Profesorka mi je rekla da cak i studenti, posle nekoliko godina ucenja grckog, grese u diktatu kod nekih reci...dok ne cuju celu recenicu! :o

Mogu da kazem i to da, za 3 casa (dvocasa) smo presle puno toga...imam konfuziju u glavi "od slova, reci, tekstova, vezbi..." Sledeci cas mi je u cetvrtak, pa cu, do tada, napisati pravila bar onoga sto sam sama naucila...

Inace, ne mogu da izdrzim "da ne progovorim"! :op-op: :op: :op-op: :op: :op-op: :op:
Pregovori oko letovanja, sa nasom gazdaricom, su poceli! Zoki joj je nocas poslao "sitnu knjigu" i vec je stigao odgovor! Napisao joj je da sam krenula na casove grckog (a ona vec 2 godine ide na casove srpskog!), :D , a ona je odgovorila da ce joj biti zadovoljstvo da ovog leta prica sa mnom "na svom jeziku"! :op: :op-op: :ljubac: Nadam se da cu "pricati" do tada!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Utorak, 09 Februar 2016, 09:31 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Da, da pitam ja tebe nesto!

Koji recnik si kupio za ucenje? "Standardni" je oskudan, a ne znam gde da trazim neki "obimniji"! Imas ideju?

Juce sam se "pozalila" profesorki, a ona kaze da pokusam da pronadjem "dzepni" englesko-grcki...pokazala mi je svoj, pa, u njemu sigurno ima, bar 3 puta, vise reci nego u ovom mom! :o Mislim, ako postoji neki dobar, veliki...potrudila bih se da ga nabavim...to je, ionako, "jednom u zivotu"....ili "jedan za ceo zivot"! ;) Inace, stalno mi daje poredjena "engleski-grcki-srpski", da mi je glava kao televizor! :lol: Mislim, ne zalim se ja, hvala joj, jer me tako tera da napnem vijuge, pa da utvrdjujem i engleski! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Utorak, 16 Februar 2016, 23:56 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ti kaneis, Petro? :D

Znas kako mi nedostaje da "lupam" akcente! :op-op: A i grcka slova! :op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Sreda, 17 Februar 2016, 00:00 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jooj, sta sve nismo presle...za svega par casova...a "domaceg" sve vise i vise! Srecom, cim dodjem kuci, poradim na tome...mozda ne stignem sve da uradim, da popunjavam i recnik odmah...nesto "ostane za sutra", ali bitno mi je da uradim ODMAH, da ne bih zaboravila "kako treba" do sledeceg casa!

Inace, najveci problem su mi akcenti! Sve drugo, u vezbanci, savrseno uradim...a greske su jedino akcenti! (ako nisam nasla u knjizi gde se nalaze) :mrgreen:

Danas smo radile i vece brojeve...do 100! Mislim da sam savladala! Stalno vezbamo "clanove u nominativu i akuzativu"...danas smo ucili "U", kako se "menja po clanovima u akuzativu".... :shifty: ...sto sam objasniilaaaa!!!??? :lol:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Sreda, 17 Februar 2016, 00:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
pefkari je napisao:
Ti kaneis, Petro? :D

Znas kako mi nedostaje da "lupam" akcente! :op-op: A i grcka slova! :op:


Знаш ли како ја пишем оно што писах по форуму :D . Мрзи ме да инсталирам грчку тастатуру па узмем гугли транслејт и тамо се појави тастатурица па чукам... :whistle:

Само ти грувај. Не бих да те плашим, али Грци причају много григора :shock: .

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Sreda, 17 Februar 2016, 00:57 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ih, pa znam ja to! ;) Al' ja im, samo, kazem- siga, siga! I oni se "uspore"! :lol:

I, ono sto pisah "na grckom", pisah na isti nacin! :D
I, ono sto cu pisati- pisacu na isti nacin! :mrgreen:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Subota, 20 Februar 2016, 13:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Samo pisite, valjda ce i meni da se sklope kockice pa da redovno jednom pocnem da posecujem vase casove grckog jezika. :( . Za sada tesko, ali svaka vam cast, zlata vredite! Pef, Petronije :ljubac:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: UČIMO GRČKI
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Februar 2016, 00:40 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:ljubac:

Τι κανεισ, Μιλενα? :D

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 145 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.