Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 14:40

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 19 Februar 2018, 16:08 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Ispričao sam ti o Troji, pusti me sada u grad!
Ne mogu, evo dolazi noćni čuvar. I on voli priče, on će te pustiti.
Ali bilo je još onih koji su hteli u grad i jedan pridošlica poče priču.
Priča broj dva:


Malta

Kada je umro čuveni Turski admiral Piri Reis, Žan de la La Valeta, komandant flote i ostrva Malta, proglasio je žalost za svojim "omiljenim neprijateljem".
Žalost je trajala godinu dana.
To je bilo 1550-tih godina.

Na Maltu smo otišli bez pripreme, takoreći u jednom danu. Obilazeći agencije u nadi da ćemo naći neki zgodan aranžman, udjemo u jednu malu agenciju gde je pored službenice sedela samo jedna "putnica". Na naše pitanje imaju li neki povoljan aranžman, odgovorila je "putnica" i rekla je : ..." idite na Maltu"...Tražili smo prospekte i dodatne informacie ali je "putnica" ponovila: ..."idite na Maltu"... I tako smo otišli na mesec dana i gotovo da nikad nismo imali takvo i toliko zadovoljstvo, kao na Malti, toga leta.

Slika

(Ova slika je iskopirana sa interneta.)

Država Malta je mali arhipelag; tri ostrva od toga dva naseljena, i nekoliko stena i hridi, koja se nalazi na sred Sredozemnog mora. Od Levanta do Herkulovih stubova, od Španije, Francuske, Italije, Grčke i Turske do Magreba, Libije i Egipta uvek morate proći Maltu. Tako je od vremena kada je Atlanski okean, provalio nekih osamnaest kilometara i tako odvoijo Afriku od Evrope. Nadjeni fosili kažu da je Malta verovatno bila deo Afrike.

Slika

Zbog svoga položaja, mnogi su se borili za nju osvajali je i preotimali. Od uvek nastanjena, sačuvala je arheološke nalaze i objekte koji sežu najmanje 5-6 hiljada godina u prošlost.
Hipogeum, i Hagar el kim, i još neka nalazišta treba videti jer su jedinstveni.

Slika

Mnogi su je posećivali, po jednoj legendi, Argonauti u povratku iz potrage za Zlatnim runom. Dok je Penelopa jedva odolevala da ne poklekne pod pritiscima mnogih prosaca i naslednika Odisejevog kraljevstva-Itaku, čarobnica Kirka je nekim samo njoj znanim činima, očarala, odnosno, začarala Odiseja te je dangubio tu nekih deset godina.
Moguće je da je ta čarobnica Kirka imala nekolicinu sestara bliznakinja jer tu priču svojataju i na Krfu, Kritu, Kipru i Korčuli.
Malteške vitezove, večito na braniku hrišćanskog zapada od napada muslimana, ne priznaje Engleska kruna, kao što se nikada ne priznaje ono što neko uradi već ono što se moćnici dogovore.
Malta je stekla nezavisnost (od Engleza) šezdesetih godina i od tada živi od navike svih koji putuju morima da svrate na Maltu.
Savremena Malta je neverovatan koglomerat svega i svačega: ploveći muzej renesansnih palata, butika najčuvenijih modnih marki, zlata kao u pričama iz 1001 noći, "Limoges" porcelan, švajcarski satovi, japanski fotoaparati, samoposluge sa beskonačnim nizovima frižidera sa argentinskom teletinom, malezijskom i tajlandskom hranom, danskim sirevima i Evijan vodom. Nema više čuvene "Malteške groznice" od vode iz cisterni kišnice. Malta ima najskuplji sistem desalinizacije morske vode za celo ostrvo. Malta ima najveci procenat automobila po glavi stanovnika na svetu. Malta nema šuma i rastinje je retkost i luksuz.
Ali kada smo iz autobusa videli farmu i stotine crno-belih Simentalki koje hrane donoseći "Alpsko" seno i slamu čime hrane te krave shvatio sam stepen socijalne zaštite stanovništva.
Turizam, brodogradnja i trgovina omogućuju visok stepen i standard Maltežana. Inače, ako baš hoćete možete kupiti, po prihvatljivoj ceni, i čin i titulu i biti Malteški vitez.
Kada sa trga fontane sa Tritonima...

Slika

... odakle polaze autobusi za svako mesto na tridesetak kilometara dugom (najvecem) ostrvu, preko mosta nad kamenim kanalom koji opasuje gradske zidine, prodjete gradsku kapiju, na glavnoj ste ulici La valete. Desno od ulaza je butik "Kismet" (sudbina) i imate utisak da vas je sudbina bacila u vreme visoke renesanse, 14-15 vek.Pred vama je niz renesansnih fasada, nizovi stubova, skulptura, bogato obradjenih dovratnika i prozora.

Slika

Slika

Slika

Nesvesno očekujete da se iza ugla pojave vitezovi širokih ogrtača sa šeširima ukrašenih nojevim perjem,sa čizmama do iznad kolena...
Realnost vas otrezni, i shvatite da je Malta pod opsadom turista.
Malta je za Evropljane egzotična Afrika, za muslimane je to Evropa.Tu njihove žene uživaju na plažama u toplesu, a Evropljani se beskonačno cenjkaju na buvljoj pijaci koja je svakog petka u ozidanom kanalu koji opasuje LaValetu.
Iz Sljeme, koja je predgradje La Valete, vidi se zapadna panorama grada i odličan pogled na tvrdjavu Svetog Elmoa u sred fjorda, idealne i zaštićene luke. Tih dana je bio neki praznik pa su se sa tvrdjave koja štiti luku satima čuli topovski hitci sve do večeri i vatrometa. To je zaista izuzetan spektakl koga turisti kao omadjijani posmatraju.
Inace, hoteli, kojih je zaista na svakom koraku sa brojem zvezdica kao u sazveždju Vlašića-Plejada do skromnih dve-tri zvezdice, su u sezoni puni.
Naš pansion je bio na zapadnoj strani poluostrva na kome je Sljema. Predjete ulicu i već ste na plaži. Obala je kamenita monolitna stena oblih površina, zaobljenih oblika stvorenih mnogomilenijumskim udarima talasa.

Slika

Kao što je Crveno more najtoplije na svetu, i kao što je Sredozemno more najplavlje more, tako je more uz Maltu uz njenu obalu, najtamniji ultramarin.
Neverovatni spektakl sunca boje užarenog bakra, koje tone u pravcu Gibraltara često smo propuštali zbog obaveza, neke kupovine, ili zamene novca u menjačnici, jer je Duja primetila da je osim mene i još nekih estetski nastrojenih turista, prizor zalaska sunca oduševljavao mnoge arapkinje, (one u toplesima) a bome i pripadnice drugih narodnosti koje su trčkarale obalom pokazujući jedna drugoj taj divan prizor. Muškim posmatračima je sunce mnogo blještalo pa su jedan drugom pokazivali manje blješteće detalje.
Tih dana sam dobio "Rej Ban" naočare za sunce sa 100% zatamnjenjem.
Inače sve zgrade na Malti zidane su kamenim blokovima koji su unificiranih dimenzija pa sve zgrade imaju istu toplu zagasito oker žuto-braonkastu boju.

Slika

Stambene zgrade imaju dva karakteristicna detalja: prvi je zasvodjena niša kod ulaznih vrata, a drugi detalj su balkoni-doksati od drveta. Poneke veće kuće imaju unutrašnje dvorište, atrijum, koji predstavlja prirodni klimatizer, što je sa vrele dane kakvi umeju da budu na Malti veoma važno.
Osim skitnje po La Valeti, što oboje zaista volimo, napravili smo tri veća klasicna izleta. Jedan dan sa kapetanom Morganom i njegovim brodom sa staklenim dnom obišli smo ostrva.

Slika

Drugi dan smo peške (ne mozete upoznati grad ako ga ne prošetate peške) otišli putem uz obalu...

Slika

... do Sent Juliena i dalje do Kasina i dalje... a treci izlet je bio Blue Grotte (Plava Pećina), Hagar el Qim i grad Mosta.

Slika

Slika

Poslednjeg dana, kupivši po neku sitnicu suvenir za nas i za prijatelje, kada smo već trebali autobusom da podjemo na aerodrom, jedva smo našli ostale naše saputnike. Svi su bili u ulici sa radnjama-zlatarama.
Duja je kupila čuveno Malteško staklo, izuzetne ručne izrade.

Slika

Jedini ja sa svojom kuglom Holandskog sira i sa "Rej Ban" naočarima (100% zatamnjenje) sam ličio na teroristu pa sam morao dva tri puta da idem na skener. Kada smo najzad posedali u avion, svi su odahnuli navatirani zlatnim lančićima jer njih nisu stigli da prekontrolišu na carini.

Taman je narator pomislio da ce ga pustiti u grad ali stražar rece: evo samo što nije svanulo, sačekaj još malo ući ćes u grad ko sav normalan svet. U ostalom spava mi se da bih zbog tebe jednog otvarao gradsku kapiju.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 21 Februar 2018, 10:33 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Uživam u priči, hvala Hirone :bravo:

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 27 Februar 2018, 11:57 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata

Ukoro je svanulo, stražar je otvorio gradsku kapiju i putnici su ulazili u grad; samo je jedan od putnika stajao. "Zasto ne ulazis?" - pitao ga je jedan od poslednjih putnika. Neću da udjem, odgovorio je ovaj, čekaću do večeras, moraće da mi otvori noćas onaj stražar kome sam ispričao priču a on zavrsio smenu, pa me drugi stražar nije pustio. Noćas će morati da mi otvori gradsku kapiju.


Nabel

Slika

U agenciji su nam rekli, da je Nabel ni po čemu značajno mesto. Rekli su da je to malo ribarsko mesto, i da nam je svuda bolje: u Djerbi, Sfaxu, Mahdiji, Monastiru, pa sve do Tabarke. Duja me je pogledala :..."važi"?...Važi ! Kazao sam i ja i, otišli smo u Nabel! Kasnije smo saznali da je to administrativni regionalni centar i da se nalazi na sredokraći na severu poluostrvo Kap Bon, na severozapadu grad Tunis, a na jugu Hamamet i Jasmin Hamamet. Idealno mesto za one koji vole da jednodnevnim izletima obidju i druga mesta.Otseli smo u hotelu Princ 3* lux koji je malo po strani od centra, u rezidencijalnom kvartu, koji ima svoju pesčanu plažu koja se nastavlja na 300 metara javne plaže sve do plaže Keops i Piramidas hotela.

Slika

Hotel je dobro održavan, osoblje zaista ljubazno, a u karakteru je malo "sindikalnog" tipa jer je bio pun mladih iz podSaharskih zemalja na ekskurziji. Od ulaza u kompleks hotela, levo i desno su vrlo moderan kongresni centar i zgrade javne namene. U jednoj od tih zgrada te godine bio Svetski kongres skauta (izvidjača), pa je u gradu bilo puno mladih koji su bili pratioci hendikepiranim osobama.
Od hotela, šetnjom do bulevara Habib Burgiba...

Slika

Slika

Slika

Slika

...pored niza butika...

Slika

...administrativnog kompleksa lokalne administracije, muzeja Nabel...

Slika

Slika

...početne željezničke i metro stanice, pošte, banke i policije dolazite do kamenog slavoluka, ulaza u suk-bazar ulicu koja je centar zbivanja od ranog jutra do kasnih večernjih sati.

Slika

Slika

Glavni dogadjaj u mahali se dešava u glavnoj trgovačkoj ulici.
Mozda i danas važi pravilo: jedan Grk prevari dva Srbina, jedan Jevrein prevari dva Grka, jedan Arapin prevari dva Jevrejina... sve u slavu novca i boga Hermesa.

Slika

Turisti idu, teturaju se opijeni i zvucima i mirisima i bojama čudeci se svemu, i tome gde gde su to došli...

Slika

Slika

... a domaći se čude šta im je ove godine došlo! Zato je šetnja trgovačkom ulicom, multidicsiplinarni dogadjaj u kome uživaju i domaći i gosti.


Onaj sto ga nisu prošlu noć pustili u grad, i koji je čekao stražara, završi priču. E, reče on stražaru: sada da mi otključaš kapiju, i da najzad udjem u kafić, ovaj, kakav kafić; da udjem u grad ! Stražar je čuo da dolaze novi putnici, otvori gradsku kapiju, pusti onoga unutra pa brzo za njim zaključa. Noć je tek počela, novi putnici dolaze, opet će neko morati da priča priču, da zabavi stražara da bi ga pustio u grad.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.