Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 10:05

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 11 Februar 2018, 16:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Za jednu tako prilično sušnu zemlju, Španija ima neverovaran broj parkova i zelenih površina sa isto tako neverovatnim brojem fontana, vodoskoka i uređenih vodenih površina... A reke su im tek nešto veće od onoga što mi nazivamo potocima (izuzimajući onih par velikih i plovnih)...
Svidelo mi se to...

...bez obzira na činjenicu da je, u stvari, ostatak Mavarskog nasleđa, jer oni imaju neku izreku da 'pravi musliman ne može da živi bez tri zvuka: žubora šadrvana, uzdaha žene i zvečanja novca'.
No comment.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 11 Februar 2018, 17:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Toledo

je vrlo stara prestonica, još od Vizigotskog kraljevstva Hispanije koje je nastalo nakon pada Rimskog carstva... Zatim je bio i prestonica kraljevstva Kastilje, a onda i ujedinjenog španskog kraljevstva Karla V, pa sve do prve godine vladavine njegovog sina Filipa II...

Kada je ovaj grad izgubio svoj status, 1561. godine, zaustavljen je u daljem razvoju, što za sam grad tada nije bilo baš sjajno.
Međutim, to je za posledicu imalo da se pejzaž ovog grada:

Slika

... nimalo nije promenio od tada, što se može videti i na jednoj od tapiserija koje se čuvaju u Gradskoj kući. Na tu činjenicu su sada, u eri turizma, prilično ponosni i od nje profitiraju.

U centru slike je katedrala, a dvorac koji dominira na desnoj strani je Alkazar.

Razlog odabira ovog grada za prestonicu leži u njegovom povoljnom položaju - stari grad je na brdašcu, sa tri strane okružen rekom, i opasan bedemom. Pristup je moguć samo sa jedne strane, preko mosta koji je nekada bio i pokretni most...

Novi deo grada se razvio izvan zidina.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 11 Februar 2018, 19:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Most svetog Martina (San Martin) i kapija Bisagra

Slika

Slika

Huan Lopez de Padilla, vođa kastiljanske pobune protiv Karla V. Ovo je spomenik heroju otpora. Pobuna je, naravno ugušena, on je zarobljen i kažnjen tako što mu je, kao veleizdajniku, odrubljena glava. Za lokalni narod, on je i dalje heroj, bez obzira na to šta kaže istorija koju su pisali pobednici...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 11 Februar 2018, 19:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ovaj grad poznat je po izradi sečiva svih vrsta, nekada slavnih mačeva i bodeža, i od te tradicije nisu odustali, još se rade ručno, na isti način, uz 'damaskino' kujundžiluk kod ukrašavanja drški... Zanat je došao sa Mavarima, iz Damaska... Ima i nakita izrađenog istom tehnikom

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 11 Februar 2018, 19:32 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Stari grad unutar zidina ima površinu od oko 1 kvadratni km, sav je majušan, sa onim uzanim uličuljcima koje volim...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Da, dobro ste primetili, na slikama su skoro samo crkve...
Kad se plemstvo nakon pomeranja prestonice preselilo u Madrid, bliže dvoru, njihove prazne kuće i imanja pokupovala je Crkva...
Danas u gradu ima četrdesetak crkava i 15 manastira i unutar zidina grada živi svega oko hiljadu ljudi, od kojih su većina monasi i sveštenstvo...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Nedelja, 11 Februar 2018, 20:00, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 11 Februar 2018, 19:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Reka koja ide oko grada se zove Tagus. Most Puente de San Martin je iz srednjeg veka, i za njega kažu da su ga projektovali Arapi, platili Jevreji, a izgradili hrišćani...
Sve tri vere su i ovde živele u miru, sve dok nije završena Rekonkista, kada su Mavari pobijeni i li proterani, a Jevreji takođe - nešto malo kasnije...
U ovom gradu se nalazi i najstarija sinagoga u Evropi (Santa Maria la Blanca), koja je sada takođe u vlasništvu katoličke crkve

Bivša jezuitska crkva Iglesia de San Ildelfonso, koja je nakon raskola između katolika i jezuita pripala inkviziciji

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 Mart 2018, 10:35 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Tehnicki dojam, umetnicki dojam + emocije!
To su jackine priče.... neverovatan dar!
Bravo draga!!!!

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.