Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 19:20

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 112 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 16 Avgust 2017, 21:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Andalusia

Buda sigurno nije bio Andalužanin u prethodnoj inkarnaciji, inače bi epohalni moto 'život je patnja' zvučao drugačije...
U Andaluziji, život je strast! Strast je osnovni motiv, pokretač i smisao življenja.
Andaluzija je Srce srca Španije. Al' ima to Srce i crne dirke, još kako... I ta nesputana strast nosi u sebi zrno tragike. Ludila. Divljine.
Neukrotivo srce...

Kako čudno ovo zvuči u našim prilično anesteziranim životima... Pro-zapadnim, politički korektnim, umivenim i uređenim sistemima ovo je totalna suprotnost. Sva sreća, pa smo mi na Balkanu ipak zadržali koliko-toliko urođenog intenziteta u emocijama :D. Sva sreća, jer smo zato u Andaluziji kao na svome. Sve nam je slično, sve nam je blisko. Poznata nam je čak i ta veza sa Orijentom između ljubavi i mržnje.... I još uvek umemo da život probamo svim čulima.
Dakle, ovo je pravo mesto za nas!

Iz dana mavarske vladavine ostalo je i ime ove autonomne oblasti, izvedeno od arapskog Al Andalus, i danas su Andalužani u okviru Španije priznati kao 'istorijska nacija'. Andaluzija ima osam provincija: Almería, Cádiz, Córdoba, Granada, Huelva, Jaén, Málaga i Sevilla. Glavni grad je Sevilja. Španci ne priznaju Britanski suverenitet nad Gibraltarom (zbog neispunjenja jednog od članova Sporazuma iz Utrehta), i za njih je Gibraltar deo Provincije Kadiz.

Mapa izgleda ovako:
Slika

Ili, malo šarenije, ovako:
Slika

Drum koji je povezivao Kadiz sa Rimom nazvan je Herkulov put (Via Herculea), jer se po legendi on tuda vratio u Rim nakon izvršenja svog desetog zadatka (da dotera u Mikenu goveda diva Heriona). Takođe prema legendi, Herkul je osnivač gradova Kadiz i Sevilja, i predstavljen je na današnjem grbu Andaluzije između dva lava, a u pozadini su i 2 'Herkulova stuba' koja su označavala kraj poznatog sveta. Jedan stub je Gibraltar, a drugi Džabel Musa u Maroku.

Moj plan za ovo putovanje obuhvatio je sledeće: Malaga kao baza, Granada, Sevilja, Kadiz. I Kordoba. I bela sela. I Gibraltar... A i da se kupamo...
Ambiciozan plan? Svakako. Go big, or go home... ko zna da li će biti sledeće prilike... A opet, treba ponešto da ostane i nedostignuto.
Čežnja je moćan pokretač...

Društvo iz Kafića zna da je sticajem životnih okolnosti ovaj san za mene ostao nedosanjan. Ove godine ;)
No, to me neće sprečiti da vam ovu priču ispričam kao posrednik, i da vam pokažem deo fotografija koje su moji Putnici doneli sa ovog puta.
Što sam inače skupljala sav taj materijal (kad mojima ionako sve izvetri... :snooty: )..?
Možda će koristiti nekim drugim putnicima...

I sama melodija imena ovih gradova zvuči egzotično... Toliko da prosto zahteva uzvičnik na kraju.
Da krenemo priču?

I pls, nemojte ćutke čekati kraj, najbolje funkcionišem u interakciji... Komentarišite... I pitajte, pa da ih pitam :D

Dakle, možete da čitate redom (jer su i neke pričice o hrani, vinu, plažama, običajima, usputnim prizorima i sl. prilično raštrkane po tekstu), ili da direktno skakućete do pojedinih gradova koji vas naročito zanimaju, koristeći sledeće linkove:
Granada
Alhambra
Kadiz (Cádiz)
Torremolinos
Málaga
Córdoba
Antequera
Sevilla

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 16 Avgust 2017, 21:57 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dobih (još pre puta) i ovakvu primedbu: Ma nisi bre objektivna, tebi sve liči na nas...
?
Objektivni su udžbenici geografije, koji sadrže neke klot fotke i suvoparne procente i sume o tome koliko ima stanovnika, koji je BDP, koje industrijske grane...
Subjektivan je svaki lični pogled. Uvek. Drugačije ne može... i svi moji tekstovi uvek će ličiti na mene, jer iskazuju sliku stvarnosti prelomljenu kroz prizmu mog oka i mog duha... Kome ne prija tekst, može da gleda slike. Ili ne :D
Kad ih okačim... :mrgreen:

A to što meni i Španija liči na nas... Pa kad liči ;). Srbija jeste kontinentalna država (osim onih četvrt veka pod Dušanom Silnim kad je Srbija izlazila na tri mora, pisala sam već o tome), ali postoje neke zajedničke crte kod svih južnoevropskih naroda, ukoliko uopšte narodu može da se pripiše ikakva 'kolektivna karakterna osobina'.
Ili je samo u mojoj prirodi da tražim sličnosti...

Elem: drama... U tome vidim našu glavnu sličnost ;) sa Špancima. Mada je kod njih, rekla bih, još više izražena sklonost ka drami nego kod nas.
Da: ljubav, ljubomora, čežnja, bol, strast! Ali takođe i mržnja, spletkarenje, osveta, ludilo i smrt. Isprepleteni i nerazdeljivi.
Razmera pojedinačnih sastojaka: promenljiva...
Intenzitet: uvek do daske...
Ono njihovo što kod nas ne prepoznajem (a možda imam slepu mrlju ;) , ili je možda samo prebačeno na oblast sporta) je težnja ka svetskoj dominaciji. Naravno, u današnjem svetu tu težnju niko osim Amerikanaca ne priznaje javno... A Španija jeste bila svetska sila, na kalendaru Istorije – do juče...

Sa njima još delimo i jednu bitnu istorijsku karakteristiku: okupaciju od strane muslimanskog carstva. Kod nas su to bili Turci, u trajanju od poslovičnih 5 vekova, kod njih Arapi, celih 780 godina.

Prvi osvajač, početkom 8. veka, bio je iskusni arapski general Tarik Ibn Zijad, koji je po iskrcanju na obalu kod stene koja i danas nosi ime Tarikova planina (Jabel alTariq, Gibraltar), imao i drskosti i herca da spali sve lađe kojima je njegova vojska došla. Nema nazad. Jasna poruka. I svojim ratnicima, a i stanovništvu koje je nameravao da pokori.
Arapi su bili prilično mudri osvajači. Nisu nametali svoju religiju, nisu favorizovali stanovništvo po etničkoj ili verskoj pripadnosti, nisu menjali ništa u lokalnoj upravi, osim što su vrhovni sudovi bili njihovi, i što su prikupljeni porezi išli njima. Ali tuđin je tuđin, ma kako blag gospodar bio...
Borba protiv Arapa je započeta na severu Španije u 10. veku, a tek krajem 15. v. - padom Granade 1492. - su Španci proterali poslednje od njih i dovršili svoju rekonkista (Reconquista) – ponovno osvajanje svog poluostrva. (A usput su proterali i Jevreje...) Kroz sve te vekove nisu zaboravili ko su, a katolička crkva je bila anker njihovog nacionalnog identiteta.

To je već svitanje Doba otkrića, španski dvor raspolaže dobrom voljom i sredstvima za finansiranje putovanja, a već postoji i prenosivi brodski kompas, nova spravica koja je olakšala duge plovidbe preko okeana (uz zahvalnost sinu Amalfija Flaviju Đoji koji ga je osmislio i darovao Evropi, i sinu Đenove Kolumbu koji je vodio prvi konvoj brodova)... I tako su oni krenuli da otkrivaju Novi svet i osvajaju teritorije u ime Krune. I naravno, otimaju zlato, dragocenosti i robu za trgovinu. Iz Novog sveta doneli su i poljoprivredne kulture dotad nepoznate Evropi, među kojima i kukuruz, krompir, paradajz, duvan. A tamo su odneli konje, koji su našli idealna staništa i raširili se po oba američka kontinenta. Prema rečima čuvenog poglavice Sijuksa, Bika Koji Sedi, to je jedini istinski dar koji je beli čovek doneo, jer krda divljih konja su neizmerno ulepšala predele širokih ravnica.

Koliko su patnje Španci naneli, kao osvajači ili trgovci robljem, neće biti tema ovog teksta.
U svakom slučaju, bili su svetska sila. Taj osećaj moći u njima još postoji.

Nego, da se vratim ja na temu: izraz te sile i bogatstva Španije je i u grandioznosti mnoštva građevina iz slavnih vremena. A gradovi u Andaluziji čuvaju i građevine iz Mavarskog perioda. Donekle modifikovane, prilagođene sopstvenim potrebama, taman koliko da ih učine svojima.
Istorijska jezgra gradova imaju onaj dah kasabe: uske i krivudave uličice, niske kućice, male zanatske radnje, izražen arapski uticaj u gradnji...

Ti lavirinti uličica, bar mi tako izgleda, karakteristični su za ceo Mediteran. Jedino su etrurski, i posle toga rimski gradovi građeni sa strogom mrežom planski projektovanih ulica koje se ukrštaju pod pravim uglom. Svi ostali su ležerno gradili kako god su stigli ili kako je teren diktirao... Opušteno :D. Kad se tako posmatra, ovaj stil bi jednako mogao biti i autentično španski. A graditelji i zanatlije odgovorni za stvaranje i jesu bili Španci, uz primetan uticaj orijentalnih uzora. Možda su ti uzori prvobitno i bili nametnuti, ali su se lepo primili. Ipak je Lepota univerzalni jezik... Vredi reći da Arapi nisu gušili ni ostale umetničke izraze tog vremena. Kako se trgovina sa Vizantijom sve vreme neometano odvijala, primetan je takođe i vizantijski uticaj...
Kao kontrast prividnom gradskom haosu, administrativne palate i trgovi su građeni kao velelepni, prostrani i geometrijski savršeni objekti, uglavnom u cilju izazivanja strahopoštovanja i poniznosti kod glasnika i molilaca koji su tu dolazili. Za divno čudo, ova dva totalno različita koncepta ne odudaraju jedan od drugoga, i dopunjavaju se vrlo skladno.

Toliko od, u naslovu najavljenog, 'još ponečeg'. Neću više gušiti tekstom... neću mnogo ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 16 Avgust 2017, 22:35 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Gusi, gusi, molim te! :op-op: :ljubac: :romance-grouphug:
Posle prvog posta, u meni je krenula da se odvija ova stvar...ako smeta, o'ma' cu da brisem Samo kazi! Ali, prosto nisam mogla da odolim!


_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 17 Avgust 2017, 05:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Odlična ilustracija za la pasion!
Rekoh i ja da se nas dve kapiramo :ljubac:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Avgust 2017, 20:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Granada
Sredina je leta. Sunce u zenitu. Spržena trava i vetrenjače na horizontu.
Pejzaži izgledaju ovako:
Slika

Slika

Ok, kad će već jednom ta romantika i mistika? Evo, stižemo u grad... Ne tamo-neki-bilo-koji grad... Granada!

Ima ovaj grad da ponudi mnogo interesantnih prizora...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Avgust 2017, 20:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Granada je glavni grad istoimene provincije u Andaluziji. Naziv takođe podrazumeva i teritoriju nekadašnje mavarske kraljevine, Taife Granada.
Amblem grada je istoimena voćka: nar ;)
Slika

Ovo je veoma star grad. Zbog povoljnog položaja između brda u podnožju planine Sijera Nevada, kao i zbog plodnog zemljišta u dolinama 4 reke (Beiro, Daro, Henil i Monahil), ovo područje bilo je veoma rano naseljeno. Mavari su osvojili grad 711. godine. Njihova vladavina je trajala sve do 1492. godine.
Deo sporazuma pri predaji grada bio je i da ostatku muslimanskog stanovništva bude omogućeno praktikovanje njihove vere. Hrišćanski vladari su ipak u nekom momentu započeli prisilno pokrštavanje, pa su, nakon dve bune, krajem 16. i početkom 17. veka Mavari proterani najpre u unutrašnjost poluostrva, a na kraju i u Afriku. Mnogi od njih su pobegli u Tunis i Maroko. Njihovim odlaskom Granada je pretrpela značajan ekonomski udar.

Što se tiče arhitekture, Albacin, deo grada smešten na vrhu brda koje se nalazi na desnoj obali reke Daro, je stara Mavarska četvrt koja je najzanimljivija turistima. Osim tog mavarskog stila, ovde se nalazi i Trg sv. Nikole odakle se pruža najlepši pogled na Alhambru.
Slika

Slika

Slika


U ostatku grada ima zaista mnogo građevina iz perioda renesanse i baroka, iz zlatnog doba Španije.

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Avgust 2017, 20:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A iznad svega, Alhambra...

... glavni motiv i glavni krivac za ovo putovanje...
'Crvena tvrđava' još uvek stražari na brdu poviše Granade.

Slika

Slika

Poslednji bastion arapske vlasti na ovom poluostrvu. Na kraju je, 02. januara 1492. predata u ruke 'katoličkih kraljeva' (kraljici Izabeli I od Kastilje i kralju Fernandu II od Aragona) bez borbe, jer je Sultan Muhamed XII, dvadesetdrugi vladar dinastije Nasrida, poslednji sultan Emirata Granade, želeo da tu nadzemaljsku lepotu poštedi razaranja. Legenda kaže da je poslednjeg dana lutao po vrtovima plačući od jada. I da mu je mati njegova rekla: Nemoj sad da plačeš kao žena nad onim što nisi umeo da odbraniš kao muškarac...

U ludilu uzbuđenja zbog trijumfa, pobednici su rešili da nešto ipak mora biti uništeno, pa su spalili sve 'neverničke' knjige iz bogate biblioteke same palate, kao i univerziteta koji je u gradu postojao. Slabašni protesti učenih Španaca, molbe da se bar knjige iz (tada veoma napredne) arapske medicine ostave, nisu mogli to zaustaviti, a i ko bi smeo otvoreno da se suprotstavi inkviziciji? Đavolja su to posla! I tako... Nešto medicinskih knjiga je krišom izdvojeno i kasnije je poslužilo kao osnov razvoja moderne medicine u Evropi. Ono što je nauka, istorija, teologija, filozofija, astronomija – uništeno je, ono što je umetnost – ipak je zadržano. Ni Reyes Catolicos nisu bili imuni na lepotu i udobnost, i rado su se uselili u ovaj prostor prefinjene elegancije i rajske lepote.

Ipak, nešto kasnije, njihov unuk Karlo V je ambiciozno rešio da tu raščisti deo terena i podigne i svoju palatu, 'dostojnu imperatora Svetog rimskog carstva', tek da pokaže da može... Lepa je. Grandiozna. Ali nakon razgledanja istančanog estetskog savršenstva koje su stvorili genijalni neimari i zanatlije mavarskog stila, ona je Putnicima ipak delovala donekle neuverljivo i nemaštovito...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Petak, 18 Avgust 2017, 20:19, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Avgust 2017, 20:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ja ne znam epitet dovoljno snažan, dovoljno precizan i dovoljno blistav kojim bi se ovo mesto prikladno opisalo. Stoga, osloniću se na fotografije...

Naše su totalno amaterske, a naravno da možete na netu potražiti reprezentativne fotke umetnika koji su bili inspirisani ovim mestom... Ali za potpuni užitak i potpuni doživljaj ovog neobičnog mesta, ipak je potrebno videti ga uživo. Čak i tada, dok boravite u ovom prostoru, sve deluje kao san. Kao nešto izmaštano...

Nije dozvoljeno dodirivati ni zidove ni stubove ovih zdanja. Zabrana je i postavljena baš iz razloga što ljudi ne mogu da se uzdrže a da se fizički ne uvere da je ova lepota stvarna...
Nervi na dlanovima prosto bride od potrebe za dodirom...
Taj kamen kao da nije samo kamen, kao da ima neki svoj pritajeni, a moćan, unutrašnji život...

Preći ćete minimum 3,5km da biste obišli sve. Računa se da je to nekih 3h. Naravno, ukoliko imate potrebu da se divite duže ili razgledate detaljnije, da odvojite vreme za fotkanje ili za sedenje u hladu vrta, obezbedite sebi dovoljno vremena za to. Bitno je samo definisati tačnu satnicu ulaska u Nasridove palate, sve ostalo možete razgledati koliko hoćete. Radno vreme je (od marta do oktobra) od 8:30 do 20h. Vredi reći i da postoji i varijanta za noćne posete određenim danima, što je izvodljivo ako planirate smeštaj u Granadi. Manja gužva, manja vrućina, lepe noćne fotke... Eh...
A našim Putnicima je vreme ipak bilo ograničeno, pa ne stigoše da se nauživaju. Osim toga, i ovo je jedno od mesta gde su se razdvojili, izgubili, pa tražili, što im je takođe oduzelo vreme...
Ulaznica je 15,4€, i preporučuje se da je kupite preko neta, u sezoni - bar mesec dana ranije (zbog željene satnice ulaska u Nasridove palate), preko zvaničnog sajta
http://apc.ticketmaster.es/nav/landings/en/mucho_mas/entradas_alhambra/entradas.html
Obratite pažnju da ćete karte moći da printate tamo na licu mesta samo uz karticu sa koje ste izvršili plaćanje!

No, da krenemo redom...
Mapa Alhambre
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Avgust 2017, 21:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kao što se vidi na mapi, kompleks obuhvata više znamenitosti koje treba videti.

Alkazaba je odbrambena utvrda i kasarna gde je bila smeštena vojna posada.

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Avgust 2017, 21:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Heneralife (Generalife), letnja rezidencija sa prelepim vrtom.
Ime označava Nebeski vrt na Zemlji, i tu ideju su zaista umeli da ostvare. Ovo nije tek vrt, već prozračna, nestvarno lepa, ideja savršenog vrta...
Kao narod koji potiče iz pustinje, Arapi su dobro znali vrednost i efekat vode i na koji način je treba koristiti... Napravljene su fontane, tokovi i velike vodene površine. Sve do jedne beskrajno mirne, da savršenstvo neba može da se ogleda u njima. Umetnik koji je osmislio ovo mesto definitivno je postigao svoj cilj: te palate izgledaju kao da lebde...
Za nas koji nismo čitali Kuran, napomena: tako je tamo opisan Rajski vrt, sa mirtama koje se ogledaju u nepomičnim vodama jezera...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Ovde ima puno tih vizuelnih referenci na Svetu knjigu, kao i kaligrafije njenih citata odabranih prema nameni određene prostorije, ili poezije tog vremena.
Čak i bez znanja potrebnog za čitanje i tumačenje, sama njihova estetika je fascinantna...
O geometrijskim ornamentima, arabeskama, da i ne govorim...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Avgust 2017, 22:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nasridove palate, za koje je pri kupovini karte neophodno definisati vreme kada ćete ući. Potrebno je doći ispred bar pola sata ranije, kako biste sigurno ušli u predviđenom terminu. Ako zakasnite, nećete moći unutra, bez obzira što imate kartu.

Prefinjenost izrade je ono što zadivljuje. Toliko detalja, tako smišljeno ukomponovanih i brižljivo izvedenih, da ne umem ni da ispričam... I sve osmišljeno tako da čini jedinstvenu celinu, koja prosto kao da podrazumeva da jedno iz drugog proističe i savršeno se uklapa. Kako li je tek ovo moralo izgledati u vreme dok je bilo namešteno... raskošno i udobno... sa svim nameštajem, ogledalima, ćilimima, posuđem i svilenim zavesama... Začarani dvorac iz 1001 noći...

Zato ću ovde preterati sa fotografijama, jer ne umem da suzim izbor... detalji su fascinantni... i sve mi je lepo...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Avgust 2017, 22:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Avgust 2017, 22:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 10 Oktobar 2017, 19:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Znaš onaj nespokoj...
Onaj uporni glasić u glavi koji te začikava da izađeš da se igraš...
Onaj nemir u zenicama... dok gledaš kroz prozor...?
Želju za kretanjem...
Potrebu da zaviriš iza tamonekog ćoška ili brda na drugom kraju grada, države, kontinenta ili sveta, svejedno... Ma, na drugom kraju duge...
Zašto? Pa zato jer postoji tamo...
Ha!
Puls ti se ubrzao i nozdrve raširile samo od čitanja ovih redova?
Hronični putoholičar... to ti je dijagnoza... (Dobrodošao u klub!)

Ovaj put... se desio bez svega toga.
Zbog specifičnog zombi-stanja u kome se nalazim, pošla sam... negde... bilo gde... samo da odem, samo da nisam tu dok teku ovi dani godišnjeg koje moram ispucati (!) ove godine. Pogrešan razlog za putovanje, tako ravnodušno bekstvo...
I nisam baš ni htela sad ovu destinaciju, ne posle svega... I jesam li uopšte spremna za išta od toga? Ali kako da odbijem, kad znam da je cela ideja tu zato da me malo vrati u normalu, nečim što inače volim...

A onaj otkačeni zen se u potaji samouvereno smeškao sve vreme...
I sve vreme je znao da će me imati iste sekunde kad me daljine povuku...
Ma šta da se foliram, negde duboko u malom mozgu znala sam i ja. Nagoveštaj uzbuđenja? Senka nade da ću se nečemu obradovati... bar malo. Dovoljno je to za pakovanje kofera, zar ne? Nama hroničnima...
I opet, da se ne foliram: trebaće meni vremena da zacelim, ali sam se makar prisetila da je to moguće, i da će jednom biti...
A u međuvremenu...

Andaluzija!
Eto.

Slika

Strast?
Pričaću vam...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 11 Oktobar 2017, 16:53 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Zelim ove "flamenko-haljine"! :romance-hearteyes: :romance-heartsthree: :romance-heartbeating: :romance-heartstiny:

Draga, zacelice rane! Znam! :ljubac: A ti, svakom pricom, zacackas u ovu moju dusu...nekad je to "srecno cackanje", nekad "zaracem pravo u srce"...ali uvek tako "da osetim da sam ziva"! Hvala na tome! :romance-grouphug:

Pricaj! Slika Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 112 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.