Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 00:44

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Utorak, 06 Februar 2018, 22:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Valensija je grad koji je relativno naglo ekonomski ojačao krajem prošlog veka. Veliki deo zasluga za to pripada njihovoj, sad već legendarnoj, gradonačelnici Riti Barbera. Birana je apsolutnom većinom u 6 uzastopnih mandata (24 godine), građani su je obožavali, i za Valensiju je uradila sve što je mogla, a kao izuzetno pametna žena, imala je dovoljan broj pravih ideja...
Kada je dobila prvi mandat 1991. godine, najvažniji cilj joj je bio pokretanje ekonomije grada. U tu svrhu, kao pozitivni lokalpatriota, imala je ovakav pristup: za sve velike radove koje je finansirao grad, tender je mogla dobiti samo lokalna kompanija, ili konzorcijum gde je više od 50% angažovana lokalna kompanija. Uređenje korita reke Turije je primer takvog velikog infrastrukturnog projekta. I Grad umetnosti i nauka, takođe. Kakva neverovatna sreća što im je Kalatrava bio sugrađanin i učestvovao na tom tenderu!

Evo malo priče i mojih slika ovog neverovatnog SF mesta

Grad umetnosti i nauka nalazi se na kraju parka koji je uređen u bivšem koritu reke Turije.

Slika

Izgradnja kompleksa počela je 1996. a završena 2005. po dizajnu dvojice genijalnih majstora arhitekata, to su Santiago Calatrava i Félix Candela
Sastoji se od više građevina:
Hemisfera, ili Oko znanja...
Slika
...u kome je planetarijum, bioskop i laserijum (!) Akustika ovog prostora je legendarna, i kažu da osobe koje stoje na dve opozitne žižne tačke osnove ove građevine mogu bez problema razgovarati, bez podizanja glasa.

Muzej nauke Princa Filipa...
Slika
... je interaktivni muzej nauke u kome ima jaaako zanimljivih varijanti čak i za nas veliku decu (uz Marvelove superheroje tu su npr. zero gravity, svemirska akademija, neke zanimljive mind games...)

Umbrakal...
Slika

Slika
... lukovima nadsvođeno šetalište sa vrtom punim retkih lokalnih vrsta bilja, biranih tako da u svakoj sezoni svojim bojama daju zanimljivu sliku

Palata umetnosti Kraljice Sofije...
Slika
... opera i teatar, dakle - posvećena muzici i dramskim umetnostima

Okeanografik, predivan i izuzetno zanimljiv, najveći u Evropi okeanografski park (eto odakle potiče Šmizlina ideja o eventualnom budućem zanimanju - velika bela ajkula joj se nasmešila. Ne, nije se iskezila, već se cakano nasmešila ;) ) Izgrađen je u obliku lotosa, i svaka od građevina predstavlja morski ekosistem različitog podneblja, evo hladnog mora:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Utorak, 06 Februar 2018, 22:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Posle ovog neverovatnog mesta, koje još uvek deluje futuristički, da pogledamo malo i stari deo grada

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Utorak, 06 Februar 2018, 22:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A duh samog grada mi se još bolje odražava u detaljima...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Utorak, 06 Februar 2018, 22:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Par usputnih vinjetica o hrani:
Tezgica u ćošku na pešačkoj zoni.
Orćatita, senjores, dos evritos! Šta to prodaju?
Orćata (napisano kao Orxata ili Orchata) je slatko bezalkoholno piće koje se dobija od biljke ćufa (piše se xufa na Valensijanskoj varijanti katalonskog dijalekta). To je biljka iz porodice cipresa, nađoh kod nas naziv ostrik/oštrik/zemni badem, na engleskom je tiger nut. Ovo je gomolj, a ne koštunjavac, pa ga mogu koristiti i oni koji su alergični na koštunjavce. Vrlo je tvrd, pa se pre upotrebe potopi u vodu na 24h. Ukus je sličan bademu, pa ako volite bademovo mleko (pravi se isto, sa toplom vodom 1:4, a šećera po želji, i trunka soli!), navalite.
Ima puno proteina i minerala, može da posluži kao popodnevna užinica, ili prosto za podizanje energetskog nivoa ako ste iscrpljeni od šetnje...
A može i samo onako, ako volite slatko... jer da je slatko, slatko je...

E, znate kako je letos bila frka oko referenduma o izdvajanju Katalonije? Valensija je imala ovaj komentar:
Slika
Valensija je rodno mesto paelje. Da se zna. Ima uglavnom 4 osnovne verzije: sa morskim plodovima, sa piletinom, sa mešanim mesom+divljač+morski plodovi i vegetarijana. Posebna podvrsta je morska crna, sa dodatkom sipinog mastila. Kažu da je izvanredna, ali ja nešto imam predrasude prema crnom pirinču, pa ne probah...
Još jedna zanimljivost: videh u restoranu neke pržene frcoklice, nalik na smoki, koje serviraju kao grickalice uz piće (al mi slika ne valja...)

Nisam mogla da ne pitam šta je to, mnogo je vizuelno interesantno. Odgovor: svinjske kožice isečene na trakice, pa se uvrnu kad se prže :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Utorak, 06 Februar 2018, 22:42 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Najveći gradski trg je Plaza de Ajuntament (Ayuntamiento), gde se nalazi i gradska skupština...
Slika

... centralna pošta, i mnoštvo restorana i kafića. U sredini je park sa velikom fontanom i cvetnom pijacom sa klupama duginih boja
Slika

Nedaleko odatle nalazi se Glavna železnička stanica (Estació del Nord), takođe jedna od građevina koje su must-see, spolja i iznutra
Slika

Slika

Zgrada Pošte, u koju neizostavno treba ući, jer, ma koliko kitnjasta i lepa izgledala spolja, unutrašnjost je ono što treba videti. Predivni vitraži na kupoli ostaviće vas bez daha! (Bojkove fotke su mnogo bolje, pa se komotno vrnite na početak ove teme, da ih još jednom pogledate...)
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Utorak, 06 Februar 2018, 22:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Glavna pijaca (Central Mercat)
Slika

Berza svile, biser građanske gotičke arhitekture iz 15. veka...
Slika

Slika

Slika

Torres de Serranos, glavna od 12 kapija starih zidina grada, izgrađena u gotičkom stilu u 14. veku...
Slika

... posebno mi se svidela zbog specifične fotke sa vrha.
Slika

A onda mi je i pogled na grad privukao pažnju i objektiv...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Utorak, 06 Februar 2018, 22:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Na trgu Virhin nalazi se katedrala...
Slika

Na putu do katedrale ima svakojakih mamipara, a nađe se i nešto autentične umetnosti...
Slika

Katedrala je veoma stara, izgrađena je kao hrišćanska crkva u centru starog rimskog grada, na temeljima porušenog Dijaninog hrama. Posle je tokom Mavarske vladavine bila i džamija, pa je nakon oslobođenja opet postala crkva. Katedralom (sedištem biskupije) je proglašena 1262.

Jeste li znali da se u valensijanskoj katedrali nalazi....

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Utorak, 06 Februar 2018, 23:09, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Utorak, 06 Februar 2018, 23:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
... Sveti gral?

Ova posuda čuva se u posebnoj kapeli unutar ove crkve, i u posebnoj niši u toj prostoriji, prosto kao da ima svoj sopstveni oltar, i nije joj moguće prići naročito blizu. Gral se smatra najsvetijom od svih svetih hrišćanskih obrednih posuda koje su opstale do danas...

Slika

Sveti gral je čaša iz koje je, po predanju, Isus pio na tajnoj večeri, i koju je ponudio apostolima da iz nje podele zavetno vino, kao njegovu krv... A smatra se i da je neki od apostola u istu ovu posudu prihvatio i stvarnu Isusovu krv, kada ga je legionar ranio kopljem na krstu... (mada mi je potpuno nejasna svrha ovakvog eventualnog postupka...? Ali ne poznajem dovoljno materiju za iole relevantnu diskusiju, pa ignorišite sve moje primedbe ukoliko ih nalazite neprimerenim na religioznoj osnovi, nije mi to namera)

Sama čaša je od ahata, a ukrasno postolje sa drškama je dodato u srednjem veku, sačinjeno od plementih metala i dragog kamenja.
Zajmim sliku sa neta, da bismo svi videli izbliza kako izgleda:

Slika

Koliko je ovaj sud verodostojan? Kažu da je datirano da je iz 1. veka. Ahatne posude su postojale tada, a korišćene su u kućama dobrostojećih... E sad, Isus je bio drvodelja, kao i otac mu (zemaljski). Apostoli - ribari...

Pa dobro, takođe kažu i da je ta večera bila u kući nekog dobrostojećeg simpatizera....

U svakom slučaju, u celom prostoru sva energija je bila usmerena KA tom peharu... uglavnom kroz molitve prisutnih. I, iako je pogled na ovaj predmet bio prvenstveni razlog mog ulaska u katedralu (jer ona nije uopšte raskošna, ni spolja, a ni iznutra), nisam se dugo zadržala... Ne znam šta sam tačno očekivala, u svakom slučaju, osećaj nije bilo spektakularan... Ponoviću ono što sam konstatovala u El Eskorijalu: ima mnogo energetski jačih mesta...

Što se tiče fizičkih posuda, legenda o Gralu ima zapravo tri verzije:

Po najstarijoj, iz 7. veka, Britanski hodočasnik je pisao da je prilikom boravka u Jerusalimu imao priliku da dotakne pehar iz kojeg je Isus pio. Bio je limeni, i imao je dve drške. O toj čaši nema daljih podataka.

Druga tvrdi da je originalni Gral – sacro catino – sada u katedrali sv. Lorenca u Đenovi. Ova posuda je od zelenkastog stakla i iz Svete zemlje doneli su je krstaši, u 12. veku.

Treća verzija kaže da je Gral baš ova čaša iz Španije, i da ju je apostol Petar lično odneo do Rima gde je ostala do 3. veka, a onda je poverena sv. Lorencu, koji ju je preneo u špansko kraljevstvo Aragon, gde je čuvana u više gradova i manastira. Na kraju je u 15. veku preneta u Valensiju, gde se i sada nalazi.

Meni najdraža legenda je ona najmisterioznija: da je Gral u stvari dragi kamen, koji su anđeli poverili na čuvanje Vitezovima Reda Svetog Grala, i da svake godine na Veliki petak gloubica sleti iz raja i spusti na njega hostiju, te tako obnovi njegovu magičnu moć da daje večnu mladost i može da utoli glad i žeđ. Kamen se navodno nalazi u mitskom zamku Munsalvaesche (mons salvationis). Ne, ne zna se gde je ovaj zamak, rekoh da je mitski. A ipak, onoliki pustolovi, a bogami i arheolozi, izlomiše se tražeći ga po Britaniji, Francuskoj, Malti, pa čak i po Americi...

Doduše, ni svrha ovakvog kamena mi baš nije najjasnija, ali cela priča zvuči kao bajka, pa se upecam...

Da je bajka ruska, počela bi ovako: bilo jednom, a možda i nije bilo, ti ako hoćeš - veruj, a ako nećeš - i ne moraš... :lol:

Šta je istina?

Koliko je to uopšte važno...?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.