Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 13:35

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Верона
PostPoslato: Petak, 29 Jun 2018, 17:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U samom centru trga nalazi se La Tore dei Lamberti, najviši toranj Verone (84m) iz 12. veka, sa dva zvona i ogromnim satom koji je dodat u 18. veku. Otvoren je za posetioce, i sa njegovog vrha se može uživati u predivnoj panorami grada i okolnih planina. Želela sam i tu da se popnem, ali nisam stigla...

Slika

Na ovom trgu je i prelepa fontana Madonna di Verona iz 1368. godine. Ova rimska statua pronađena je pod palatom Mafei, a na mesto gde se danas nalazi su je nakon renoviranja postavili članovi porodice dela Skala. Mislim da se bolje vidi na Urbinoj slici sa prve strane.

Slika

Tu su još i Palata Rađone (palazzo della Ragione), građena u 12. veku, sa visokim tornjem, impozantnim stepeništem i četvrtastim unutrašnjim dvorištem, koja je nekad bila gradska kuća, dok se novija palata za tu svrhu nije izgradila na Trgu dei Sinjori...

Slika

i odmah prekoputa nje Domus Nuova. Ove zgrade privlače pažnju uglavnom i zbog lukova koji ih povezuju.
Ispod jednog luka okačena je izvesna kost, najverovatnije rebro kita.
Poreklo ove kosti kao i razlog njenog kačenja izgubljeni su u reci vremena, a pretpostavlja se da je pronađena i okačena prilikom jednog od uređenja ovog trga, ali se svakako pouzdano zna da je u 17. veku već bila tu.

Slika

Legenda kaže da će ova kost pasti kada ispod nje prođe pravedni čovek koji u životu nikada nije slagao.
Možda je tužno ili sramota to glasno reći, ali nismo bili u opasnosti...

Prolaskom ispod kosti dolazimo na...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Верона
PostPoslato: Petak, 29 Jun 2018, 17:44 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Gospodski trg (Piazza dei Signori)

... poznat još i pod imenom Danteov trg.
Eeee, i ovo mi je najlepši trg :D , ali mirniji, elegantan i dostojanstven.
Okružen je palatama porodice Skaliđeri (to 'đeri' mu dođe kao 'ić', jer su osnivači bili della Scala, a naslednici Scaligeri) koji su vodili Veronu od 13. do 15. veka.

Loža Saveta (Loggia del Consiglio)
Ovo je prava zgrada u renesansnom stilu u Venetu. Potiče sa samog kraja 15. veka, to je ova zgrada iza Dantea.

Slika

U zdanju sa donje slike, živeo je Dante Aligijeri, ključni italijanski pisac, prvi koji je stvarao na narodnom jeziku, umesto na zvaničnom latinskom, pa je tako toskanski dijalekat zapravo postao italijanski književni jezik.

Slika

O njegovom prisustvu u ovom gradu svedoči taj impresivan spomenik podignut u 19. veku.

Rođen je u Firenci i stekao je najbolje obrazovanje koje se u to vreme moglo imati. Zalagao se za mir među zavađenim gradovima i za slobodu Firence, što je bilo suprotno zvaničnoj politici. Zbog tih svojih (po)grešnih stavova osuđen je 1302. godine na globu od neverovatnih 5.000 fjorina, koje ne bi mogao da zaradi ni za tri života. A i takvu, blagu, kaznu su jedva uspeli da umole njegovi prijatelji, imajući u vidu da je alternativa bila lomača...

Uz pomoć prijatelja je i pobegao u Veronu (u kojoj je dovršio Božanstvenu komediju), a nakon nekoliko godina prešao je u Ravenu, gde je i ostao do kraja života.

U Raveni je i danas njegov grob, a vlasti ovog grada nikada nisu želele da usliše molbu Firence i predaju joj posmrtne ostatke ovog velikana. Jedino na šta su pristali je da Firenca šalje svake godine maslinovo ulje za kandilo koje gori na Danteovom grobu.

Svake godine Firenca ponavlja svoj zahtev, i svake godine iz Ravene stigne isti diplomatski odgovor, koji možemo parafrazirati ovako: kad vam nije valjao dok je bio živ, ne treba vam ni sad...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Верона
PostPoslato: Petak, 29 Jun 2018, 17:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U jednom uglu ovog trga nalazi se prolaz gde je crkva Santa Maria Antica

Slika

Ova romanička crkvica bila je privatna kapela veronske kneževske porodice Scaligeri.
Iznutra je vrlo raskošna...

Slika

Slika

Pored crkve, ograda od kovanog gvožđa okružuje jedno specifično mesto – svodove porodice Dela Skala (Arche Scaligere), privatno groblje ove vladarske porodice.

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Верона
PostPoslato: Petak, 29 Jun 2018, 18:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A tek te uličice starog grada... kojima nisam mogla da prestanem da lunjam, uprkos visokoj letnjoj temperaturi i neverovatnoj vlažnosti vazduha (goroj od ove naše u Bgd, ako možete da verujete da je to moguće), koja je, izgleda, uobičajena u celoj Padskoj niziji.
Jednom močvara – uvek močvara...

Ali, za tu lepotinju i ubavinju... srce gine i vene...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Верона
PostPoslato: Petak, 29 Jun 2018, 18:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ok.
Upadljivo sam do sada izbegavala da pomenem Romea i Juliju (Đulijetu), iako sam priču otvorila uvodnom rečenicom istoimene Šekspirove drame. Zašto?
Zato što sam želela da pokažem da se u ovom čarobnom gradu ima šta videti i ako se najčuvenija romansa ostavi po strani.

Ali nećemo je više ostavljati po strani.
Zbog te priče Verona nosi epitet Grad romantike, i zaljubljeni parovi i mladenci na medenom mesecu vole ovaj grad...

Julijina kuća

Da li je ovo zaista Julijina kuća i Julijin balkon?
Stotine hiljada turista su dolazili, dolaze i dolaziće ovde.
Ovo nije tek kuća jedne devojke, stvarne ili izmišljene.
Ovo je hram ljubavi, simbol, opredmećeno uverenje da je bezuslovna, savršena i beskrajna ljubav moguća.
Onakva ljubav za koju vredi dati sve, uključujući i sam život.
Ponekad, mašta je važna kao i stvarnost, a ljudima su potrebne priče, bez obzira da li su stvarne.
Zato je, meni, pitanje autentičnosti izlišno.

Istorija kaže da ova kuća nije pripadala porodici Kapuleti već je bila u vlasništvu porodice Kapelo. Pa, liči... Ili možda ipak...? ;)
Kuća je iz 13. veka, gotičkog stila, a restaurirana je 1937. godine i tada je dodat balkon. Zašto, kad se u Šekspirovom tekstu balkon kao takav nigde ne pominje, već samo Julijin prozor...? Pa, lepše je. A već znamo da su priče ljudima potrebne...
Danas je ovo pomalo šturi muzej sa nameštajem tipičnim za 14. vek.

Julijin balkon se može videti iz tog malog, intimnog, unutrašnjeg dvorišta kuće, koje je nekad bilo deo vrta.
Ovo je najposećenije mesto u Veroni.

Slika

Može se platiti ulaznica u muzej (7€) i proviriti sa tog balkona, taman da se uslikate. Ako se još i poljubite, izazvaćete ovacije razdragane mase turista, i škljocanje velikog broja raznoraznih fotoaparata...
Takođe, moguće je i venčati se tu, i ta privilegija košta oko 3k €.

U samom dvorištu se nalazi Julijina statua izlivena u bronzi.

Slika

Postoji verovanje da svako ko želi da ima sreće u ljubavi mora da dotakne Julijinu desnu dojku (muškarci) ili desnu ruku (žene), da tada poželi ljubavnu želju, i, naravno ona će se ispuniti. Parovi koji žele da ostanu zajedno, pipkaju Juliju istovremeno ;).
Na tim kritičnim mestima površina je uglačana do zlatnog sjaja... De, ne budite gadljivi, bakar je baktericid, čak i u leguri kao što je bronza.
Da bi osigurali ispunjenje želje, ljudi vrlo često i ostave ljubavnu poruku na nalepljenom papiriću ili napisanu na zid tog prolaza Julijine kuće, što nije baš naročito estetski privlačno.

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Верона
PostPoslato: Petak, 29 Jun 2018, 18:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pisma Juliji...

... ne ostavljaju se samo na zidu ili u crvenom poštanskom sandučetu u dvorištu. Postoji duga tradicija izlivanja svojih ljubavnih jada na hartiju i dostavljanja tih pisama Juliji.

Na adresu 'Julija, Verona, Italija' godišnje stigne između 5 i 10 hiljada pisama.
Fizičkih pisama, na papiru. Da, čak i danas, u eri digitalne komunikacije.
Ne može se o pitanjima srca pisati drugačije, a da to bude dovoljno lično...

Na pisma upućena Juliji odgovaraju volonterke Julijinog kluba. U Via Galileo Galilei broj 3, sedi u jednoj sobi osam žena: to su 'Julijine sekretarice'. Po stolu se rasipaju pisama pristigla iz skoro svih zemalja sveta...
Kako je to počelo?
One nastavljaju tradiciju koja je počela 1935. godine kada su, ne zna se iz kog razloga, na Julijinom grobu počela da se gomilaju pisma, sve dok se Etore Solimani, tadašnji čuvar manastira, nije konačno sažalio i počeo da šalje odgovore. Četrdesetak godina kasnije je Đulio Tamasija, pekar, upravnik poslastičarnice, preuzeo na sebe odgovaranje na ova pisma, a kasnije sa svojom ćerkom osnovao „Julijin klub“.
Sve članice rade besplatno, iz dobre volje i u službi ljubavi. Grad plaća poštarinu za njihove odgovore.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Верона
PostPoslato: Petak, 29 Jun 2018, 18:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Istorijska podloga?

Tu storiju o nesrećnom završetku života i ljubavi dvoje mladih iz dvaju zavađenih porodica svakako znate.
Kao i to da je priča postojala i pre nego što će Šekspir tako maestralno opisati tih pet dana života i večnosti... Čak, da postoje i tvrdnje da se u realnosti zbila u Sijeni.

U Veroni se može posetiti Julijina kuća, kao i
Romeova kuća (koja nije otvorena za javnost jer je u privatnom vlasništvu, i nije zabeleženo da su raniji vlasnici ikada imali slično prezime, pa na kući stoji tabla sa stihom iz ove drame koji glasi: 'Eh, ja sam izgubljen, nisam ovde ja Romeo, on je negde ko to zna!'. Fejk...?),
a može se videti i Julijin grob, za koji se pretpostavlja da je u samostanu San Francesco al Corso. To je jedini franjevački samostan koji je postojao van gradskih zidina krajem 13. veka. Tu se, u kripti, nalazi (naravno, prazan) sarkofag od ružičastog veronskog mermera, za koji se veruje da je grob u kome je Julija počivala nakon što je ispila napitak koji joj je dao dobri fratar Lavrentije, i ta je kripta mesto gde se odigrava poslednja scena.
Manastir je danas muzej, i u prelepom holu je moguće obaviti ceremoniju građanskog venčanja. Fina je to sala, koliko vidim sa slika po netu, ali mi je ipak nekako morbidno venčavanje tu. Nije li to mesto gde je ljubav umrla...?

No, evo i nekih intrigantnih detalja za koje možda i niste čuli (a podržavaju moju pretpostavku da je istorija počesto i-storija), pa, hajde da se poigramo malo 'a šta ako':

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Верона
PostPoslato: Petak, 29 Jun 2018, 18:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Crkva Santa Marija Antika, grobnice porodice della Scala.

Taj izdignuti sarkofag, nad kojim ste videli kip konja i jahača u prirodnoj veličini, je grob čoveka po imenu Kangrande dela Skala (Prvi, ne onaj koji je gradio zamak Kastelvekio). Koji je u Šekspirovoj verziji možda nazvan knez Eskalus? A bio je knez Verone te 1302. godine kada se desila ljubav i tragedija Romea i Julije.
Njihovu priču je mogao ispričati Danteu, koji je negde u to vreme stigao u Veronu i (jesam li to već pomenula?) ovde dovršavao svoju Božanstvenu komediju, a u poglavlju Čistilište zapisao prezimena porodica Kapeleti i Monteki. Da li je Šekspir čitao Dantea...?

A Romeova kuća? Ne rekosmo li da je notorni fejk...?
Pa, istorija kaže da je u Veroni 13. veka ipak postojala porodica sa tim imenom koja je živela nešto južnije, van zidina grada.
Otprilike tu gde se sada nalazi ulica pod nazivom Via dei Montecchi.

Ali...
Pitanje autentičnosti je zaista izlišno.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Верона
PostPoslato: Petak, 29 Jun 2018, 18:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I za kraj: još malo romantike, nepobedive

http://www.mojvideo.com/video-djordje-balasevic-ljubav-ne-pobedjuje/a4054ce7e086fd185752

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Верона
PostPoslato: Petak, 29 Jun 2018, 18:30 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo: :ljubac:

Sta da dodam, sta da pricam...sve si rekla...a i ja- zaljubljena "iz prve" u ovaj prelepi grad! :op: :op-op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Верона
PostPoslato: Petak, 29 Jun 2018, 19:19 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jack, jedino ovako...pa pojacaj malo ton...


_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Верона
PostPoslato: Nedelja, 01 Jul 2018, 10:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac: Jesi srculence :ljubac:
Ako si prošla i fotkala štagod, priloži... (kad budeš imala vremenceta, nekad)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.