Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:47

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 126 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 29 Januar 2023, 12:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Najpre jedan mural na samoj obali ispod mosta

O, im’o sam strašnog petla…
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 29 Januar 2023, 12:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A onda... škljocala kao manijak...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Na dosta zgrada posltavljena je 1 ili više ovakvih ploča
Slika

... za koje nisam saznala šta obeležavaju, da li tu živi kapetan ribarske brodice, ili duge plovidbe, ili pobednik neke regate...?



Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 29 Januar 2023, 12:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ima još :D

Slika

Slika

Slika


Onda naiđe jedan trgić sa terasom koja izlazi na reku, i...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 03 Februar 2023, 14:27 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Bojeee!!! :romance-hearteyes:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 03 Februar 2023, 21:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Da, fantazija. Uživo je još snažniji utisak.

Šta mi se baš svidelo: što ima neki onako 'momenat radne akcije', znaš. Skupilo se lokalno društvance i rešilo da napravi nešto od tog svog ćoška grada, s tim uličuljcima i kućercima gde je zapravo oduvek živela sirotinja. Uvek me oduševi taj neki nesalomivi ljudski duh koji odbija da se preda i da prestane da sanja i da stvara

Šta mi se baš i nije svidelo: to što se i ovde dešava ono što se uglavnom dešava kad neko mesto postane obojeno ne samo živopisnim fasadnim bojama nego i tim magično privlačnim sjajem one tomsojerovske ograde, jer čim se stvori utisak da ne može to svako da ima - ulete face pune keša da se ubace u tu priču i ogrebu se za smisao... Još nisu preovladali (a nadam se nekako da i neće), ali...

Ako ništa drugo, banula sam tu van sezone, pa sam eto imala prilike da bacim pogled kako ovo čarobno mestašce izgleda nekog slučajnog petka/subote u nekom slučajnom novembru.
Neprocenjivo :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Subota, 04 Februar 2023, 17:42, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 03 Februar 2023, 22:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Naravno da nisam imala dovoljno vremena da tuda procunjam onako poštenski...
Ali...

... moj (čuveni) Plan je podrazumevao da ću duž tog kanala doći do ušća, pa sam tako ponovo prešla sa strane gde je Borgo na stranu gde je stari grad, samo ovaj put drugim, modernim mostom koji je ipak malo ušminkan žardinjerama s nekim čupavim travkama...

Pogled nazad ka Tiberijevom mostu u zalazak sunca... :violin:
Slika

Slika


I pogled nazad na onu razigranu, kreativnu, umetničku stranu grada
Slika

Slika


Dok s donje strane kanala već počinje marina...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 09 Februar 2023, 19:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Na kraju ovog kanala nalazi se još jedna „tačka od interesa“ – svetionik.
Drveni svetionici na ovom mestu postojali su vrlo dugo, onda je 1754. godine sazidan od ozbiljnog materijala. Tada je još uvek ovo bilo mesto gde se reka Marekija ulivala u Jadran – 1927. je reka „pobegla“ na severozapad, pa su je tamo uredili, a na ovom mestu napravili kanal.

Taj originalni svetionik stajao je tu sasvim stabilno sve do Drugog rata, kada je stradao u bombardovanju... a posle rata je obnovljen i znatno modernizovan.
Slika

Slika

Šteta je što se tu ne može ući, ali evo opisa sa neta kako to sve izgleda danas:
Sa prozora na prvom spratu posmatrač se može diviti luci, gradu, obroncima brda, kao i planini Titan na kojoj se nalazi San Marino.
U sobi u kojoj je nekada stanovao svetioničar koji je pazio da se plamen uljane lampe nikad ne ugasi – sada je smešten motor, a strmim stepenicama naviše izlazi se u suštinski prostor svetionika. Samo svetlo i kilometri mora...

Ovaj deo mola zove se largo Boscovich, po Ruđeru Boškoviću, slavnom astronomu / fizičaru / matematičaru, rođenom u Dubrovniku 1711. godine. Ako gledate podatke o njemu na wiki stranicama, njegova nacionalnost navedena je različito, a u zavisnosti od toga čiju wiki stranicu ste otvorili... :lol:
Njegov otac, Nikola, bio je Srbin in Hercegovine, iz jednog sela kod Trebinja. Mati mu je bila iz Dubrovačke italijanske porodice. Ruđer (Ruggero) je sebe smatrao Slavinom, kako se to u ono vreme govorilo. Ne znam da li je uopšte bitno koje je vere bio, ali evo: bio je jeziut, to valjda dovoljno govori :D.

Bio je osnivač milanske opservatorije, i napisao svu silu naučnih studija iz sve tri oblasti kojima se bavio, plus iz geologije, filozofije i tom slično.
Umro je u Milanu i sahranjen je u crkvi Santa Maria Podone.

Italijani ga svojataju jednako kao i mi ostali ;) i eto – ovaj deo obale je nazvan po njemu.

S one strane kanala je San Giuliano Mare, promenada i (reklo bi se) zabavni deo obale :D
Drpnuta fotka sa neta:
Slika

... ali sam ja krenula na suprotnu stranu, polukrug nazad ka gradu, jer je vreme kratko a noge umorne za bilo šta preko neophodnih 3 (do 5 :lol:) preostalih kilometara šetnje...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 12 Februar 2023, 20:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Tako sam, dakle, došla do kraja kopna na ovom mestu, ali – verovali ili ne – nisam se spustila do plaže…
Zato što, prvo – tu i nije odmah plaža, već luka, a kao drugo…

Na ovom se delu obale smestio park koji danas nosi naziv Parco Federico Felini, u kome se nalaze još 3 „znamenitosti“ koje sam imala utefterene u onom svom Planu :D

Najpre, naravno, spomenik Feliniju
Slika

Pa šta bi drugo bilo nego kamera, neće valjda neka bzvzna bista ili kip…?
Ukoliko smatramo da njegovi filmovi nisu dovoljan spomenik, ovo je rešenje. Možda i nije spomenik Feliniju kao takvom, nego Kreativnosti…? :think:

Felini je rođen 1920. Prvi film je snimio 1950, i snimao je aktivno negde do polovine ’80ih. U ta vremena, na našoj televiziji se jesu prikazivali ozbiljni strani filmovi, ne samo holivudske limunade i mjuzikli / domaće NOB limunade…
Pošto su prikazivani filmovi svih velikih svetskih reditelja, tako je i Felini bio zastupljen svakako bar najpoznatijim delima. Ko ima dovoljno godina (kahm :character-oldtimer: ), vrv se seća…
Nisu mi se sviđali njegovi filmovi, kao ni ostali iz tog šatro „crnog talasa“… bajkerka… Slika
Ne kapiram taj njihov „uzaludizam“, dijalektički fundamentalizam apsurda ( :lol: ) gde je cela priča svedena otprilike na: eto, naši su očevi osvajali / branili svet, a sad kad je taj posao završen nama nije ostalo ništa smisleno čime bismo se bavili… (jadni „mi“)…?!?

Naročito mi je ovo neshvatljivo (sa psihološke tačke gledišta) kad se ima u vidu da su ’50te bile period tzv italijanskog ekonomskog čuda, zaista doba nezapamćenog napretka. Ne samo u Italiji, zapravo, Evropa se oporavljala i obnavljala nakon jeze Drugog rata. (Of kors, to je i period kad su vlasnici kapitala skontali da je ratovanje daleko unosniji biznis od svih ostalih i krenuli da maksimizuju efekte tog saznanja što jeste imalo uticaja na društvo, al’ da ne zalazim sad u taj sokak…)

Fokus nazad na Felinija.

Šta o njemu kaže wiki: „Фелинијеви филмови одликују се изванредном лепотом и интелектуалном дубином и изражавају сталну тежњу ка ширењу могућности аудио-визуелног језика за истраживање процеса стварања, друштва и ума.“
Totalna dekonstrukcija diskursa narativa epohe? Slika :haha:
Pa dobro, ukusi su, poslovično, stvar oko koje bi bio uzaludizam raspravljati se... :lol:


U svakom slučaju, u parku se takođe nalazi i čuveni Grand hotel, gle kako je lep…
Slika

Početkom 20. veka se turizam u današnjem obliku zapravo i pojavio, i kao ideja i kao praksa boravka u primorskim mestima - terapija koju su počeli da preporučuju i lekari a i šarlatani svih vrsta…

Tako je eto ovaj hotel sagrađen, daleeeke 1908. godine (iste godine kada i beogradski hotel Moskva – koji je još i lepši sa svojim Žolnai pločicama na fasadi. Nije što je naš :D )

Naravno, ovaj koji sad tu stoji nije onaj prvobitni, jer… pa… ono već pominjano savezničko bombardovanje je srušilo ili teško oštetilo 90% zgrada u Riminiju…
No, obnovljen je po originalnim nacrtima baš 1950. kad je Felini uleteo u filmski biznis, pa je tako postao još jedna od slika iz Riminija koja ga je fascinirala u dovoljnoj meri da bude ovekovečen u njegovom filmu…


E, treći objekat od interesa u ovom parku je Fontana četiri konja (La Fontana dei Quattro Cavalli)
Slika

Slika

Izradio ju je lokalni umetnik, i postavljena je na ovo mesto 1928. godine, što jeste bio belle époque period i u Riminiju ali takođe i period vladavine fašista, pa je nakon Drugog rata postalo nepoželjno sve što je stvoreno u njihovo vreme…

Tako je 1956. ova fontana iščupana odavde, razlomljena, i tri konjića su prebačena u drugi park (Parco Marecchia), a jedan postavljen negde na akvadukt

Tek 1983. godine je obnovljena i vraćena ovde na svoje mesto...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 08 Mart 2023, 14:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Rekoh već negde i nekad, volela bih da imam duuugačak period slobodnog (letnjeg!) vemena, da se zabodem u neko od ovih magičnih mesta,
Zašto ne zauvek, hoću reći dok traješ?! :ljubac:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 08 Mart 2023, 15:28 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

:lol:
Legitimno pitanje.
Koliko god ja volela da putujem i imala osećaj za filing da mi je Italija druga domovina, ipak je druga
Imam vrlo duboko korenje ovde gde sam posejana. Zašto?
Zato :lol:

Nikad od mene "digitalni nomad" ili štagod slično
Ono si je kako si je :confusion-shrug:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 10 Mart 2023, 14:11 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo: :ljubac: :romance-grouphug:

Uzivah- bas! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 03 April 2023, 10:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Vrtovi okolo naravno nisu u svom punom sjaju polovinom novembra, ali ipak...

Slika

Slika


:o Ruže i veće u poznu jesen!? :romance-hearteyes:

Videla sam i na ostalim slikama, ali tek sada shvatih da im nije sezona. Sećaš li se kakva je bila temperatura?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 03 April 2023, 10:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Mutna vremena, idealna za mutne tipove…
Gabriele se proglasio, rekoh, za poglavara. Titula koju je odabrao je „Duče“. Da li vas ovo na nekoga asocira…?

Na Palmu? :lol: Ako je bio "mutan lik", ni tako poznat pesnik, ne bih se opterećivala njegovom biografijom. :hand:


Poslednji put menjao milenaidaki dana Ponedeljak, 03 April 2023, 11:08, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 03 April 2023, 11:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Za zapisnik:
Ostade mi duša gladna tih šumskih staza…
Slika


Lepo... :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 03 April 2023, 11:44 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Naravno, vrlo je lako snaći se na ovim putevima po planini… :lol:
Slika


Što?! Pa ono što nije levo, desno je i obrnuto! :lol:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 126 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.