Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:24

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 49 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 07:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ovo popodne imalo je vremenske uslove pomalo neodlučne, pa na svu sreću ima i pokoja sunčana fotka.
Ok, krećemo!
Videli ste kako izgleda to poluostrvce i mesto na kom je tvrđava, pa ste svesni da na samom početku mora da bude malo ovako:
Slika

a onda kreće da biva ovako…
Slika

Slika

… pa kad se osvrneš od kuda si doš’o…
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 08:00 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Estetika ovakvih mesta zaista daje posebnu atmosferu…
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 08:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I dolazimo do crkvice Santa Maria delle Grazie, koja spolja zaista izgleda skromno…
Slika

ali je u njoj jedna posebna svetinja
Slika

Slika

Slika

Drveno raspeće sa figurom crnoputog Hrista, jednom od svega dva crna Hrista iz tog vremena.
Naravno, tvrdi se da su čuda koja je ova relikvija stvarala vezana uglavnom za neke bitke u odbrani hrišćana protiv naleta muslimanskih osvajača. U svakom slučaju je veoma značajna i veoma poštovana

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 08:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A kad smo već tu, da izađemo i na te zidine…
Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 09:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Naravno da je tu provedeno vreme sve do večeri. Čisto da bi se doživeo izbliza taj najavljeni ugođaj koji stvara dekorativna rasveta

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 09:42 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Mogao je taj dan biti i bolje iskorišćen, imajući u vidu da je u zamku i muzej ’raskršća Mediterana’, i da bi se dalo gustirati neko domaće iće i piće, možda pokvasiti prstići u nekoj od usputnih skoro-pa-plažica, ali…
Drugi put? :haha:

Usledio je povratak u smeštaj, banja i onesvešćivanje.
Jerbo je za sledeći dan bio planiran izlet do glavnog grada Sardinije. Koji se nalazi na krajnjem jugu ostrva, pa ta vožnjica traje oko 4 sata u jednom smeru.
Čekbre, ne rekoh li da je površina ostrva tek nešto veća od Vojvodine, i da je mreža autoputeva sjajna?
Rekoh. Ali… Vojvodina je ravnica, što se za Sardiniju nikako ne može reći.
Štaviše, na ostrvu ima nekoliko planinskih lanaca od preko hiljadu metara visine, a najviši vrh Sardinije je nešto preko 1800m. Takođe ima i solidne reke, jedno prirodno i 54 veštačka jezera. Ozbiljno ostrvo.

Jutarnje fotke sa terase (kad se samo setim…)
Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 12:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Tog jutra krećemo, dakle, na put - sa severozapada na krajnji jug ostrva.
Evo malo krozprozorskih, da vidite koliko je Sardinija zelena, i koliko umereno-kontinentalna :lol:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 12:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kaljari (Cagliari)

Naravno, ja navodim italijanski izgovor italijanskih naziva ovih mesta. Na lokalnom narečju ime ovog grada je Kastedu (Casteddu). No, ’međunarodno prihvaćene’ su ipak italijanske verzije, pa ću se i dalje držati njih kako bi se lakše pratilo o kojim to mestima pišem.

DakleM, Kaljari je (nismo ni sumnjali) još jedno od sardskih naselja koja postoje na svom mestu još od Paleolita. Kaljarski zaliv je prilično dubok i pružao je uvek dobru zaštitu brodovima, pa je bilo logično da tu žive ljudi. Veoma je zgodno i to što se na severozapadu prostire jedna od najvećih i najplodnijih ravnica na ovom ostrvu, koja obezbeđuje obilje raznovrsne hrane. Osim toga, ljudi su veoma rano otkrili da su obližnje planine bogate rudama, između ostalih i srebrom, i tako… naselje je raslo, okolne močvare su polako isušivane, uprava se stabilizovala od 1324. kada je kraljevstvo Sardinija prestalo da prelazi iz ruke u ruku i tada je postao glavni grad, a od 1720 Sardinija pripada Grofu od Savoja Viktoru Amadeusu II. Kaljari je i tada ostao glavni grad Kraljevstva Sardinije sve dok 1848. dinastija Savoja nije prebacila svoje sedište u Torino.
1861. godine, kao izraz jasno proklamovanog cilja, menja se ime u Kraljevstvo Italije, Savoji ujedinjuju i preostale italijanske države i – začetak moderne Italije je formiran. Naravno, morali su da ’odrade’ još par ratova i mirovnih konferencija kako bi anektirali Veneto i ostatak Papskih država, no, 1870. godine to je najzad bilo dovršeno i Italija je ujedinjena kao monarhija u granicama koje i danas ima, a Rim je postao njen glavni grad.

No, pričali smo o Kaljariju.

„Dođe čoveku da neodložno otputuje. I, štaviše, da otputuje u određenom pravcu. Dakle, dvostruka potreba: da krene na put, i da zna kuda. Zbog čega čovek ne može da se skrasi?“ D. H. Lorens

Lorens nije jedan od mojih omiljenih pisaca, ali jeste jedan od putopisaca koji su mi bili zanimljivi. Elem, pre tačno 100 godina, polovinom januara 1921. godine, boravio je na Sardiniji i ispisao neke interesantne utiske o njoj. Naravno, slika koju je video bila je deo te epohe između dva rata, i to je bio težak period za sve evropske države, pa i za Italiju. A i Lorens je imao subjektivan pogled na svet (kao i svi mi), formiran kulturom sredine iz koje je potekao, no ipak mi je bilo zanimljivo da li i kako se njegovo viđenje razlikuje od mog.

Navešću sada neke citate iz njegovog putopisa „More i Sardinija“, pa ako vas ne zanima ta vrsta književnosti ili njegovo viđenje Sardinije, preskočite naredni post ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 12:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Jes mi malo zvučalo britanski prepotentno ovakvo razmatranje i selektivan pogled na stvarnost, ali evo kako je o Sardiniji razmišljao pre nego što su ga njegovi pundravci doveli baš tu:
„Sardinija, to jest nedođija. Sardinija, bez istorije, bez porekla, bez naroda, bez ičega. Neka bude Sardinija.
Kažu da ni Rimljani, ni Feničani, ni Grci, ni Arapi nikad nisu osvojili Sardiniju. Ona je van domašaja civilizacije. Kao zemlja Baska. Nema sumnje, danas je italijanska, s njenom železnicom i autobusima. Međutim, i dalje postoji ona neosvojena Sardinija. Praćaka se u mreži ove evropske civilizacije, ali još nije naseljena. A mreža stari i raspada se. Mnoge su se ribe izmigoljile iz mreže stare evropske civilizacije. Poput velikog kita - Rusije. Pa, verovatno, čak i Sardinije. Onda, Sardinija.
Neka bude Sardinija.“

Pošto je došao brodom, sa Sicilije (o kojoj nije imao baš puno lepih reči…), luka u koju je uplovio je baš Kaljari. Evo kako je opisao svoje utiske pri dolasku:
„Kaljari ne liči na druge italijanske gradove. Više podseća na Španiju, ili Jerusalim. Minijaturan je, privlačan, kao isklesan u steni, ponosit, strm, pust, ogoljen, a ipak nalik dragom kamenu ili rozeti od ćilibara, dalek kao da pripada prošlosti, kao grad iz kaluđerskih, ukrašenih molitvenika.
Ima taj zagonetni izgled, kao da se može gledati, ali ne i u njega ući. Podseća na viziju, na uspomenu, na nešto iščezlo. Izgleda nemoguće koračati tim gradom, i ručati i osmehivati se u njemu. A ipak, brod plovi sve bliže i bliže, i pred njim se ipak otvara luka.“

Lorens je putovao Sardinijom 9 dana (duplo duže nego ja?!), i nije se zapravo nigde skrasio na duže vreme. Iako je putovao najjeftinijim transportom i odsedao u jeftinim prenoćištima, ukupan utisak koje je ovo ostrvo na njega ostavilo može se opisati kao Otvorenost, Prostranstvo i Sloboda. Baš isti osećaji zbog kojih je voleo putovanja…

Evo kako je video Sarde, u njihovim specifičnim narodnim nošnjama:
"Kako je muževnost lepa samo ako nađe pravi izraz. I koliko je krajnje smešna u modernoj odeći. Čovek s užasavanjem shvata da je u Evropi soj muškaraca gotovo izumro. Samo hristoliki junaci i ženoljubivi Don Žuani, i fanatični polutani jednakosti. Stari, izdržljivi, nesavladivi muškarac iščezao je. Njegova vatrena jedinstvenost je zgasla. Nije ostalo ništa osim čopora proletarijata i čopora onih polutana, i čežnjive, otrovne, samopožrtvovane kultivisane duše. Zaista odvratno"
:mrgreen:

A posmatrajući gužvu na jednoj usputnoj železničkoj stanici, beleži da su
"Sardinjani lišeni verovanja da svako treba da bude dobar prema njima, a što je jedno od obeležja savremene epohe. Oni ne očekuju da ljudi prema njima budu dobri: oni to ne žele. Podsećaju me na poludivlje pse koji će te voleti i slušati, ali te neće pustiti da ih takneš. Oni ne dozvoljavaju da im iko spusti ruku na glavu. I ne žele da se maze.
Čovek može gotovo da čuje poludivlje režanje."

Neki totalno naš(K)i ljudi :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 17:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Koliko god da je Kaljari bio mali pre sto godina kad se naš frend D.H. šetao tuda, sada to definitivno nije tako. Raširio se, bogami, duž tog zaliva sasvim lepo.
Naravno, pošto grad postoji toliko dugo, ima i veliki broj ostataka svih tih kultura koje su ovde bivale, počev od Nuragi civilizacije, preko feničanskih kripti, rimskog amfiteatra, do crkava i utvrđenja koje su podizali Pizani, pa Španci, pa Savoji…
Naravno da nisam uspela da ih pogledam, i naravno da neću da besniram zbog toga. Stigla šta stigla, videla šta videla, fotkala šta fotkala ;)

Pa, hajde da pogledamo te japanske (kake-take) fotorgafije…
Via Roma se zove ta najveća ulica duž obale, to je zapravo širok bulevar, sa rivom i marinom sa jedne strane, i nizom reprezentativnih građevina sa druge. Na početku ovog bukevara nas je iskrcao bus, pa smo krenuli lagano pešaka…

Najozbiljnija od ovih ozbiljnih zgrada je Gradska kuća (Palazzo Civico)
Slika

Slika


A ima svakako još kuća prilično impozantnog izgleda
Slika

Slika

Slika


Železničku stanicu spolja nisam uspela da uslikam ali zato je tu peron 9 3/4 :D
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 17:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Krećemo lagano uzbrdo, kako bismo ušli u prostor starog grada čije zidine i kapije (manje-više) još postoje…
Jedna od kula u istorijskom centru grada je Slonova kula (Torre dell'Elefante) sagrađena u doba vladavine Pize, visoka 35m, i mora da je u ona vremena bila još impresivnija. Sad je malo stišnjena okolnim kućama, a – pošto se nalazi na strmom terenu – nema se utisak da je tako visoka…

Slika

Ime je dobila po ornamentu koji i danas postoji, eno vidi se gore levo od vrata, samo ja nisam uspela da ga lepo uslikam ukrupno… ali za te svrhe imamo wiki slike
Slika

Okolina izgleda ovako, ’antički’…
Slika

Slika

Uz jedan moderni komentar u kome je nepoznati autor (ili grupa autora) zabeležio svoj recept za 'la dolce vita'
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 18:01 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Tu u centru, samo malo uzbrdo, nalazi se i katedrala, posvećena Devici Mariji i Svetoj Sesiliji
Slika

Slika

Slika

Slika

A onda mi rekoše da nema fotkanja u crkvi...


Desno od katedrale nalazi se zgradica u kojoj je pravoslavna (ruska) crkva, u koju na službu dolaze i svi ostali pravoslavci, pa i naši ljudi kojih, naravno, ima i ovde
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 18:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Promuvasmo se tim najstarijim kvartom grada, koji mi se baš svideo
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 18:28 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pa izbismo na jedan plato / vidikovac / terasu, po nazivu Bastione Saint Remy, koji je napravio kralj Umberto I
Slika

Slika

Slika


Kad se siđe stepenicama sa ove terase u donji grad, vidi se i istoimeni slavoluk
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 18:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, sad ću da postavim kropovani deo gornje slike sa vidikovca, koja pokazuje jedan specifičan prizor tj. formaciju tla, pa ne zamerite što će fotka biti zrnasta
Zove se Đavolje sedlo, iz očiglednog razloga
Slika

Legenda ide otprilike ovako:
Zaliv u kome se Kaljari nalazi je toliko lep, da se i đavolima svideo, pa su pokušali da ga osvoje za sebe. Samo se po sebi razume da Gospod ovo nije dozvolio, već je poslao legiju svojih anđela, sa Arhanđelom Mihajlom na čelu, da ih odatle oteraju. Bitka se vodila, gde bi drugde, na nebu iznad zaliva, i… spoiler… anđeli su pobedili! Tu gde je nečastivi pao sa svog konja, ispalo mu i sedlo, i tu je ostalo… Otada (ili barem od 13. veka naovamo), zaliv se zove Zaliv anđela, a ovo 135m visoko brdo – Đavolje sedlo, kako već rekosmo. Na vrhu tog brda su i ostaci crkvice Sv. Ilije, kao što to već biva – na ostacima-ostataka nekog (ili nekih) još starijih svetilišta…

Naravno, postoji i verovanje da anđeoska legija nikad nije otišla odavde, i da još uvek čuva zaliv od nečastivih sila.

I naravno, poneki skeptik bi mogao reći da su anđeli izgleda malo zadremali kad je 1943. saveznička avijacija nemilosrdno izbombardovala ovaj grad, tako da je 80% kuća što porušeno, što oštećeno… No, ko zna zašto je to moralo tako da se desi…

Pomenuću i nesuvislu činjenicu da je danas Sardinija najžešće militarizovano ostrvo u Sredozemnom moru. Ne samo da je ovde velika nato baza, već je i ogromna površina terena odvojena da se koristi za ratne igre i simulacije raznoraznih vrsta…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 49 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.