Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 22:15

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:33 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano i objavljeno 8. feb 2010.

Upravo smo se vratili iz Trsta u kome smo proveli 2 dana. Isli smo porodicno, smestaj rezervisali u mestu La Valle di Banne, 4 km udaljenom od centra Trsta. Rezervacija je izvrsena internetom, preko "Booking.com"-a, u hotelu "Alla Valle di Banne", ciji su vlasnici Marco (Italijan) i Marina (zena sa nasih prostora). Uzeli smo 2 dvokrevetne sobe (pri cemu su deca dobila 4-orokrevetnu prostranu sobu, a suprug i ja 3-krevetnu sa bracnim lezajem i krevetom plus, u prizemlju). Hotel se renovira (sprat), a ono sto se trenutno izdaje je lepo, prostrano, cisto. Cim smo stigli i usli u sobe, gazdarica nam je donela kafu, dala nam kartu Trsta sa kratkim informacijama na srpskom jeziku.

Hotel ima sopstveni parking u dvoristu, kao i letnju bastu sa senikom i ljuljaskama...mirno je i tiho, jer je to, kako gazdarica sama rece, "selo", u stvari predgradje Trsta. Grad inace ima oko 200.000 stanovnika...setajuci njime i spartajuci kolima kroz strme ulicice grada, primetila sam da mnoge, prilicno velike, kuce deluju napusteno, fasade zapusteno (kada se penjete od centra ka nasem smestaju) i da su zaluzine zatvorene...posle gazdarica rece da je tako zato sto se Trscani polako povlace u zaledje....

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:34 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Iz Beograda smo krenuli oko pola deset, a u hotel stigli oko 15.30 h, sa nekoliko kracih pauza i minimalnim zadrzavanjem na granicama...bilo je prohladno jutro kad smo posli, sa kracim suncanim intervalima, i pratilo nas je sve do Ljubljane, kada se spustila gusta magla i, priznajem, ta deonica puta mi bas i nije prijala...po dolasku u Trst pocela je da pada kisa...i tako do sutradan, kada je krenula bura....gazdarica nam je rekla da udari znaju da idu i do 170 km/h i da se nada da se nece tako razduvati, jer tada se ne moze hodati ulicama i sve staje...bas nas nije obradovala! Slika Nismo izabrali najsrecnije vreme za put, ali sta da se radi...temperatura se kretala od 7-10 stepeni, ali bar poslednjeg dana, kada smo krenuli kuci i obisli dvorac Miramare, bilo je suncano, prohladno i moglo se lepo sve slikati....

Nas hotel, od spolja...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

...i unutra...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:35 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Posto smo se malo odmorili, pitali smo vlasnicu sta da obidjemo, sta uopste mozemo videti, obzirom da je vec pocelo da se smrkava, kisa je padala, a mi nismo hteli da to kratko vreme koje imamo provedemo u sobi...rekla nam je da obidjemo glavni trg i centar grada, da uz more imamo veliki parking koji se placa, tu ostavimo auto, prosetamo koliko se moze, obidjemo srpsku crkvu, ali da kafu ne pijemo dole, u centru, jer je kafa, npr. 5 €, da je i hrana skupa i rekla nam gde da odemo na rucak-veceru.

Nasli smo mesto na parkingu, izasli po kijametu i krenuli da obidjemo trg...Piazza Dell'Unita D'Italia...prostran trg na kome se nalazi nekoliko zgrada koje pripadaju zvanicnim institucijama- palata Opstine, Vlade i Pokrajinske vlade... lepo osvetljen, ali sablasno prazan zbog vremena...na njemu se nalazi cesma i nekoliko statua...ne znam sta predstavljaju, nismo nasli u prospektu...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Trg Ujedinjenja danju

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:35 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Na Trgu ujedinjenja nalazi se i barokna fontana "Cetiri kontinenta"

Slika

...., spomenik italijanskom piscu Italu Svevi prijatelju Dzemsa Dzojsa....

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:36 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ovde ce biti svega! Slika Mislim, svega sto smo mi videli i doziveli, mada je bilo malo vremena...covek mnogo toga zeli da vidi za kratko vreme, a treba uzeti u obzir i to da je dan mnogo kraci, da treba jesti, naci parking (sto, kao po pravilu, tesko ide, narocito kad si u zurbi!)

Elem, te prve veceri, po kisi i hladnoci, zeleli smo da pridjemo moru, da ga vidimo, da prodjemo centrom i cisto malo sagledamo gde smo...napravimo plan gde cemo sutra....

Vidi se da je vreme rasprodaje... os pre polaska, od bliskih ljudi koji bolje od nas poznaju Italiju, culi smo da je sada idealno vreme da se nesto ispazari...mi nismo posli tim poslom, ali sam, onako u hodu, videla fenomenalne kozne cizme, cija se cena, na snizenju, kretala uglavnom izmedju 50 i 80 €, do 120 €...dzemperi oko 50 €...kaput snizen sa 317 € na 257 €! Slika

Prilicno je bilo pusto, tek po koji prolaznik, imali smo utisak da nema zivih ljudi tamo! Sada mi je savrseno jasno zasto smo mi "Meka" za provod za strance sa raznih strana! Evo malo slika sa ulice...par prodavnica, pekara-poslasticarnica...ispred malobrojnih otvorenih kafea stajale su grupice ljudi...pusaca...koji su, ocigledno, proterani iz zatvorenih prostora...

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:36 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Clanovi moje porodice su odusevljeni gradom, deca narocito...meni se dopada deo grada uz more, sve kako se ide uzbrdo mi je nekako natrpano i prilicno neuredjeno, zapusteno...grad je cist, ulice zbijene, uzasno strme...na sve strane su parkirani bicikli, motori i motorcici...simpaticna su specijalna parking-mesta duz ulica bas za njih...prolaz izmedju kuca je, cesto, tako uzak, da smo se pitali kako tuda prodju siri automobili od nasih, a o autobusima i da ne pricam! Slika Za razliku od Nemaca, koji vas uvek, kao stranca, propuste i daju prvenstvo, ovde vas ne zarezuju...natiskuju da oni prodju, pa...kako se snadjete! Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:37 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ovo sam jedva cekala da vidim! Kao dete! Slika

Slika

A onda ugledasmo ovo vozilo naseg detinjstva....

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:37 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Posle dobre setnje po zimi smo ogladneli i poslusali Marinu...nismo otisli na klopu u centar grada, vec u restoran u brdu, u predgradju...bili smo jako gladni, restoran je izgledao kao neki srpski bircuz od pre 30 godina....ali, bilo je cisto, u jelovniku videsmo lazanje, taljatele, kanelone i pomislismo "To je njihovo, nacionalno, ne mozemo pogresiti!"....Slika...e, pa- pogresili smo! Porcije male, hrana bez ukusa, ali lazanje su imale MIRIS! Uplasih se da je neki sastojak , mozda, pokvaren, presede mi i nisam ni pojela svoje lazanje! Sve sto nismo pojeli, kao i ono sto jesmo, za nas cetvoro, sa po jednim picem i dva "necega" sto je bilo slatko, recimo slag preliven cokoladom kostalo nas je 40 €...za "to" su bile potrebne kasicice, ali konobarica je bila toliko zauzeta pricom sa prijateljicom koja je naisla da smo pokusavali desetak minuta da joj privucemo paznju, nije vredelo...onda sam ja viknula na italijanskom i dovukla se noseci pribor...engleski pojma nema, srpski- da, to smo na rastanku shvatili, ali joj nije palo na pamet da ga upotrebi! Slika Izasli smo trcecim korakom, razmisljajuci gde da kupimo nesto za grickanje da izdrzimo do dorucka...ali, sve je bilo zatvoreno...ovako su izgledale nase porcije....

lazanje

Slika

taljatele

Slika

kaneloni

Slika

Vrativsi se u hotel, ispricali smo Marini kako smo se proveli...potvrdila nam je da oni koji tu zive retko jedu po tim restoranima, da je njihov rucak obicno minestrone ili neko kuvano jelo sa knedlama ili testeninom...srecom, imali smo neke grisine ...Slika

Ostatak veceri smo proveli uz TV i brojne italijanske kanale, a onda utonuli u dubok san..kreveti udobni, ususkali smo se pod jorgane i zaspali...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:37 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sledeceg jutra, posle pristojnog dorucka u hotelu ("svedski sto": suhomesnati proizvodi, kackavalji, nekoliko razlicitih vrsta hleba, peciva slana i slatka, puter, margarin, med, dzemovi, kiselo mleko, vocni jogurti, pahuljice....ponudjene su nam sve vrste kafa i caj, a cak je bilo i pokusaja da se od postojece kafe skuva nasa "domaca"), gazdarica nam je dala prospekt Trsta na srpskom jeziku i predloge sta da obidjemo....rekla nam je da je pocela da duva bura, da ce mozda biti tesko za setnju...opremili smo se kapama, salovima, kisobranima, za svaki slucaj, i krenuli...

Trpezarija hotela

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:37 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Tokom dorucka Marina se negde izgubila...posle desetak minuta, eto nje! U ogromnoj solji donela mi je kafu...nisam htela da budem dosadna, ali bas mi je trebala nasa kafa da me razbudi i da mi energiju za razgledanje grada po ruznom vremenu....i ona se potrudila da mi je napravi! Slika Bila je strasno jaka, ja se trudila da popijem sto vise, da ne uvredim domacicu, ali nije islo! Kao da gutam zilete! Slika Otpila sam par gutljaja, a solja ogromna, ne vidi se kraj! Slika Videla je da se mucim, sama prisla i digla solju, rekla da vidi da to nije to i da ce mi doneti kapucino...bilo me sramota, ali nisam imala kud! SlikaNenametljivo nas je par puta pitala da li je sve u redu, da li nam jos nesto treba, hocemo li jos kafe...nemam reci! Dozivela sam da ljudi budu gostoprimljivi i ljubazni, ali ovo su trenuci kada vam se prosto zaplace! Slika Dodatni utisak prijatnosti davao je kamin...Marinin muz se trudio da "rasplamsava vatru", da cujemo pucketanje i u potpunosti uzivamo!

Posle dorucka, pitali smo je sta bi nam preporucila da obidjemo i dala nam je predlog da odemo do Castella di San Giusto, istoimene katedrale, srpske crkve u centru- Serbian Ortodox Chiesa di San Spiridione, obici istorijske kafee i Brisku pecinu-Grotta Gigante...takodje nam je rekla da mozemo sici do centra tramvajem-zicarom koji je turisticka atrakcija i za desetak minuta cemo biti dole...ispred ulaza u hotel je, takodje, stajaliste gradskog autobusa...

Tramvaj koji vozi niz strmine do centra...videli smo 2 komada...

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:38 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Opsirna sam, ali, buduci da nemam neke istorijske i ostale vazne cinjenice, pokusavam da to nadomestim opisom licnog dozivljaja...

Dakle, krenemo mi da se opremamo za setnju po kijametu (u medjuvremenu stizu mi poruke da je u Srbiji katastrofa od nevremena, pa zamisljam kako se vi drzite za drvece i saobracajne znake, a mi za mesta gde se vezuju brodovi, kako god se TO zvalo! Slika )..u blizini nema prodavnice, subota je, smisljam sta cemo za vodu (volim da je imam uz sebe kada treba da se pesaci!)...i setim se da pitam Marinu, da nam proda flasiranu vodu koju ima u hotelu! Ona ni da cuje! Spremila nam flasice! "Hocete blaze ili jace gaziranu...obicna mi je nestala, sada idem u nabavku?" Slika Mi insistiramo da platimo, ona kaze: "Ionako bih vam stavila vodu u sobu, sta da vam naplatim!?" Slika

Sada, opremljeni, krecemo!

Silazimo ka gradu, strmo do zla Boga, GPS nas "vodi" ka Castellu, tvrdjavi poput naseg Kalisa, samo mnogo manjoj...prolazimo kroz neki tunel, uredjaj nam kaze da smo na pravom mestu, a mi nasred ulice! Slika Posle bezuspesnog vrtenja u krug, resimo da "samostalno" nadjemo kuda cemo! I dodjemo do ulicice ispod tvrdjave...pa sipci uz stepenice...

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:38 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Nahodasmo se do ulaza u tvrdjavu, a posle ustanovismo da postoji parking gotovo na samom ulazu! Slika Do gore sam baldisala, sve je "uzbrdo", pa pomislih kako njima nije tesko da budu vitki: pesace uzbrdo- nizbrdo, jedu bezukusnu hranu....Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:39 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Castello di San Giusto, tvrdjava na brdu Kapitolino, a usred grada, imala je nekoliko "perioda" gradnje...zapoceta 1471. (centralni deo) u doba vladavine Federica II, zidine zapocete 1509., nadogradjivane do 1561., zavrsena oko 1630. godine...nikada nije koriscena u odbrambene svrhe...u okviru zamka nalazi se muzej "Oruzana" koji radi (bar u ovom zimskom periodu) od 9-13 h, a obilazak zamka traje do sat vremena pre zalaska sunca (zvanicno), a nama na ulazu rekose do 17 h. Odmah ce vas obavestiti da je fotografisanje unutar muzeja dozvoljeno, ali bez upotrebe blica...ulaznice su za nas cetvoro odraslih izasle nesto vise od 14 €. Ulaznica je ujedno i prospekt sa planom tvrdjave...pitali su nas odakle dolazimo, vode neku svoju evidenciju o posetiocima...

Evo, dogegah se, najzad, do ulaza! Slika Kapu sam skinula zbog slikanja, Slika , i zato sto sam se onako uvijena skuvala do gore!

Slika

Unutar zidina...

Slika

Slika

Slika

Slika

Pogled sa zidina

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:39 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Imali smo taman toliko vremena da protrcimo kroz muzej...izlozeno je, uglavnom, oruzje iz perioda od 15.-18. veka (koplja, macevi, sablje, samostreli, puske...), mada je bilo i par eksponata (macevi) iz 12. veka....podovi prostorija su u kamenu, deluje kao da nista nije dirano...kovcezi rasporedjeni po hodnicima, na svakom koraku je molba da se nista od eksponata ne dira...evo prve prostorije unutar muzeja u koju smo krocili...ne znam sta predstavlja....ali slike izlozene u njoj su divne kao i ulazna vrata...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika na plafonu prostorije

Slika

Maketa dvorca

Slika

Slika

Slika

Slika

I nesto od izlozenog oruzja

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Avgust 2018, 15:39 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Na platou ispred tvrdjave nalaze se spomenici borcima palim u I i II svetskom ratu, kao i poginulima od zaostalih mina posle rata...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.