Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 14:45

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Menton i San Remo
PostPoslato: Utorak, 19 Jun 2018, 21:41 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Još jedan celodnevni fakultativni izlet koji često organizuju naše agencije prilikom boravka u ovom delu Italije.

Menton mi se čini nepravedno zanemaren u opisu čuvene Azurne obale, uvek nekako u senci Sen Tropea, Antiba i Kana (a to kažem da ove druge gradove nisam obišao). Ovaj gradić se nalazi odmah po ulasku u Francusku.
Menton karakteriše čak 316 sunčanih dana u godini. Menton je takođe i grad limuna, u kom se svake godine u februaru slavi limun i drugi citrusi, zahvaljujući tradicionalnom festivalu limuna, koji traje dve nedelje i tokom kog se utroši 145 tona limuna, kako bi se napravile neke gigantske, interesantne figure od limuna i ostalih citrusa.Od limuna se takođe prave sapuni, parfemi, marmelada i sok. Poznata je toaletna voda Eau d’ Menton, sa aromom limuna naravno.
Priznajem da sam prijatno iznenađen ovim gradićem i da sam proveo lepo prepodne u njemu. Kao i u ostalim posetama tokom ovog aranžmana suviše je malo vremena bilo za obilazak.

Crkva svetog Mihovila
Slika

Slika

Slika

Male i velike ulice Mentona
Slika

Slika

A kako može da mi se ne sviđa grad koji ima ovakvu plažu. Nije to plaža koju bih ja birao za 10-dnevno letovanje, ali ima li bolje kombinacije od šarmantnog gradića, opuštene atmosfere, ulickanih apartmana i primamljive plaže sa palmama
Slika

Kakvo mi to bilo mondensko mesto, a da nema kazino i moderan muzej pisca i slikara Žana Koktoa

Slika

Slika

I najzad sam u nekom mestu bio u prepodnevnim satima i mogao sam da obiđem i pijacu. I dopalo mi se, dosta šunke, vina i sireva, ipak smo u Francuskoj
Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Menton i San Remo
PostPoslato: Utorak, 19 Jun 2018, 21:47 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Centar Rivijere cveća je čuveni San Remo. Okružen je Alpima i mediteranskom obalom. Nalazi se na oko 140 km od Đenove, a mnogo je bliži Monte Karlu (35 km) i Nici (50 km). Poznat je kao biser Mediterana u kojem vlada večito proleće. Izuzetna klima pogodna je za odmor tokom čitave godine, kao i za uzgajanje cveća zbog čega je grad poznat po botaničkim baštama. Predstavlja glavni centar za proizvodnju i trgovinu cvećem u celoj Italiji.

Slika

Slika

Poznatiji još po muzičkom festivalu koji se od 1951.god održava krajem februara, nekada u kazinu, a sada u pozorištu Ariston.
Slika

Promenada Đakomo Mateoti, koja vodi ka teatru Ariston gde se održava festival, popločana je bronzanim tablama sa imenima pobednika.
Slika

Slika

Grad ćete najbolje upoznati krenete li u četvrt zvanu La Pinja (La Pigna), srednjovekovni deo grada, koji je sav isprepletan živopisnim ulicama, natkrivenim prolazima i malim trgovima.
Slika

Tu se nalazi i ruska crkva Svetog Nikole, u kojoj je sahranjen crnogorski kralj Nikola I Petrović (1841-1921), zajedno sa kraljicom Milenom, a čija je ćerka Jelena bila italijanska kraljica i supruga poslednjeg italijanskog kralja Viktora Emanuela III. Anegdota kaže da je Emanuel bio izuzetno niskog rasta i da mu je suprugu birala majka, kršnu crnogorku koja će popraviti genetsko nasledstvo. Posmrtni ostaci kralja Nikole i kraljice Milene su tek 1989. godine preneti u Crnu Goru, u manastir na Cetinju. U crkvi se može videti njihovo grobno mesto, kao i brojne fotografije i biste članova njihove porodice.
Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Menton i San Remo
PostPoslato: Četvrtak, 21 Jun 2018, 04:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:bravo:
Hvala ti što si odvojio vreme, i skroz si me podsetio što mi se svidela Francuska :D. One prelepe uličice i cveće na prozorima...
A rivijeru cveća merkam odavno, doći će valjda i ona na red. Naročito sad, posle tvojih reči i slika :ljubac:

U San Remu nisi išao do obale?
Uh, vreme je tako kratko na tim trčećim turama...
E, kad budem najzad bila u penziji, ima da isplaniram duuugačak boravak u Italiji... (tako ja sebe tešim)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.