Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 10:12

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 18 April 2018, 07:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Hvala Jack :ljubac:
Bojim se da ni ja neću imati više vremena za obilazak Đenove iako ću biti smešten u njoj. Jedino ako se zbog malog broja prijavljenih otkaže izlet u San Remo.
Na mom spisku je možda još i dvorac Albertis.
Da li si sve ove lokacije obišla pešaka ili si koristila i prevoz, aplikacija mi izbacuje "čudna" rastojanja (moguće je da računaju na prevoz, a ne da postoje stepenice/liftovi).


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 April 2018, 07:28 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sve pešaka.
Kad dođem kući uslikaću ti mapu gde mi je gospođa ucrtala put do vidikovca, a taj ćentro storiko je majušan... Do gore ti ne treba više od 10ak minuta... ako ne zastaješ po đelato, ili tome slično :lol:
Lift imaju sa 2 mesta, otprilike na oba kraja Via Garibaldi. Karta za ovaj kojim sam ja išla je 90 centi, mada se ljudi ladno švercuju, pošto niko ništa ne kontroliše... (Ali ja to ne volim, loša karma - posle platiš nešto krupnije, što nisi morao...)

Jedino mi je svetionik nekako izgledao prilično udaljen.
I Bokadase, osta neprežaljen... do sledeće posete ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 April 2018, 16:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Evo mape, dole je polazna tačka - info-centar, pored Palate sv. Đorđa (banke), a lift je gore, obeležen sivim kvadratićem, i linijom koja ide do gornje kućice lifta na tom zaokruženom vidikovcu

Slika

Linija koju je povukla pri vrhu, bočno ulevo u odnosu na smer kretanja, je via Garibaldi, i na levom kraju isto ima sivi kvadratić gde je drugi lift.

Ovaj do kog sam išla: na mapi se ne vidi, ali ta ulica (Via Luccoli) kojom se izlazi na prvi gornji skver (Fontane Marose) u stvarnosti izgleda kao slepa ulica koja se završava zidom. Tek kad priđeš skroz, vidiš da postoje stepenice bočno pored poslednje zgrade sa desne strane. Kad se popneš, ima taj skver koji isto malko drugačije izgleda nego mapa, druga s leva je Garibaldi, a ti ideš trećom, i izašao si na široki trg (Piazza del Portello), tu negde sam stala i okinula ovu fotku (ponavljam je)

Slika




Slikala sam samo zbog ove bele kulice koja liči na svetionik. :D

Tunel koji se vidi levo (a ima takav i desno), pripada redovnoj, velikoj ulici, mislim da čak ima 4 trake (ili mi je samo tako izgledala, posle onih uličuljaka :lol: ), pređe se ta ulica, ima semafor.
Ulaz za lift je – kropujem gornju sliku

Slika

Podugačak hodnik do srca brda, mašine za kupovinu karata postoje na oba kraja tog hodnika.

E sad, ako zumiraš malo i onu sliku sa same terase, gde sam uslikala crno-crveno-belu 3D mapu (ima i legendu), videćeš da su sve stvari o kojima sam pisala grupisane u gornjem levom kvadrantu (jedino malo štrči ona 'vi ste ovde' kuglica, pored broja 16 :D ), i to je sve stvarno jako blizu... (ova mapa nije orijentisana, nego 'frontalna' :lol: )

Ni tvoj Albertis nije predaleko, jedino taj svetionik... skroz gore u desnom ćošku...

Eventualno za njega ako ti treba prevoz radi uštede vremena... Ili zbog konfiguracije terena, vidiš koliko je blizu obale, a nalazi se na 40m visine, pa je može biti prilično strmo tim uličicama peške...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 19 April 2018, 07:22 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Hvala Jack na mapi. Moj hotel će biti u neposrednoj blizini svetionika tako da ću morati da koristim gradski prevoz.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 19 April 2018, 16:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Hotel u samom gradu, kako je to dobro!
Imaju oni čak i metro, koliko su mogli da ga ukopaju :lol:

A Boccadasse je na suprotnoj strani od svetionika (u odnosu na centro storico), pa ti ne gine neki prevoz ako ćeš ići do njega... Sad kad gledam mapu, ne čini mi se ni tako blizu, a ni da ima nekakvo šetalište do njega...
Treba to na licu mesta...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 09 Maj 2018, 14:18 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slatko! :romance-heartbeating: :ljubac: Bilo "na brzinu", a prica stvorila zelju da vidim svojim ocima! :ljubac: Bas lepe fotke...onog "lava" si opisala bas kao sto bih i ja! :D Ako se ikada ukaze prilika, hoces da mi budes vodic? :smesko-gore-dole:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 09 Maj 2018, 18:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Vodiću te, samo reci gde! :ljubac: i :romance-grouphug:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 09 Maj 2018, 18:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I jedva čekam Vladin komentar... :ljubac:

I slike...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 23 Maj 2018, 18:18 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
U Đenovi sam proveo tri dana, a gotovo da je nisam ni video. U pitanju je agencijski aranžman, u Đenovi se spava i iz nje odlazi na celodnevne izlete. Priznajem da sam pomalo i razočaran što agencija nije posvetila malo više pažnje gradu i u razgovoru sa vodičem sam čuo da će od sledećeg termina da promene program i da će jedan izlet biti poludnevni kako bi se program dopunio razgledanjem grada.
Da li zato što sam bio umoran od puta ili zato što je u pitanju ozbiljan industrijski grad i velika luka Đenova mi se nije dopala na početku. Nije mi imala šarm italijanskog grada. Međutim kako sam ostajao u gradu uveče posle izleta on mi se sve više sviđao.
Za početak jedna mapa po kojoj sam se kretao, dovoljno za poludnevni obilazak grada bez ulazaka u muzeje.
Slika

Krećemo iz donjeg desnog ugla, ne zato što je spomenik nešto specijalno bitan ili impozantan nego je autobus iz hotela tu imao stajalište.
Trijumfalna kapija na trgu Pobede posvećena Đenovljanima koji su poginuli u I svetskom ratu podignuta '31.
Slika

Iza trijumfalne kapije nalazi se Stubište tri karavele gde su Ninja, Pinta i Sv. Marija napravljene od trave i cveća. Da naravno Kolumbovi brodovi kojima je krenuo u osvajanje novog sveta.
Slika

Zatim sam krenuo kroz ulicu XX septembra koja predstavlja glavnu šoping ulicu u Đenovi. Jesu tu svi poznati brendovi, lepo sređeni lokali, cene za neke normalnije plate od naših, ali ono što nisam očekivao da je to ulica sa baš ozbiljnim saobraćajem.
Slika

Slika

Mnogo više su mi se dopale bočne ulice koje su gle čuda pešačke i u kojima ima dosta kafića, poslastičarnica, restorana.
Slika

Kada sam već spomenuo Kristofera Kolumba zvanična verzija kaže da je on rođen u Đenovi, da je detinjstvo proveo u gradu i da mu je otac bio svetioničar. Za 16 godina je otišao u Portugaliju kako bi gusario. U gradu je sačuvana kuća iz 18. veka, a koja se nalazi na mestu Kolumbove kuće.
Slika

Kuća se nalazi u blizini Porta Soprano, sačuvane kapije kojom se ulazilo u grad. Odnosno Kolumbo je rođen u kući koja je bila van gradskih zidina. Iako se grad širio i većina zidina je porušeno (a smatra se da je to bio najduži odbrambeni zid na svetu posle kineskog zida) sačuvano je par kapija koje pokazuju koliki je zapravo bio grad koji je bio jedan od najmoćnijih i kojem su Englezi plaćali zaštitu.
Slika

Sam centar grada danas bi mogao biti Piazza de Ferrari na kome se nalazi fontana (ne nešto impresivna) i sedišta raznih firmi, banaka, osiguravajućih kompanija...
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 07 Jun 2018, 09:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Vlajko, jeste kratko, ali je i jasno! :ljubac: Znači, niste uspeli da obiđete bar ona najvažnija mesta u gradu?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 07 Jun 2018, 17:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac: i :clap:
A ja se sve nadam da će biti još fotkica, samo dok Vlada uspe da odvoji malo vremena...

Bez presinga, kad stigneš :ljubac:
Rekla bih da si na mapi obeležio i Akvarijum?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 07 Jun 2018, 18:43 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Zaista sam neprimereno odužio ovo kratko predstavljanje Đenove :oops:

Na samom trgu Ferari nalazi se nekoliko značajnih objekata, kao što su:

Crkva svetih Ambrogio i Andrea
Slika

Palata duždeva (Palazzo Ducale), dom đenovljanskih duždeva od 1339.godine i prvog dužda Simona Bokanegra, danas sedište kulturnih institucija. Danas je u palati smešteno nekoliko muzeja i arhiva. Veoma popularan je Muzej džeza, a tu se nalaze i knjižara, kafe, kao i restorani.
Sama palata ima dva ulaza, sa trga Ferari i sa trga Matteotti. Na trgu Matteotti se preko dana nalaze tezge uglavnom sa prehrambenim proizvodima.
Slika

Katedrala svetog Lorenca je građena u stilu romnike i gotike, sa fasadom izrađenom od mermera u crno beloj boji slično kao u Sijeni ili Firenci, spreda je ukrašena neobičnim izuvijanim stubovima različitih oblika i statuama lavova.
Za katedralu je vezano i nekoliko legendi. Naime, jedan od vajara koji je radio na crkvi izgubio je svog vernog psa, pa da bi se utešio, pored desnih vrata isklesao je reljef psa koji spava.
Unutar katedrale se nalazi neeksplodirana bomba ispaljena 1941. godine sa engleskog broda na grad, koja je probila zid katedrale, ali nije eksplodirala.
Unutrašnjost je lepa, prošarana istim crno-belim prugama, kao i spoljašnjost. Unutrašnjost katedrale krasi slika Strašnog suda nastala u četrnaestom veku. Nju je naslikao nepoznati vizantijski slikar. Ja se iznenadih brojem ljudi koji su prisustvovali misi i kako to izgleda sa horom. Zanimljivo mi je što je duž katedrale postavljeno i nekoliko monitora na kojima se može pratiti misa.
Iz katedrale se stepenicama ulazi u Muzej blaga, gde se čuvaju neke važne relikvije. Tamo ćete pronaći posuđe od zelenog stakla, iz kojeg je Isus Hrist sa apostolima jeo na poslednjoj večeri, za koji legenda kaže da je sveti Gral, zatim plavi poslužavnik na kojem je glava svetog Jovana servirana Salomi, zlatni vizantijski krst optočen perlama i dragim kamenjem, i mnoge druge dragocenosti. Takođe se smatra da se u ovom muzeju nalazi i delić krsta na kojem je razapet Isus. Muzej nažalost nije radio kada sam se ja zatekao u Đenovi.
Slika

Slika

Slika

Spustih se zatim i do Porto Antico, stare luke koja je rekonstrusiana 2004. godine, zahvaljujući projektu Đenovljanina i poznatog arhitekte, Renca Pijana.
Trgovačka palata sv. Đorđa iz 13. veka, u kojoj je danas sedište lučke uprave, a nekad je bila i zatvor u kojem je jedan od najpoznatijih zatvorenika bio i čuveni Marko Polo, zarobljen u pomorskoj bitci sa Venecijancima. U tamnici je pisao svoje čuvene putopise.
Za izgradnju palate korišćen je materijal od rušenja venecijanske ambasade u Carigradu, dobijen od vizantijskog cara Mihaila VIII kao nagrada za pomoć Đenovljana protiv Latinskog carstva.
Zanimljivo je pomenuti da je zastava grada crveni krst na belom polju, zastava svetog Đorđa. Kako bi na Mediteranu imala zaštitu moćne đenovljanske flote Engleska i grad London su 1190. godine prihvatili zastavu Đenove!
Slika

Na ulazu u luku prvi u oči upada veliki drveni brod- Galija - kopija gusarskog broda, izgrađena 1986. godine u brodogradilištu Port El Kantaoui (Tunis), za snimanje filma Pirati, Romana Polanskog. Brod teži 11 tona. Na pramcu se nalazi veliki Neptun.
Slika

Za potrebe izložbe EXPO još davne 1992. godine kada je proslavljana 500-godišnjica Kolumbovog pronalaska Amerike, izgrađen je najveći akvarijum u Italiji i drugi po veličini u čitavoj Evropi! Ulaz u akvarijum naplaćuje se oko 25 evra. U njemu se nalazi preko 5000 morskih vrsta koji deluju impresivno dok plivaju u 6 miliona litara vode. Ovde možete pogledati 3D film o ajkulama, a u prilici ste i da pomazite raže. U turističkim vodičima piše da za obilazak akvarijuma treba odvojiti oko 3 - 4 sata jer je zaista ogroman, a kako ja nisam imao toliko vremena nema ni slika tog bogatog morskog sveta.

Biosfera je delo poznatog arhitekte Renca Pijana, kao i veći deo Porta Antike. Dizajnirana je za samit G8 u Đenovi 2001. godine, a posebna je po tome što je dom raznoraznih biljaka, leptira i ptica.
Slika

Panoramski lift, replika nekadašnje lučke dizalice Il Bigo. Bigo ima panoramski lift koji vozi turiste i do 40m u visinu, odakle se pruža prelepa panorama na Đenovu.
Slika

Najsatariji sagrađeni svetionik u Evropi i najstariji je svetionik na svetu koji radi La Lanterna potiče iz 13. veka. Do vrha svetionika vode 365 stepenika ili 172 do prve terase. Kiparski kralj je proveo 5 godina u zatočeništvu u svetioniku. A otac i stric Kristifera Kolumba su bili svetioničari.
Slika

Ja sam uživao na brojnim klupama oko luke i uopšte u tom delu grada ima puno kioska sa brzom hranom.
Slika

Via Garibaldi je jedna od glavnih ulica u centru grada i deluje impresivno sa 42 palate koje su pod zaštitom Uneska. Tokom istorije menjala je mnoga imena, da bi od 1882. godine konačno ponela ime Đuzepea Garibaldija. Ulica je dužine 250 m i širine 7.5 m. Raskošni objekti u stilu renesanse i baroka, izgrađeni između 16. i 18. veka od strane najbogatijih đenovljanskih porodica, predstavljaju prve primere projekta urbanog planiranja u Evropi. Od 2006.godine, 42 palate iz ove ulice, nalaze se na listi UNESCO-ve kulturne baštine. Bogata zbirka remek dela umetnika poput: Rubensa, Ticijana, Karavađa, Lipija, Van Dajka, Tintoreta, kao i Paganinijeve violine, čuvaju se u nesvakidašnjem, Muzeju Nove ulice u tri palate: Crvena palata; palata Tursi (u njoj se čuva urna sa pepelom Kolumba, i violina koja je pripadala Paganiniju.) i Bela palata (koje su međusobno povezane). Prekrasne palate, tokom posebnih događaja otvore čak i privatne prostorije za razgledanje. Elegantne fasade, bogate freske i slike, jedinstvena unutrašnja dvorišta, ogromna predvorja, široke, mermerne stepenice, blistava ogledala, pozlate, kristalni lusteri, prostrane sale, svilene zavese, magične fontane, balkoni, vrtovi i ružičnjaci ostavljaju bez daha! Svuda sjaj i raskoš!
Ali toliko velike građevine u uskoj ulici ne dozvoljavaju da ih lepo slikate.
Slika

Slika

Meni su se posebno dopale male ulice i uski prolazi kojima možete skratiti put, ali se i izgubiti. Ipak mi uveče nije bilo prijatno da prolazim ovim uskim ulicama.
Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.