Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 16:48

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 59 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 10 Maj 2017, 19:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Glava druga: Sorrento

Ovo je momenat iskušenja koji naiđe u toku pisanja svakog putopisa. Blago zasićenje od napora da se utisci verno prenesu. Sećanja pomalo izbledela. Adrenalin popustio.
A da ja samo lepo ućutim i nalepim slike, a?

Ma ne...
Naravno da zaslužujete da čujete i tu priču, a i ovaj grad zaslužuje da bude predstavljen kako treba.
Mada, kad smo putem obišli taj špic Sorentinskog poluostrva i izbili na ovu drugu stranu, jesam zanemela... Samo što to neprirodno stanje kod mene ne traje dugo ;)

Otkud knedla u grlu, i šta mi je to vezalo jezik?
Evo šta: panorama ovog grada sa odmorišta ukraj puta... i Tirensko more tako modro... da taj pogled boli...


_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 10 Maj 2017, 19:25 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
O, da...
'Oćemo još jednom, ali slow motion...? ;)

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 11 Maj 2017, 17:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
K'o što reče jednom naš dragi VlaMar, nekad ti je toliko lepo da aparat za slikanje ne vadiš iz džepa... E, tako mi je bilo ovde. Ali verujem da slika ipak ima dovoljno da prenesem najbitnije...

Gore se jasno može videti da je grad smešten na litici, a konfiguracija terena u zaleđu je takva da im je u ona vremena bilo potrebno celih 300m odbrambenog bedema :D. Ne, nisam ga slikala, nit' sam ga tražila. Centar mesta iznad luke mi je bio sasvim dovoljan. Ma, bio bi mi dovoljan za tri spokojna života...

Ovo je glavni trgić, trg Tasso
Slika

I na njemu odgovarajući spomenik: filozof i pesnik Torkvato Taso...
Slika

... nama danas ne naročito poznat osim kao ime iz ukrštenice, ali u tom 16. veku jedan od najpoznatijih i to ne samo u Italiji. Čuvena je njegova epska poema 'Oslobađanje Jerusalima'. Tema je Prvi krstaški rat, tako da ima akcionih scena, pa se onda desi i ljubav između viteza krstaša i lokalne veštice, pa ne znam ima li i tu akcionih scena... Platonskih, naravno. Šta ste pomislili, pa to je 16. vek... Onda neko strada. Neko se kaje. Neko primi jedinu pravu veru, i tako...
Uglavnom, pesnik je bio mlad, lep i popularan kod dama na dvorovima... O dometima njegove književnosti stvarno ne znam baš ništa i izvinjavam se ako sam u svom neznanju zazvučala grubo ili zlobno, verovatno se ogreših...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 11 Maj 2017, 18:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Bacili smo usputni pogled na Palazzo Veniero iz 13. veka, gde bi trebalo da se vidi arapski uticaj u arhitekturi, ali baš i nije pogodna za slikanje, jer su te uličice toliko uzane da ni oko ne može da obuhvati celinu zgrade, a objektiv tek nikako...
Slika

Slika

Gradski 'muški klub', gde su čak i kelneri muškarci... Nekad je bio aristokratski salon, a sada se tu skuplja lokalna muškadija kad hoće da se izmaknu od žena i deca... Naravno da sam slikala samo lođu. Plafon. Dole su neke dekice igrali karte
Slika

Unutrašnje dvorište jedne od kuća u kojima su prodavnice (taj zid je ravan. 'Oslikan' je pločicama sa sve prikazom treće dimenzije – vidi se gde su se odlepile)
Slika

Glavna ulica, klasična šoping zona, koja mi (iako jako lepa) uopšte nije bila interesantna...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Četvrtak, 11 Maj 2017, 18:46, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 11 Maj 2017, 18:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ali zato bočne uličice....
Magija. Izgubiš se, prepustiš, i zaboraviš da je ostatak sveta ikad postojao...

E, tu dolazi do onog sindroma aparat-u-džepu... Toliko je malih butiga svega i svačega, a prilično lepog i originalnog (i pomalo skupog), restorančića, poslastičara... I taj štimung i šarm starog primorskog gradića, elegantnog i sa šlifom, opuštenog i nasmejanog...

Tu je i jedna izvikana manastirska terasa za fotkanje (Franjevački manastir iz 8. veka, Cloister of San Francesco)

I... Tirensko modro tane ispaljeno direkt u slepoočnicu...
Slika

Slika

I NJ.K.V. Vezuv prekoputa
Slika


A na ovom mestu ne odoleh: EU pod hitno da interveniše! Jadni mi ugroženi turisti, zatvoreni u geto, pod bodljikavom žicom... Muče nas najsurovije pogledom na tu azurnu slobodu... Tako blizu, a tako daleko... Neka nam izgrade jedan prihvatni izbeglički centar, eno može onde gore levo, i time zaštite naša turistička ljudska prava... :mrgreen:
Slika


Sorento se računa u mondenske gradiće (ali se nije uobrazio!), još i od pre one pesme 'vratite se u Sorentooo...'. Stari Holivud ga je voleo. A voli i novi, tu i tamo ;).
Prelepo.
Pazi, kad se nisam do sad ni setila da mi treba kofein... 'Ajde da vidimo i mi taj ugođaj kafice na terasi sa pogledom...
Slika

Ne umem to da opišem. Svi pridevi mi izvetre iz glave i ostane samo to nedogledno plavetnilo... i poljubac Sunca u kosi...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 11 Maj 2017, 18:42 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Vreme je proletelo neosetno, još ćemo i zakasniti na taj trajekt... Nazad na trg,
Slika

pa stepenicama skroz dole...
Slika

...i trk po molu...
A tek iz donjeg rakursa što je fotogeničan grad! Sa tim palatama-hotelima starog holivudskog šmeka...
Slika

Slika

Evo jedna 'umetnička', recimo razglednica ;)
Slika

I još jedna izgužvana i vrlo stara razglednica :D
Slika


Odosmo... a srce se osvrtalo, dugo...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 12 Maj 2017, 18:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Glava treća: Capri

Došla sam ovde pomalo nevoljno, kao, 'ajde kad sam već u komšiluku... Pa pomislih, da nisam ja to možda kontra-snob :think:? Kad ne želim na 'snobovsko' ostrvo? E, ima da uživam, iz inata!
A onda se ispostavilo da inat uopšte nije potreban, uživanje je neizbežno...

Luka u koju se dolazi je Marina Grande, i potpuno je vašarište kič robe za turiste. Tu su takođe i vlasnici brodića koji nude usluge vožnje oko ostrva, 1h za 18€ po glavi (grupni popust).
Funikulare vozi uzbrdo do grada Kapri za 2€. Može se i peške, ali to mi je sve gubitak vremena...
Slika

U gradu je već bio priličan gužvanjac, ili je možda utisak takav zbog uskih ulica. Kuće su ušminkane, hoteli još i više, naravno, a privatne vile... su kategorija za sebe. U tim uskim uličuljcima nalaze se radnje svih naj-fensi svetskih brendova, pa se, recimo, može kupiti tašnica već za tričavih 6,5 hiljada €...

Ma, toliko je sve fensi, da se 'ne bacaj đubre' na Kaprijanskom kaže ovako:
Slika

Ostrvo ima tako lepe vidike, da su još rimski imperatori ovde gradili svoje vile i bilo ih je čak 12. Vila, ne imperatora :D.
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 12 Maj 2017, 18:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
'Obavezno za videti' na ovom ostrvu uvek obuhvata Augustove vrtove (Giardini di Augusto) vile Krupp, poseda nemačkog industrijalca Fridriha Alfreda Krupa (da, i sad postoji Thyssen-Krupp, to je ta familija). Ova čuvena staza spajala je njegov hotel Quisisana...

Slika

sa Malom lukom (Marina Picola), gde je bila njegova naučna stanica za istraživanje morskog sveta.

A prelepi vrt izgleda ovako:
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 12 Maj 2017, 18:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sa nezaboravnim pogledom na čuvene stene faraljoni (faraglioni)...

Slika

Slika


... sa generalno fascinantnim pogledom na 'morsku plavet' i klupicom za srećni samozaborav...

Slika

I sve bi moglo biti tako idilično kao što izgleda... 'ako želiš srećan kraj, biraj gde ćeš da završiš priču'... ovde sam u dilemi da li da nastavim...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 12 Maj 2017, 18:41 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ipak je ovaj svet prilično crno-belo mesto (d'izvinu zvezdaši), tako da postoji i tamna strana ove storije. Fric Krupp nije bio samo zaljubljenik u morska stvorenja, ispostavilo se da je imao i zemaljske apetite, i to prilično specifične. U vrtu postoji i staza koja vodi do pećine Grotta di Fra Felice

Slika

... gde je organizovao neprilične susrete sa lokalnim dečacima, u ekstravagantnoj atmosferi, sa sve gudačkim kvartetom koji je pružao muzičku pratnju u odgovarajućem ritmu...
****** pedofil. No, ovaj lik ne samo da je imao puno para, nemački Kajzer mu je bio kućni prijatelj... Naravno da je imao iluziju da može da radi šta god hoće. I radio je. Neko vreme.

1902. godine Herr Fric je najzad zamoljen da napusti Italiju i da nadalje ljubazno ostane izvan nje.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 12 Maj 2017, 18:44 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Odmah pored je i kartuzijanski manastir (sada hotel)

Slika

... koji je u stara vremena bio opasan visokim zidinama kako bi se monasi izolovali od kontakta sa ljudima. Prilično omražen red, jer su se za vreme epidemije kuge totalno zatvorili unutra i nisu hteli prstom da mrdnu da pomognu stanovništvu. Pa, stanovništvo im je onda prebacivalo leševe umrlih preko tog njihovog zida, kako bi im pojasnili šta misle o tome...

Mislila sam da ću se posle vratiti dole do njega, da ga slikam lepo... drugi put

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 12 Maj 2017, 18:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ok, nakon ovih tmurnih priča, vreme je da produžimo do drugog gradića na ovom ostrvu: Anacapri. Pod samim vrhom planine. 2.5€ je karta za lokalni busić, isto onako u srodstvu sa divokozama, uz ludačke serpentine... Eh, gore je... mnogo lepo. Malo svežije, mnogo mirnije... Manje turista, manje gužve... Manje i cene po restoranima ;)

Slika


Ovde im je negde i ta žičara koja vodi na vidikovac na vrhu planine? Ček, bre, kad rekoše žičara...
Slika

stvarno su mislili žičara! Jupiiii! Gde se kupuju karte?
Scuzate, sinjora, onli fajv klok. No vork. E. Domani...
Ma kako bre sutra!? Sutra – malo sutra...
Eto, radno vreme je takvo: poslednji turisti mogu da krenu gore u 5, poslednji se vraćaju odozgo u pola 6.

Sama sam kriva. Nisam se dovoljno informisala unapred, a nije da nisam mogla ili umela... Da sam bar stigla da se provozam onaj krug oko ostrva...

No, ne mogu da lamentiram nad onim što se nije desilo, samo mogu da budem zahvalna za ono što jeste, i što sam imala prilike da nahranim dušu tom lepotom...

Ok, daj onda bar da se klopa, da se i telo nahrani.
Da vidimo tu originalnu INsalatu kapreze... rizoto... torta kapri? Pa to znamo i mi da napravimo. Ajde da probamo i njihovu...
Ovako: mocarela je (a i svuda u Italiji) bolja od ove koju kupujemo kod nas. Salata, ko salata, ok skroz. I onaj njihov bosiljak mi nekako slatkastiji i kao limunast? I moram da im pohvalim one hlepčiće svih vrsta, sastava i oblika, odlični su! Malo 'žvaćkasti', ali ne i žilavi (ko ima svoje zube :mrgreen: ), otprilike kao leskovački kravajčiki, eto. Rizoto – čista petica! A torta... ne izgleda onako kako je mi pravimo, ni pod razno! Njihova originalna torta je preukusan prhki patišpanj sa koricom narandže i gorkim bademom umesto brašna... Prah šećer odozgore... Savršenstvo jednostavnosti! Eto, nešto smo i naučili.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 12 Maj 2017, 18:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Procunjasmo još malo.
Slika

Slika

Slika

I vreme je da se krene nazad... Pogled iz Kaprija na Marinu Grande
Slika

Nismo sišli do Male luke da slikamo faraljone izbliza... Nismo se provozali čamcem oko ostrva da vidimo Plavu pećinu i onaj prirodni kameni mostić... Puno još toga nismo stigli...

OK. Ne može se reći da nije lepo. Jeste. Lep je Kapri. Ma šta lep. Prelep. Bajkovit. Nestvarno lep.
Ali eto, videste i sami da je cela ova obala izuzetna. Rekla bih da je možda Kapri na glasu malo i zbog te neke ekskluzive, što je ranije bio dostupan uglavnom krunisanim glavama i ostalim VIPovcima. A možda sam ja ipak samo kontra-snob, pa mi je vizura pomalo iskrivljena...

Razmišljam tako dok ulazimo u funikular nadole, i posmatram stare kuće pokraj šina. Tek ih sad stvarno vidim. Izgledaju kao da u njima niko ne živi. To jest, izgledale bi napuštene da nema: ležaljki po travnjacima, posađenog cveća i paradajza u bašticama, razbacanih dečijih lopti i biciklića... Lokalci. Vidim pukotine na zidovima sa strane, bože, kako to ne krpe?
I tek tada, tek tada mi svane: :doh: pa ovo je trusno područje! Zemljotresa ima stalno! I ovde, kao i na kopnu. Eto zašto su im pootpadale fasade stambenih zgrada po Napulju! Ko bi normalan ikad stigao sve to da pokrpi...

Vratili smo se u hotel, i ja provirujem kroz terasu, samo da Njemu poželim mirnu noć :handgestures-fingerscrossed:
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 13 Maj 2017, 20:45 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Glava 4 – Amalfi

Ovaj deo putovanja opisan je na Portalu, u članku
Amalfi - Antica Repubblica marinara

Izabrala sam da ga izdvojim kao posebnu temu, jer je meni Amalfi bio na posebnom mestu lične liste turističkih želja.
Ova lista je, podrazumeva se, potpuno subjektivna.

Kao i svi moji tekstovi :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 13 Maj 2017, 20:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Glava peta: Pompeii

Ok, šta znamo o ovom mestu i ljudima? Njihova priča je zaista posebna, i nikog ne ostavlja ravnodušnim. Zaslužuje da se ovde ponovi. Taj film ide ovako:

Bio je to miran i prosperitetan grad na obali, osnovan negde u 6. veku pne. Mesto na kome se nalazi je zaista vrlo pogodno za život, bllizu je mora – eto prilike za ribolov a i puta za trgovinu, zemljište je plodno – pruža izobilje hrane, u zaleđu su i dve rečice – obezbeđena sveža voda... Svi uslovi prosto savršeno ispunjeni, i grad je rastao...

Tako su oni vekovima živeli mirno i srećno, bavili se zemljoradnjom, ribolovom i trgovinom, zidali svoje lepe kuće, podizali svoje porodice, tračarili na gradskom forumu ili trgovali na pijaci i, uopšte rečeno, gledali svoja posla...
Sve do jednog crnog avgustovskog dana 79. godine n.e. kada se div u njihovom susedstvu iznenada probudio, nakašljao, i... sudbina je htela da vetar donese taj smrtonosni dah baš u pravcu ovog grada, i njegovi stanovnici su ostali zauvek zaustavljeni u momentu u kome su se našli. Jedanaest hiljada duša u gradu, i još toliko u podgrađu. Ne, nije ih ubila lava, ona tada nije ni potekla niz ovu planinu. Ubio ih je otrovni vulkanski gas, podmuklo i brzo, a zatim je naišao talas vrelog vazduha, i ogromna količina pepela izbačenog dvadeset kilometara visoko, koji je tri tužna dana padao u pahuljama, najpre brzo, pa sve sporije, kao zlokobni crni sneg, prekrivajući ovaj grad u potpunosti, dok se svaki znak da je naselje na ovom prostoru ikad postojalo nije izgubio ispod crnog pokrova...
Nešto nakon toga, desila se i poplava, izlivanjem tih reka koje su nekad pojile grad, i njihove blatnjave vode su dodatno sabile i učvrstile rastresiti materijal u šest metara visok pokrivač. Vreme je prolazilo i rastinje se pojavilo povrh pepela, dodatno skrivajući i ono malo tragova vrhova zgrada ili stubova koji su povremeno provirivali pod dejstvom erozije i vetra. Tako je ovaj zaustavljeni grad ostao izgubljen i zaboravljeno je čak i njegovo ime.

Vekovi prolaze...

Onda, jednog slučajnog dana 1599. godine, dok su ljudi kopali odvodni kanal od reke, pronađeni su ostaci zidova, i ponovo prelistani stari spisi kako bi se utvrdilo koji li je to grad u pitanju. Ovu tragediju opisao je Plinije mlađi u nekim od svojih pisama. On je erupciju posmatrao izdaleka, sa pučine, tako da je lokacija imenovana, ali je ostala netaknuta.

Nastavak priče sledi oko150 godina kasnije, u doba romantizma, u kome se (na svu sreću) sa uzvišenim poštovanjem patriotski gleda na starine, i stiču se uslovi da počnu iskopavanja. 1738. godine iskopavanja su otkrila Herkulanum, a 1748. i Pompeju. Na opšte iznenađenje, ispod pepela pronalaze ceo grad, uključujući i njegove stanovnike. Naravno, njihova tela su vremenom istrunula, ostavljajući šupljine u pepelu gde su bili. Sve što je od njih ostalo su kosti... Arheolozi su pažljivo sipali gips u te šupljine kao u kalupe, praveći na taj način odlivke njihovih figura. Nekoliko ih se može videti na samom nalazištu, i stvarno ih je tužno gledati... No, ljudska znatiželja je ponekad i morbidna, takve smo mi živuljke... A ovaj grad, ostavši netaknut i neizmenjen više od milenijum i po, pružio je jedinstveni uvid u način života u to davno vreme. Većina artefakata, uključujući i mozaike i skulpture, kao što sam već pomenula - preneta je u Arheološki muzej u Napulju, a samo je deo ostavljen na nalazištu, i može se tu videti.

Sticajem okolnosti, u momentu kada smo došli još uvek se ovde nalazio veći deo postavke bronzanih skulptura pomalo kontroverznog umetnika Igora Mitoraja. Uh, pomislih, samo mi fali moderna umetnost u ovom ambijentu, da mi pokvari ceo doživljaj... Međutim, ispostavilo se da je ovaj polu-Francuz/polu-Poljak stvorio dela vrhunske umetnosti toliko duhom bliska ovom mestu i vremenu (bar su u meni apsolutno pogodila pravu žicu), da sam prosto imala osećaj da tu i pripadaju, da su njegovi monumentalni 'nedovršeni' kipovi u stvari deo ostataka iz tog vremena. Nekako, baš onaj deo koji nedostaje time što je prenet u muzej. Znam, to je da bi se zaštitio od propadanja (i od krađe :( ) ali ipak nedostaje... I eto, imala sam jak utisak da je umetnik progovorio u njihovo ime, oplemenivši prostor njihovog (mada iz najbolje namere) po drugi put opustošenog grada...

Ovo nalazište je ogromno. Enciklopedije govore da se prostire na površini od 65ha, i to je podatak koji intelektom prihvatimo, to je samo broj. Ali kad kročite na ovo tle... reći ću ponovo: nalazište je ogromno... Iskopavanja još uvek traju. Ovo je bio ozbiljan grad. Bogat. Uspešan. Udoban za život.

Slika

Prošetaćemo sada, da se pobliže upoznamo sa njim...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 59 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.