Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:03

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 00:12 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Utorak, 15 Mart 2016, 12:00
Postovi: 9
Na portalu se nalazi opis najnovijeg putovanja naše Jack
Amalfi
Nema smisla da samo ja uživam.
:bravo:
I čekamo nastavak na forumu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 02:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Hvala ti, Vlado :ljubac: sve si uradio kako treba.

Dalje već znam :)

Elem, čita Šmizla tekst (prvobitni, u word-u), pa će da kaže: ovo ti je totalno romansirano, kod tebe nikad nema nešto da ne valja?
Pa, neću valjda da pišem: svi planovi puta/obilazaka/dolazaka/polazaka su nam se pretumbali, sunce/oblaci/vetar/kiša/komarci/buka/gužva su nam smetali, recepcionerka je bila neljubazna kad je grupa došla da se čekira... Koga to još zanima? A meni je tek potpuno nevažno... Pišem svoje utiske, šta mi se svidelo mnogo, a šta malo manje :D . Dodam praktične napomene tamo gde bih volela da je mene neko nešto upozorio unapred. Preporuku, ako mislim da je bitno. Hotel, prevoz ili agenciju ću da hvalim ili kudim onome ko me direktno pita. Ipak ovo nije bedeker.

A svi putopisi su ionako autobiografija duše. Da, pišem ja o tim nekim mestima, ali neizbežno i o sebi... (Narcisa, šta ću Slika)

Ako treba čitaoce da upozorim, nadalje ću putopise počinjati ovako

Odricanje od odgovornosti / Disclaimer:
Dragi čitaoče,
Unapred (u ovom konkretnom slučaju i unazad ;) ) napominjem da je ovaj putopis isključivo moje sentimentalno viđenje stvarnosti, uz dodatak nešto manje ili više tačnih opisa pojedinih detalja sa putovanja. Kamo sreće da sam imala mogućnosti za 'slow travel' varijantu boravka, ali – pošto nisam - samo sam protrčala kraj nekih opštih mesta, okinula fotku-dve, i odjurila dalje. Ništa nisam ni pogledala detaljno, tako da bi se moglo reći da tamo nikad istinski nisam ni bila :mrgreen: A gledajući ove fotke sa, kolikogod kratke, istorijske distance, tako se i osećam: kao da sam sve samo sanjala...
Stoga, čitaj isključivo na spostvenu odgovornost.


I još da kažem: putopis je tamo, a ovde je debata, komentari, primedbe, pitanja, sopstvena iskustva i fotke... Uskačite po volji, ne čekajte kraj pisanija. Teme treba da žive.
A i lakše se podsećam detalja uz potpitanja...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 03:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još reč – dve...

O prevozu
Lokalni bus duž ove obale ima svoj red vožnje, i prilično pristupačne cene. Mana im je što ne idu baš često, kao i sporost, jer su gužve svuda, a bili bi još sporiji da i šoferi nisu lokalci. Cene su različite po pređenim rastojanjima/stanicama, uglavnom oko 2-3 €.
Hop-on(-hop-off) busevi u sezoni voze i iz Sorenta i iz Salerna. Ako ste smešteni u Napulju, jednostavno je doći do Salerna vozom, karta je 4,3€, bilo da koristite direktan (oko 1h) ili manje brzi (1,5h). Do Sorenta ide bus, isto oko 1h, ali ne nađoh cenu. Oba grada su takođe šarmatna, slatka i romantična, svaki je i sam po sebi vredan jednog provedenog dana, ako imate dovoljno vremena... Hop-on cena za 6 sati je 7.20 € (poređenja radi, Napuljski je 12€ za 24h). Cena lokalca u jednom smeru Amalfi-Ravelo je 2.5€.

Red vožnje hop-on buseva je takođe propisan, idu otprilike na svaki sat, ali ovo je ipak Italija. Ono što je napisano mož' da bude, al' ne mora da znači. Imajte u vidu ovu činjenicu prilikom planiranja kretanja između mesta. Takođe, ako se desi da je bus pun u momentu kad stigne na stanicu na kojoj čekate i ne isprazni se dovoljno, nećete moći da uđete. Ova napomena važi za hop-on bus, u lokalac se natrpa onoliko ljudi koliko fizički može da stane, pa plus još par njih...
Na ovo je bitno obratiti pažnju pri planiranju završetka svoje avanture, tj. povratka u mesto smeštaja.

Gde se može naći red vožnje za
voz http://www.trenitalia.com/tcom-en
autobus http://www.sorrento.city-sightseeing.it/eng/

Taxi je takođe opcija koju možete razmatrati, naročito ukoliko vam budžet nije problem, ili uletite u vremenski škripac, pa se mora. Na primer, taxi prevoz Amalfi - Ravelo (7km, i ~ 25min) u jednom smeru košta 40€. Generalno, važi princip 10 € po putničkom sedištu, i za veća vozila, a ima ih i za do 9 putnika. Možete se i udružiti sa još nekim, pa podeliti troškove. Nazad nizbrdo možete i peške, ako imate dovoljno vremena. I šešir. I odgovarajuću obuću. I flašicu vode. I dobru volju...

Postoji i mogućnost da se uzme rent-a-car iz Napulja ili Sorenta, ali ne znam koliko je ovo preporučljiva varijanta. Jesam li već rekla da je put krivudav? Ne znam da li sam to dovoljno naglasila. Dakle: put je krivudav! I pritom mislim na serpentine i lakat krivine, na drumu toliko uzanom da se na pojedinim mestima ne možete baš jednostavno mimoići sa autobusom, jer on mora da nagazi u suprotnu traku (dešava se da auto mora i u rikverc, ili cela kolona automobila, ili se sretnu dva busa, pa cinculiraju po 15 minuta dok se mimoiđu), a sve iznad litice koja se strmoglavljuje u more :D Na nekim krivinama i svirkaju za upozorenje. Kako ti lokalni vozači bezbrižno voze bus ovuda svaki dan? Ko bi ga znao, moguće je da imaju i divokoze negde u rodoslovu... Stanovništvo, koliko videh, uglavnom vozi skutere.

Iz svega rečenog, proizilazi da i nije tako jednostavno doći ovde na dnevni izlet i obići sve. Možda tako i treba. Možebiti da će tako ovo neverovatno mesto bolje da se očuva od masovne najezde turista... Meni se činilo jednostavnije da uplatim izlet preko svoje agencije, to je bar lako, zar ne? Platiš, i ne misliš... Pa, ispostavilo se da bi možda bolje bilo da sam sama organizovala celu varijantu, zbog toga što je grupa bila ogromna, pa podeljena u 2 autobusa koji su se sve vreme nekako jurili, promašivali, sačekivali... No, nebitno je to, htedoh samo da naglasim da alternativa postoji.

Da ne zaboravim da pomenem i sledeće: između ovih mesta koja su na obali, saobraćaju i redovne linije brodića, a ima i taxi-brodića (koji su jeftiniji od drumskog taxija). Možda tek ovo pruža idealan ugođaj... ako imate dovoljno vremena. Opcija koju vredi istražiti.

Kad se ovom magistralom ide iz smera Sorenta, naselja su poređana ovim redom: Positano, Vettica Maggiore, Praiano, Conca dei Marini, Amalfi, Atrani, Castiglione, San Cosma, Marmorata, Minori, Maiori, Cetara, Vietri Sul Mare, i stižete u Salerno.

Svi znate našeg druga Googleta, pa ćete lako steći neku sliku kako to sve izgleda, i rešiti šta biste voleli da vidite uživo, izbliza i oči u oči. Tada možete da krenete sa planiranjem odgovarajućeg (prevoznog) sredstva za ostvarenje svog cilja.

Jeste li uočili koliko sam već puta napisala frazu 'ako imate dovoljno vremena'? Nemojte praviti istu grešku kao ja, obezbedite sebi dovoljno vremena! Inače... biće vam žao... Ovo je relativno mali prostor, a jako bogat sadržajima koje vredi istražiti. Doduše, zahtevan jeste. Ne daje se lako... i baš u tome je čar.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 04:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Magistrala SS163
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 04:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sad će ovde biti pomešanih napomena koje ne važe samo za Amalfi, već za ceo ovaj put u Napulj, no, mislim da vam neće smetati ;)

O plažama
Ako vam kupanjac nije primarni faktor, ovo može biti i prava letnja destinacija za vas. Nema ovde onih beskrajno dugih i širokih peščanih plaža. Ima prelepih manje ili više divljih uvalica, i ima par većih uređenih plaža oko Napulja. U samom gradu, pošto je lučka delatnost izražena, nije baš sjajno za kupanje, ali kupaju se ljudi. A ako napravite kombinaciju sa smeštajem u nekom od ovih manjih gradića... ko voli, to može biti pun pogodak. Uglavnom imaju malu plažicu (urbanu) u gradu, a i okolo po par zgodnih uvala. Pretpostavljam da i čamac može da se renta... Eh, i tata bi, sine...

O hrani
Kad sam na brzinsko-trčećim turama, obično se ne hranim po restoranima, jer ne mogu da stignem vremenski, a i budžet bude kratak. Tada sam na snek, fast-food i ekspres-restoran varijantama. Kad negde boravim duže i imam sporiji ritam, to je već nešto drugo... A Italy je, kao što već znamo, EATaly - raj za slow food, i opuštena uživanja svake vrste... (ako imate dovoljno vremena ;) )

Pizza napolitana i margareta, Spaghetti napolitani, gelatto – to su najpoznatiji produkti napolitanske kuhinje, za koje smo svi čuli. L'Antica Pizzeria da Michele je najstarija picerija u Napulju (a valjda onda i na svetu), i iako služe samo 2 vrste pice (margaretu i marinaru) kažu da ih baš tu treba probati. Mi nismo, jer se čeka ozbiljan red. Inače, vlasnik picerije Brandi je izmislio picu Margaretu. Ta priča ide ovako: Kada je 1889. godine drugi po redu kralj Italije Umberto I Savojski bio u poseti Napulju, njegova kraljica - Margareta je poželela da proba lokalne specijalitete. U njenu čast, poslužena je i ova pizza, u bojama italijanske zastave. To je bio još uvek početak života ujedinjene / jedinstvene Italije, pa je ovo bio gest patriotizma.
Taj deo oko jedinstva nisu još u potpunosti savladali...
Napomena: nemojte se previše oslanjati na naše, srpsko, viđenje kako pizza treba da izgleda, ovo je njihov specijalitet i izgleda onako kako su ga oni stvorili. Kao što ni Japanci ne mogu da naprave bolju leskovačku mućkalicu nego Leskovčani ;). Ovde probate original.
Svidela mi se i parmigiana di melanzane – za one koji možda ne znaju, patlidžan u paradajz sosu sa mocarelom i parmezanom(mmmm).

Plodovi mora se probaju, kao i svuda, u malim restorančićima zavučenim blizu luke, gde klopaju lokalci.

Gelato? Preporuka je: bilo koja poslastičarnica koja ima oznaku 'gelato artigianale'. Zašto? Zato što je to pravi sladoled, sve ostalo su ipak blede kopije. U Kampaniji ne eksperimentišu mnogo sa ukusima, koliko sam primetila – drže se klasičnog repertoara. Ali i to je nekih 20-30 vrsta, tako da vam neće nedostajati širine izbora.
Slika

Vino. Kao i u celoj Italiji, izbor je suludo fantastičan. Ja obično zamolim da mi predlože odgovarajuće vino uz obrok, i do sad nikad nisam imala zamerki. Svidelo mi se Lacrima Christi belo. A ja ne ljubim baš bela vina...

Limončelo (Limoncello). Čuveni liker koji se pravi od posebne vrste velikih limuna, "sfusato amalfitano". Kako izgledaju? Veliki su kao dinja. Kora im je grublja i naborana. Malo bleđe boje nego redovan limun. Ukus je manje kiseo, ali je više... limunast? :D Probajte, ako volite likere. Ja ih uvek pazarim, ali za pijane kolače ;) Cene su šarolike, što lepša flašica, to veća i cena. A tek sladoled od ovog limuna... Pa kandirana korica...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 04:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Paste su počeli da prave tek nakon što je Marko Polo doneo rcp iz Kine. I pirinač, naravno, jer se tamo pasta i pravi od pirinča. Italija je drugi u svetu proizvođač i izvoznik pirinča, i rizoto (koji je kod njih jelo za sebe, a nikako prilog!) takođe može da se smatra nacionalnim specijalitetom.
Vremenom su počeli pastu da prave i od drugih žitarica. Sada imaju oko 700 različitih vrsta paste... Probajte nešto što do sad niste.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 09:24 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
:bravo:
Za sve što si napisala o Italiji.
:bravo:

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 11:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac:

Ma, sigurno ne treba da vam pričam o italijanskoj kafi? Ili treba? KaFućino... :romance-heartsthree:
Elem, kappuccino je ozbiljan kofein, sastoji se od jednog duplog espressa, to je polovina, onda se doda isto toliko vrelog mleka kao druga polovina, i odozgore isto toliko umućene pene od mleka. Tri polovine? Jašta! A to što odozgore ima srculenca, cvetiće i ostale kerefeke, ne umanjuje njegov intenzitet, samo ga maskira u nešto bezazleno :D
Ime mu dolazi od, naravno, monaha Kapucinerskog reda (kapuljačari ;) ). NE zato što su ga oni izmislili, jer nisu, već od braon boje napitka koja sliči boji monaške rize Kapucinera (u to doba se pravio bez pene na vrhu)
Varijanta kafe noćOla (nocciola), sa kremom od lešnika (ne onaj lavazza fejk sa 'ukusom lešnika'), definitivno je kod mene zauzela drugo mesto. Ovo je nešto između dezerta i kafe, probajte, ako budete u prilici...

Pa ondaK: granita... Ovo jeste italijanski izum, mleveni led sa dodatkom voćnog sirupa i istog voća, svežeg ili smrznutog, takođe mlevenog, mmmmm! Ovo uvek tražimo čak i u Greciji, iako tamo bude relativno skupo. Ovde nije. Cene granita i ceđenog svežeg voća su niže ili do pola € veće od cene konzerve kole ili fante u prodavnici. Ono što se meni baš sviđa je to što ih ima svuda, čak i na odmorištima ukraj puta ima tezgica gde možete dobiti ovakav osvežavajući sok ili granitu od voća po želji.
E, neću više... '...o'ma ogladnim kad se toga setim'...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 12:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Vraćam se na slike...
Još malo Pozitana:
Ovde se vidi i plaža. Sedela sam na njoj 20 minuta i meditirala, a ne setih se da je slikam izbliza... Zamađijana, valjda...
Slika

Kad se odozdo pogleda naviše, to izgleda ovako
Slika

Slika

Slika

Ili mnogo više zbijeno, ovako
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 13:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još par detalja
Slika

Slika

Slika

I crkva, slikana sa plaže
Slika

Za kraj ove sesije, evo još jedne delimično sunčanije

Slika

Za nastavak ćemo sačekati da se Postimage oporavi...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 14:53 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
Provereno malopre i posti je u punoj snazi i formi.
Dakleeee ...

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 17:01 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac:
Evo još jedan Pozitančić, pa ćemo krenuti dalje
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 17:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, da ne kaže neko da ovo nije kulturno mesto, evo dokaza da umetnosti ima čak i ukraj puta

Slika

A i plavetnila...
Slika

Zaboravih da napišem da je ulaznica za muzej u Amalfiju 2€. Nema brodića, ali je tu figura sa pramca
Slika

Amalfitanski čamac za Regatu je, a šta drugo, amalfi-plave boje. Đenoveze je beo i ima zmaja/aždaHu (zbog njihovog zaštitnika, sv. Đorđa), Pizano je crven, sa orlom, kao simbolom veze sa svetim Rimskim carstvom, a Mletački je zelen, sa njihovim lavom sv. Marka.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 17:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Evo lukova katedrale iz suprotnog ugla
Slika

Zgrada biblioteke
Slika

I par fotki sa mola
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

I da vidim da li mogu da sredim i jedan klipić, koji objedinjuje ovaj pogled sa leva udesno...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 07 Maj 2017, 18:00 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Evo ga dakle, sleva udesno i nazad :D
Nemam pojma kako se ubacuje muzika preko filma, pa imate priliku da čujete i originalnu zvučnu podlogu, sa sve hujanjem vetra...



Tek koliko da steknete vizuelan utisak... Duh samog mesta ionako je nemoguće vizuelno preneti. U svakom slučaju, grad ima 'ono nešto' :D

I Sorento mi se isto svideo, ali o tome u drugom delu putopisa :ljubac:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.