Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 12:39

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Toskana 2017
PostPoslato: Nedelja, 09 April 2017, 17:49 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Obećao sam da ću da napišem koji red o putovanju u Toskanu iako je to nezahvalno posle priča koje su ispisali Jack i Lunatic. Moja zahvalnost njima za puno korisnih informacija koje su mi olakšale snalaženje.
U pitanju je turistički aranžman autobusom u kome se za 3 dana obiđu 4 grada (ili 5 ako računate i mesto u kome se nalazi hotel) što je sigurno tempo koji ne dozvoljava da se bilo koje od tih mesta lepo vidi, obiđu značajniji lokaliteti i muzeji ali i u uživa u gastronomskim specijalitetima koja ova regija nudi.
Program putovanja je:
1 dan - prepodne Pisa, poslepodne Montekatini terme
2 dan - San Điminjano i Sijena
3 dan - Firenca
Iako je program ambiociozan i nekome možda naporan preporučujem aranžman.
Moj plan obilazaka je uslovila i činjenica da su prve nedelje u mesecu (kada sam se zatekao u Firenci) ulasci u muzeje besplatni. S obzirom da ulaznice nisu jeftine pokušao sam da obiđem više stvari.
Podnaslov ovog putopisa mogao bi da bude i u potrazi za najboljim sladoledom na svetu. Neposredno pred put pročitao sam članak u časopisu National Geographic u kojem je autor imao dilemu koji je od sladoleda iz dve toskanske poslastičarnice bolji. Kako su se obe nalazile u gradovima koje obilazim rešio sam da to proverim.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Nedelja, 09 April 2017, 18:02 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Ako se odlučite za putovanje o Toskanu red je da nešto i znate o njoj.
Toskana (Toscana) je jedna od 20 regija Italije. Jedna je od većih regija u Italiji i nalazi se u središnjem delu zemlje. Glavni grad je Firenca, a poznati gradovi su i Piza, Livorno, Prato, Sijena, Luka. Podeljena je u 10 okruga (provincija) koje nose ime po najvećem gradu i središtu okruga.
Glavni grad, Firenca i okolna seoska oblast, privlače 10 miliona posetilaca godišnje. Nekoliko interesantnih činjenica o Toskani:

Toskana je mesto gde je rođen italijanski jezik
Oficijalni italijanski jezik koji se govori danas je baziran na dijalektu Toskane, koji datira još iz doba renesanse.

Toskana ima ski resort
Ovo je meni bilo zanimljivo, jer Toskanu uvek povezujem sa toplim vremenom i bujnom vegetacijom, ali i zimi u brda Amiata, nastaje raj za skijaše, snowboardere i planinare koji žele uživati u zimskim čarolijama.

Pinokio je iz Toskane
Originalnu priču o marioneti koja želi da bude pravi dečak napisao je Karlo Kolodi, koji je rođen u Firenci 1826. Priča je kasnije napravljena kao Diznijev animirani film 1940. Da li ste znali da Pinokio znači iglene oči na italijanskom?

Toskana ima više lokacija koje su pod zaštitom UNESCO-a, nego Južna Afrika, Argentina ili Australija
Ovde ima mnogo kulturnih spomenika, od centra Firence, do Piace del Duomo u Pizi. Čak i neki pejzaži su pod zaštitom, jer su inspirisali mnoge umetnike za najveća dela.

Krivi toranj u Pizi nije jedina kriva zgrada
Krivi toranj u Pizi je sagrađen na nestabilnom tlu, a ima skoro 15,000 tona. Međutim, ima još građevina u ovoj oblasti koje su nakrivljene, poput crkve Sv. Nikole i crkve Sv. Mišel dei Salzi.

Bez ograničenja za alkohol
Ne postoji zakon koji propisuje od koje godine je dozvoljeno konzumiranje alkohola. Ipak, osoba mora imati bar 16 godina kako bi mogla legalno da konzumira alkoholno piće u baru ili restoranu.

Nacija unutar nacije
Toskana se naziva nacijom unutar nacije zbog svog jedinstvenog jezičkog i kulturnog identiteta, koji se razlikuje od ostalih regija u Italiji.

Toskana je mesto gde su nastala najvrednija umetnička dela
Botičelijeva čuvena slika “Rođenje Venere” nalazi se u Uffizi galeriji, a Mikelanđelov David u Firenci. Ovde možete videti i freske, skulpture, slike i mnogo crkava i katedrala koje će vas oduševiti. Možda i najveća zasluga za to pripada Lorencu (Veličanstvenom) Mediči-u koji je vladao Firencom u doba renesanse i bio veliki mecena umetnika. Za 40 godina, Lorenco i porodica Mediči potrošila je oko 460 miliona današnjih dolara na humanitarni rad, građevine, umetnost i poreze.

Ovde je rođena zapadnjačka muzika
U Firenci se sredinom 16. veka grupa pesnika, muzičara i intelektualaca okupila i eksperimentisala, pevajući antičke grčke mitove. Ovo je poreklo prvih opera, što je kasnije vodilo i klasičnim formama poput simfonije.

Vina
Ima li nekoga ko pri spominjaju Toskane ne pomisli na nepregledne vinograde ili nije čuo za Kjanti.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Nedelja, 09 April 2017, 18:40 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
PIZA(Pisa) je jedan od najstarijih gradova u Italiji, nedaleko od ušća reke Arna u Tirensko more, u plodnoj ravnici kojom se završava voćarsko-vinorodno gorje Toskane. Piza je u Srednjem veku bila jak trgovački grad sa razvijenom pomorskom i kopnenom trgovinom. Takava pozicija stvarala je rivalstvo sa Đenovom i moćnom Firencom na kopnu. Danas Piza ima oko 90 hiljada stanovnika, nešto industrije i jedan od najstarijih univerziteta u Italiji. Ipak, za Pizu je čuo svaki kulturni građanin u svetu. To je mesto sa poznatim krivim tornjem, koji je Pizu uveo u velike turističke prospekte sveta.
Najpoznatiji trg u Pizi je "polje čuda" ili Il Campo dei Miracoli na kojem se nalaze Krivi toranj, Katedrala blažene device Marije (Duomo), krstionica svetog Jovana (Krstitelja), te monumentalno groblje.
Slika

Slika

Iako je krivi toranj zapravo tek zvonik katedrale nesumnjivo je najprepoznatljiviji objekat na trgu. Zapravo nije i jedini krivi toranj u Pizi (postoje još dva crkvena tzornja u gradu koja su nagnuta), a nije ni najiskrivljeniji toranj (postoji jedan u Holandiji koje je iskrivljen pod većim uglom).
Gradnja tornja je početa 1173, a radove je započeo Bonano Pisano, čuveni arhitekta tog vremena. Za 12 godina izgradnje napredovao je samo 3 sprata jer je odmah počeo da se naginje. Pisano je jednostavno nestao, a do danas nije poznato da li je pobegao jer je shvatio da će tornja pasti ili je umro. Tako je stajao nezavršen 90 godina kada su bili prvi pokušaji da se toranj ispravi, a završen je tek 1360 od plena iz pomorske bitke sa arapskim osvajačima.
Zašto je toranj kriv? Iako je bilo mnogo religijskih / magijskih teorija toranj je kriv zbog pogrešnog proračuna i temelja od samo 3m koji ne može da nosi građevinu tešku 15 tona, a i loše zemljište i podzemne vode doprinelu su klizanju tornja.
Najviša tačka tornja je na visini 55,86m, najviše je bio nagnut 5,5% (nakon sanacija 2001 je vraćen na 3,9%), zidovi su u dnu debeli 4m, a na vrhu 2,5m. Poslednja sanacija je bila u periodu 1990-2001 jer je procenjeno da toranj ugrožava bezbednost turista. Britanski tim inženjera je vršio iskope i nasipanja 14m ispod tornja i on je sada uspravljen na poziciju iz 19 veka. Garantovano je da se neće naginjati u narednih 300 godina pod određenim uslovima, a jedan je i ograničenje broja posetilaca.
Da li se može ispraviti? Naravno ali po čemu bio onda bio interesantan.
Tip za fotografiju: napravite facu kao da iz sve snage pokušavate da "zaustavite" padanje tornja ili jednim prstom "gurajte" toranj. Na prste se mogu izbrojati turisti koji se "normalno" slikaju ispod tornja.
Naravno prija kada se nalazite na stazi kojom je prolazio Galileo Galilej koji je predavao na univerzitetu u Pizi, a postoji legenda i da je teoriju slobodnog pada razvio pacajući predmete sa tornja.
Slika
Ulaznica za penjanje na toranj košta 18e, nema sniženja za decu koja moraju biti u pratnji. Broj istovremenih posetilaca je ograničen tako da se čeka za ulaz. Ovog puta slobodno vreme je bilo kraće od potrebnog čekanja.

I za ostale građevine na trgu čuda se plaćaju ulaznice (jedino ne za katedralu, ali i za nju se mora uzeti karta) pa samo par slika.

Katedrala
Slika

Krstionica
Slika

Drvena vrata na krstionici, a zanimljiva zbog jednih vrata u Firenci
Slika

Kako se već nije moglo ući na toranj slobodno vreme sam iskoristio za šetnju do centra grada, izbio na reku Arno koja kroz Pizu protiče. Iskreno van trga čuda grad mi se nešto i nije dopao ili sam možda bio umoran od noćne vožnje.

Slika

Crkva Santa Maria della Spina
Slika

Botanička bašta i upravna zgrada sa fasadom od školjki
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Ponedeljak, 10 April 2017, 11:41 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
VlaMar, interesantni podaci! Mnogo toga nisam znala. Lepa priča. Bravo! :text-bravo:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Ponedeljak, 10 April 2017, 17:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Poslepodne prvog dana smo imali slobodno. Skoro cela grupa (a bila je neočekivano velika) se odlučila za šetnju po banji Montekatini, večeru u nekom od restorana i odmor od 18h provedenih u autobusu.
Skoro cela jer sam se po Jack-in savetima uputio na voz i pravac Firenca. Cena karte u jednom smeru je 5,5e, put traje 49min, saobraćaju do ponoći na recimo pola sata. Udobno, čisto, brzo, bez ikakvih problema se stiže do Firence.
Ujutru smo u autobusu proglašeni za narodne heroje i zvanične konsultante grupe. Kako ljudi krenu tako nepripremljeni na put i zavisni od vodiča meni nije jasno.
U Firenci nisam obišao nešto specijalno, prošao turom kojom ću kasnije proći i sa grupom, ali sam makar uživao i napravio par fotografija na miru.
Jedino što grupa nije posetila je Piazzale Michelangelo - Mikelanđelov trg koji je vidikovac iznad grada.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Ponedeljak, 10 April 2017, 17:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Drugi dan je bio rezervisan za fakultativni izlet San Điminjano i Sijena. Izlet kod ove agencije košta 30e i uvek na putovanju imam dilemu da li to realno vredi toliko i da li sam mogao da iskoristim taj dan i novac za neki muzej ili atrakciju. Ali ovi gradići su mi se toliko dopali da bih sigurno žalio da ih nisam video.
Uz put se pružaju Toskanski pejzaži, verujem da je u nekom kasnijem terminu još lepše.
Rodila se tu još jedna ideja. Da jednom prilikom dođem samostalno u ovu regiju, iznajmim neku seosku kuću (odnosno sobu u jednoj takvoj kući, a takvog smeštaja ima puno i jako je popularan kod Italijana) i polako obilazim gradove i sela, isprobavam vina i sireve...
Slika

San Điminjano - San Gimignano
Mali, utvrđeni, srednjevekovni grad na brdašcu, u provinciji Siena iznad plodne, rečne doline reke Else. Grad je poznat po nadimku “Grad tornjeva” jer je slavan po svojim tornjevima, vidljivim s nekoliko km udaljenosti.
Ima 7.770 stanovnika po popisu, udaljen je 46 km od Sijene i 51 km od Firence.
San Điminjano je osnovan u 3.veku pne., kao etrursko naselje. Po lokalnoj legendi iz 10.veka, grad je dobio ime po biskupu Đeminianu iz Modene, koji ga je odbranio od Atilinih Huna.
Tokom srednjeg veka i renesanse, San Điminjano je bio usputna stanica na antičkom putu hodočasnika, na njihovom putu u Rim. Izgradnjom novog puta pao je u zaborav, a danas mi najvažniji deo prihoda predstavljaju turisti. Osim po turizmu i belom vinu (obavezno isprobajte lokalno belo vino, Vernaća di San Điminjano), grad je poznat i po uzgoju šafrana.

Nalazi se na grebenu brda, okružen je zidinama sa tri strane, a na najvišoj tački koja je na zapadu, nalaze se ruševiname tvrđave rasformirane u 16. veku. Postoji osam ulaza u grad koji su smešteni u unutrašnjem zidu koji datira iz dvanaestog i trinaestog veka. Glavne kapije su: kapija svetog Jovana (Porta San Giovanni) na jugu, kapija svetog Matije (Porta San Matteo) na severozapadu i kapija svetog Jakova(San Jacopo) na severo-istoku.
Sada postoji opasnost da budem dosadan i postavim par skoro istih slika, ali ko je čitao moje ranije putopise zna da prosto obožavam ovakva mesta.

Slika

Slika

Slika

Slika

Reče li Jack u svom putopisu zen
Slika

Piazza della Cisterna je glavni gradski trg na koji se dolazi iz ulice Svetog Jovana. U obliku je trougla i okružen je srednjovekovnim kućama različitih doba, među kojima ima lepih primera romantičkih i gotičkih palata. Na centru trga se nalazi bunar koji je u prošlosti bio glavni izvor snabdevanja vodom. Struktura datira iz 1346. godine, ali je većina kuća renovirana tokom XX veka (naivni turisti), i samo su neki delovi popločanog trga su iz XIII veka.

Slika

Piazza Duomo se nalazi severno od trga Cisterna i sa njim je povezan pasažem. Na zapadnom delu trga se nalazi crkva Kolegijata do koje se dolazi širokim stepenicama. Ime trga će vas asocirati na pomisao da je crkva nekada bila katedrala, ali iako je to možda bilo planirano, nije se ostvarilo. Ostale bitne građevine na trgu su opštinska palata (Palazzo Comunale) i gradska većnica (Palazzo Podesta), sedište gradonačelnika. Gradska većnica se odlikuje velikom lučnom lođom.

Slika

Slika

Kule
Dok je u drugim gradovima, poput Firence, većina tornjeva srušena zbog ratova, prirodnih katastrofa ili menjanja urbanih celina, San Điminjano je uspeo da sačuva 14 kula različitih veličina i da zahvaljujući njima postane poznat širom sveta. Spisak je sledeći: 1. Campanile della Collegiata, 2. Torri degli Ardinghelli, 3. Torre dei Becci, 4. Torre Campatelli, 5. Torre Chigi, (1280), 6. Torre dei Cugnanesi, 7. Torre del Diavolo, 8. Torre Ficherelli or Ficarelli, 9. Torre Grossa, (1311), 54 metra, 10. Torre di Palazzo Pellari, 11. Casa-torre Pesciolini, 12. Torre Pettini, 13. Torre Rognosa, 51 metar, 14. Torri dei Salvucci. Nekada ih je bilo mnogo više i podizali su ih imućni građani kao znak prestiža.

Na neke se može popeti i nabolje je to činiti na Torre Grossa. Karta košta 7e samo za toranj, a 9 i za posetu muzeju. Penjanje podrazumeva dobar broj stepenika, ali su one široke i moderne, a samo na vrhu se morate pošteno saviti. Ja se inače plašim visine, ali na svakom putovanju se penjem na vidikovce, kupole, tornjeve i bilo mi je fenomenalno. Po vedrom danu vidi se ceo San Điminjano i dobar deo Toskane.

Slika

Slika

Sećate se uvodnog posta i priče o sladoledima. E pa na trgu Cisterna se nalazi poslastičarnica koja je nekoliko godina proglašavana za najbolji sladoled na svetu. Neki od poznatih ukusu su zabajone (krem od jaja, šećera i vina), zeleni čaj, kafa sa čokoladom, med i narandža...Čista desetka. Najveći problem je izabrati ukus.
Ja im neću dati titulu najboljeg na ovom putovanju ne zbog samog sladoleda već zbog pokušaja da turistima uvale kornet koji košta 6e. A za te novce čak i ja ne mogu da pojedem sladoleda u cugu.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Utorak, 11 April 2017, 19:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Siena
je u srednjem veku bila izuzetno bogat grad-država sve dok tu ulogu nije preuzela susedna Firenca. Danas je Sijena pre svega poznati univerzitetski grad (najprestižniji u zemlji za prava i medicinu) a glavna turistička atrakcija je centar grada koji je u celini pretvoren u pešačku zonu. Istorijski centar se nalazi unutar zidina grada. Centar grada je smešten na strmoj padini, tako da obilazak centra može da bude zamoran. Turistima se preporučuje da koliko god mogu koriste serpentine i izbegavaju direktne uspone.

Slika

Slika

Piazza del Campo (Pjaca del Kampo) – “Trg na poljani”
Kao i većina trgova u Evropi nastao je s namerom da bude pijaca a pored toga se koristio i za viteške susrete. Najpoznatiji je trg u gradu, projektovan u obliku školjke i ima 9 delova. Ti delovi su razdvojeni linijama od travertina, vrste kamena koja se i danas koristi za uređenje domova. Trg je i mesto gde se spajaju 3 brda na kojima leži Sijena.

Slika

Slika

Kako se ja uvek zadesim u stranskim gradovima kada je neki sajam / izložba čokolade nemam pojma
Slika

Palazzo Publico je zgrada u kojoj je već 800 godina smeštena gradska skupština, a tu se nalaze i čuvene freske umetnika Lorenzettija. Izgradnja je počela 1927.god što čini ovu građevinu stariju od samog trga. Klasične je srednjevekovne italijanske arhitekture sa primesama gotike. Donji deo je izgrađen od kamena a gornji od opeke. Zvonik je izgrađen naknadno, a cilj je bio da se vine u nebo više od zvonika rivala iz Firence. Sa zvonika (Torre di Mangia) se pruža pogled na čitav grad i okolinu. Kada je zvonik izgrađen donet je zakon da on mora da bude najviši u gradu pa je bogata trgovačka porodica čija je palata bila prekoputa morala svoj toranj da poruši.

Slika

Fontana Gaia
Fontana radosti se takođe nalazi na ovom trgu, vodu su dovodile cevi 25 km daleko od fontane. Po jednima fontana je dočekana sa mnogo radosti pa otud i taj naziv (ital. gioia – radost). Po drugima potiče od latinskog naziva za nevestu jer je posvećeno Božjoj nevesti tj devici Mariji. Fontane, ploče, i statue prikazuju poznate Rimljanke (Rea Silvia, Aka Larencija - u rimskome mitu žena pastira Faustula, koja je uz dvanaest svojih sinova spasila i odgojila osnivače Rima, Romula i Rema) sa centralnim prikazom Bogorodice, uokvirene pričama Postajanja. Bočni reljefi prikazuju epizode iz Postanka: Stvaranje Adama i isterivanje iz rajskog vrta, vučica koja ispušta vodu predstavlja majku Romula i Rema. Dve nage ženske figure na prednjim stubovima predstavljaju Aka Larenciju i Rea Silviju)

Slika

Duomo
Sijenska katedrala je gradska katedrala sagrađena u romanskom stilu u kojoj se nalaze jedne od najpoznatijih umetničkih dela srednjevekovne Italije. Gradnja je počela još u 12. veku, a glavna fasada je završena tek 1380. Duomo je poznat i po tome što mu je osnova u pravcu sever-jug, što je neuobičajeno za hrišćanske crkve. To je zato jer je prva namera bila da bude najveća katedrala na svetu i planirano je da to bude njena poprečna dužina. Ali posle gradnje ovog dela i jednog istočno-zapadnog zida ponestalo je novca, tako da je katedrala morala biti završena na svojoj kraćoj osi. Ispod katedrala je krstionica sa reljefima od Donatela i ostalih vajara 15.veka.
Veličanstvene renesansne mozaike koji prekrivaju podove katedrale u Sijeni stvaralo je 40 umetnika 500 godina. Pod, napravljen od 56 ploča, istoričar iz 16. veka Đorđo Vazari u svojim "Životima umetnika" opisao je kao "najlepši i najveličanstveniji pod ikada stvoren".
Mozaici su obično prekriveni kako ih hiljade posetilaca koji svake godine dolaze u ovaj toskanski grad ne bi oštetili. Na njima su predstavljene priče iz Biblije i antike, u crnom, belom, zelenom, crvenom i plavom mermeru. Među najstarijim mozaicima su "Vučica iz Sijene" urađen oko 1373. godine na kome se vidi vučica kako doji Romula i Rema - prema mitu, Romul je osnovao Rim, dok je Sijenu osnovao Remov sin Sienus.
Na drugim panelima predstavljena je bitka između Davida i Golijata, filozofi Sokrat i Aristotel i sibile (Za kumejskom sibilom, koju je uradio umetnik Đovani di Stefano, čeznuo je Apolon. Prema legendi, ona ga je odbila zbog čega ju je on prokleo da živi večno ali da ne bude i večito mlada.).

Slika

Nikada završeni duži deo katedrale
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Krstionica
Slika

Palazzo Salimbeni (Palata Salimbeni) sagrađena 1472, bila je srednjevekovno sedište najstarije banke na svetu koja kontinuirano radi, Monte dei Paschi di Siena. Danas ova banka ima oko 3.000 poslovnica i preko 30.000 zaposlenih. Ono što je porodica Mediči bila za Firencu, to su Salimbeniji bili u Sijeni od 14. veka. Ova porodica je bila vrlo imućna porodica bankara koja je vekovima živela u dvorcu Salimbeni koji se nalazi na istoimenom trgu. Ova palata je bila srednjovekovno sedište banke.

Slika

Šetajući ulicama grada naiđoh i na baziliku San Francesko čija je gradnja započeta u 13 veku, a završena u 15.
Slika

Stanovnike Sijene ne zanima šta se radi u komšijinom dvorištu. Oni su podeljeni u 17 kontrada (mesnih zajednica), zatvorenih za spoljni svet. Od davnina kontradi su se družili, slavili, podržavali i pomagali jedni druge, a čak su i brakove sklapali u redovima svog "bratstva". Ovoj bliskosti, koja se održala do danas, pripisuju se mir i spokoj grada u kome nema kriminala, jer kontradi nikada nisu dozvolili mafiji da zakorači u njihov "čisti dom". Veoma im je važna pripadnost kontradi tako da se organizuje pomoć starima, bolesnima, deci... 15 kontrada ima amblem životinja, a samo 2 biljaka. Između kontrada postoji veliko rivalstvo, svaka ima skoro obeležja države (svoju zastavu, grb, crkvu, veće...). Kontrada nosoroga ima boje zastave kao Irska i anegdota kaže da kada su se na svetskom prvenstvu u fudbalu sastale reprezentacije Italije i Irske da je ova kontrada navijala za Irce.

Slika

Usko vezano za kontrade je najvažniji događaj koji se u Sijeni održava.
Na gradskom trgu se dva puta godišnje održavaju i čuvene konjičke trke Palio. Iako u proseku traju samo oko 90 sekundi, trke su žestoke i neretko se dešava da poneki džokeji popadaju, a konji sami završe trku. Najpoznatiji džokej je Andrea De Gortes, poznat kao Aceto (Sirće), koji je 14 puta osvojio titulu prvaka, u periodu od 1964. i 1996. Ovo je viteški turnir pa je dozvoljeno guranje, udaranje protivničkih džokeja, pravljenje raznoraznih taktika... U trci učestvuje 10 kontrada (7 koje nisu učestvovale prethodnog puta i 3 koje se biraju žrebom od preostalih). Stanovnike kontrade koja dugo nije osvojila Palio nazivaju nonna - baba.



Postoji jedna priča koja je vezana za Šekspirovu tragediju svima vrlo dobro poznatu. "Romeo i Julija" je zapravo drama nadahnuta najstarijom verzijom ove tragedije koja potiče iz 14. veka i se događa u Sijeni. Tako da ako planirate, ili ste ikada bili u Veroni da posetite Julijinu bistu i terasu Julijine kuće, tražili ste na pogrešnom mestu.

Slika

Ako se zadesite u Sijeni moja preporuka je da posetite voskarsku radnju koja se nalazi u neposrednoj blizini trga. Divne devojke, umetnice, ne verujem šta sve može da se napravi od voska. Pred vama mogu da dodatno oboje, dopišu posvetu, sve od prirodnog voska.

Slika

U Sijeni se nalazi i zvanično najmanji funkcionalan prozor na svetu.

Slika

A sada na početak priče o sladoledu. Najpoznatija franšiza je Grom (ima je i u Firenci, Rimu, Napulju...). Razlikuje se od drugih gelaterija po modernom enterijeru i nekim fensi ukusima, ali ukus pistaća i kafe mi je još uvek u ustima.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Utorak, 18 April 2017, 20:24 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Poslednji dan boravka u Toskani bio je rezervisan za središte ove regije i najvažniji grad u njoj Firencu.
Prvi deo obilaska protekao je u šetnji sa lokalnim vodičem. Inače sam istorijski centar grada nije veliki i atrakcije su koncentrisane tako da obilazak nije naporan.

Šetnju smo počeli sa trga Santa Kroće na kojem se nalazi istoimena gotska crkva, jedan od mnogih dragulja Firence. Crkva je sa statusom bazilike, a sagrađena je krajem trinaestog veka.
Crkva Santa Kroče je najveća franjevačka crkva na svetu kojoj su tek u devetnaestom veku dodati zvonik i neogotska fasada. Đotove freske krase trobrodnu baziliku crkve a u njenoj kapeli su sahranjeni neki od velikih umova Firence poput Makijavelija, Mikenanđela i Galileja. Postoji i grobno mesto za Dantea na koga su u Firenci jako ponosni i voleli bi da se njegove mošti prenesu u Firencu. Ulaznica za kompleks crkve, kapele Paci, klaustora i muzeja košta 5€. Ovom prilikom nisam ušao u crkvu jer je bila nedelja i tada je turistički ulazak moguć tek posle 13:30 kada se završi služba pa i o tome treba voditi računa prilikom planiranja poseta.

Slika

Slika

Trg Sinjorija
Ovaj trg je najlepša umetnička galerija na otvorenom sa čudesno lepim umetničkim delima koji izazivaju divljenje. Centralni trg u Firenci sadrži neke od najlepših skulptura grada.
Nekada, trg Sinjorija je bio glavno političko središte firentinske republike, a sa Palate Vekio (Stare Palate), u davna vremena, veliko zvono je pozivalo građane da se javno okupe onda kada je pretila nepogoda kao što je poplava, neprijateljski napad ili požar.
Palata Vekio predstavlja gradsku skupšinu. Ispred palate nalazi se kopija Mikelanđelove statue Davida. Originalna statua se na ovom mestu nalazila do 1873. godine kada je iz bezbednosnih razloga premeštena u galeriju Akadamija. Druga statua je Herkules koji pobeđuje kentaura (rad Mikelanđelovog učenika koji mnogi istoričari umetnosti ismejavaju i nazivaju je Herkules sa krofnama zbog nerealističnog prikaza mišića.

Slika

Na trgu Sinjorija se nalazi i Neptunova fontana iz 1575. godine koja predstavlja rimskog boga mora okruženog morskim nimfama. Ova fontana simbolizuje brojne toskanske pomorske pobede. Trenutno se rekonstruiše, a planovi su da se napravi mostić kojim bi se prišlo preko fontane samoj skulpturi Neptuna.

Slika

Tu se nalazi i Lođa Lanci, gde je smeštena skulptura u bronzi umetnika Benvenutija Čelinija, koja predstavlja Persejov trijumf nad Meduzom i statua Otmica Sabinjanki.

Slika

U jednom od prolaza između prostorija u Palati Vekio može se videti posmrtna maska Dantea Aligijerija. Ono što je posebno interesantno u Palati su svakako tajni prolazi koji su otvoreni za turiste i mogu se obići samo u manjim grupama i u pratnji vodiča. Ova “tajna tura” obuhvata skriveno stepenište Vojvode Atinskog, Tesoreto, Studiolo i razgledanje tavanice Salona 500. Ovo može biti interesantno ljubiteljima Den Brauna i romana Inferno.

U kratkoj ulici koja od trga Sinjorija vodi ka reci Arno smeštena je galerija Ufici. Galerija Ufici je najveća umetnička galerija na teritoriji Italije. Predstavlja kompleks zgrada koji sadrži bogatu kolekciju slikarstva od antičkog perioda do kasnog baroka. Iako je prvobitno bio plan da u ovoj zgradi budu kancelarije (offices – uffizi) ona je ipak pretvorena u izložbeni prostor već tada velike zbirke umetnina koje su posedovali Medičijevi. Danas su tri najpoznatija dela Galerije Ufici svakako dve Botičelijeve slike “Rođenje Venere” i “Proleće”, kao i Mikelanđelova jedina sačuvana završena slika “Sveta porodica” poznata i kao “Doni Tondo”. Pored ovih, najpoznatijih slika, posebnu pažnju treba obratiti na preostala dela Botičelija, Rafaela, Karavađa, Ticijana, Leonarda, Tintoreta, Lipija, Đota i mnogih drugih.

Stari most - Ponte Vekio
Jedan od šest mostova koji spajaju obale reke Arno u Firenci i koji se zasigurno može uvrstiti u najlepše mostove Evrope. Prema verovanju most postoji još iz doba Antičkog Rima mada se u dokumentima privi put pojavio 996. godine.
To je bio jedini most koji je spajao obale reke Arno sve do 1218. godine. Pretrajao je sve nevolje koje su ga zadesile: pokšaji da se poruši, ratovi i poplave. Posle ogromne poplave 1345. godine je renoviran.
Zanimljivo je pomenuti da je Ponte Vekio jedini most na reci Arno koji nije porušen za vreme Drugog svetskog rata, tokom povlačenja Nemaca.Ovo se navodno desilo zato što je vojska imala izričito naređenje od strane Hitlera.
Ozbiljno je oštećen 1966. godine u poplavi kada je jedva uspeo da izdrži ogroman pritisak vode. I tako odneo još jednu pobedu u trajanju.

Most se sastoji od tri odvojena luka pri čemu je centralni dugačak 30, a druga dva po 27 m. Na sredini mosta se nalazi bista poznatog zlatara iz Firence Benvenuta Čelinija. U večernjim časovima most je osvetljen i predstavlja pravi raj za turiste koji žele da osete pravi duh Firence.

Duž mosta nalaze se brojni katanci zaključani na raznim mestima, a naručito ih ima u blizini statue Benvenuta Čelinija.Običaj sa katancima se primenjuje tek od skora, mada je poznato da se ovo primenjuje još od ranije u Rusiji i Aziji. Veruje se da će zaljubljeni par koji zaključa katanac i baci ključ u reku ostati zauvek zajedno. Zbog velikog broja katanaca koji turisti stavljaju na most, gradska administracija je uvela kazne od 50 evra kako bi sprečila da katanci oštete ovaj vekovima stari most.

Poznat je po malim dućanima koji se nalaze na samom mostu (uglavnom zlatarama). Smatra se da su te radnje postojale na mostu od samog nastanka mosta, pošto su vlasnici radnji na taj način izbegavali plaćanje poreza (s obzirom da su se ti dućani praktično nalazili na „ničijoj zemlji“). U početku su tu bile svakakve prodavnice pa čak i mesare i ribarnice. Tri veka kasnije, 1593.god, Ferdinand I je zbog smrada koji se širio odlučio da na mostu mogu ostati samo zlatare i juvelirnice. Od tada, ovo je stecište trgovaca različitom robom, od odeće, obuće, šešira pa sve do trgovaca nakitom, koje možemo nazvati starosedeocima ovog šetališta.
Smatra se da je ekonomski koncept bankrota nastao ovde: kada prodavac više ne bi imao da plati svoje dugove, sto na kojem je prodavao robu („banco“) bio bi fizički uništen („rotto“) od strane vojnika i ovo bi se nazivalo „bancorotto“ (što u bukvalnom prevodu znači „polomljen sto“). Pošto više nisu imali sto, prodavci nisu mogli ništa da prodaju.

Zanimljivo je zapravo to da posebnost i lepotu ovom mostu ne daju samo, i pre svega, njegov izgled i događaji koji su ga zadesili, već, dešavanja u njegovoj unutrašnjosti – prolazu koji spaja Palatu Piti (Palazzo Pitti) i Palatu Vechio.

Slika

Slika

Slika

Slika

Nakon prelaska preko mosta Ponte Vekio, na samo trista metara od njega smeštena je i građevina znatno većih dimenzija. Na trgu Piti nalazi se istoimena palata.

Palata Piti potiče iz 15. veka i sagrađena je po projektu Filipa Bruneleskija za poznatog firentinskog bankara Luku Pitija. Nakon smrti ovog bankara, palatu je kupila porodica Mediči i pretvorila je u jednu od svojih rezidencija. Kasniji vladari iz ove porodice su proširili prostor oko palate i dogradili je. Većina dogradnji potiče iz 17. i 18. veka. Napoleon Bonaparta je takođe koristio Platu Piti tokom devetnaestog veka a posle je u njoj bila i rezidencija kralja ujedinjene Italije.
Arhitektonski značaj palate Piti je u njenoj jednostavnosti i strogim linijama. Početkom 20. veka palata se otvaraza javnost i danas se može razgledati oko 140 prostorija. Trenutno predstavlja najveći kompleks galerija u Firenci.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Boboli vrtovi su jedan od najvećih otvorenih muzeja u Firenci. Povezani su sa palatom Piti. Boboli vrtovi su uređeni u tipičnom toskanskom stilu i predstavljaju veličanstven spoj prirode i kulture Italije. Krase ga visoke žive ograde, veoma stari hrastovi i drvoredi, kao i brojni puteljci i prolazi koje formira drveće. Veoma je zanimljiva Viottolone ili Velika avenija, koja je okružena čempresima i statuama i vodi do ribnjaka u čijem centru je fontana zvana Okean, okružena sa tri skulpture, koje predstavljaju velike reke Nil, Gang i Eufrat.

U Vrtnom amfiteatru iza palate Piti izvedena je prva napisana opera. U njegovom centru se nalazi egipatski obelisk, koji je donet iz Lukora i postavljen 1789. godine. Iznad amfiteatra, kada se krene uz brdo vidi se Neptunova fontana, koju su Firentinci zbog njegovog trozuba nazvali trpeza. Na samom vrhu brda je velika statua Blagostanje, koju je izvajao Džovani Bolonja.

Slika

Slika

Slika

Buontalentijeva pećina je živopisna i stvara iluziju prirodne pećine, utočišta za pastire. Podeljena je na tri dela i ukrašena sa izuzetnim primerima manirističkih skulptura.
Na južnom kraju vrtova nalazi se zvezdasta tvrđava Forte di Belvedere, koja je izgrađena od 1590. do 1595. godine. Na ovoj tvrđavi je spojena renesansna i vojna arhitektura. Boboli vrtovi su bili inspiracija za mnoge evropske kraljevske vrtove, posebno Versaj.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Utorak, 18 April 2017, 21:09 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Fontana del Porcellino
Ova nezaobilazna turistička atrakcija u Firenci nalazi se na pijaci Mercato Nuovo nedaleko od Starog mosta (Ponte Vechio). U obliku je vepra iz čijih usta izlazi voda.
Po verovanju ovo prase donosi sreću onome ko ga pomiluje po njušci a zatim mu stavi novčić u usta.

Novac koji se sakupi u ovoj fontani se daje u dobrotvorne svrhe i na taj način ovo prase – fontana donosi sreću koja je višestruka. Svako ko pomazi njegovu njušku vratiće se ponovo u Firencu.

Da li je legenda tačna ostaje na vama da se uverite kada odete tamo. Istina je da je davno, baš na ovom mestu, ova prasolika fontana pomogla Đovaniju Medičiju da se obogati.
On je na tom mestu postavio tezgu, pozajmljivao je novac za koji je dobijao kamatu i zamenjivao je valute za florentin. Florentin kao valuta više ne postoji ali ono što i dalje živi jeste nasleđe Medičijevih kao i svih drugih menjača novca a to su banke i menjačnice.

Slika

Zatim smo prošli preko trga Republike najstarijeg dela grada na kome je nekada stajao rimski forum. Zapravo su na trgu sve zgrade nove i iz 20-og veka i danas je jedan od trgova na koje se dolazi da bi ste bili viđeni i popili kafu u najskupljim restoranima i odseli u najboljim hotelima.

Slika

Duomo ili katedrala Santa Maria del Fiore
Renesansno remek delo, najpoznatije je po svojoj veličanstvenoj kupoli, koju je dizajnirao Filipo Bruneleski. Inspiriran rimskim Panteonom, hteo je da nešto slično napravi i u Firenci, pa se pri izvođenju samih radova ugradilo čak četiri miliona cigli, a kupola je u to vreme postala najvećom na svetu!

Firentinska katedrala je bazilika Firentinske nadbiskupije. Po svom značenju u istoriji arhitekture, jedna je od najpoznatijih italijanskih građevina, a nalazi se u samom središtu Firence koji je zaštićen kao svetska baština. Duga 148 metara, treća (negde piše 5.-a) je crkva po dužini na svetu − posle crkve sv. Petra u Rimu i Sv. Pavla u Londonu. Zbog ambiciozno zamišljenog plana kupole, koji se dugo nije mogao ostvariti, izgradnja je završena tek 173 godine nakon početka gradnje, te je obuhvatila i gotičke i renesansne oblike.

Čuveni beli mermer iz Karere, crveni iz Mareme i zeleni iz Prata u celosti prekrivaju katedralu. Kada kroče u katedralu, posetioci mogu da se dive izuzetnom freskoslikarstvu koje se nalazi na najvećoj ikada oslikanoj površini ovom tehnikom.

Ono zbog čega je ova crkva najpoznatija jeste izuzetna kupola, delo Filipa Bruneleskija. Kupola je u obliku osmougaonog krstastog svoda koji se sastoji od dve „ljuske“, građena je šesnaest godina a raspon joj je 43 metra. Freske Đorđa Vasarija iz šesnaestog veka krase unutrašnjost kupole.
Ulazak u tu katedralu je besplatan, a tamo možete pogledati predivne freske – „Ser Džon Hekvud na konju“ umetnika Paola Učela iz 1436. godine i „Nikolo da Toletino“, koju je uradio Andrea del Kastanjo 20 godina kasnije.
Pored njih se nalazi i freska Domenika di Mišelina „Dante objašnjava Božanstvenu komediju“.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Nisam odgonetnuo šta ovaj "sat" prikazuje
Slika

Krstionica Sv Jovana Krstitelja
Ispred katedrale nalazi se osmougaona krstionica Sv Jovana Krstitelja i ona je služila kao firentinska katedrala sve dok prava nije završena. Među njenim znamenitostima posebno su poznata ulazna vrata – južna (na kojima su prizori iz života Jovana Krstitelja), Severna (sa scenama iz Novog zaveta) i najznačajnija istočna − tzv Vrata raja - sastoje se od 10 polja, na kojima je prikazano proterivanje Adama i Eve iz rajskog vrta, primanje deset Božjih zapovesti od strane Mojsija i sve do bitke sa Filistincima i pada grada Jerihona. Kažu da se kao dečak Mikelanđelo divio ovim vratima i da je često govorio da ona zalužuju da budu ulaz u raj pa otuda i njihov naziv. Inače ovo je kopija, dok se originalna vrata nalaze u Palati Vechio i mnogi istoričari umetnosti ih smatraju za jednu od najbolje napravljenih kopija.

Slika

Slika

Unutrašnjost krstionice je, za razliku od katedrale, znatno bogatija, a plafon je ukrašen zlatnim mozaikom iz 13.v, čiji jedan deo takođe prikazuje između ostalog Strašni sud sa dominantnom figurom Hrista, za koji kažu da je imao velik uticaj na Dantea pri pisanju njegove “Božanstvene komedije”. On je i kršten u ovoj krstionici.

Đotov zvonik, koji je, naravno, odmah do katedrale, je odlična prilika, ako i dalje želite lep pogled. 700 stepenika, 82 m, opet 6€. Obložen je belim, zelenim i ružičastim toskanskim mermerom.Toranj ima kvadratnu osnovu čija je strana 15 m dužine.

Odmah "iza ćoška" je i Danteova kuća.

Slika

Trg Svetog Marka je pomalo izdvojen u odnosu na ostale turističke lokalitete, ali opet na pešačkoj udaljenosti, severoistočno od trga Duomo. Deo Firence u okolini ovog trga danas predstavlja studentsku četvrt grada. Ovde se nalazi nekoliko značajnih građevina: Akademija lepih umetnosti, manastir Svetog Marka i Arheološki muzej. Svakako, najveću pažnju turista privlači Akademija lepih umetnosti. Osnovana je 1563. godine i predstavljala je najstariju školu u Evropi koja je nudila umetničko obrazovanje. Najslavnije delo u galeriji Akademije je 5,2 m visoka statua Davida. Predstavlja Mikelanđelovo remek-delo iz 1504. godine. Statua Davida predstavlja biblijskog junaka koji je ubio diva Golijata. Ovaj kip je grad naručio za trg Sinjorija ali je 1873. godine iz sigurnosnih razloga premešten u Akademiju.

Umetnik ispred Akademije, ko zna da li će mu se san ostvariti
Slika

Znate za priču: Filistince je predvodio div Golijat kome se dva vojnika morala da pridržavaju štit, David je bio tek dečak, pastir. Niko nije smeo da se suprostavi Golijatu ali se David zatrčao ka njemu noseći 5 oblutaka. Odapeo je praćku i pogodio diva u čelo, jedino nebranjeno mesto. Zato je Mikelanđelo napravio glavu (pamet) i ruke (oruđe) nesrazmerno velikim u odnosu na telo. I nije bio zadovoljan kamenom, imao je boru/venu koja je pretila da pukne pa je prebacio težinu na samo jednu stranu i zato oko noge postoji "grm" koji služi kao potpora
Slika

Otmica Sabinjanki.
Nakon što je godine 753. pne. utemeljio Rim, Romul je pružio utočište beguncima kako bi se u gradu povećao broj stanovnika. Međutim, u gradu nije bilo dovoljno žena te se nije mogla osigurati njegova budućnost. Romul je hteo neveste potražiti tako što je pregovarao sa susednim Sabinjanima. Međutim, oni su odbili dati svoje kćeri došljacima, pa je Romul odlučio da ih uzme na prevaru.Organizovao je veliku proslavu u čast boga Neptuna i na njoj su otete devojke Sabinjanke


Slika

Osim ovog, pažnju privlače i ostala Mikelanđelova dela u ovoj galeriji: statua Svetog Mateja iz 1508. godine i Četiri zatvorenika iz 1522. godine.

Slika

Slika

Slika

Nisam ja neki poznavalac umetnosti, ali ova poslednja dela su nezavršeni radovi predviđeni za grobnicu pape. Ono što mene oduševljava je da umetnik od jednog mermernog bloka, kamena, može da napravi Davida kome se vidi svaki mišić, nazire vena, trbušni mišići i to uz pomoć dleta i čekića. I sada je neko izmislio 3D štampač, ma važi.

Akademija sadrži i značajnu kolekciju slika firentinskih umetnika iz 15. i 16. veka.

Slika

Obilazak na karti, kao što sam napisao sve je veoma blizu. Obilazak sa vodičem se završio na trgu Duomo, poseta muzejima je bila u sopstvenoj režiji. S obzirom da je bila prva nedelja u mesecu, ulaz je besplatan ali morate da uzmete karte na blagajni. Za Ufici je red bio ogroman, u ostalim muzejima je išlo poprilično brzo. Za Akademiju treba 1 sat, za Piti ni ceo dan nije dovoljan (ne mogu da kažem da sam obišao muzej, ovo je samo jedno krilo od 5-6 koja se u palati nalaze sa muzejskom posetom), za Duomo 45 minuta bez penjanja na kupolu.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Utorak, 18 April 2017, 21:18 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Firentinska kuhinja
Kuda god da krenete centrom grada nailazite na male restorane u kojima se može jesti pica koja košta od 3 (parče) do 7-10 evra (cela), a ako se malo udaljite od centra možete naći bolju i jeftiniju hranu.
Ono što treba probati u Firenci jesu jednostavna jela kao na primer: lasagne, bruschetti, focaccia, testenina sa raznolikim umacima, a neizostavno treba probati jelo koje je specifično za ovaj grad a to je Bistecca alla Fiorentina – odrezak na firentinski način.
Ovaj odrezak je vrlo ukusan mada je dosta skup (40e za kg). Probajte i sladoled koji se u Firenci može naći sa najrazličitijim ukusima. U Firenci se jelo završava jednim suvim kolačem koji obiluje orašastim plodovima Panforte.

Gde se nalazi najukusniji sladoled na svetu?
Odgovor je: U poznatoj poslastičarnici "Perche No!" (Zašto da ne!) u Via dei Tavolini u Firenci.
Poslastičarnica se nalazi na samo dva minuta od katedrale, a magazin "Nacionalna geografija", ju je proglasio za najbolju.
Još od 1939. godine "Perche no!", prodaje sladolede intezivnih ukusa koji se svakodnevno proizvode u ovoj poslastičarnici. Omiljeni ukus svima je kombinacija meda i susamovih semenki (FIORDILATTE CON MIELE E SESAMO) i zeleni čaj i kafa sa komadima čokolade.

Slika

Moj glas takođe ide ovoj poslastičarnici zbog neobičnih ukusa (na primer lavande) punog intenziteta, a tako kremast i osvežavajuć završetak šetnje ulicama Firence. Zanimljivo da nisam probao nijedan "normalan" ukus (čokolada, jagoda, malaga, lešnik) na ovom putovanju. Jeste neobičan "prvi liz", ali ako ste spremni da testirate nepca uživaćete.

Još par dobrih poslastičara za preporuku su:
Gelateria La Carraia
1) Piazza Sauro Nazario, 25/R - Ponte alla Carraia - drugi most zapadno od Ponte Vecchio-a
2) Carraia 2 on Via dei Benci (u blizini Piazza Santa Croce)
Grom
Via del Campanile - ugao sa Via delle Oche (desno od Duomo-a, ulica paralelna sa Via dei Calzaiuoli)

Nema boljeg načina da se završi ovo putovanje. Samo do neke nove posete Firenci.
Arrivederci


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Utorak, 18 April 2017, 21:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Definitivno si nadmašio samog sebe! :text-bravo:
Sa ovakvim putopisima naš forum postaje pravi vodič.

P.S.: Jel si dobro razgledao radnjice na Ponte Vekio? :mrgreen:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Utorak, 18 April 2017, 22:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Moćno!
Ništa manje nismo od tebe ni očekivali :bravo:
Volim sa tobom da putujem. Hvala ti za ovaj užitak ponovnog proživljavanja te lepote, i sveg ostalog što sam propustila

:ljubac:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Utorak, 18 April 2017, 22:49 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Kad god pomislim - nema bolje, ti me demantuješ!!!


Slika

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Sreda, 19 April 2017, 07:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:ljubac: Hvala.
Nemam ja baš utisak da je ovo tako dobro, ali je realan prikaz šta se u agencijskom aranžmanu može dobiti.
Da nije bilo besplatnog ulaza u muzeje verovatno bi obilazak bio malo drugačiji, ipak su ulaznice dosta skupe.
Nezgodno je i što je smeštaj van Firence, ja toliko volim da lutam malim ulicama, večeram u restoranima koji su preporuka recepcionara iz hotela, radnice u nekoj prodavnici, studenta u parku.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Toskana 2017
PostPoslato: Sreda, 19 April 2017, 08:24 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
VlaMar, suviše si skroman :ljubac:
Ovo je jako detaljno, korisno i pre svega lepo napisano.
Ne sumnjam da je bilo vise vremena za obilazak da bi bilo jos opsirnije, ali i ovako je pun pogodak. Zato :bow-yellow: :handgestures-thumbupleft:

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.