Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:39

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Utorak, 28 Februar 2017, 17:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ok, srknuli smo kaficu, gricnuli šta ima, iskoristili toalet, džumle krećemo na mesto sastanka za bus...
19:15. Tamo već čeka ostatak grupe, svi prepričavamo uglas dogodovštine... A gde nam je vodič? Nije se valjda izgubio? ;)

Dolazi naš bus, Vlada je, naravno, unutra, prebrojava nas po ulasku, laknulo čoveku, uzima mikrofon i kaže:
Dobro veče. Drago mi je što ste svi tu, plašio sam se kako li ću da idem da vas tražim... A po osmesima na vašim licima vidim da nema potrebe da vas pitam kako ste se proveli...

Tačno je tako, pogledam okolo – blistamo. Sve dok nismo pozaspali...

Dalji nam je put bio ugodna plovidba niz vetar... kroz granice proklizili... I - kraj puta.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Utorak, 28 Februar 2017, 17:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Zaključak:

Najlepši pokloni su neočekivani.

Ovaj deo putovanja i osmišljen je tako da svaki putnik može da kreira svoju rutu i svoj doživljaj ovog prelepog mesta.
Pa, tačno smo to i imali: sopstvenu avanturu, na kvadrat! Taksijem, busom, vozom, peške, stopom ( :mrgreen: )...
Svaka grupica je imala svoj put, različit od drugih, i svi su ostali potpuno ubeđeni da su se baš oni najbolje proveli! A najbolje sam se provela ja :D , jer sam pronašla svoj izgubljeni zen!
Kako se meni čini, bez obzira šta smo zamišljali i želeli od ovog putovanja, svako je nekako dobio baš ono što mu je bilo potrebno.

Zar može bolje od toga?

*** Kraj

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Utorak, 28 Februar 2017, 17:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Jesam li već naglasila da je ovo bio najbolji deo putovanja?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Utorak, 28 Februar 2017, 17:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
*** Epilog

Ne znam da li su moje fotke i priče mogle da vam dočaraju tu pospanost ovih mestašca, tu nežnu predprolećno-kišnu melanholiju...

Gleda omladina, pa će: Depresivno ti ovo... I za taj tvoj zen, nisi morala da ideš čak u Italiju, mogli smo ti izneti klupicu na terasu, da lepo pokisne :mrgreen:
?!
Deca...
Može biti da ne gledamo svet istim očima, al nekad mi baš zazvuči kao da istim očima gledamo različite svetove...

Ne, nije bilo nimalo depresivno. Meni je izgledalo baš kao iskorak nazad u, recimo, 1976. godinu. Spokojno, ušuškano u taj svoj mir...
Bez horde napadnih turista, ljudi gledaju svoja posla, običan petak u običnoj Italiji kakva je nekad bila. Baš to sam i došla da vidim.

Kad sednete u kafić, imaju vremena da pričaju sa vama, o koječemu, o vremenu, vozovima, hrani, deci, o teretu kredita i kako im više ne dozvoljavaju da se na starim kućama išta dograđuje, o tome kako se u sezoni često moraju da isele da bi turiste smestili u svoj dom...
Raspituju se odakle ste došli i kako se živi kod nas...
A celo mesto je onako mirno, sanjivo, kao dete koje samo čeka sunce, pa da otvori oči i istrči na plažu...

Sticanje utiska ionako nije vizuelna stvar, ili bar ne samo vizuelna.
Da citiram Lisicu iz Malog Princa: Čovek samo srcem dobro vidi. Suština je očima nevidljiva...
Treba i osetiti taj duh i dah... Energiju? Ne umem to potpuno da izrazim rečima...

A sa klupice na terasi to ipak ne bih mogla. Doduše, Buda je doživeo prosvetljenje sedeći ispod drveta u svom vrtu... Ali ja nisam Buda :D
Nije bitno što ne znam kako je moj odbegli zen završio baš u Italiji, bitno je da sam ga našla!

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Utorak, 28 Februar 2017, 18:10 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:bravo:
Prosto se dvoumim da li nešto da napišem ili je jednostavno i iskreno bravo dovoljno. Ima na forumu dosta lepih putopisa i osmišljenog teksta ali u tvojim pričama čujem bat koraka u kaldrmisanoj ulici, osetim miris vrućeg peciva i espresa, zagledam se u istoriju koja izbija kroz prozor neke od ovih zgrada... Iskreno dođe mi da više nikada ne napišem svoj "štreberski" izveštaj sa puta.
Beskrajno sam uživao u ovom putopisu i veliko ti hvala na tome.
Jedna od tura koju često gledam u agencijskim ponudama. Žao mi je što te vreme nije poslužilo i što organizacija izleta nije bila po planu.
Slike u sumrak su odlične.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Utorak, 28 Februar 2017, 19:06 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Џек, стварно си џек. Алал ти ћуфте за све написано. Вла је већ све рекао, а ја немам шта за додати. Све си перфектно дочарачала, чак си и драмске паузе правила у одговарајућим моментима.

Закључак: Треба те чешће слати на путовања...

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Utorak, 28 Februar 2017, 20:25 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac: Vlado, hvala na lepim rečima. I ja volim tvoje putopise, da znaš. A za fotke...uh.
Imate (tu neki dečaci :ljubac:) baš dara za nalaženje odgovarajućeg momenta, ugla, osvetljenja, i sl. A meni fali... rekla bih, strpljenje. Ali ispadne tu i tamo i poneka moja da mi se baš svidi... :D
I nemoj da se šališ da nećeš više da pišeš! Svako ovde ima svoj stil, zato i jeste tako zanimljivo čitati putopise na forumu...

:ljubac: Divinus Petronius, hvala i tebi na komentaru. Dramske pauze nastaju usled pisanja u etapama. Ja ne mogu (kao neki :mrgreen:) da pišem putopis 3 meseca. Pišem tako što nabacam celine redosledom kako želim da ih predstavim, pa ispišem po 1 celinu 'u dahu'. Onda sutradan prođem tekst, tu i tamo nešto izmenim, i kačim.
A da me treba slati na putovanja, treba... Idealno bi bilo 'O tuđem trošku i bez razloga' što reče Duško Radović ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Sreda, 01 Mart 2017, 08:14 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Divno!!! :bravo:

Nadam se da cu u sto skorije vreme moci da ti se prikljucim na ovoj temi. Slicicama bar jer pisanju nisam vicna :)

Vlado, necu vise da cujem tako nesto :naughty: Ja bas volim tvoje streberske izvestaje :smesko-levo-desno: A sto kaze Jack, dobro je sto smo razliciti!

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Sreda, 01 Mart 2017, 13:37 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Divno! Tvoja priča je prava poslastica! :bow-yellow: :clap:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Sreda, 01 Mart 2017, 18:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Urbi, Dujo :ljubac:
Što više slika, to bolje :clap:
Mene vreme nije baš poslužilo, ali je zato 'osećaj za feeling' bio nenadmašan! :op:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Četvrtak, 04 Maj 2017, 14:00 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Jack, ovom dokumentarno prenetom avanturom, osećaj za "feeling" si totalno prenela na mene! :ljubac: :bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Ponedeljak, 19 Jun 2017, 23:11 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
I, opet, ja- na kraju! :mrgreen:

Prosto mi je zao sto nisam bila prisutna bas kada je sve bilo "sveze"! Kako bilo, uzivala sam svakim delom svoga bica, "opila si me, bez otrova i bez pica"! :bravo: :ljubac:

Prethodnici sve rekose, ja samo da dodam da sam citala kao zanimljiv roman... pa, znas onaj trenutak kad ti dodje da procitas kraj, pa da se lagano vracas"? :smesko-levo-desno: ...ili kad "gutas" strane, da vidis kako ce se sve zavrsiti...?

Sjajno, rodjeni si romanopisac! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Utorak, 15 Maj 2018, 18:29 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Teško je napisati nešto posle Jack :oops:
Sve najvažnije o nacionalnom parku Cinque Terre je već napisano.
Ono što će se videti na mojim slikama je kako sela izgledaju kada je sunčan dan, boje i kuća i prirode su intenzivnije, more prosto doziva. Ali zen momenti su nemogući, broj posetilaca je ogroman, gužve u vozovima kao u najgorim godinama gradskog prevoza. Nama valjda to i ne padne tako teško jer smo navikli, ali je bilo zanimljivo gledati strance u tim ulogama.
Ovo je agencijski izlet i ovako izgleda u organizaciji Vive:
Autobusom smo otišli u Levanto (kada se ide iz Toskane onda se ide u La Spezia). Tu nam je vodič podelio karte i dogovorili smo vreme povratka i to ukupno 8 sati sa obilazak. Iako se čini da je to dosta vremena nije tako i lično bih voleo još koji sat, ali razumem i agenciju i propise za autobuse. Zajednički smo otišli do poslednjeg sela Riomađore i vraćali se unazad. U svakom selu vodič je u par rečenica objasnio šta treba da se vidi, koja su mesta dobra za fotografisanje i vreme kada ćemo krenuti u sledeće selo. Dogovor je bio da svako može ići u grupi ili se odvojiti, provesti više vremena u nekom selu ako mu se dopadne, ali da bude na krajnjoj tački u dogovoreno vreme. Jedino se ne obilazi selo Kornilja koje se nalazi u planini (sa 380 spomenika koje treba savladati).
Jako je lepo, iako ćete po slikama videti da jako liče jedno na drugo. Šteta što je bila tolika gužva. Sve je jako blizu i za 45 minuta može se obići i slikati. Jedino što mi je nedostajalo još malo vremena da u nekom selu sednem da popijem piće i jednostavno uživam. Vožnja vozom do poslednjeg sela traje oko 25min, a posle između sela po 5-10min. Jedino što u udarnim turističkim terminima treba dodati još 15min po stanici za ulaz/izlaz. Tako da zapravo imate oko 1 sat po selu ako hoćete bar 4 da vidite. Moj savet je da ne jurite baš da sve slikate, posebno su lepi trenuci sesti negde uz obalu.

Riomađore - najveće selo i centar nacionalnog parka. Po rečima vodiča kuće su sa šarenim fasadama da bi mornari mogli sa pučine da lakše razaznaju svoju, ali meni to nešto baš i ne pije vodu. Svaka kuća ima dva ulaza, prvi i glavni ulaz je u donjoj ulici, a drugi na zadnjoj strani kuće u ulici iznad ako mora da se beži.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Manarola - najstarija od "Pet zemalja" i najviše slikana. U njoj su šarene kuće „okačene“ na dve litice, a mestom dominira veliki mlinski točak. Ispod glavne ulice protiče rečica Gropo koja je do pre nekoliko desetina godina tekla „slobodno“ ulicama Manarole i nad rekom je postojalo nekoliko mostova, ali je zbog nedostatka prostora rečica „popločana“.

Slika

Slika

Slika

Slika

Vernaca - živopisno mesto koga šarenilo čamaca u luci i raznobojnih kućica između mesne crkve Svete Margarite Antiohiske i ostatka saracenske tvrđave čine pravim umetničkim delom.

Slika

Slika

Slika

Monteroso – jedina selo sa modernijim delom i jedino koje ima upotrebljivu plažu. Jedna od atrkacija je i 14m visoka skulptura Neptuna, koji na glavi drži, oblikovanu kao školjka, terasu sa plesnim podijumom koja se sada rekonstruiše.

Slika

Slika

Slika

Kada sam pričao o gužvi da vidite kako to izgleda.

Slika

Slika

I još jedna mala digresija. U svim selima postoji veliki broj kafića i restorana, kao i prodavnica suvenira. Cene su naravno malo jače, naročito za suvenire. Ali ima i veliki broj prodavnica brze hrane u kojima može za male pare da se ruča.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Utorak, 15 Maj 2018, 18:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:bravo: :ljubac: i hvala ti.
Ostadoh željna da vidim i taj ostatak...

I nama je vodič rekao da na Korniliu ne treba trošiti vreme, a od gledanja sličica pre puta meni se ona nekako najviše svidela, baš zbog toga što je tako na visini. I htela sam da im vidim te čekrke za spuštanje/dizanje čamaca. A obaška što sam naletela na opis baš takvog zen mesta za popiti čašu vina ili kafu... Jer tu ima najmanje turista kad su gužve...
Ali, u vreme kad sam ja bila tamo, ionako je bilo kao ghost town.
I svega par radnji i par restorana otvoreno.
I jeste mi nekako skroz leglo, znaš, baš ta neka osama i melanholija...

Ali ove tvoje fotke zapenušanog mora... :romance-heartsthree:
i sunčan dan...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Četvrtak, 17 Maj 2018, 16:31 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Drugarica (a i Tasoslijka) mi se vratila pre par dana sa ovakve ture...ne znam preko koga je isla...mislim da je bila sa grupom medicinara...odusevljena je! :op-op: Trebalo je da idemo zajedno...smrc! :cry:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.