Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 14:14

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Cinque? Terre
PostPoslato: Subota, 25 Februar 2017, 16:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Najpre napomena da je ovo za mene bio najbolji deo putovanja.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Subota, 25 Februar 2017, 16:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ali, pošto je ovo drugi deo, red je da se referišem na početak cele priče, opisan na temi Sever Italije - solo cose belle

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 07:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Znate već mene, ne može bez podužeg uvoda:

Ukratko o samom nacionalnom parku Pet zemalja/sela (Cinque Terre)

Sigurno ste već na netu viđali slike tih šarenih kućica koje se pribijaju uz ne baš pitomu obalu. U zaleđu – Ligurijski Alpi (jesul' Alpi ili Alpe :think:)

Naselja su nastala u srednjem veku (uglavnom 11. i 12.), kada su već prestajali upadi gusara Saracena.
Tada, naravno, nisu bila ovako živopisna i upadljiva, trudili su se da ostanu sakrivena u gudurama pored potoka koji vode do mora.
Vremenom, napravili su terasaste bašte, i naselja su polako rasla, penjući se, kao bršljan priljubljena, uz te kamene jaruge, daleko od svega, dostupna samo morem... Zbog izolovanosti, ova sela imaju sopstveni, različit dijalekt :)

Sedamdesetih godina prošlog veka, desilo se da je tuda naišao neki američki pisac bedekera i, oduševljen ovim prizorima, napisao knjigu...
The rest, štono kažu, is history...
Tada su počeli da farbaju svoje kuće živim bojama i razvoj turizma je krenuo.

90ih vlada Italije proglašava ova sela sa okolinom zaštićenim područjem i nacionalnim parkom, a od 1997. je na UNESCO-voj listi svetske kulturne baštine.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 07:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I još, jedna najava značajnih promena:

Nakon poplava 2011. godine, kada je za dva sela već bilo upitno da li će opstati ili skliznuti u more usled odrona, Italija je uložila znatna sredstva da sanira stanje. Već tada je iznet predlog da se broj turista koji posećuju ovo mesto limitira na neki način, radi lakšeg očuvanja postojećeg stanja. Prednost bi imali turisti koji odsedaju u smeštaju u samim selima (čitaj: bogatiji)

Sada su procedure oko uspostavljanja potrebne zakonske regulative već pri kraju, i očekuje se da već od 2018. počnu da važe odredbe po kojima se dnevni broj turista ograničava, definisanim brojem dnevnih ulaznica. Dakle, možda u budućnosti neće biti tako jednostavno doći ovde...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 08:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kratki saveti koje nam je dao naš vodič:

Osnovni razlog za očuvanje ovih sela je da se može videti uživo kako su ljudi nekada živeli. (Možda ne baš u srednjem veku, ali bar polovinom prošlog veka ;) )
Pravi uvid kako je izgledao život u ovim selima možemo steći jedino van sezone, jer ih u sezoni zaista preplave turisti i meštane gotovo da ne možete ni sresti. Ako želite ovo iskustvo u potpunosti, najbolji period za posetu je februar ( :D – ja bih kazala možda ipak mart, kad se još i bilje razlista i rascveta).

Ribarenje više nije jedini način za preživljavanje, sad se time bave samo za sopstvene potrebe i za svoje restorane po selima.
Lepo reče naš Vlada, ljudi koji žive u ovim selima trebalo bi da se bave starim zanatima, i da budu živi deo postavke ovog muzeja na otvorenom.

Za svako selo treba bar 1,5 – 2 sata, da se lepo procunja i fotografiše. Pošto nemamo toliko vremena, morate sami da odlučite šta skraćujete ili preskačete...

Pešačka staza postoji između svih sela, ali je više za 'hiking'. Najčuveniji deo, obalom pored samog mora, od najjužnijeg sela Riomađore (Riomaggiore), do prvog susednog Manarole (Manarola), koji nazivaju Stazom ljubavi (Via dell'Amore), zatvoren je još od 2011, zbog sukoba lokalne samouprave sa Ministarstvom oko toga ko treba da plati radove na saniranju...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 08:31 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Preporuka za raspored razglednja (gde se ogradio da je to njegov lični preferirani raspored) je sledeći:

1. Riomađore, lepo selo, kao amfiteatar sa pogledom na more, može se pogledati i lučica, obavezno se popeti do crkve i kule, planirati oko 2 sata boravka.

2. Manarola, najrustičnije od 5 sela, ima lepu stazu obalom do isturenog kraja rta, idealno za fotografisanje. Predvideti bar 1 sat.

3. Cornelia, jedino od 5 sela koje je u brdu, a ne na obali. Imaju sistem čekrka kojima spuštaju/dižu čamce do mora. Većina kućica je boje dinje :), ima lepih terasa sa kafićima. Preporuka za lokalno vino: Šaketra (Sciacchetra), slatko, desertno, belo (mada je meni više ličilo na rose...). Recimo, 1 sat, a možete ga i preskočiti, ako vam vreme bude kratko :think:

4. Vernaca (Vernazza), nikako ne propustiti jer je možda najlepše od svih, ima lepu staru tvrđavu (Castello Doria) koju su podigli Đenovezi u 15. v. preko starije tvrđave iz 12. veka. Ima interesantnu luku sa lukobranom. Računati oko 2 sata za skitanje i fotkanje

5. Monte Rosso al Mare, jedino koje ima i novi deo naselja u odvojenoj uvalici do koje se može proći tunelčićem, pa je urbano. Jedino od sela koje ima i plažu, na kojoj su leti, naravno, ležaljke, ali je sada prazna i prelepa... Najlepši vidikovac je kod Kapucinerskog manastira iz 17. veka. Odatle se najbolje može slikati 'Div iz Monterosa' – 14m visoka skulptura Neptuna, koji je na glavi držao, oblikovanu kao školjka, terasu sa plesnim podijumom. Na žalost, oštećen je tokom savezničkog bombardovanja u II ratu, ali svejedno je izuzetan prizor... U manastiru je i raspeće za koje se smatra da ga je radio van Dajk (Van Dyck). Zadržavanje po svojoj proceni...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 08:46 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Jeste li se upecali?
O, da... mi smo bili kao na iglama...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 16:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
*** Poglavlje 2 - avantura

Jutro ovog dana nije obećavalo...
Nisko, tmurno nebo, kišica koja rominja... Ne baš sjajane kulise za veliko finale putovanja: izlet u nacionalni park Cinque Terre (u daljem tekstu CT ;) )

Uobičajeni itinerer poslednjeg dana putovanja (pred noć povratka :mrgreen:) je: dolazak u La Speciju (La Spezia) oko 10h, kupovina dnevnih voznih karata, vodič preporuči gde ići i na šta obratiti pažnju, dogovori se vreme za skup grupe u La Speciji oko 19h, i - široko nam polje :)

Kišica hoće i neće, i ovi predeli, koji inače izgledaju božanstveno zahvaljujući suptropskoj klimi koju im daju Alpi u zaleđu i blagi Mediteran na zapadu, kroz prozor našeg busa sada izgledaju ovako:

Slika

Slika

Usred njiva, na međi – mimoza monstrum... Inače rastu svuda, kao bagrem kod nas...

Slika

Neki gradići, isto manje ili više šareni...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 16:42 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Tu i tamo suženje puta zbog radova i - stižemo u LaSpeciju, važnu luku, sedište italijanske Mornarice. Ovo je najdublja luka u Italiji, čak i podmornice mogu odavde da isplovljavaju (pa je stoga u II ratu bila i glavna mediteranska luka Vermahta, odakle su kretale podmornice koje su bile strah i trepet brodova i na Atlantiku...)
Sada, sve izgleda pitomo i prilično pusto. Zbog februara i kiše...
Ovo je stari primorski grad (kao još neki gradovi kojih se sećamo, ali nećemo ovde o njima...)

Gle, kakva moderna crkva?

Slika

Evo i luke! Golfo dei Poeti (da, zove se Zaliv pesnika :D ) Cinque Terre Cruise Terminal. Hmmm... :think:

Slika

Riva...

Slika

Sedište Mornarice

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 16:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ok, 10:20h, stigli smo na stanicu...

Slika

… uzbuđeni, kao klinci na ekskurziji... Sastanak grupe dogovoren za 19:20, spremni smo. Ma, više nego spremni!

I – ovde sve kreće u... nekom svom smeru :mrgreen: :
Vozovi su u štrajku, karte se ne prodaju. Možda će se pregovori završiti do 17h...
?!?
'Ajde da se proveri alternativni prevoz...

Brod? Ne. Ne saobraćaju do aprila, vremenski uslovi ne dozvoljavaju.

Naš bus? Ne. Vozom se i ide tamo zato što regularni turistički autobusi ne smeju u Nacionalni park.

Lokalni bus? Pa... Oni idu na otprilike sat vremena po jedan, lokalna samouprava CT ima monopol nad prevozom, i oni odlučuju o voznom redu. U taj bus ionako staje 20ak ljudi, a turistička grupa ne bi trebalo da se razdvaja...

Lokalna agencija za izlete koja ima svoj lokalni bus? Ne. U CT mogu da uđu samo njihovi busevi koji pripadaju lokalnoj samoupravi koja...

Taxi? Šta fali, vidi koliko ih je tu na okretnici, i svi kao da čekaju baš nas. Pošto do Riomagiore? 35€ u jednom pravcu, za taxi sa 6 mesta. 40 za 8 putnika. E, ali grupa ne bi trebalo da se razdvaja.

Ok, Vlada zove Agenciju, pa da vidimo šta oni kažu....
Kažu da grupa ne bi trebalo da se razdvaja :angry-cussingblack:
Imamo dve opcije: možemo da produžimo do Pize, ili Venecija/Padova? Usaglasite se, pa da krenemo. Ali moraju svi da se slože!

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 18:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Onda sledi pola sata ovakve debate (ako se 30 ljudi koji pričaju uglas može nazvati debatom):
Idemo u Pizu!
Ma šta ćemo tamo?
A da probamo taxi do CT?
Pa bolja je Venecija!
Baš nije, a i bili smo tamo...
E, mi nismo!
A da probamo taxi do CT?
Ali bolja je Piza...
Ne, 'ajmo ipak u Veneciju.
A da probamo taxi do CT?
Piza!
Venecija!
A da probamo taxi do CT?
Piza!
Venecija!
CT!
CT? Misliš, taxi...
CT! Ako sad propustimo, pitanje je da li ćemo ikad doći. A tura se zove CT...
Ok, neka bude CT...

Grupa: CT! Odlučili smo!
Vodič: Kako sad to? Pa, ja ne mogu baš da odobrim da se grupa razdvaja, savetujem da ipak ostanemo zajedno... Rekosmo opcije su Piza ili Venecija... (Glas razuma)
Grupa: Ali, kad smo već stigli ovde, a ko zna da li ćemo ikad opet, mi bismo ipak pokušali... (Ljubazni pritisak, ova dva koraka u petlji koja se ponavlja još 15ak minuta)
Vodič: Čekajte da konsultujem agenciju... (još cca 15 minuta)
Vodič: Agencija ne savetuje da se razdvajamo.
Grupa: 'Oćemo u CT!
Vodič: Na vašu odgovornost? (Popušta polako, a nije mu svejedno. Ali šta da radi, sam, protiv 30 manijaka ucakljenih očiju koji merkaju taxi-je iza njegovih leđa...)
Grupa: Ma naravno! Nismo ti mi neodgovorni... :liar:
Vodič: Jeste li sigurni? (Okleva)
Grupa: Jašta! :smesko-gore-dole:
Vodič: Molim vas, molim vas, nemojte da vas posle skupljam noću po planini... Sastanak u 19:20! Imajte u vidu da poslednji lokalni bus kreće iz najdaljeg sela u 6, i ne staje usput ako se napuni! I da vozovi možda ni u 5 neće da krenu, ako se ne dogovore... I uzmite red vožnje za sve prevoze! I pazite da krenete nazad na vreme...

Ali, ne čujemo mi više ništa...
Evo, fotkali smo svi red vožnje tih autobusića, za svaki slučaj. Fotkali, jer u turist-birou nisu hteli da daju više primeraka, imaju samo nešto malo fotokopija priručnih...

Slika

Vodič Vlada ostaje u gradu, a pošto nismo našli free wifi i nije imao skype, račun za telefon će mu biti... adekvatan. :(
A mi polazimo napred, u blagu neizvesnost...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 18:46 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Podelili se u grupice, svako pregovara sa svojim taksistom, i krećemo.
Nas petoro, 35€, 7 po glavi. U jednom pravcu. Ok, kad dođosmo dovde, sad ne odustajemo.
Mi smo se dogovorili da dođe po nas u 18h, ali da mu se ipak prethodno javimo telefonom pola sata ranije, da potvrdimo.

U, pa velik im je ovaj grad... (obratiti pažnju na ogromni kruzer u luci ;) )
Slika

Kakva su ono svetla na vodi? Gde? Ja ne vidim ništa... Ma skoro na horizontu, gledaj:
Slika

Možda će i sunce odnekud da se pojavi...
Blizu smo!
Slika

I, najzad, stižemo, pozdravljamo taksistu, još jednom proveravam da li sam dobro ukucala njegov broj, i silazimo polako u selo (kad se dođe vozom, stigne se u najnižu tačku, ispod luke, a magistrala je na vrhu sela, pa još malo iznad :D )

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 19:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Gle, crkvica! Scusate, kako se zove ova crkva? Oratory! Šta reče? Je l' to znači propovedaonica? :confusion-shrug:
Slika

I šarenilo polako počinje:
Slika

Ok, imajte u vidu da je dan oblačan, a ne kaže se džabe da sunce ima zlatan sjaj. Ima.
Ali ja, ni kad bih umela, ne bih ulepšavala ove fotke kroz filter. Viđene su ovako, tj. samo onoliko bolje koliko je ljudsko oko bolje od fotoaparata.

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 19:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Stižemo dole do luke, da navratimo do železničke... Na ulazu u taj tunel, stoje izlepljene ove lepe pločice. Nismo saznali zašto su tu.
Slika

O, mural, i to na javnoj zgradi...
Slika

Deluje malo 'socrealistički'...? Nema veze, sve nam je ovde lepo!
Slika

Evo i same luke...
Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Cinque? Terre
PostPoslato: Nedelja, 26 Februar 2017, 19:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
More tuče, ovaj 'vodoskok' je oko 3m visok... šteta što nema nekog repera za veličinu, jer je i kamenje ogromno, a nema sa čim da se uporedi...
Slika

Prekoputa je ovako
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.