Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 14:05

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 98 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 03:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Prolog:
Nebo je onako letnje, jasnoplavo. Znaš onu boju od koje te, ako je ugledaš u, na primer, februaru, momentalno spopadnu pundravci i zasvrbe tabani...
To je, kao što svi znamo, opasna dijagnoza, koja može da ima i fatalan ishod! Po novčanik.
Ali je lekovita za srce...

I tako... Ultra-last-minute, Italija!

Disclamer:
Za ton ovog konkretnog putopisa zaslužan je isključivo Vladan Platanić, vodič grupe sa ovog putovanja, zbog svog ogromnog znanja i entuzijazma da ga sa nama podeli. Priče su mu bile tako žive, da prosto odmah krene da ti se odmotava film u glavi, ta davna vremena ožive ti pred očima i događaji počnu da dobijaju svoj logičan redosled i smisao ...

Ja nisam istoričar kao Vlada, ali ću se potruditi da ostanem verna duhu te priče, a same precizne činjenice i brojke možete potražiti po netu ili knjigama i sami, ako vas tema 'upeca'...

Ovo će biti poduži putopis (ko je ikad čitao moje recepte, zna da ja ne umem da se izrazim sažeto :) ), i podeliću ga u 2 celine, onako kako sam putovanje ja doživela. Prva celina obuhvata šetnju kroz nekoliko gradova, i opisaću je redosledom kako smo te gradove i obilazili. Priča o njima, njihovim životima i rivalstvu, prepliće se, naravno, jer vreme ionako nije linearno, iako naša percepcija vremena jeste. Želim da u ovom pisaniju dotaknem i istoriju, a ne samo geografiju, jer mi je to za ovu destinaciju prosto neodvojivo. Još jednom se izvinjavam ako u tekstu bude istorijskih nepreciznosti, zato ga čitajte blagonaklono, kao beletristiku sa istorijskom osnovom. A ako vas priča udavi, slobodno samo pregledajte slike ;)

Gradovi o kojima ću pisati su: Bolonja (Bologna), Firenca (Firenze), Sijena (Siena), San Điminjano (San Gimignano) i Luka (Lucca).
Smeštaj nam je bio u Montekatiniju (Montecatini Terme), ali tu osim hotela i železničke stanice ne videh ništa, pa ne bih mogla ništa o njemu ni da kažem. Isto važi i za La Speciju (La Spezia), odakle nam je bilo polazište za Ćinkve Tere (Cinque Terre), ali o tome u drugoj, avanturističkoj celini ovog putopisa.

Još jedna napomena: ovo putovanje je jedna od brzinskih tura, u kojima stignete jedino da pogledom okrznete prelepe prizore i ostanete gladnog duha, jer želite još... Ukoliko vam je cilj da brzinski šacnete nekoliko čuvenih mesta kako biste izabrali buduću destinaciju za malo duže razgledanje, ovo jeste dobar način. Jer, prosečnih 2 sata po jednom gradu... malo je.
I nemojte se iznenaditi ako ni ne pomenem neko mesto koje vam je zlatnim slovima uteftereno na listu želja...
Vremena je bilo tako malo, prosto da se čovek rasplače...

Elem, vežite se, polećemo...

*** Poglavlje 1

Italija. Koliko ljudi, toliko i različitih asocijacija koje ovo magično ime izaziva...
Mapa njenih regiona izgleda ovako:

Slika

Prvi grad koji smo posetili je Bolonja, glavni grad regije Emilija Romanja (Emilia Romagna). Ima izuzetno povoljan strateški položaj, između ostalog jer predstavlja raskršće puteva jug-sever i istok-zapad. Kako to kažu turističkim žargonom: atraktivna destinacija, sa starim jezgrom grada koje je pod zaštitom UNESCO-a kao deo svetske kulturne baštine.
Bogati grad bogatog severa Italije, čiji je godišnji BDP veći nego BDP Srbije. A stanovnika ima oko pola miliona... I približno četvrtina njih su studenti Univerziteta...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 10:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U grad smo ušetali ulicom nezavisnosti (Via dell'Indipendenza), jednom od glavnih gradskih ulica.
Bolonja jeste crvena, većina zgrada, čak i novih, ima crvenu, narandžastu ili oker boju po kojoj je Bolonja poznata

Slika

Slika

Čekaj, Hugo Pratt? Još kako, Bolonja jeste grad mladih, i najave ovakve vrste događaja su uobičajena stvar.
Slika

Mala digresija: svetski festival stripa se održava u gradiću Luka, kada se u grad od 10.000 stanovnika sjati i po 100.000 turista, ljudi šetaju u kostimima strip junaka, održavaju se radionice crtanja i sve je u znaku stripa.

Prolazimo pored Montanjola parka, (il Parco della Montagnola) u koji nismo ulazili pošto nije sezona kad su parkovi u punom sjaju

Slika

Primeri poznatih bolonjskih kolonada, zovu ih portico, i ukupna im je dužina 45 km.

Slika

Počeli su da ih grade sami građani, kao lukav način da prošire svoju kuću nauštrb zajedničkog prostora ulica.

Slika

Gradske vlasti su u nekom momentu procenile da je to korisna stvar, i dozvolile i regulisale ovu bestpravnu gradnju, pod uslovom da je portico dovoljno širok da čovek može da legne ispod njega.

Slika

Među njima je i najduži portico na svetu koji ima 3.5 km i proteže se od bazilike Santuario della Madonna di San Luca do istorijskog centra. Zanimljiva je i priča o čudesnoj ikoni koju je naslikao lično jevanđelist Luka, i koja je našla svoj put do manastira na brdašcu izvan grada. Zahvalni meštani (već naviknuti na hodanje bez kišobrana) i do nje su napravili put sa svodovima. Ne, za njega, nažalost, nije bilo vremena.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 10:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U ovoj ulici se nalazi i spomenik Garibaldiju

Slika

Đuzepe Garibaldi je najpoznatiji, i svakako najvoljeniji italijanski revolucionar i borac za slobodu i ujedinjenje Italije. Danas su istoričari uglavnom složni u konstataciji da ujedinjenje Italije pod dinastijom Savoja bez podrške Garibaldija ne bi bilo moguće. U maju 1860. Garibaldi izvodi svoj najveći poduhvat i legendarni pohod: osvajanje Sicilije i Napulja, sa svojih 1000 dobrovoljaca crvenokošuljaša. Vlast Burbona je srušena i proglašeno je ujedinjenje s Pijemontom. Tako je 1861. stvorena Kraljevina Italija. Kralj Kraljevine Sardinije, Vitorio Emanuele II, postaje prvi kralj ujedinjene Italije. Porazom Austrije od Pruske 1866. godine i Venecija je priključena Italiji. Godine 1870, kada je i preostali deo Papske države priključen Kraljevini Italiji, završen je proces ujedinjenja Italije, a Rim je postao prestonica jedinstvene države.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 10:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ova ulica vodi pravo do trga Netuno (Piazza del Nettuno).
Slika

Na našu žalost, čuvena Neptunova fontana je u rekonstrukciji, tako da je nismo mogli videti.
Slika

Odmah pored je i trg Mađore (Piazza Maggiore).
Ovde se nalaze stvarno monumentalne građevine, da ne znate gde pre da gledate.

Slika

'Gradska skupština' (Palazzo Comunale),
Slika

na kojoj se nalazi i papa Gregor XIII (jeste, to je onaj sa kalendarom), koji je takođe rodom bio Bolonjez
Slika

Palata kralja Enca (Palazzo di Re Enzzo)
Slika

Slika

Palata Podesta (Palazzo del Podesta)
Slika

Palazzo dei Banchi
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 10:56 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Crkva svetog Petronija
Slika

Petronije je bio osmi biskup Bolonje. Crkva je dugačka 132m, a široka 66. Visoka je 47m. Kažu da u nju može da stane 30.000 ljudi.
Sa kupolom je trebalo da bude najviša crkva u Italiji. Prema predanju, gradnju je zaustavio papa Pije IV, da ne bi bila viša od crkve sv. Petra u Rimu. Fasada je ostala nedovršena, a sredstva su preusmerena u izgradnju univerziteta. Dobra odluka...
Detalj uređenog dela fasade
Slika

Ako poželite uđete u crkvu svetog Petronija, morate proći kontrolu i možete biti detaljno pretreseni sve zbog jedne nesmotrene freske. U sezoni, kada ima mnogo turista, torbe se ne mogu unositi sa sobom.
Unutra se nalaze mnoge interesantne stvari, raspoređene u 22 kapele, od kojih smo mi detaljnije videli samo kapelu broj 4 i tu kontroverznu fresku... U XV veku, majstor Đovani od Modene rešio je (nakon jedne bitke protiv Saracena, kada je hrišćanima napokon krenulo) da u svoju predstavu Danteovog pakla ubaci i Muhameda. Lepo se vidi prikaz nesretnog proroka, koji go leži na steni desno iznad Lucifera koji proždire neke grešnike. Ime mu je napisano na toj steni ispod njega, ali nisam mogla baš izbliza da uslikam. Zbog ove živopisne scene, muslimanski teroristi su pripretili bombaškim napadom, jer oni poštuju i Isusa kao jednog od prethodnih proroka, a hrišćani, eto, nemaju poštovanja prema najvećem i poslednjem proroku...
Fotografisanje je unutra zabranjeno, no evo tih par ukradenih (bez blica) fotki

'Ona' freska
Slika

Crkva je poznata i po velelepnim vitražima. Zbog količine svetlosti koju propuštaju mnogobrojni prozori, a i same svoje visine, crkva zaista deluje prozračno, i iznutra je mnogo upečatljivija nego što se po nedovršenoj fasadi može i pretpostaviti. Kao što rekoh, ove su fotografije iz kapele broj 4 (od ukupno 22)
Slika

Slika

Može se videti i astronomski kalendar. U brodu crkve iscrtan je meridijan, na kome su obeleženi svi dani u godini...
Slika

...a kroz otvor u svodu (simbolično predstavljen kao Sunce) sunčev zrak osvetljava tačan datum
Slika

Tu su nas, naravno, ukebali da fotkamo, pa smo blagoizvoleli napustiti objekat.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 11:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Zaboravih da dodam: sigurno ste primetili da je Nečastivi na fresci PLAV, i to je jedino delo celokupne crkvene umetnosti, uključujući minijature po knjigama, da je prikazan u takvoj boji. Jedno ponuđeno objašnjenje je da je majstor koji ga je oslikao imao nordijske krvi, jer je njihov mitološki pakao okovan ledom, pa je zbog potpunog odsustva toplote nelogično da on ima boju vatre...
Otkud nordijska krv?
Eh... Sever Italije je vekovima bio poprište bitaka sa raznovrsnim osvajačima... dugo su ga držali Nemci (ma kako im se upojedinim istorijskim momentima carevina zvala) i neminovno je došlo do mešanja stanovništva sa njima. Dok su jug italije zauzeli Arapi, pa je vidljivo prisutan njihov gen... Vekovna izloženost ovakvim kombinacijama je, kažu, razlog što se jug i sever Italije toliko razlikuju, ne samo u mentalitetu, već i u fizičkom izgledu. Severnjaci su viši, svetlijeg tena i kose, a južnjaci tamnoputiji i crnih očiju. Osim, naravno, Sicilijaneza, koji su bili oslobođeni Arapskog ropstva od strane Vikinga, koji su se, kao novopečeni hrišćani, u nekom momentu stavili na raspolaganje papskoj kruni u svrhu oslobađanja teritorija od Saracena, pa im se na Siciliji svidelo... Odatle deci Sicilije ostadoše u amanet plave oči

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 12:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Tornjevi Azineli (Torre degli Asinelli) i Garizenda (Torre Garisenda)...
Slika

...su jedini ostali od nekadašnjih preko 100 tornjeva u Bolonji iz 12. veka. Pretpostavlja se da su služili kao osmatračnice, za eventualnu zaštitu od napada, a i da su predstavljali statusni simbol bogatih porodica koje su ih gradile.

Garizenda tranj je visok 48 metara, dok je toranj Azineli visok 97 metara i do vrha vodi 498 stepenica. Pogled na gore...
Slika

...ok, nije to tako strašno. Da probamo...
Uh... nije jednostavno... ako bude neki prozor - slikamo, i vraćamo se, a?
Slika

Baš je lepo! Možda ima još neki prozor. Idemo još malo...
Slika

Slika

I još malo...
Slika

A na vrhu...
Slika

Slika

Slika

Slika

Mogla bih gore sedeti dugo, dugo...
Savet za one koji odluče da se popnu: ponesite vodu! Nije neophodna neka fenomenalna kondicija, može se! A pogled stvarno vredi truda. Nadam se da ćete u tom momentu imati više sunca nego ja. I bolji fotoaparat nego što je moj. I bar malo više vremena da uživate u pogledu...

Bolonja je prvi univerzitetski grad u Evropi, Alma mater studiorum (ovo je zlatnim slovima uteftereno kod mene, ali ne stigoh. Jednom. Nekad...), i treba znati da je (osim fudbala) najveći ponos Italijana - doprinos svetskoj kulturi i celokupnom životu čovečanstva koji je Italija dala u periodu Renesanse.

Zašto je renesansa uopšte toliko bitna?
Evo zašto: tokom celog srednjeg veka, smatralo se da je jedina svrha ljudskog života borba da duša zasluži odlazak u raj, ili bude osuđena na večni pakao (kako god konkretna religija isti zamišljala). Samostalno razmišljanje nikako nije bilo poželjno, i kažnjavano je vrlo surovo. Ogromna većina ljudi živela je u krajnjoj bedi, umirala od gladi, boleštine su harale Evropom... Crkva je stajala kao jedini branik između ljudi i božijeg gneva, i jedini posrednik između ljudi i božije milosti.

Celokupona srednovekovna kultura takođe je bila obeležena religijom. Škole su postojale samo pri manastirima i crkvama. U njima se učilo čitanje, pisanje, račun i pevanje, i knjige su prepisivane na hartiju i pergament. Prepisivanje je trajalo dugo, a kao jedini udžbenici su korišćeni verski spisi.
Iz srednjovekovnih škola, u kasnom srednjem veku su se polako razvijali univerziteti koji su se delili na fakultete. Prvi evropski univerzitet je osnovan u Bolonji, 1088. godine, i to je začetak slobodne misli u srednjevekovnoj Evropi. (Imajte u vidu da je, istorijski gledano, period renesanse doba od 1350. do 16. veka, kao i da jeste bilo strašno rizikovati spasenje sopstvene duše zarad zadovoljenja svoje radoznalosti, koja tada nije ni smatrana za vrlinu, već za greh, 'proždrljivost' ljudskog duha).
Škole i unverziteti su dugo bili pod uticajem crkve, koja je sprečavala širenje novih otkrića i progonila ljude koji su se bavili proučavanjem prirode.
Tek u periodu renesanse čovečanstvo se malo oslobodilo ovog stiska, uglavnom na način da su naučnici prećutno pristali da ne čačkaju mnogo po božanskim stvarima, nego da se fokusiraju na to da vidimo gde smo (krenula istraživanja ’Božijeg dela’ u fizičkom svetu naše planete), i kako da nam tu bude udobnije dok čekamo onaj večni život...

Ok, dosta smo sedeli na tornju, idemo polako dole
Slika

U nekom momentu izgleda i ovako
Slika

Samo stanite i dišite... i polako... rukohvati su savršeni i stabilni, iako su stepenice glatke. Da, za ovu priliku preporučljiva je obuća sa gumenim đonom. Sa mojom kondicijom (koja teži nuli) i škljocavim kolenom sa problemom spuštanja niz stepenice, ceo poduhvat je trajao 37 minuta (ja merila :) ) A gore smo bili prekratkih tri do pet minutića...

Da, vredelo je.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 15:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Opet nazad, istim putem...
Slika

... uz bacanje pogleda na bočne uličice kraj kojih smo samo projurili

Slika

Slika

Uličice, naravno, sve u istom stilu, ipak je ovo ćentro storiko ;)
Slika

Šta reče ovaj, kako im se zove ulica?!
Slika

Ulica nezadovoljnih? E, braćo i sestre Bolonjezi... (smejemo se sve do busa... i izmišljamo razloge njihovog nezadovoljstva, npr 'prekuvana je pasta', ili 'komšija nije obrisao paučinu sa svog dela portika'...)

Pozorište, Teatro Publico
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 15:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I, kao završnica prikaza Bolonje, povratak u današnjicu, sa street-art slikama nove generacije

Slika

Slika

Imagine Bologna...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 15:41 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nakon Bolonje, odvezli smo se pravo u Montekatini, kako bi vozači zaustavili autobus za obaveznih 9 sati pauze.
Mi smo se čekirali u hotel što smo brže mogli, osvežili malo, i pošli na voz do Firence

Vozni red odlazni
Slika

i dolazni
Slika

Saobraćaju vrlo tačno, kažu da vozovi ne kasne u Italiji, još od doba Dučea. Karta do Firence u 1 pravcu je 5,5 € a vožnja od ove stanice traje precizno 51 minut :D

Za odlazak smo uspeli da uhvatimo voz u 16:00, a za povratak, neki oko 21h, svakako treba proveriti satnicu.
U hotel smo se vratili oko 22h, i popadali u nesvest.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 16:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Imam i nekoliko 'izvoznih' slika, mesta između krajnjih tačaka, stići ćemo možda i do tih pričica...

Elem, Firenca!
Glavni grad pokrajine Toskana
Srednjevekovni trgovinski i finansijski centar i jedan od najbogatijih gradova svog vremena.
Rodno mesto renesanse.
Grad u kome se govori najčistiji dijalekt, italijanski književni jezik.
U velikoj meri je očuvan (da ne kažem u potpunosti), smatra se jednim od najlepših gradova na svetu.
Nakon viševekovnog perioda ratova, njegov uspon počinje u 11. veku, kada je postao samostalan grad-država. Oslanjajući se na tekstilnu industriju i povezanost sa morem preko reke Arno, izuzetno uspešno su razvili trgovinu i bankarstvo. Koncentracija bogatstva značila je da bogati mogu biti mecene umnima.
Grad Medičija, Savonarole, Makijavelija...
Grad Donatela, Mikelanđela, Leonarda i Botičelija...

Silazimo na stanici Santa Maria Novella, blizu istoimene bazilike, prve velike i još uvek glavne dominikanske crkve u Firenci.
Slika

Završni spoljni izgled projektovao je arhitekta Leon Batista Alberti, i nosi obeležja humanističke arhitekture, koja je inspiraciju nalazila u delima antičke Grčke i Rima. Unutra se može videti raspeće koje je uradio Bruneleski (Filippo Brunelleschi). Ne stigosmo ni da provirimo u unutrašnje dvorište samostana, koje je otvoreno za javnost i može se obići. Čempresi su me zvali, ali... drugi put.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 17:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Na trgu ispred crkve nalaze se dva obeliska sa lijljanom na vrhu, koji je simbol bogorodice, jer označava čistotu i nevinost.

Slika

Prolazimo uskim uličicama, nisam odolela da uslikam primerak lokalne divlje flore u saksiji ispred kafića

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 17:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I, dolazimo do kapele Medičijevih (Cappelle Medici)

Slika

Kapele čine dva objekta dograđena na porodičnu crkvu Medičijevih koju je pravio Bruneleski u 15. veku. Novu sakristiju (Sagrestia Nuova) projektovao je Mikelanđelo, i takođe je izradio i unutrašnje skulpture, ženske figure '4 doba dana' - Zoru, Dan, Veče i Noć, kao spomenike pojedinim članovima porodice Mediči koji su tu sahranjeni. Prelepo. Nekako bizarno, nosi izvesnu energiju koja mi uopšte nije prijala, i morala sam izaći na vazduh. Nisam ni fotografisala, nije se dalo. Ali prelepo jeste.

Crkva
Slika

I ceo kompleks
Slika

Prekoputa se nalazi palata Mediči-Rikardi (Palazzo Medici Riccardi), u kojoj su Mediči, naravno živeli, a kasnije su je prodali porodici Rikardi.
Slika

Pogledajte detalj metalnih alki na delu zgrade od grubo tesanog kamena
Slika

E, to vam je parking :), tu su vezivali konje. Novi parking je na istom mestu gde i stari :D
Cela palata, kao što se može videti, uopšte nije velelepno i vazdušasto zdanje. Nije slučajno sagrađena kao tvrđava. Čuli smo i priču da su u nekom momentu, suparničke (isto bankarske) porodice Paci i Salviati nameravali da Medičijeve pobiju u crkvi tokom uskršnje službe, ali su oni uspeli da blokiraju vrata dovoljno dugo da stigne njihova garda, pa su tako preživeli.
Medičijevi su dali nekoliko papa, i nekoliko krunisanih glava evropskim kraljevstvima, i postali majstori vladanja iz senke.
Bili su beskrajno bogati, i, možda i kao vrstu ondašnjeg reklamiranja, cenili su umetnike i umne ljude i bili darežljive mecene. Pod njihovim patronatom bili su i Mikelanđelo, Leonardo da Vinči i Galileo Galilej.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 18:55 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nešto dalje nalazi se jedna od glavnih atrakcija Firence, Katedrala Santa Maria del Fiore ili samo Duomo
Slika

Kupolu, koja je predstavljala vrhunski graditeljski izazov, je podigao Bruneleski, po ugledu na kupolu Rimskog Panteona, uvodeći nova arhitektonska rešenja za građevinske probleme čija je rešenja Evropa zaboravila tokom srednjeg veka. Izgradio ju je od cigle, bez korišćenja potpornih skela. Sagraditi ovakvu kupolu bio je uspeh bez premca u tadašnjem svetu. Gradnja je trajala 14 godina.

Ako pogledate pažljivije, na kupoli se vidi terasica na kojoj stoje ljudi. Da toliko su sitni.
Slika
Može se kupiti karta i popeti na Kupolu, ili na zvonik ove katedrale, Kažu da je sa kupole odličan pogled, jedino što se ne vidi i sama kupola. Zato se preporučuje da, kad već trošite snagu i đonove za penjanje stepenicama, izaberete penjanje na zvonik, jer je pogled takođe veličanstven, a i pogled na samu kupolu je jedinstven. Sledeći put...

Zvonik
Slika

i Krstionica
Slika

Krstionica u Firenci je stvarno velika, i posebna je i iz sledećeg razloga: sva deca Firence rođena tokom jedne godine krste se istog dana, 01. marta (nekadašnji Rimski početak godine). Pošto se krštenje smatra rođenjem u Hristu, oni su svi 'rođeni istog dana' što je bio način da se održi duh zajedništva građana, bez obzira na njihovo materijalno stanje.
I sama građevina je umetničko delo velike vrednosti. Njenih troja bronzanih vrata su zaista spektakularan prizor. Južna vrata je izradio Andrea Pizano, sa 28 kvadrata koji predstavljaju scene iz života Ivana Krstitelja i alegorijske figure kardinala i teoloških vrlina. Severna vrata je izradio Lorenco Giberti, inspirirana su postojećim južnim vratima i ona takođe sadrže 28 ploča koja predstavljaju scene iz Novog zaveta. Najslavnija - istočna vrata, tzv. "Rajska vrata", su takođe delo Gibertija, ali je na njima majstor bio odvažniji u upotrebi perspektive, visokog i plitkog reljefa i portreta, i ona se smatraju prvim delom novog stila - Renesanse. Ova, najbogatija, vrata prikazuju veličanstvene scene iz Starog zaveta.

Slika

Vekovima kasnije, jedan drugi umetnik stajaće ispred ovih vrata, i osetiti inspiraciju da napravi suprotan prizor - vrata pakla. Ovo je, naravno, bio Roden, a najpoznatiji detalj sa njegove kreacije Vrata pakla, je čuvena figura Mislilac.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Februar 2017, 19:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Prekoputa katedrale postavljena je skulptura majstora, koji gleda u svoje spektakularno delo
Slika

Idemo dalje, Danteova kuća.
Ulica je dosta skučena, ima pravi srednjevekovni štimung. Gornji deo kuće izgleda ovako
Slika

Pored je i kula
Slika

Ono što je fascinantno, to je da se u stvari uopšte ne zna koja je kuća u ovom kvartu bila Danteova :D. Međutim, božijom promisli (a kako drugačije), pojavila se izvesna fleka na pločniku...
Slika

...koja je uvek ista, i ista je kao Danteov profil (postoje slike koje su radili njegovi savremenici), pa su zaključili da to mora biti baš ta kuća i nijedna druga!
A evo i uvećanog Danteovog profila
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 98 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.