Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 16:10

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 98 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 23 Januar 2019, 14:41 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 23 Januar 2019, 14:28
Postovi: 10
Pol: Seka
jack je napisao:
Prolog:
Nebo je onako letnje, jasnoplavo. Znaš onu boju od koje te, ako je ugledaš u, na primer, februaru, momentalno spopadnu pundravci i zasvrbe tabani...
To je, kao što svi znamo, opasna dijagnoza, koja može da ima i fatalan ishod! Po novčanik.
Ali je lekovita za srce...

I tako... Ultra-last-minute, Italija!

Disclamer:
Za ton ovog konkretnog putopisa zaslužan je isključivo Vlada, vodič grupe sa ovog putovanja, zbog svog ogromnog znanja i entuzijazma da ga sa nama podeli. Priče su mu bile tako žive, da prosto odmah krene da ti se odmotava film u glavi, ta davna vremena ožive ti pred očima i događaji počnu da dobijaju svoj logičan redosled i smisao ...

Ja nisam istoričar kao Vlada, ali ću se potruditi da ostanem verna duhu te priče, a same precizne činjenice i brojke možete potražiti po netu ili knjigama i sami, ako vas tema 'upeca'...

Ovo će biti poduži putopis (ko je ikad čitao moje recepte, zna da ja ne umem da se izrazim sažeto :) ), i odvojiću ga u 2 celine, onako kako sam putovanje ja doživela. Prva celina obuhvata šetnju kroz nekoliko gradova, i opisaću je redosledom kako smo te gradove i obilazili. Priča o njima, njihovim životima i rivalstvu, prepliće se, naravno, jer vreme ionako nije linearno, iako naša percepcija vremena jeste. Želim da u ovom pisaniju dotaknem i istoriju, a ne samo geografiju, jer mi je to za ovu destinaciju prosto neodvojivo. Još jednom se izvinjavam ako u tekstu bude istorijskih nepreciznosti, zato ga čitajte blagonaklono, kao beletristiku sa istorijskom osnovom. A ako vas priča udavi, slobodno samo pregledajte slike ;)

Gradovi o kojima ću pisati su: Bolonja (Bologna), Firenca (Firenze), Sijena (Siena), San Điminjano (San Gimignano) i Luka (Luca).
Smeštaj nam je bio u Montekatiniju (Montecatini Terme), ali tu osim hotela i železničke stanice ne videh ništa, pa ne bih mogla ništa o njemu ni da kažem. Isto važi i za La Speciju (La Spezia), odakle nam je bilo polazište za Ćinkve Tere (Cinque Terre), ali o tome u drugoj, avanturističkoj celini ovog putopisa.

Još jedna napomena: ovo putovanje je jedna od brzinskih tura, u kojima stignete jedino da pogledom okrznete prelepe prizore i ostanete gladnog duha, jer želite još... Ukoliko vam je cilj da brzinski šacnete nekoliko čuvenih mesta kako biste izabrali buduću destinaciju za malo duže razgledanje, ovo jeste dobar način. Jer, prosečnih 2 sata po jednom gradu... malo je.
I nemojte se iznenaditi ako ni ne pomenem neko mesto koje vam je zlatnim slovima uteftereno na listu želja...
Vremena je bilo tako malo, prosto da se čovek rasplače...

Elem, vežite se, polećemo...

*** Poglavlje 1

Italija. Koliko ljudi, toliko i različitih asocijacija koje ovo magično ime izaziva...
Mapa njenih regiona izgleda ovako:

Slika

Prvi grad koji smo posetili je Bolonja, glavni grad regije Emilija Romanja (Emilia Romagna). Ima izuzetno povoljan strateški položaj, između ostalog jer predstavlja raskršće puteva sa juga i severa. Kako to kažu turističkim žargonom: atraktivna destinacija, sa starim jezgrom grada koje je pod zaštitom UNESCO-a kao deo svetske kulturne baštine.
Bogati grad bogatog severa Italije, čiji je godišnji BDP veći nego BDP Srbije. A stanovnika ima oko pola miliona... I približno četvrtina njih su studenti Univerziteta...

Bologna je zaista prekrasan grad. Kad sam bila tamo s prijateljima, posjetili smo Imolu - na cirka 20 minuta autom i otišli na pistu Formule 1 staviti cvijet na Senin spomenik

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 23 Januar 2019, 15:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Viaggiatore, dobro nam došla na forum! :op:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 23 Januar 2019, 16:13 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
viaggiatore je napisao:
Bologna je zaista prekrasan grad. Kad sam bila tamo s prijateljima, posjetili smo Imolu - na cirka 20 minuta autom i otišli na pistu Formule 1 staviti cvijet na Senin spomenik
Kako sada to sve izgleda pošto se VN F1 u Imoli ne vozi već 12 godina ?

PS. Dobro došla.

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 23 Januar 2019, 16:37 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 23 Januar 2019, 14:28
Postovi: 10
Pol: Seka
DEXT je napisao:
viaggiatore je napisao:
Bologna je zaista prekrasan grad. Kad sam bila tamo s prijateljima, posjetili smo Imolu - na cirka 20 minuta autom i otišli na pistu Formule 1 staviti cvijet na Senin spomenik
Kako sada to sve izgleda pošto se VN F1 u Imoli ne vozi već 12 godina ?

PS. Dobro došla.

Hvala na dobrodošlici :)
Kako sad to tamo izgleda? Jedan dobar frend je živio tamo duže vrijeme, u kvartu odmah blizu piste, pa sam se tamo našla nekoliko puta. Pričao mi je da su u onim vremenima, za vrijeme održavanja utrka - baš kao što mi to radimo po ulicama, helikopteri na nebu čekali stotinama metara dugačak red za parkiranje na tlo... Otkad nema više utrka F1, probali su sa sličnim stvarima manjih dimenzija, no sve je to u principu nažalost propalo. Jednom ili dva puta godišnje na pisti se održi nekakav sajam starih vozila i rabljene auto-moto opreme, i to je to. Imola je inače super gradić osrednje veličine, začudo nema gužvi a pun je zelenila. Znam da su prije nekih malo više od desetak godina pulski urbanisti išli tamo tražiti inspiraciju i uzor.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 23 Januar 2019, 17:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Viaggiatore, :text-welcomewave: i sa moje strane.
Hvala ti na komentaru, a još i više za priloženu fotku. Beskrajno me asocira na Malog Princa...

Ako si još slikala gradić ili tu pistu, volela bih da vidim.

Još da dodam da razumem u potpunosti ljude koji inspiraciju traže u Italiji. I sama sam jedna od takvih :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 23 Januar 2019, 17:23 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Viaggiatore, dobro nam dosla na forum! :ljubac:
Da li si ti iz Pule?

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Januar 2019, 07:45 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 23 Januar 2019, 14:28
Postovi: 10
Pol: Seka
pefkari je napisao:
Viaggiatore, dobro nam dosla na forum! :ljubac:
Da li si ti iz Pule?

Yes :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Januar 2019, 15:41 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Bas mi je drago da si nam se prikljucila! :handgestures-thumbupleft: :op-op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 98 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.