Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 02:17

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 90 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2015, 09:48 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
VlaMar, ovo da vide 'Talijani prepisali bi da im bude vodič. :text-bravo:

Moram priznati da sam o nekim detaljima prvi put čula.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2015, 10:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Hvala svima.
Zanimljivo je kada se neka tema otkrije ponovo. Na početku rada PUS-a sam želeo da što više tema napunimo. Sada bih možda nešto i menjao ili dodavao.
Volim da se pripremim pred put, da pročitam neke zanimljive informacije, uz njih mi neki lokalitet ostane duže u pamćenju. Onda vam te informacije prenosim i u putopis.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2015, 15:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
Ау ВлаМар, па ово је фантастично. Ово је дефинитивно путопис у ком сам највише уживао. А тек сам сад видео ову тему, не знам како ми је промакла. За све ово је требало јако пуно труда, зато и све ово што си урадио има јако велику вредност и право је благо овог форума. Нарочито ових неколико видеа. Штета што се завршавају на неким местима пре завршетка приче, јер је свака прича фантастична. Нарочито ми је криво што не одслушах до краја причу о Микеланђеловом Мојсију. Још једном све честитке.

Мени је велика жеља Рим, више пута сам молио лепшу половину да одемо на 3-4 дана, али она неће ни да чује за мање од 7 дана. У стању је да сваку слику, сваку статуу гледа по 15 минута , да на сваком тргу проведе и сат времена гледајући грађевине, па је тако њој и 7 дана мало. Оно што је проблем су финансије, тачније отићи 7 дана у Рим значи и прескочити море те године, што ја баш и нисам спреман. :)

П.С. Да немаш можда ову мапу Рима, тачније историјског дела, у нешто већој резолуцији? Било би идеално кад би се поставила овде у највећој дозвољеној резолуцији, како би могло да се прочита шта на њој пише.

П.П.С. Јел си видео Тотија? :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2015, 20:28 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Petak, 22 Avgust 2014, 23:54
Postovi: 115
I ja da kažem auuuu !!! Svaka čast. Ne stižem da radovno pratim forum, umalo da mi promakne ovaj putopis, baš bi bila šteta.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2015, 20:40 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Rim je definitivno najlepši grad koji sam posetio. To je i putovanje na kome sam najmanje ispunio plan napravljen pre puta. Upravo zbog činjenica koje si naveo, na svakom trgu možeš da provedeš vreme uživajući u građevinama koje ga okružuju ili fontanama, galerijama, poslastičarnicama koje se na njemu nalaze. I 7 dana je malo da se Rim lepo obiđe, sve se čini da je blizu, a dnevno se prepešači desetine kilometara. Potrebno je unapred planirati put, meni se desilo da 3 nedelje pred polazak nije bilo moguće rezervisati ulaznice za galeriju Borgeze. Nemam utisak da je Rim skuplji od drugih gradova, ali su ulaznice dosta skupe, a muzeja ima puno.

Po povratku sa svakog putovanja pravim sebi film o tom putovanju, obično traje oko 2 sata i predstavlja kombinaciju snimaka sa kamere i fotografija i malo pokradenog materijala sa interneta (snimak iz vazduha ili neka lokacija/slika bez posetilaca). Ako mi se vodič učini zanimljivim snimam samo audio, pa to kasnije montiram. U trenutku izrade filma nisam razmišljao da će biti ovog foruma. Zato sam film sekao na mestima kada postane ličan i svestan sam da se priča ponekad prekine. Uploadovao sam audio zapis, pa možeš priču o Mojsiju da čuješ do kraja.
http://vocaroo.com/i/s0H1LgJR8V8j

Postaviću i mapu u širini 1024 piksela.

Slika

Za pripremu putovanja koristim aplikaciju tripomatic, besplatna je, lako se koristi za planiranje puta i sopstveni itinerer se može downloadovati u pdf formatu ili u android aplikaciju. Dosta zgodno kada se obilazi grad bez vodiča, jer su osnovne informacije uvek dostupne. Mapa je na linku http://www.tripomatic.com/lp/Rome-Printable-Tourist-Map/ i može se štampati.

Hvala vam svima na lepim komentarima.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2015, 20:48 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
:handgestures-thumbupleft:
:clap:

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2015, 23:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Вламар, алал ти! Претходници су све написали, па да се не понављам. Искрено, од Италије бих пре посетио Тоскану заједно са Ћинкве Тере (а тамо имам Лунетов и Викин водич :D ), али ако се некад будем припремао за Рим, знам где да гледам :bravo: .

Мolto bene!!!

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Četvrtak, 19 Novembar 2015, 10:06 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
Прво хвала за овај аудио снимак, јер си ми омогућио да одслушам причу до краја. :)
Као друго, хвала на већој мапи, сад је све много прегледније и видљивије. :)
Као треће, :D хвала на овој апликацији, први пут сам чуо за њу, бзв је инсталирам са мапом Рима и просто сам се шокирао како је добро урађена. Толико информација о свим атракцијама ( детаљан опис, слике, локација, радно време, цена улазница... ). Још кад би имала и листу ресторана, барова, стадиона и сл. била би за чисту петицу. Мада сам је и овако оценио сам оценом 5. :)

Још једном све честитке и ако имаш времена некад, баци које слово можда о неком ресторану, некој посластичарници, нешто што би могао да препоручиш.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Četvrtak, 19 Novembar 2015, 12:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Tu sam za svaku informaciju oko putovanja. Jednostavno obožavam da putujem i nemam problem da sve informacije delim ovde na forumu.
Dodaću informacije o restoranima.
Za tripomatic grešiš, postavio sam link ka "prefabrikovanoj" mapi i njihovom predlogu obilaska. Ali ako se vratiš samo jedan korak unazad (Homepage-Italy-Rome) možeš da "šetaš" po mapi, biraš lokalitete koje planiraš da obiđeš, čitaš informacije o njima... i dobiješ svoju mapu (slično sam postavljao na temi o Budimpešti). A postoje brojni filtri šta će ti biti vidljivo na mapi (hoteli, restorani, barovi, noćni klubovi, bioskopi, sport, zabava...), zaista dobar sajt.
Proveriću sa rukovodstvom foruma da li je takvo "reklamiranje" dozvoljeno pa možda napravim i posebnu temu o toj aplikaciji.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Četvrtak, 19 Novembar 2015, 13:36 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
Нисам користио твоју префабриковану мапу, већ сам инсталирао на телефону преко маркета Рим. Имам листу свих атракција, мапу, хотеле, излете... Мени се баш свиђа апликација. Јако је корисна, чак и ако се не придржаваш плана који направиш. Довољно је само да прикупиш све информације.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Četvrtak, 19 Novembar 2015, 20:28 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Da odgovorim na Lunatic-ovo pitanje o restoranima u Rimu. Zaista je veliki izbor restorana, od fensi restorana do tradicionalnih porodičnih restorana, ulične hrane, svetskih lanaca brze hrane. Dobra stvar je da je cenovnik istaknut ispred svakog restorana pa ne može biti iznenađenja. Ipak treba voditi računa da usluga (servis) i napojnica nisu uključeni u cenu i treba ih dodati na cenu. To se pre svega odnosi na kratki predah uz kafu jer na primer espreso košta 1,5e ako ga pijete za šankom ali 1,5e+1,5e ako vas konobar služi za stolom. Sporazumevanje nije problem jer uglavnom svi govore engleski.

Taverna del Seminario u Via del Seminario 105, u blizini Panteona je jedan od restorana koji se nalazi u skoro svim turističkim vodičima. To često znači da se za sto čeka 10-ak minuta, ne postoji bar već se čeka ispred restorana. Enterijer nije ništa posebno, stolovi su poprilično gusto postavljeni, usluga je brza, hrana zaista ukusna i pristojne porcije i u vodičima se nalazi zbog odnosa cena / kvalitet / lokacija. Takozvani turistički meni košta 15e i obuhvata:
I- brusketu sa paradajzom i rukolom
II- po izboru špagete karbonare, lazanje ili supu
III- po izboru saltimboku (tradicionalni rimsko jelo, svinjske šnicle urolane sa šunkom i bosiljkom i kuvane u vinu), kotlet sa prilogom ili piletinu sa pomfritom
IV- panakotu, tiramisu ili karamel krem
Piće se plaća posebno i na primer mali bokal domaćeg vina i voda su bili 4,5e.
Naravno postoji jelovnik i može se naručivati, ali mislim da su većina posetilaca bili turisti i da su naručivali ponuđeni meni.

Carlo Menta restoran u Trasteveru. Zapravo ceo kvart je prepun restorana, uveče je poseban šmek šetati ovim boemskim delom grada. Restoran ima baštu i zanimljiv enterijer. Izabrali smo ga jer se nalazi preko puta autobuske stanice koja nam je odgovarala za povratak, a bio je pun i meni je to uvek znak da je restoran ok. Da ja ne bih nešto mudrovao evo cenovnika:
https://www.zomato.com/roma/carlo-menta-trastevere/menu#tabtop

Pivnica Peroni je kao najstarija pivnica u Rimu. Nije me nešto oduševilo ni pivo ni hrana (jeli smo hamburger, kobasice, pohovani luk), ali ja volim takva mesta sa specifičnom atmosferom.
http://www.anticabirreriaperoni.net/index_en.htm

Za ovo mesto sam saznao po povratku, ali za tebe je stvoreno. Jedan poznati lanac proizvođača "nekomercijalnih" piva, postoji 40 vrsta koja se mogu piti, bilo koja krigla košta 5e. Mesto se zove Open Baladin, postoji i u drugim italijanskim gradovima.
Samo da ti zagolicam maštu:

Slika

Sladoled je definitvno nešto što je ostavilo najjači utisak na mene tokom ovog putovanja. Ja loš nisam jeo i posle Italije svaki drugi sladoled mi je "onako, može da prođe". Kao najpoznatija poslastičarnica je Fatamorgana, sastojci su organskog porekla, nema veštačkih boja, nema glutena i sl, cena je 2e. Meni je odličan bio i pored same fontane di Trevi (kada se gleda u fontanu sa leve strane). Tu se prodaje na porcije 2e,4e,6e a možeš da izabereš koliko hoćeš ukusa jer nisu kugle već lopaticom sipa dok ne napuni porciju. Najbolja fora je što ti da cedulju na kojoj rukom piše cena i onda uđeš unutra i plaćaš jednoj bakici 75-80 godina koja ima antikvarski primerak kase. Kako sprečavaju da im u onolikoj gužvi neko ne odšeta sa sladoledom meni nije jasno.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Nedelja, 22 Novembar 2015, 09:54 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
VlaMar, samo cu reci :bravo: ! Koliko korisnih informacija!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Četvrtak, 26 Novembar 2015, 12:11 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Neprocenjivo!!! :bow-yellow:
Ostala sam bez reči, hvala VlaMar!

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Sreda, 30 Avgust 2017, 12:13 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Četvrtak, 22 Decembar 2016, 15:49
Postovi: 77
Pol: Seka
pa da, tacno znam gde da potrazim kad se spremam za put :)

hvalaaa

_________________
Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Rim
PostPoslato: Subota, 14 Oktobar 2017, 08:04 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Subota, 14 Oktobar 2017, 07:56
Postovi: 1
Pol: Seka
Potpuno sam odusevljena, sve na jednom mestu :-) :bravo: da li mi je promaklo, interesuje me smestaj :op:
Hotel ili sta je preporuka... prvi put idem u Rim od 21-25.11.2017.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 90 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.