Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 22:48

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 126 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 04 Decembar 2022, 19:32 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Evo i slika.
Askoli, jednog proizvoljnog četvrtka s početka novembra...

Čim se uđe u stari deo grada preko tog mostića (a toliko smo trčali u prolazu tuda u oba smera, da uopšte ne stigoh da bacim pogled sa strane da li je to TAJ mostić, ili tek neki makar kakav novi betonski priručni…)
kreću neki lepi momenti, fotkani u protrku, tek da mi bude krivo što ih nisam lepo zabeležila… Zgrade u bekgraundu su sasvim očigledno od gorepomenutog kamena, iako iz raznih epoha…

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 04 Decembar 2022, 20:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I relativno brzo stižemo do jednog od dva glavna trga, Piazza Arringo ili Piazza dell'Arengo.
To je najstariji trg u gradu i naslednik rimskog foruma, koji je i u srednjem veku (za vreme dok je grad bio slobodan) bio mesto okupljanja građana kako bi većali o bitnim gradskim pitanjima i donosili odluke. U centru trga tada je stajao ogromni drevni brest…

Ostalo je zabeleženo da je godine 1215 na ovom mestu građanima govorio i sv. Franja iz Azizija, jedan od najvećih svetitelja zapadne hrišćanske Crkve.

Na ovom trgu su i danas kao i tada sve najvažnije (formalne) građevine:
katedrala, crkva sv. Emygdius-a (ne mogu da prevodim njegovo ime, ovo je čisto napomena da je i ovaj grad imao lokalnog sveca kao pokrovitelja glavne crkve svoje episkopije tj dioceze...)
Slika

krstionica sv. Jovana (srednjevekovne krstionice su uvek izvojene zgrade pored crkve, oktagonalne osnove)
Slika

gradska kuća
Slika

Biskupska rezidencija, Palazzo Arrengo, biblioteka dioceze (danas muzej),
Slika

Slika

Slika

Na oba kraja ovog dugačkog pravougaonika nalaze se simetrično postavljene interesantne istovetne fontane, novijeg datuma
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 04 Decembar 2022, 20:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još malo prizora u hodu...
Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 04 Decembar 2022, 21:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I tu već izlazimo na najlepši trg ovog grada, ušminkan baš ovako još u 16. veku (brzinskom intervencijom u trajanju od svega 2 godine 1507-1509, para za te radove očigledno nije nedostajalo) i do danas je održao taj svoj izgled i šarm...

Piazza del popolo, Trg naroda.
Ok onda, avanti popolo!

Ovo je taj vizuelni dojam "lebdeće fatamorgane", jer se i po suvom vremenu, kao i po danu, ova svetla i zgrade i sve što se tu nalazi zapravo ogleda u sjajnom kamenu kojim je popločan...
Slika

... svud okolo ide portico, tu se mogla prodavati roba i po kišnom vremenu, a u dnu je crkva sv. Franje (istog onog iz Azizija)...
Slika

... koja ima skriveni detaljčić - muzičke stubove ukraj glavnih ulaznih vrata, kad se stubići kucnu daju zanimljive tonove. Zbog vekovnog neumerenog kucanja ti stubići tj cevke su pomalo i oštećeni tako da je sada zabranjeno kucati po njima metalnim ili kakvim drugim predmetima, dozvoljeno je jedino spostvenim prstima, tj zglobovima istih :D
Od silne jurnjave ne stigoh da uslikam, pa evo sa neta kradem jednu japansku, kaku-taku, stubića ima po 5 sa svake strane vrata:
Slika

A ovo prelepo i vešto osvetljeno zdanje je Palazzo dei Capitani del Popolo
Slika

u levom ćošetu se vidi da se uz ovu palatu stislo jedno tradicionalno šminkersko mesto: kafe Meletti.
Mesto je zadržalo specifičan izgled i enterijera i mobilijara ispred, prepoznatljive bledo zelene boje.
Brend je u marketingu sve, bio i u ona vremena, tako da je ovaj kafić ekstremno poznat po jednom specifičnom proizvodu, likeru od anisa pod nazivom Anisette Meletti, koji je gazda ovog establišmenta osmislio i "lansirao" 1870. godine...

Do danas je ovo jedan od tih prepoznatljivih lokalnih proizvoda koji su na listi delicija koje se moraju probati.
Da. Ok. Anis... = bronhi. :confusion-shrug: (Grkofili bi imali još koju asocijaciju... :lol: )

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 04 Decembar 2022, 21:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ukoliko obratite pažnju na arhitektonsko rešenje na fotkama ovog trga iz prethodnog posta, možete videti jedan specifičan detalj na gornjem završnom delu fasade koji izgleda ovako („pozajmica“ sa neta)
Slika

Ovo nije samo pitanje estetike, već izraz preovlađujućeg političkog stava naručioca posla iz tog vremena, tj. jasno vizuelno iskazanu pripadnost Gibelinima.

Ko su bili Gibelini?
U Italiji su vrlo dugo postojali vrlo krvavi ratovi i obračuni između pripadnika dveju oprečnih strana: jedna su bili pristalice papske vlasti na celom prostoru Italije (a i šire :mrgreen: ) to su bili Gvelfi, dok se za Gibeline uglavnom tvrdi da su bili pristalice germanskih careva „Svetog rimskog carstva“, za koje sam već navodila Volterovu primedbu „Ova družina koja se zvala i još samu sebe zove Sveto rimsko carstvo niti je sveto, niti rimsko, niti carstvo”…
Elem, meni se čini da nisu oni bili toliko pro-germani, koliko su bili anti-papisti…

Papska vojska je uzela vlast u ovom gradu polovinom 15. veka, i tako je ostalo (što ne znači da im se to rešenje sviđalo) dok ih nije, sa ostatkom papskih država, anektirala Kraljevina Italija 1860. godine.

U svakom slučaju, gde god vidite ovaj arhitektonski detalj u Italiji, znaćete šta znači ;)

Edit:

Zamalo da zaboravim :doh: da vam ispričam i ovu „secret garden“ pričicu...

Elem, ko god je putovao sa mnom, zna da ja imam tu tendenciju da gubim vreme tako što ucunjavam u pobočne uličuljke, pasaže i tome slična skrajnuta mesta, čim mi u prolazu pažnju privuče nešto neočekivano ili neuobičajeno :D

I tako... u trku prema busu za povratak...

Slika

Je li to parkić s one strane? :think:
Pa ko ne bi ušao da pogleda izbliza... A tamo - ušuškani mali vrt, ušminkan, osvetljen, čaroban...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


E sad. Sve je to lepo, al nemam pojma koja je to zgrada, a ni gde sam tačno bila u tom momentu – žurila na bus, pa nisam baš obratila pažnju. Eto muke. ’Aj, naći ću na netu, to je bar lako, a?

:lol: trebalo mi je neko vremence, i – na svoje totalno iznenađenje – otkrih da je to Palazzo Arengo?!

Pa eto, sad znate i vi gde je ta tajna bašta...

Šteta što nije bilo pustog vremena da uopšte vidim ko su ovi "zaslužni građani" čije su biste postavljene tu (na osnovi postamenta imaju QR kodove...?!), sigurna sam da bi i tu bilo zanimljivih pričica, ali... Drugi put? :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Četvrtak, 08 Decembar 2022, 17:01, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 04 Decembar 2022, 22:06 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A možda se pitate ostade li nešto od Rimljana netaknuto da je preživelo srednji vek?

Ima... ponegde...
Eto recimo jedan originalni Apolonov hram...
Slika

:snooty: Kako li su ovo dozvolili... s njihovim snobovskim "com'era, dov'era"...
Nisu tu baš čista posla...

Da li je odgovor u imenu...? :think:
Taverna di Cecco...

Pa... znači li to da bi "onaj most" koji sam pri dolasku pominjala mogao biti negde blizu, kad već nije taj kojim smo prošli?

Elem... Ponte di Cecco je najstariji most u Askoliju, i deo je rimskog puta Via Salaria. Spaja srednjevekovnu tvrđavu Malatesta sa gradom, preko rečice Kastelano.
Kažu da je most obnovljen 1349. godine, pa nosi ime po arhitekti koji se zvao Cecco Aprutino, i da je to taj Ćeko.

Međutim...
postoji još jedna legendica, da ne kažem teorija zavere, koja tvrdi da ime nosi po čoveku koji se zvao Cecco d’Ascoli, a živeo je nešto pre toga, krajem 13. veka. Ta storija tvrdi da je dotični gospodin, astrolog, pesnik i sumnjivo lice, sagradio ovaj most za jednu noć, uz pomoć - naravno - nečastivog lično...

Sličica TOG mosta, ljubaznošću Atlas Obscura
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 05 Decembar 2022, 17:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I tako... stigosmo do ljubavi i vina...

Kako bi Italija bez ta dva glavna sastojka svoje magije ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Decembar 2022, 17:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
DakleM...
Bio jednom jedan lep, vredan i uspešan mladi čovek.
Uz pomoć svog pametnog dede i nešto nasleđenog imanja na pola puta između vrletnih gora i sinjega mora u lepoj zemlji Italiji, stvorio je svoje malo carstvo i živeo svoj san kao vinski baron, izmišljajući nova vina u svojoj (sve priznatijoj) vinariji…

Sve je im’o - ništa im’o nije…

Sve dok se 1987. godine, jednog letnjeg dana - do tog momenta ni po čemu posebnog - (na stanici :lol: ) u Puli nije… aj’ recimo izgubio.
Pošto je Pula oduvek dvojezični grad, za Italijana je najnormalnije na svom jeziku za pomoć pitati neku lepu devojčicu koja ti zapadne za oko, zar ne?
Lepojka je savršeno govorila italijanski, ali se ispostavilo da nije ni Italijanka, ni Puližanka, nego Beograđanka.
Devojka je bila i lepa, i pametna, i elegantna, i obrazovana, i lepih manira… i tako su se oni lepo ispričali, narednih par dana još par puta videli, i… avaj, predivna nežna plavojka otputovala je svojoj kući…

Naravno, mladi don nije propustio da na vreme pribavi kontakt podatke :D
I tako je u Beograd za njom došlo i jedno sudbonosno pismo…
Nemojte se kikotati, u to vreme NIJE bilo mobilnih telefona ni kućnih računara, a internet je bio tek u najavi… Osim toga: maniri više klase, i sve što uz to ide …

„Lud sam za tobom Mače, ali lud sam ionako,
Tražim te otkako za sebe znam…“ – Ne, ne, ne, ovo ja slušam Balaševića, pa sam pod utiskom…

Nije to bilo takvo štivo, već sasvim kulturno i formalno pismo u kome je on poziva da dođe u Italiju, i da se (sasvim bezazleno i sasvim regularno) zaposli u njegovoj vinariji.

Italijan je imao 31 godinu. Beograđanka 20.
Budimo realni, nije imala šanse.
Budimo realni, nije imao šanse…

Prihvatila je poziv.
Pola godine kasnije Gianni i Marina objavili su zaruke.
Još godinu i bili su venčani. Još treptaj oka i imali su već troje dece…

Na svu sreću, ova dama je imala i glavu za biznis, a ne samo za frizuru, pa je mogla istinski da mu pomogne sa strane biznisa dok on mućka vina i usavršava procese i tako su srećno živeli i bili sve uspešniji, a njihovi posedi pod vinogradima rasli, kao i potražnja za njegovim vinima…

To je ta nežna priča o ljubavi i o vinu.
I o sinergiji srodnih duša...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Utorak, 06 Decembar 2022, 17:44, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Decembar 2022, 17:42 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I opet dakleM… vinariju Mašjareli (Masciarelli) je Đani Mašjareli osnovao 1978. godine u San Martinu (San Martino sulla Marrucina), živopisnom selu u regionu Abruco tj. u jednoj od njegove 4 provincije - Kjeti (Chieti). Prva vina su na tržište izašla 1981. godine.

Vinarija danas zapravo ima 320 hektara vinograda raštrkanih u sve četiri provincije Abruca (Chieti, Pescara, Teramo i L’Aquila), pa su time obuhvatili proizvodnju različitih vrsta grožđa koje imaju blage razlike u sastavu zemljišta, visini i klimatskim uslovima, što im zapravo i daje mogućnost da proizvode svoja specifična vina kako ih je osmislio Đani Mašjareli

Ne dokupljuju grožđe za proizvodnju vina, niti svoje grožđe prodaju drugim vinarijama. Što bi onda značilo da je proizvodnja ograničena rodom, pa time i ekskluzivna, pa time i...
Postoji tu i ona duga priča o pravilima kako se dobijaju neke „markice“ koje označavaju garanciju kvaliteta i geografskog porekla, o pravilima EU da se ne mogu saditi novi vinogradi, tj. koliko je površine država članica imala upisano u kataloge da je pod vinogradima pri ulasku – na toliko mora i da ostane, pa ako hoćeš novi vinograd – moraš da ga kupiš, ako nađeš voljnog prodavca... I tako, svašta nešto...

Uglavnom, firma proizvodi vina, i nešto malo maslinovog ulja sa svojih poseda, a bavi se i tzv „vinskim turizmom“.

E, taj turizam je onaj zanimljivi deo ove dugačke storije.

Kakav bi to princ bio, kad ne bi imao dvor, je l’ ;)
Šalim se ja, princ nije imao dvor kad je oženio princezu, ona mu je zapravo pomogla da se posao dovoljno razvije da im to 2004. godine omogući kupovinu i restauraciju jednog pravog dvorca iz 17. veka, Castello di Semivicoli.

Slika

Originalno je pripadao baronu Celaya, feudalnoj porodici koja je bila vlasnik ovog dela Abruca, a kasnije je prodat baronu Perticone, ali je vremenom zapusteo.
Uz sam dvorac sagrađena je naravno i crkva, a u nekom momentu su ove zgrade i povezane, tako da je iz glavne spavaće sobe bilo moguće doći na galeriju u samoj crkvi bez izlaženja iz kuće. Em udobnije, em bezbednije :)

Semivikoli je udaljen od San Martina oko 10 km i nalazi se na brdu, a ovaj dvorac je na vrh tog brda. Stateški dobar položaj za odbranu, a to takođe i sa estetske strane ima svojih prednosti.

Znamo već da su ovim predelima (kao i kroz celu Italiju) duž tih davnih rimskih puteva načičkana utvrđenja, zamkovi, zidine, gradovi i tvrđave... Duž Jadranske obale svrha im je bila i odbrana od gusara, na celom severu Mediterana i svim ostrvima je bilo isto – gradići i sela smešteni po vrškim čukama, luke opasane debelim zidinama.

A ako se pitate zašto su se oni toliko branili od gusara kad su već tako „sirotinja raja“, to je zato što gusari nisu dolazili samo da pljačkaju, već da odvode belo roblje za prodaju na pijacama Bliskog Istoka i severa Afrike.

Afrika je najbogatiji kontinent, tj. najbogatiji sirovinama, a naročito zlatom, srebrom i dragim kamenjem svih fela, pa su bogataši iz tih krajeva rado kupovali „egzotične“ bele robove i robinje.

Tek negde od 16. veka se „pomerio“ centar svetskog bogatstva pa su parajlije živele u Evropi odnosno neki Europejci su skontali kako da zgrnu ozbiljne pare (prvobitna akumulacija kapitala...?), a kupovali su roblje iz Afrike kao jeftinu radnu snagu za kolonije gde nije bilo dovoljno upotrebljivog autohtonog stanovništva za potrebe kakvegod već proizvodnje...
Istorija sveta je jedna vrlo čudna i vrlo ciklično ponavljajuća priča, s malim ili nikakvim varijacijama...

Nazad u Italiju...

Moderna vremena donela su okret za 180 stepeni kad su u pitanju kamene tvrđave i zdanja – umesto da strancima budu pretnja i opomena, sad su ono što putnike privlači i mami...

Danas je Castello di Semivicoli hotel koji prima goste u periodu od 1. marta do 1. novembra (kad smo mi naišli bio je zapravo zatvoren za zimu, ali smo mi kao grupa bili najavljeni za turu sa degustacijom vina, pa su napravili izuzetak zbog toga što smo došli iz Srbije. I to ni manje ni više nego PRVA organizovana turistička grupa iz Srbije... :D

Hotel ima 11 elegantnih soba i 3 apartmana, od kojih onaj na najvišem spratu ima spektakularan pogled od 360 stepeni i na planinu u zaleđu, i na plavi Jadran na istočnoj strani, i na okolne vinograde i maslinjake.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 08 Decembar 2022, 17:45 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U te fensi sobe, naravno, nismo ulazili, ali evo šta jesmo videli, od samog početka :)
Najpre, nešto sličica sela, uz sam prilazni put…

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

(Zbog neslavnog dela istorije tj. učešća na pogrešnoj strani tokom Drugog rata, solomonsko rešenje italijanskih spomenika poginulima je ovakvo – „Palima u svim ratovima“)
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 08 Decembar 2022, 18:01 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pa onda fotkice samog dvorca...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

I jedna gde se vidi slika gđe Marine, koja sad ima 55 godina, udovica je, i vodi posao sa svojom najstrijom ćerkom Miriam...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 08 Decembar 2022, 18:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pa neki momenti iz tog podruma za degustaciju...
Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 08 Decembar 2022, 18:25 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Vrtovi okolo naravno nisu u svom punom sjaju polovinom novembra, ali ipak...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 08 Decembar 2022, 18:31 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A vino?
Da, vino...

Vinarija Mašjareli proizvodi 22 marke vina, u 7 „linija“.
Disklejmer, tj odricanje od odgovornosti: ja ne znam ništa o vinu. Moj domet je – kad probam, znam da li mi se sviđa ili ne. Toliko.
Al ’ajde...

Za degustaciju su nam ponudili:
Slika

Vila Gemma Colline Teatine Bianco, belo vino, kombinacija grožđa pecorino, cococciola i trebbiano. Sveže vino, lako, od onih koja nisu predviđena da stoje i sazrevaju, već se konzumiraju najdalje u 2 godine.
Hmmm... lepo suvo, ali za nijansu previše acidno za moj ukus.

Cerasuolo d’Abruzzo, roze, od sorte montepulciano, boju dobija tako što 20 sati odstoji neproceđeno (boja je u pokožici bobice, ne u pulpi). Lako, sveže, mlado vino koje pasuje uz svu hranu, i predjela i ribu i govedinu...
Ok. Jeste sasvim lagano i pitko, ali ima neku intenzivnu mirisnu notu koju nisam mogla da identifikujem, koja se zadrži i kao „aftertaste“, a nije mi bila prijatna...

Montepulciano d’Abruzzo, crveno, ista dakle sorta grožđa, ali proces drugačiji - ostaje 18 dana neproceđeno sa grožđanim kožicama, a onda zri u buretu 1 mesec, pa u kazanu od nerđajućeg čelika 2 godine, pa u flašama još 6 meseci i tek onda ide u prodaju...
Ok. Lepo. I ono isto vrlo pitko... al mi nekako bilo, hm... neubedljivo?

I tako sam onda kupila jednu flašu merloa i jedan šardone... iz linije koja se zove Marina Cvetić ( :lol: ) za detaljnu degustaciju sa dragim društvom putnika, uz još neke lokalne proizvode…
Al' o tome ću nešto više na kraju, u nekom postu o hrani... :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 10 Decembar 2022, 23:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Spremni ili ne, krećemo dalje…
I sad ću da vas zatrpam izautobuskim fotkicama, jer prosto ne mogu da odolim lepoti okolnih pejzaža...

Tako nalik na Šumadiju :mrgreen:
Slika

Slika

Slika

Slika

… osim što…
Slika

Slika


… i naravno, što svud po tim brdašcima i ćuvicima...
Slika

Slika

Slika

Ne znam jesam li vam pričala, ali i srednjevekovna Srbija je izgledala isto tako - doduše, naše su utvrde po ćuvicima bile manje, ređe su to baš bili utvrđeni gradovi, a češće kule-stražare, u kojima su bile samo dežurne ekipe, a ostala posada kao i velmože zapovednici - živeli u selima pored i na svojim imanjima...

Naravno, polovinom 15. veka došla je Otomanska imperija i porušila ih sve do temelja... osim onih koje su uzeli kao strateške vojne objekte za svoju odbranu, uglavnom gradove. Po vrškim čukama i gustim šumama se nisu mnogo motali. Držali su se gradova i puteva, kao svi osvajači...

Da nije bilo tog dela aktivno represivne i destruktivne istorije, pejzaži Srbije bi danas izgledali isto ovako.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 126 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.