Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 23:16

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 49 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 11 April 2021, 18:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ma znate taj vic: imam tri mačke, dve su različite a jedna je ista ;)

Evo, došao je i taj (epohalni) dan, da vam prozborim koju o svom putovanju na Sardiniju (da ne kažem Sardenju), za prvomajske praznike sada već davne 2018. godine…

Sardinija je ostrvo na kome žive Sardi, a nalazi se negde na sredini Sredozemnog mora :D
Zašto je ovo zanimljivo mesto?

Neke zamlate recimo veruju da je ovo deo nestale Atlantide…
Neki naučnici smatraju kako je pre mnogo miliona godina pomeranje tektonskih ploča odvojilo Sardiniju i Korziku od kopna današnje Evrope…
Neki drugi naučnici tvrde kako sastav stena na Sardiniji dokazuje da su one znatno starije od onih na kopnenom delu Italije, odnosno da je jedan od najstarijih kopnenih delova Evrope…
Ko bi ih sve slušao ;)

Sardinija je drugo po veličini ostrvo u Sredozemnom moru (posle Sicilije), površine oko 24000km2, a obala mu je duga čak neverovatnih 2000 km. Što znači da ima plažaaa… :lol: Ima i planina, i ski centara, i fantastičnu mrežu puteva, sjajno održavanih, što za pokrajinu ove veličine ne bi trebalo da nas čudi. Ima status autonomne oblasti, jedna je od svega 5 takvih regija u Italiji.

U svakom slučaju, ljudi na ovom ostrvu žive ’od početka’ :lol:, i arheološka znamenitost ovog ostrva su tzv ’nuragi’, misteriozne građevine nepoznate namene čijih ostataka različitog stepena očuvanosti ima po celom ostrvu, i to datiranih od 18. veka PRE nove ere, do 2. veka pne odnosno do dolaska Rimljana, a tvrdi se da je ova kultura/civilizacija opstajala čak do 6. veka nove ere. Danas se zna za oko 7000 ovakvih građevina na ostrvu, a tu su i ostaci naselja, zidina, kao i (takođe veoma neobične) megalitske ’grobnice džinova’, i brojni drugi zanimljivi artefakti pronađeni na arheološkim iskopinama iz raznih perioda širom ostrva.

U dugoj istoriji ljudskog roda za očekivati je da su ovde dolazili razni osvajači, pa se tako pominju Feničani, (naravno) Rimljani, Aragonci, Đenovezi, Vandali, Vizantija, itd, isl. Na ostrvu su postojala 4 kraljevstva, koja su spojena u jedno tek dolaskom Aragona, u 14. veku.

Mapa, ljubaznošću vikipedije:
Slika

Zastava Sardinije izgleda ovako:
Slika

Neće nas iznenaditi što se zove 'I quattro mori' – Četiri mavara.
Elem, Mavari su, ne jednom, takođe pokušali da osvoje ovo ostrvo. Znamo da su vladali Iberijskim poluostrvom vekovima, ali su svi njihovi napadi ovde ostali neuspešni. Da li je to baš bilo zbog patronata Svetog Đorđa lično, ili iz drugih razloga, ko to zna, uglavnom – osnova ove zastave ostade krst Sv. Đorđa, dok su četiri mavarske glave dodate naknadno. Naučnici raznih fela još lome koplja oko toga ko je prvi osmislio ovu zastavu, da li su ove glave figurativni prikaz četiri presudne bitke ili baš odrubljene realne glave realnih mavarskih prinčeva (bilo da su stradali u bitkama ili zarobljeni pa pogubljeni za kaznu), pa zatim - da li bi povezi trebalo da budu preko očiju ili preko čela, i da li bi lica trebalo da su okrenuta desno ili levo…

’Politički korektno’ rešenje ove mozgalice je grb Sardinije, koji izgleda ovako:
Slika
I vuci siti, i Mavari na broju :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Petak, 04 Februar 2022, 20:53, izmenjena 3 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 11 April 2021, 18:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sardinija je ozbiljno ostrvo, i na njoj postoje čak tri aerodroma, u mestima: Olbia, na severu, Algero na zapadu i Kaljari na jugu ostrva. Lepo je to, ali…

S parolom ’koliko para, toliko i muzike’, odlučila sam se da testiram svoju putničku izdržljivost bus-turom koja je fizički prilično zahtevna, pa sam na ovo magično mesto pristigla trajektom, preko Tirenskog mora. Polazište iz Livorna, sa prispećem u Olbiji, a nakon celonoćne vožnje od Srbije, preko Hrvatske, pa kroz Italiju.

Livorno će biti pokazan u odvojenoj temi, kad pristignem da se time pozabavim kako dolikuje.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 April 2021, 10:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Tekst tog prospekta na koji sam se upecala (ne obraćajte previše pažnje na gramatiku im) je sledeći:
„Vreme je da za Vas uradite nešto posebno... Da se obogatite lepim predelima i sjajnim pričama... Ovo putovanje je za prave sladokusce... Ispunjeno je lepim pričama, fantastičnim predelima, dobrim vinima... Vodimo Vas na ostrvo uspomena koje i danas čuva tajne u svojoj unutrašnjosti... Tajne misteriozne civilizacije Nuraga, ponos drevnih Sarda koji će uvek reći da nisu Italijani... Ostrvo pripada Italiji, ali je u svemu drugačije od kulture kopna... Algero je grad u kojem još uvek govore Katalonskim jezikom. To je prestonica skupocenih korala... Kastelsardo oduzima dah svojom lepotom, a noću šetati njegovim ulicama pod specijalnom dekorativnom rasvetom, znači zaroniti u sasvim drugačiji svet ispunjen ushićenjima... Kaljari je prava prestonica, živa luka sa mirisom mora... Grad specifičnih prostora i sjajnih vidikovaca... Izlet na Korziku je nešto što sebi morate priuštiti! Dok feribot bude prilazio ovom Francuskom ostrvu, oduzeće Vam dah pogled na utvrđeni grad Bonifaćio i panorama 70 m visokih klifova koji se okomito survavaju u more... Zaista prizor za sećanje! Na Korzici ćemo posetiti i njen prelepi glavni grad Ajačio sa čudesnim mediteranskim duhom. Na kraju ćemo posetiti Olbiju, mali usnuli gradić kroz koje vreme sporo protiče... Ovo putovanje ćete pamtiti dugo, dugo... Pridružite nam se...“

Ceo plan puta neću ovde da kopiram, ali ukratko: put je bogami trajao…
Iz Srbijice smo krenuli uveče, a u Livorno stigosmo u 12:30, što je veoma dobro prolazno vreme, kako nam rekoše. To nam je obezbedilo i priličan komad vremena za cunjanje po ovom gradu, što jeste lepo, ukoliko umete da spavate u busu tokom putovanja pa ste relativno odmorni. Ja umem, ali ni meni ne prija buđenje svako malo zbog prelaska granice, ukrcanja dodatnih putnika, toalet pauza na pumpama i sl. Naravno, cela Italija je meni zanimljiva, a Livorno ima svojih interesantnih momenata, nije tek onako neka bezvezna luka za trajekte…

Iz Livorna dakle ide trajekt za Sardiniju, (celo)noćni je jeftiniji, a kabina uopšte ne mora da se plaća, može izležavanje po garniturama u salonu/baru, po ligenštulima, a i svaka ravna podna površina se ladno koristi da se raširi vreća/ prostirka/dušek... Lepo ljudi ponesu kompresor i naduvaju one kamperske krevete za udobno porodično kuntanje, sa sve sitnim decama i kučićima... Ukrcanje počinje u 19h, a polazak je po redu vožnje u 21.30, mada je to fleksibilan pojam, ali do 23h uglavnom krene. Stiže ujutro negde 6:30-7h. Tako u oba smera.

Ja sam izabrala smeštaj u kabini, delimično zbog komfora i osećaja bezbednosti ranca/torbe, da ne moram da spavam s jednim otvorenim okom ili da isti koristim kao jastuk, a takođe i zbog mogućnosti korišćenja tuša u kabini nakon 24h putovanja :D
Doplata za kabinu je bila 25e ukupno za oba pravca, za smeštaj u 4krevetnoj kabini, (s tim što nije bilo slobodnih 4krevetnih u povratku, pa su nas nekoliko prebacili u 2krevetne :lol: ) Za prvomajske praznike Italijani prilično putuju… i putuju prilično opušteno

Tokom plovidbe nisam fotkala, na palubi je bilo vetrovito i jako hladno, pa sam samo večerala neku zgodnu čorbicu, sačekala da brod isplovi i brisnula u kabinu na tuširanje i spavanjac. Prijalo je opružiti se.
Ranojutarnja krozprozorska, kad se već dan pošteno zabeleo, izgleda ovako
Slika

Izađoh onda da posmatram približavanje obali, isto kroz prozor (opet zbog zimoće), i tu me drmnuo jedan moneovski (zbog mrljavih prozora) prizor svetionika
Slika

Slika

I tako, stigoh na Sardiniju, u lepi grad Olbiju (Olbia). No, neću vam je pokazati sada, već na kraju ove balade kada smo i imali priliku da je razgledamo pobliže

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 April 2021, 10:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Prvi gradić u kom smo dobili vreme da prošetamo je Algero (Alghero)

Prilično je očuvan, neki tvrde i da je najlepši grad Sardinije. U istorijskom jezgru grada ima građevina još iz 16. veka, a sasvim su očuvane i zidine starog grada sa svojih 7 odbrambenih kula.
Ta stara luka zove se Porto Konte, tu su i gradske plažice, peščane i prelepe…

Ovaj grad specifičan je i po tome što se u njemu i danas govori kastiljanskim jezikom, ok – nekom verzijom kastiljanskog, ali na ovom ostrvu se govori raznim jezicima i raznim dijalektima, i ta kulturna raznolikost samo doprinosi njegovoj lepoti i posebnosti.

Napominjem i da se u blizini ovog gradića nalaze i impresivni ostaci Palmavera Nuraga, pa gledajte da ih posetite – ako budete u mogućnosti. Mi nismo.

U grad smo stigli oko 10 ujutro, a dalje smo krenuli u 14h. Prekratko, zaista. Jedva stigoh da žvaćnem nešto za doručko-ručak, i da protrčim po zidinama i po gradu…
A, da, i da kupim jedne minđušice od jaspisa – imajući u vidu da je Algero ’prestonica korala’, ovakav izbor totalno liči na mene…

A sad, fotografije…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 April 2021, 10:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Najpre malo prizora iz marine, pošto smo došli sa te strane :D
Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 April 2021, 13:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pa, kad su Aragonci zauzeli ovaj deo zemaljskog raja, promenili su ime grada u Barseloneta.
Gledajući ove ’marinirane’ fotke, možda malo i liči…

Iako može da zazvuči veselo, ovaj događaj autohtonom stanovništvu svakako nije bio zabavan, imajući u vidu da ih je Pedro IV od Aragona (nomen est omen…) sve izbacio iz njihovih gradskih kuća i zamenio lojalnim Kataloncima čije je porodice ovde naselio. To je razlog što se ovde govori katalonski do danas. Originalno stanovništvo je postalo ’građanstvo nižeg reda’, postojao je limit na broj ovih ljudi koji mogu istovremeno da borave unutar zidina grada (brojali ih na ulazu), i morali su da napuste područje grada kad se oglasi truba za povečerje.

Uzgredbudirečeno, grad je ovako utvrđen na samom početku 12. veka, kada je ovaj prostor zauzela đenovljanska porodica Doria, i to je ta njihova tvrđava koja stoji do danas. Kraljevstvo Aragon osvojilo je ovaj deo početkom 15. veka.

Najveća oštećenja Algero je pretrpeo u Drugom ratu, savezničkim bombardovanjem, ali je vrlo uspešno obnovljen, i turizam je počeo da se razvija još 50ih godina prošlog veka.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 April 2021, 13:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U gradu svuda videh ove interesantne pačvork-lampione…
Slika

Slika

I naravno, one uske, kaldrmisane uličuljke koje volim…

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 April 2021, 13:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Možda je ovo zgodan momenat da pomenem kako su Sardi veoma ponosni što su najdugovečniji narod u Evropi.
Ozbiljno čuvaju te svoje deke i bake, i u svim gradovima sam videla ovakve postere:
Slika

na kojima su ti njihovi najstariji zemljaci. Poštovanje i ljubav.
Možda zato i žive tako dugo, jer su voljeni

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 April 2021, 13:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nešto detalja i crkvene umetnosti…
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 April 2021, 13:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I naravno, tvrđava…

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 12 April 2021, 13:31 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I tako, silazak u marinu zatvara krug i vodi nas nazad u bus i dalje našim putem...

I da ne zaboravim da pomenem da sam u ovom gradu prvi put probala njihov čuveni liker od mirte, za koji tvrde da ’leči sve boljke, AJO!’ (bre! :mrgreen: )

A pošto ja i nisam neki ljubitelj likera, sladoled od mirte mi se mnooogo više svideo :D
Štaviše, mislim da mi se svideo više od sveitalijanskih bosiljak-varijanti. Znam da sam vam to već rekla, ali ću da ponovim. Bosiljak me je oduševio u svim kombinacijama koje sam probala: klot vanila /limun /limeta /čokolada /jagoda /straćitela. Jagoda-bosiljak neverovatna kombinacija, iako ja nisam striktno fan jagode. U stvari, sve su neverovatne.
Ukoliko vam se pruži prilika za degustaciju - ne oklevajte!

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 13 April 2021, 17:57 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Што је ово стало :D?
Виш колка је оскудација, а ти правиш пефкарихске паузе...

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 13 April 2021, 20:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:lol:

Nije stalo, ne boj se.
Evo za degustaciju...
Slika

...dok se ja snađem s ovim pstimg, nešto mi štrajkuje...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 13 April 2021, 21:31 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Put nas, dakle, vodi dalje, i nakon nekih sat i po vožnje, stižemo.
Kastelsardo (Castelsardo)!

… u kome smo na ovom putovanju bili smešteni. Ne baš u samom starom gradu, ali sasvim nadomak, na svega desetak-petnaest minuta šetnjice pored mora :D

Prva, izautobusko-krozprozorska impresija ovog gradića je: WOW!

Slika


A sa terase moje sobe lepo se vidi…sve!
Slika


Nakon ubacivanja prtljaga u sobu, naravno da sam se odmah zaputila u grad. Ok, ovo ’grad’ mu dođe kao počasni naziv, sasvim je malecak, ali je zato prelep!
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 April 2021, 07:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kastelsardo je jedno od onih naselja koja postoje ’oduvek’, i naravno da je uvek bilo utvrđeno na neki od načina svog vremena. A zamak i ovu tvrđavu koja je opstala do danas sagradila je ista ona porodica Doria, koja je u ime Đenove osvajala ove obale.

Đenova je, to smo apsolvirali, u svoje vreme bila suvereni vladar Mediterana, jedna od najvećih italijanskih ’pomorskih republika’. Ovo ostrvo im je, takoreći, u komšiluku, naravno da nije bilo šanse da se ne potrude da ga osvoje. I zbog bakra koji se u znatnom obimu proizvodio tu, a i zbog još nekih unosnih momenata...
Dakle, Dorije su dobili zadatak da prostor osvoje a i da se postaraju da ga zadrže što bolje mogu i umeju.

Bogami su umeli. Debele zidine i čak 17 kula branili su ovaj grad od osvajača. Đenovezi su vladali dvestotinak godina, i tek je drčno špansko kraljevstvo Aragon uspelo da ih odavde izbaci.


Čitajući onaj reklamni materijal pre puta, bilo mi je baš drago da je ovo mesto izabrano za smeštaj, jer u okolini ima nekih izuzetno zanimljivih mesta, koja (sam mislila da) neću propustiti. Eh… da je bilo bar još 2 dana…
Elem, te zanimljivosti su:
Roccia dell’Elefante, prirodna formacija koja je jedan od turističkih simbola Sardinije
Slika

Nuragi Paddaju, sa sačuvanom najvećom građevinom u tom naselju, visine 8m i prečnika 11m
Slika

ili možda ;)
Slika

… a u blizini su i megalitski zidovi iz perioda pre-Nuragi civilizacije…

Sad kad znamo šta nisam videla, da pogledamo i šta jesam :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 49 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.