Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 13:33

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 04 Jun 2018, 18:00 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Evo šta mi nije jasno:
Ima vas koji ste već bili u ovom gradu, i mnooogo ranije, a verovatno i nekad skoro. Kako onda niste već poželeli da pišete o njemu?

Slika

Ja, eto, nisam tu dolazila ranije, ni za vreme one države, a ni posle nje.
Sa tako potpunim nedostatkom znanja (stidim se), smatrala sam ovaj grad za usputno odredište, tek mesto za prespavati, kad tamo - međutim...

Volim kad me nešto tako prijatno iznenadi, i evo kako sam ja videla ovaj božanstveni gradić neporecivo mediteranskog šmeka

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 04 Jun 2018, 19:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Trebinje je, to znamo, gradić na jugu Hercegovine, i da, na raskršću trgovačkih puteva od davnina...
Iznad njega, 1200m visok Leotar, na straži.
Naokolo, Trebinjsko i Popovo polje, kroz njih krivuda najveća evropska ponornica, Trebišnjica...
Do Jadrana - 19km.
Do Dubrovnika, 27.
Do Herceg-Novog, 38.
Grad sunca i platana...

Centar grada, jedan trg, na kome je, prema legendi, tužni otac posadio prvih 16 platana u ovom gradu, u spomen na svoju 16godišnju kćer koja je umrla od sušice. Bio je gradski kapetan, po imenu Babić, pa se trg tada zvao i Babića plac.
Sada je tu vikendom ujutro pijaca, a posle se sve skloni i popodne kada smo stigli izgledao je ovako:

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Jun 2018, 07:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Na ovom trgu nalaze se još i...
Prelepa Fontana istog barona Đura Babića
Slika

I jedan spomenik, poklon Dučićev Herojima za slobodu
Slika
Dučić je poklonio gradu još i dva antička kamena lava, koji se nalaze u parku kod Saborne crkve, ali ih nisam slikala...

Nedaleko se nalazi i Katolička katedrala, nekada crkva Rođenja Blažene Djevice Marije (Mala Gospa), sagrađena je krajem XIX veka, a uzdignuta na dostojanstvo katedrale 1984. godine, u čast proslave 1000 godina postojanja biskupije.
Slika

Unutar starog jezgra grada nalazi se

Osman-pašina džamija Sagrađena je 1729. po naredbi Osman-paše Resulbegovića, trebinjskog kapetana. 1993. godine ta prvobitna džamija je izgorela u požaru, pa je kasnije sagrađena ova koju sad vidimo, po istim nacrtima.
Slika

I Careva džamija, koja mi se nešto nije dala lepo slikati...
Slika

... a koju je isti Osman-paša sagradio nekoliko godina pre 'svoje', ali je, nažalost, u proračunima napravio fatalnu grešku... Naime, Careva džamija je bila manja.
Pa, zar je stvarno mislio da sultan neće čuti za to? I ako čuje, da će razmatrati bilo kakve olakšavajuće okolnosti?
Rezultat: katil-ferman. Nije vredelo što je išao u Stambol u pokušaju da se opravda. Osman-paša je pogubljen. Kao i svi njegovi sinovi.
Okrutna vremena...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Jun 2018, 07:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Saborna crkva Preobraženja Gospodnjeg.

Građena je od 1888—1908. godine. Nalazi se u parku u centru grada. Pored crkve je i Eparhijski dom.
Slika

Slika

Živopisana je na jedan specifičan način, koji je mene oduševio, iako znam da neki ljudi imaju i primedbe na ovako ’savremeni’ odnos prema freskopisu. Ako se pažljivo zagledate, prepoznaćete neke istorijske likove
Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Jun 2018, 08:43 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Na samom rubu ovog parka nalazi se i spomenik Dučiću, voljenom sinu ovog grada.
Slika

A sa druge strane ulice je spomenik Njegošu. Naš vodič, Petra, reče da je ovo prvi ikad podignut Njegošev spomenik. (Fotka je noćna i nije baš sjajna, ali bolju nemam)
Slika

Još je rekla i ovo: imajući u vidu klimu ovog kraja, i da su leta tropski vruća, kada se prosto upali taj kamen, običaj je da se sredinom dana ljudi povuku u kuće, dremnu ili ne, i u tim periodima i deci nije dozvoljeno da larmaju. Imaju jedan lep izraz za to, kažu: 'idem da malo poćutim'. I jednu legendicu koja kaže da u tom periodu tišine, kad nema ljudi po ulicama, ova dvojica velikana mogu malo jedan sa drugim da proćakulaju...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Jun 2018, 08:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Manastir Tvrdoš

Manastir je posvećen Uspenju Presvete Bogorodice. Izgrađen je u selu Tvrdošima, na steni uz samu reku, oko 5 km nizvodno od Trebinja.
Slika

Slika

Slika

Odiše onim naročitim spokojem koji valjda samo na ovakvim mestima možemo osetiti
Slika
Slika

Ovaj manaastir je jedan od najstarijih pravoslavnih manastira u BiH. Prema predanju, osnovao ga je Sveti car Konstantin i njegova mati Jelena.
Ostaci starog zdanja mogu se videti unutar crkve, jer je jedan deo poda zastakljen kako bi omogućio pogled
Slika

U ovom manastiru nalazi se i jedna posebna relikvija, ruka Sv. Kraljice Jelene Anžujske, Milutinove i Dragutinove majke.
Više puta je rušen i opet obnavljan. Početkom 14. veka obnovio ga je i kralj Milutin kao svoj u zadužbinu. Stradao je i u velikom zemljotresu koji je pogodio Dubrovnik u drugoj polovini 17. veka, a 1694. godine su ga do temelja srušili Mlečani u strahu da bi Turci mogli tu podići tvrđavu. Manastirsku crkvu je 1928. godine obnovio zadužbinar Nikola Runjevac, Trebinjac iz Amerike.
Podrumi ovog manastira vekovima su bili zatrpani (još od tog velikog zemljotresa) i tek u poslednjoj obnovi su ponovo pronađeni i osposobljeni. Čuveno je manastirsko crno vino Vranac, kao i belo Žilavka.
Slika

Slika

Danas je sedište Zahumsko-hercegovačke Eparhije, koja će dogodine slaviti osamstotu godišnjicu postojanja.
Manastirska crkva je takođe nešto posebno, i kamo sreće da sam mogla malo duže ostati u njoj... Ali zato sad znam, pa mogu doći u samostalnoj režiji i zadržati se koliko mi je potrebno
Slika

Iznenađujući element su likovi novomučenika na freskama.
Vukašina iz Klepaca, kanonizovan 1998. godine (koji je, u Drugom ratu, svom mučitelju izgovorio one neverovatne reči: ’Samo ti, dijete, radi svoj posao’)
Slika

I male Milice Rakić, stradale u Nato bombardovanju u (nadam se) poslednjem ratu
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Jun 2018, 16:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Hercegovačka Gračanica

Slika

Slika

... je umanjena kopija crkve manastira Gračanice sa Kosova i Metohije, zadužbine kralja Milutina.
Ne samo njena fizička kopija, već je prvi kamen koji je položen u njen temelj donet iz Gračanice, što je uobičajeni simbolično-ritualni gest kad se duh stare kuće seli u novu, kako bi se očuvao.
Stoga, ovo nije tek replika, već i jeste Gračanica. Hercegovačka. (Kao što je to i ona u Čikagu, o kojoj možete čitati i na našem Portalu, u Zmajinom članku o Manastiru Nova Gračanica )

Sagrađena je 2000. godine na brdu Crkvina iznad Trebinja, na mestu gde je nekad bila srednjevekovna crkva sv. Mihajla, zadužbina kralja Milutina.
Kompleks čine: crkva Blagoveštenja sa zvonikom, vladičanski dvor, biblioteka, amfiteatar, galerija, salon za bankete, česma i letnja bašta. Kažu da je ovaj hram najlepša sakralna građevina u celoj Istočnoj Hercegovini.

A živopisana je takođe, sa blagoslovom Vladike, na način koji me je tako potpuno neočekivano oduševio i dirnuo...

Slika

Slika

Slika

Mermerni pod crkve ukrašen je motivima sa davnog ’Prizrenskog patosa’ iz zadužbine cara Dušana, Svetih Arhangela kod Prizrena, za koji svedočanstva kažu da je ’pod u mozaiku iz Svetih Arhangela bio čuven u čitavoj vizantijskoj vaseljeni’.
Slika

Slika


Sa ovog brda pruža se prelep pogled na Leotar i ceo grad.
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Jun 2018, 16:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ok. Opisah najvažnije građevine, ali to su, ma koliko duha utelovljavale, ipak samo zgrade.
Trebinje su i ljudi. Ima ih uspešnih, na diku rodu i narodu.
Političare, glumce i sportiste neću ovde pominjati.

Za ovaj tekst odabrala sam da pomenem svega nekoliko tih ljudi, one za koje mislim da se najviše ističu.
Svaki od njih se trudio iz sve snage da stvara u korist naroda, da pruži koliko može onima kojima je pomoć potrebna i da svojim delima iza sebe ostavi trag.
Svaki od njih jeste utisnuo neki, samo sebi svojstven, pečat onom trenu istorije u kome je postojao tu.

Ovaj izbor je krajnje ličan, i, ako mislite da sam se (u svom već priznatom neznanju) o nekoga ogrešila, slobodno dodajte šta smatrate da treba.

Jovan Dučić

Slika

Poeta specifičnog senzibiliteta i jedinstvene lirike, patriota i filozof, diplomata i ljubavnik...
Čudna vam je ova lista? Ljudi su kompleksna bića...
O posebnosti Dučićevog poetskog izraza napisani su silni tomovi...
A meni je nekako, uz svu tu liriku, upečatljiviji kao filozof, čak i onda kad se sa nekim od gledišta ne slažem.

Navešću ovde samo nekoliko citata iz njegovog proznog dela Blago Cara Radovana:

Prava sreća čoveka biće ako postigne svoje oslobođenje od drugih ljudi; a osloboditi se to je najpre odvojiti svoju sudbinu od presije tuđih primera, dajući svom životu pečat svoje sopstvene prirode i svojih ukusa.
Ideal je odvojiti svoju ličnost od terora grupe i sličiti sebi, a ne celom svetu.

Ima mudrih ćutanja koja vrede više nego i najmudrije reči. Nikad čovek ne može da kaže onoliko mudrosti koliko može da prećuti ludosti, čak i gluposti.

Govoriti o ljubavi, to je već pomalo voleti. (A sa ovakvim stavom, verujem da i ona lista odozgo postaje malo jasnija...)


Njegova silna želja i amanet da mu kosti počivaju u njegovom Trebinju ispunjena je tek juna 2000. godine, kada je njegov kovčeg položen u kriptu Hercegovačke Gračanice, na brdu Crkvina, koje se vidi iz svake tačke ovog grada.


Luka Ćelović

Kada je stigao u Beograd imao je osamnaest godina i prazne džepove. Sve što je stekao, zasluga je njegovih vrednih ruku i bistre glave.
1875. godine čim je počeo ustanak Nevesinjska puška, Luka je sa dobrovoljcima otišao u Bosnu gde je u borbama ostao do kraja, a onda učestvovao i u oba Balkanska rata.

Bio je jedan od osnivača Beogradske zadruge, narodne štedionice za ispomoć malim trgovcima, zanatlijama i sirotinji kako bi izbegli zelenaše, a kasnije je postao njen doživotni predsednik.
Staru Savamalu, koja je bila zapuštena, pretvorio je u otmen, moderan deo grada. Prvo je podigao svoju kuću u ulici Kraljevića Marka, pa luksuznu palatu Beogradske zadruge kao i prelepu palatu Bristol i prvi gradski park po evropskom uzoru.

Imao je završena svega dva razreda škole, i celog života je bio svestan nedostatka obrazovanja, a cenio je znanje, školu i nauku, i smatrao da je obrazovanje omladine jedini put napretka nacije.

Testamentom je ostavio sve svoje imanje Univerzitetu u Beogradu, čiji je najveći dobrotvor.


Sv. Vasiliije Ostroški

Rođen je u selu Mrkonjići u Popovom polju i danas postoji spomen crkvica kraj njegove rodne kuće.
O njemu ja neću detaljnije pisati, ima mnogo daleko pametnijih izvora.


Vladika Grigorije

Sasvim poseban čovek.
Nije rođen u Trebinju, ali ne mogu da pišem o ovom gradu, a da i njega ne pomenem. Ako ste ikad čuli / čitali ijednu njegovu besedu ili intervju, znaćete i zašto. Ako niste, pretražite YT, pa ćete i vi znati.

Njegove reči uglavnom ljude ne ostavljaju ravnodušnim, a to, nekako, u mojoj glavi i jeste ono što učitelji treba da rade: da nas podstiču na razmišljanje, pa makar za neke to bilo i jedino da bi preciznije formulisali svoje stavove suprotne njegovim.
A biti poštovan od strane običnih ljudi sva tri odrođena naroda sa ovog komplikovanog prostora, je dostignuće koje možemo nazvati i neverovatnim.

Elem, upravo je otišao sa mesta Vladike Zahumsko-hercegovačkog u Eparhiju frankfurtsku i cele Nemačke. Kad smo mi naišli u Trebinje, tek što je bio prošao po selima i oprostio se sa narodom. Za novog episkopa koji će ga zameniti izabran je, po njegovom predlogu, Tvrdoški monah otac Dimitrije.

Neću reći ništa dalje, osim da je ono nekoliko ljudi sa kojima tamo progovorih o tome samo uzdisalo i odmahivalo glavama...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Jun 2018, 17:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Trebišnjica i na njoj mostovi

Za razliku od mostova koje je gradio i gradi Vladika, ovde ću govoriti o sasvim fizičkim mostovima na ovoj reci. Nekada divlja i svojeglava, nakon gradnje hidroelektrane i akumulacionih jezera prilično je ukroćena...

U prolazu sam, onako krozprozorski, uhvatila deo jednog od jezera, za koje nažalost ne znam kako se zove... Možda će neko od vas prepoznati to ostrvce sa belom crkvicom, ostatak od potopljenog sela...?

Slika


Moram pomenuti Perovića-Arslanagića most
Slika

Slika

Neki tvrde da ga je kao zadužbinu za svoga sina poginulog u borbi sa Mlečanima izgradio Mehmed-paša Sokolović 1574. godine.
Ali, nije to taj most. Taj je odavno u nepovrat odnela hirovita Trebišnjica...

Tokom 17. veka iz Herceg Novog se dosta turskih porodica doselilo u Trebinje. Tako je došao i izvesni Arslan-aga, koji je dobio posede istočno od Trebinja, kao i pravo da naplaćuje mostarinu preko mosta na Trebišnjici. Po njemu se, od tada, most naziva Arslanagića most. Izgradnjom centrale na Trebišnjici, Arslanagića most se 1965. godine našao pod vodom akumulacionog jezera.
Godinu dana kasnije, kad su se setili da je potopljen, akumulacija je malo ispražnjena, a most je dekonsturisan i prenet tu gde se sada nalazi, između naselja Gradina i Police.
Godine 1993. mostu je promenjeno ime u Perovića most (što im je bilo prezime pre prihvatanja islama).

I još da kažem da se duž reke svuda mogu videti vodenični točkovi za navodnjavanje, ovakvi
Slika


Kameni most, izgrađen 1953. godine, na glavnoj ulici, takođe vredi videti.
A ako se tu zadesite pri zalasku sunca, možda će izgledati ovako

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Smiraj dana prosto božanstven.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Jun 2018, 17:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A jutro...

Slika

Slika

Slika

Slika


Za kraj, dodaću još pejzaž grada sa magistrale...

Slika

... i toplu preporuku da svakako posetite ovaj lepi grad, ako do sad niste...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Jun 2018, 17:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I tako, na raskršću puteva i vekova, stoji grad.
Uticaji mediteranski, orijentalni i austrougarski, vide se jasno u arhitekturi grada, koji je osvajan, preuziman, oblikovan i prilagođavan.
A opet ostao svoj.
Kao i ovi ljudi.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Jun 2018, 17:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sigurna sam da na forumu ima ljudi koji itekako imaju šta da kažu o ovom gradu, i jesu poželeli da o njemu pišu, samo im je možda nedostajalo energije ili vremena za otvaranje teme i neku obimnu uvodnu priču.
Evo, uvod je napisan, sad izvolite.

Vaši utisci o Trebinju, iskustva, komentari, slike i sećanja su više nego dobrodošli.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 07 Jun 2018, 10:55 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Evo šta mi nije jasno:
Ima vas koji ste već bili u ovom gradu, i mnooogo ranije, a verovatno i nekad skoro. Kako onda niste već poželeli da pišete o njemu?

Ja, eto, nisam tu dolazila ranije, ni za vreme one države, a ni posle nje.
Sa tako potpunim nedostatkom znanja (stidim se), smatrala sam ovaj grad za usputno odredište, tek mesto za prespavati, kad tamo - međutim...

Volim kad me nešto tako prijatno iznenadi, i evo kako sam ja videla ovaj božanstveni gradić neporecivo mediteranskog šmeka


Nisam bila u Trebinju, ali znam da je lep i da tu živi stanovništvo 3 vere, čini se, u miru i uz međusobno poštovanje. Daj bože da svuda bude tako. Jack, hvala ti na ovom divnom putopisu!


jack je napisao:
Živopisana je na jedan specifičan način, koji je mene oduševio, iako znam da neki ljudi imaju i primedbe na ovako ’savremeni’ odnos prema freskopisu. Ako se pažljivo zagledate, prepoznaćete neke istorijske likove
Slika
Ovo mi se jako sviđa, više od "običnih" freski.


jack je napisao:
Na samom rubu ovog parka nalazi se i spomenik Dučiću, voljenom sinu ovog grada.

A sa druge strane ulice je spomenik Njegošu. Naš vodič, Petra, reče da je ovo prvi ikad podignut Njegošev spomenik. (Fotka je noćna i nije baš sjajna, ali bolju nemam)

Još je rekla i ovo: imajući u vidu klimu ovog kraja, i da su leta tropski vruća, kada se prosto upali taj kamen, običaj je da se sredinom dana ljudi povuku u kuće, dremnu ili ne, i u tim periodima i deci nije dozvoljeno da larmaju. Imaju jedan lep izraz za to, kažu: 'idem da malo poćutim'. I jednu legendicu koja kaže da u tom periodu tišine, kad nema ljudi po ulicama, ova dvojica velikana mogu malo jedan sa drugim da proćakulaju...
Wow, interesantno! :romance-heartsfade:


Jovan Dučić: Prava sreća čoveka biće ako postigne svoje oslobođenje od drugih ljudi; a osloboditi se to je najpre odvojiti svoju sudbinu od presije tuđih primera, dajući svom životu pečat svoje sopstvene prirode i svojih ukusa.
Ideal je odvojiti svoju ličnost od terora grupe i sličiti sebi, a ne celom svetu.

AMIN! :pray:


Vladika Grigorije
Sasvim poseban čovek.
Nije rođen u Trebinju, ali ne mogu da pišem o ovom gradu, a da i njega ne pomenem. Ako ste ikad čuli / čitali ijednu njegovu besedu ili intervju, znaćete i zašto. Ako niste, pretražite YT, pa ćete i vi znati.

Ja nisam čula za njega, rado ću ga poslušati na YT! :think:


Luka Ćelović
Kada je stigao u Beograd imao je osamnaest godina i prazne džepove. Sve što je stekao, zasluga je njegovih vrednih ruku i bistre glave.

Testamentom je ostavio sve svoje imanje Univerzitetu u Beogradu, čiji je najveći dobrotvor.

:clap:

Hvala Jack! :ljubac:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 08 Jun 2018, 12:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac: Miki
Ima i prelepih predela i gradova i prelepih ljudi. Treba se povremeno podsetiti

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 08 Jun 2018, 12:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pisala sam već o tome da ja pomalo 'metafizički' osećam ovaj fizički svet, pa mi je energetski utisak bitan.
Ima mesta gde osećam dobro, i tu sam i ja dobro, a ima i onih koja me prosto odbijaju svojim nabojem...

Drago mi je da ste mogli da osetite moje oduševljenje ovim prostorom.
Reagovala sam na tu vibraciju kojom zrači, iako nemam direktne genetske veze. :D
A najviše na konkretno mesto u njemu, baš manastir. Tu mi je rezonanca bila najjača. I taj osećaj nekakvog pripadanja...
Znam da su sva mesta sakralnih objekata i birana na način da se zidaju na energetski jakim tačkama, i to jesu sveta mesta, ali ne privlače mene sva istom snagom...
Da, ima neka tajna veza...

I moram da dodam: uz sav taj mir, postoji tu i zrno nemira, nespokoja, ne znam... Iščekivanja nekog, šta li... Tek zrno, ali postoji.
A raskršće pomenuto u naslovu nije samo u prostoru, nego i u vremenu. I u vremenu sadašnjem. Tako ja to osećam

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.