Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 21:59

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Utorak, 13 Septembar 2016, 16:24 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kala Nera


Kala Nera je simpatično malo ribarsko mesto na zapadnoj obali poluostrva Pilion, a u velikom Pagasitic zalivu.
Mesto je mirno i omiljeno letovalište Grka.

Poznato je po izvorima pitke vode i otuda i ima naziv "Kala Nera" ili u prevodu "Dobra Voda".

Locirana je 18 km jugoistočno od Volosa i sa njim je povezana dobrom autobuskom vezom.

Samo poluostrvo Pilion je u mitologiji poznato kao boravište Kentaura i Argonauta, ali o tome drugi put!

Kala Nera se nalazi u jednoj širokoj uvali zaliva.


Slika

Ima dugačku peskovito-šljunčanu uredjenu plažu u dubokoj hladovini starih eukaliptusa.

Uz celu obalu je šetalište dugačko oko kilometar ipo, a negde na početku je malo molo na kom pristaju dva ribarska brodića i brod-jedrilica za krstarenje.

Slika

Slika

Pecaroši često okušavaju sreću i ponešto i upecaju.

Sve je puno zelenila i cveća, ali ubedljivo ima najviše maslina. Ovo je jedna od ulica koje izlaze na more. U ulicama bliže moru tu i tamo su vile za izdavanje, ali ih nema puno kao u drugim turističkim mestima u kojima smo bili.

Slika

Kad malo pridjete obali ...

Slika

naidjete na autobusku stanicu koja je tu samo forme radi. Zbog toga što su ulice jako uske i prepune parkiranih automobila autobus ne može da prodje, tako da se autobus "hvata" na glavnom putu koji je iznad mesta. Ona mala nastrešnica je autobuska stanica.

Ovo je snimljeno ispred poslastičarnice sa odličnim baklavama.

Slika

Restorana ima baš puno i svi su duž obale.

Slika

Gledate u more i uživate...

Slika

Slika

Tu je i restoran brze hrane.

Slika

Pa jedan fensi kafić...

Slika

Ili jedan u hladu eukaliptusa malo van mesta.

Slika

Ispred njega je veliki deo plaže bez ležaljki i suncobrana.

Slika

Inače, kad smo kod ležaljki i suncobrana, možete ih koristiti preko celog dana uz jedno piće po osobi. Na primer ovo nas je koštalo 5,5 e.

Slika



Ako ožednite, usred šetališta je izvor pitke vode. Voda je odlična!

Slika



Uveče se zatvara šetalište za automobile, tako da možete bezbedno šetati sa malom decom. Ova slika je neposredno pre zatvaranja za saobraćaj.

Slika



Za one koji idu u KalaNeru evo malo novih podataka.

Na velikom panou na šetalištu je prikazana šema Kala Nere i raspored vila i hotela. Tako možete lako pronaći gde se nalazi vaš smeštaj. Nije mogao jasno da se vidi preko jedne fotografije, pa sam ga nevešto podelila.

Slika



Slika



I imena vila i hotela koji su na šemi označeni brojevima.

Slika

Slika



Takodje važno je znati sezonski red vožnje autobusa...


Slika



I ponuda izleta iz perioda kada smo mi bili.



Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Utorak, 13 Septembar 2016, 19:32 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Као што си нас и навикла. Ако је ово само увод, још и боље :D.
Ако се не љутиш, исправио бих те само за чињеницу да је Кала Нера множина, тј Добре Воде, а и сама си рекла да их је више :D.

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Utorak, 13 Septembar 2016, 21:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Petonije, da! Kažu da ima stotinak izvora na Pilionu. Nisu mnogo hladni. Neki izviru ispod mora, blizu obale. Preporučuje se kupanje u moru onima koji imaju probleme da šećerom, srcem i visokim pritiskom.
A voda je baš prijatnog ukusa. Mi smo je kratko držali u frižideru, pa tek onda pili.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Sreda, 14 Septembar 2016, 08:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Dujo, prema ovim tvojim slikama i opisu, moj prvi utisak je da bi Kala Nera mogla da mi se dopadne kao baza. Ima dugačko šetalište, kafiće, Volos je relativno blizu, samo mi se ne sviđa što je šljunkovita plaža. Da li je isto štljunak i u plićaku?
Da li ste išli na krstarenje i na vožnju vozićem? Kuda taj vozić prolazi? Malo mi nije jesno koju ste vodu to pili, sa nekog izvora u Kala Neri?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Sreda, 14 Septembar 2016, 19:46 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Nama baš ovakvo letovalište odgovara.
Uglavnom su tu Grci. Nema žurbe! Muškarci igraju tavli ili tablića, a žene sve u glas nešto pričaju! Skupe se u krug i satima se brčkaju u moru i tako pričaju. Mnogi, tako pričajući u moru piju frape ili pivo da im se ne ugreje!!!
Nema buke od kafića, ni glasne muzike na plaži. Plaža u samom mestu je odlična i nismo imali potrebe da tražimo drugu. Odnosno, pošto smo išli autobusom nije nam padalo na pamet da idemo da vidimo druge plaže. Mnogi, koji su došli kolima, su išli na istočnu stranu. Vratili su se mrtvi umorni i nisu se tamo ni pošteno okupali zbog velikih talasa.

Postoje druga mesta u Grčkoj u kojima su plaže sa talasima ili more prelepe liht plave boje, pa onda ko želi to tamo treba i da ide. U Kala Neri je more mirno, voda topla i bistra, ali boja nije liht plava.

Plaža ja dugačka oko 300 metara i delimično je prostor uredjen, a delimično bez ležaljki i suncobrana. Cela plaža pre podne ima i dosta hlada od eukaliptusa.

Sama plaža je pesak pomešan sa sitnim šljunkom, na ulazu u more je više peska i tako desetak metara kad počinje dno pokriveno travom. Tu gde počinje trava već je dubina oko skoro dva metra. Bove, koje označavaju dokle je zona za kupanje su na oko 100 metara od obale. Postoji i kućica u kojoj je spasilac.

Molo je otprilike u prvoj trećini mesta. Na njega pristaje brod sa kojim se ide na krstarenje i dva ribarska brodića.

Slika

Kad gledate prema moru sa desne strane je deo grada koji nema peščanu plažu. Tu se kupaju uglavnom lokalci koji su kod svojih kuća napravili stepenice za ulazak u vodu.

Slika

Sa leve strane je dugačka plaža o kojoj sam pisala.


Slika


Pri kraju te plaže je deo koji je bez suncobrana i pre podne je na njoj duboka hladovina i sa nje se pruža pogled na celo mesto.

Slika


Sa istog mesta pogled na drugu stranu prema jednom delu plaže koja je uglavnom od velikih oblutaka.


Slika



Glavni deo plaže u centru mesta je uredjena plaža. U vreme kad smo mi bili (krajem avgusta) plaža je bila skoro prazna. Jedino je vikendom bilo više ljudi, jer su dolazili meštani iz Volosa, ali i tada nije bilo gužve.


Slika

Tu smo se mi kupali.

Ulaz u vodu je ovakav...

Slika


Kad udjete do kolena izgleda ovako.

Slika

Rano ujutro je sve počišćeno i oprano...

Slika

Voda je mirna i topla. Već oko 8 h smo se kupali.

Slika

Oko podneva broj kupača je bio najveći. Za vikend su došli Grci iz Volosa.

Slika



Pred zalazak sunca vam se ne izlazi iz vode...

Slika

A kad sunce uveliko zalazi nikako da donesete odluku da je bilo dosta kupanja za danas!

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Sreda, 14 Septembar 2016, 19:54 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Milena, mislim da sam ti objasnila kakva je plaža.
Voda se pije iz česme iz vodovoda i jeste ta izvorska voda. Jedan izvor je u sred mesta i ako si žedna možeš i tu piti vodu.
Mi nismo išli na nikakve izlete. Jedino smo sami jedan dan proveli u Volosu. Ustvari jedva smo čekali jedno mirno letovanje jer smo se u Galway-u dobro našetali. Obzirom da ćemo sigurno opet doći u ovaj kraj, ostavili smo ponešto za drugi put.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Sreda, 14 Septembar 2016, 20:21 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Dujo meni ovo sve fino izgleda :) Ovaj hlad na plazi je neprocenjiv! Hvala sto si nam prenele vase utiske :bravo:

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Četvrtak, 15 Septembar 2016, 08:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Meni se isto jako sviđa! Pravo da ti kažem, Dujo, sve mi je privlačnija ta varijanta tradicionalne Grčke, gde nema gužve na plaži i naravno TOPLO MORE, nego one liht plave ogromne plaže, sa ledenom vodom (mislim na Lefkadu)... Bili smo i na takvim, pa sada nam se sve više sviđa ova mirnija varijanta. Rekla sam da mi odgovara što ima kafića, to više zbog muža, on voli uveče da gleda prenose raznih utakmica uz pivce... :D Da li si videla, ima li toga tamo?
Opet, tu na Pelionu ima što šta da se obiđe, pa da krenemo u obilazak, kada nam dosadi da budemo na jednom mestu. Neko je ovde na forumu napisao (ne sećam se ko), da je i Volos lep,pa vredi odvojiti jedan dan za izlet na isti.

Kako si bila zadovoljna klopom, kakva je ponuda po tavernama? Ima li neki fast - food restoran?

Hvala Dujo!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Četvrtak, 15 Septembar 2016, 09:25 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kala Nera je tipično primorsko grčko mesto. Više od polovine kuća su kuće meštana ili vile Grka iz Volosa i okoline. Šetalište uz more koje je dugačko oko 1,5 km od čega je oko 500 m u centru popunjeno restoranima ispred kojih su na plaži suncobrani sa ležaljkama i raznorazne radnje.

Šetajući se gradićem snimila sam nekoliko vila sa sobama za izdavanje. Skoro svuda je krajem avgusta bilo mesta. Cena za apartman ili studio za dve osobe se kretala od 30-40 evra dnevno.

Počeću od "naše" ulice, tj prve paralelne ulice sa morem.

Slika

Ovo je snimljeno tačno ispred vile Alkyon u kojoj smo bili smešteni.

Preko puta nje su tri vile koje takodje izdaju naše agencije...ovo je jedna od njih.

Slika



Malo dalje su i ...

Slika

Slika

A ova je u ulici normalnoj na more.

Slika

Za one koji idu kolima može se naći lep smeštaj uz more na južnom delu gradića. Evo kako to izgleda:

Vila "Sofi" je prizemna kućica.

Slika


Kad stanete ispred nje ovo je pogled prema gradiću.
Inače, na tom putu skoro uopšte nema saobraćaja.

Slika


Još je lepša ova vila sa igralištem za decu.

Slika


Kad nastavite prema malom rtu gde je i vojna baza ...

Slika


naićićete na vile u lepom parku eukaliptusa.

Slika

Pogled iz parka...

Slika



Ovde je na plaži krupan šljunak, ali kad odete malo prema gradiću plaža postaje sasvim lepa.

Slika

Šetajući se ulicama Kala Nere uživaćete u lepim malim zgradama sa puno cveća i zelenila.

U ovo doba godine drveće je bilo puno još zelenih pomorandži i limunova.

Slika

Medjutim groždje je sazrelo i u puno dvorišta su venjaci prepuni groždja.

Slika

Ukućani se takmiče ko će lepše da dekoriše prostor oko kuće.

Slika

Ali neki prevazilaze sva očekivanja...

Slika

U jednu bašticu su nas pozvali i počastili kapućinom. Ja sam od domaćina dobila cvet!

Slika

Iako nisu govorili nijedan drugi jezik osim grčkog siti smo se napričali!!! (A mi ne znamo grčki!)


Naišli smo i na staru fabriku maslinovog ulja. Još je u funkciji.

Slika

Možda sam malo i preterala, ali sam zaista oduševljena prijatim utuskom koji je Kala Nera ostavila na nas!

Za kraj, prelepi zalazak sunca koji je svakodnevna pojava...

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Četvrtak, 15 Septembar 2016, 09:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo: Dujo, ni slučajno nisi preterala i drago mi je da ste uživali!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Četvrtak, 15 Septembar 2016, 10:08 
Nije prisutan
Putnik
Putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 12 Januar 2016, 23:28
Postovi: 679
Pol: Seka
Divno, već mi nedostaje :( Lepe vibracije siri Pelion. Potpisujem da je voda na zalivskoj strani topla moje dete nije izlazilo iz nje.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Četvrtak, 15 Septembar 2016, 10:09 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Nadam se da ću vam bar malo pomoći u planiranju boravka.


A sad evo i cenovnika iz jednog od dvadesetak restorana na obali.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Uglavnom je ponuda slična, a i cene.

Postoji i jedan restoran brze hrane, odlična pekara, nekoliko manjih restorana sa girosom, suflakijem i picom. Naravno tu je i lokumades i dobar sladoled. Prava poslastičarnica je na gornjem putu tačno kod autobuske stanice.

U Kala Neri postoje dve samoposluge. Jedna je na šetalištu, a druga u uličici koja vodi ka Alkyonu (ta je malčice jeftinija). U samoposluzi možete da nabavite sve, slično kao kod nas. Ispred radnje je voće i povrće. Kad vidite cene sve će vam biti jasno!!!

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Nedaleko od samoposluge je mesara.

Slika

Cene su oko bar 20% veće nego kod nas. Izbor je velik.

Ribu možete kupiti direktno sa brodića ili iz kombija koji pre podne vozi šetalištem.

Slika

Cena girica je 5-6 evra, orade su po 6-9 e, a bude i skuplje ribe.

Ovi snimci su napravljeni oko 9 h kad je već skoro sve bilo prodato.

Slika

Slika

Iznad mesta je glavni put. Tu, na samom ćošku je poslastičarnica. Imaju odlične baklave po 13 evra kilogram.

Slika


Možete nabaviti i druge poslastice, slatka i džemove...


Slika


Pored ovih radnji najviše ima suvenirnica i potrepština za plažu.

Oni koji su došli kolima su u prednosti jer mogu voće i povrće da nabave na autoputu po znatno nižim cenama, a za ostale potrepštine mogu da odu prema Volosu gde je i Lidl. Mi smo išli autobusom pa vam o tome ne mogu pisati.


Agencija preko koje smo išli obezbedila je u nekim restoranima popust. Medjutim to se svelo na isto kao u drugim restoranima bez popusta.

Evo konkretno. Za ručak smo jeli porciju oktopoda...

Slika

zatim jednu porciju orade...

Slika

veliku porciju pom-frita i grčku salatu...


Slika

...za 24 evra.

Naravno da nismo svaki dan jeli ribu, ali ovo je za preporuku.

Lokumades im je dosta dobar. Porcija je 4,5 evra.


Slika

Sve u svemu, ponuda po restoranima je velika i nismo stigli sve da ih isprobamo, ali tamo gde smo jeli bilo je odlično spremljeno.

Dakle, snabdevanje je dobro, ali dosta skupo. U restoranima je hrana odlična. Postoje mesta gde možete kupiti samo giros, picu, suflaki i slično, ali nas ta hrana nije interesovala.
Nema kasnih večernjih zabava po restoranima. Nekoliko puta je u nekima od njih bila grčka muzika uživo, ali ne preglasna, već samo za restoran u kom je svirano.

Kao zaključak bih mogla da kažem da je ovo mesto za ljude koji vole mirnu atmosferu, dobru vodu za piće i toplo, mirno more.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Četvrtak, 15 Septembar 2016, 10:11 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Eto toliko o malom mestu sa 1.500 stanovnika + turisti.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Četvrtak, 15 Septembar 2016, 10:18 
Nije prisutan
Putnik
Putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 12 Januar 2016, 23:28
Postovi: 679
Pol: Seka
Giros je 2,7 Ali prilozi da biraš. I mi smo zadovoljni restoranskom klopom i po meni su cene u restoranu ok. Kupovali smo u Lidlu, i potrošili smo manje nego prošlih godina a ostali smo 14 dana i ništa od hrane skoro da nismo nosili.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Kala Nera, Pilion
PostPoslato: Četvrtak, 15 Septembar 2016, 10:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Dujo, stvarno si dala dosta korisnih informacija, a meni se čini da su cene iste kao i u svim drugim turističkim mestima po Grčkoj.

ivkabg je napisao:
Divno, već mi nedostaje :( Lepe vibracije siri Pelion. Potpisujem da je voda na zalivskoj strani topla moje dete nije izlazilo iz nje.


Ta informacija mi je bitna. :smesko-gore-dole:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.