Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 15:03

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 16 Decembar 2014, 23:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Прелазимо на другу страну полуострва. Са ове стране је топлије јер нема ветра. Шетамо полако поред језера и уживамо у миру и тишини.

Slika

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 16 Decembar 2014, 23:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Да све не буде идилично, побринула се киша, и то она ситна јесења. Досадна...Некако стижемо до паркинга суви, и немајући избора крећемо ка Адартику. Пењемо се. Осети се близина границе са Албанијом и Македонијом по великом броју граничне полиције. Крећемо узбрдо, истим оним путем којим смо прве ноћи и дошли из правца Флорине. Опет нас табле упозоравају да смо на територији медведа.

Некако проналазимо вилу Роса. Нит је вила, нит је Роса, већ је друмска кафана. Уђем у кафану да се распитам да ли смо на правом месту. Како сам претходних вечери, уз узо, брусио свој грчки, некако се споразумемо. Да, на правом смо месту. Одведу ме до собе, а она је у објекту у економском дворишту. Киша је још више доприносила суморности тренутка.

Slika

А онда, преокрет. Нашли смо се у чистој топлој соби. Ватра весело пуцкета у камину.

Slika

Брзо направисмо пикник уз ватрицу.

Slika

Вече проведосмо уз камин, без интернета и телевизије...

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 17 Decembar 2014, 00:06 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Будимо се наспавани и одморни. Поглед кроз прозор и наравно киша. Данас је дан повратка кући. Одјављујемо се и крећемо ка Едеси, следећој дестинацији где пожелесмо да видимо водопаде. Едеса лежи на висоравни и водопади се налазе буквално на крају града.

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 17 Decembar 2014, 00:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Испод водопада постоји и пећиница, па смо искористили прилику да завиримо у ту.

Slika

Slika

Иначе, око водопада постоји уређена стаза, која пролази и испод самог водопада. Импозантна је моћ воде.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Пут од Едесе води ка Солуну. Не желећи да се враћамо кући, продужисмо и до Солуна. Солун познајемо добро јер смо ту сваке године првог лепог викенда у марту. Без обзира на то, прошетасмо се Никис улицом до Беле куле. У том тренутку је и Сунце заменило облаке.

Кажу да све што је лепо има крај. Тако смо и ми морали у правцу севера. Преко Килкиса и Дојрана улазимо у Македонију. На пар места смо доживели провалу облака и потпуни потоп. Ипак, вожња је протекла рутински и увече смо се нашли у нашој кући.

Сутра се ради...




На крају, шта написати? Шест прелепо проведених дана, у некој другачијој Грчкој, Грчкој на коју нисмо навикли. Видели смо нове крајеве, упознали добре људе,...Једва чекамо опет!

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 17 Decembar 2014, 12:44 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo: :bravo: prelepo, poučno, divne fotografije, fantastično! Petronije, hvala ti na ovom putovanju! Ovo je dokaz, da se prava Grčka može doživeti upravo van sezone i to obilascima predala, straih sela i gradova u unutrašnjosti.

Htela sam da dodam jednu od legenda (ja obožavam legende) vezanih za jezero Pamvotida

There are some interesting legends about the lake. The most famous is the one about Kyra Frosini, a young beautiful girl that pushed her parents to let her get married with a greek trader from Venice so to avoid being one of the Ali Pasha’s girls at his harem (she was only 12 year old). One day, when her husband was away, Muhtar (Ali’s son) felt in love with her although he was married too (ho, ho, ho). It seems that they had good time together but Ali Pasha liked her too so he sent Muhtar abroad for a military mission and try to get close to her. She denied so he acused her for prostitution (!) and he ordered to kill her (with other 16 girls) at the lake! It was the year 1801. The story of Kyra Frosyni is so popular that many taverns, cafes and the boats of the lake are named after her.

Inače, ja sam prolazila kroz Janjinu, kada sam putovala za Krf. Iznenadila sam se koliko je grad veliki, jezero takođe, a u centru grada je, negde u podne bila gužva kao u Beogradu. To je bilo još dok Egnatio odos još nije bio izgrađen i sećam se da smo prolazili kroz ove predele potpuno opčinjeni prirodnim lepotama. Čak i na tom glavnom autoputu u jednom delu se nalazi upozorenje na medvede. :) Srećom, ni mi ih nismo sreli.
Nažalost, nismo svraćali ni u jedno od ovih prelepih mesta koje navodiš. Obično ljudi tako, kada putuju ka Jonskom moru, samo prođu, potpuno nesvesni šta su sve propustili da vide.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 17 Decembar 2014, 13:11 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
:bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 17 Decembar 2014, 17:26 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Petronije, šta drugo nego jedno :bravo: !
Mogu misliti kako bi bilo da je sunce bar malo provirivalo. Ali vi ste očigledno i ovako uživali.
Da li si unapred pripremio gde ćete ići i šta ćete videti ili je sve bilo spontano!?

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 18 Decembar 2014, 00:23 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Petronije, moj duboki naklon! Za pricu, slike, avanturu, ljubav prema Grckoj i njenom narodu, crnom slatkastom vinu....! :bravo: :bravo: :bravo: Bravo i za romanticnu fotku "na samo vasoj plazi"! ;) :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 18 Decembar 2014, 14:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Прво, хвала свима још једном на коментарима и лепим речима . Потрудио сам се да ово наше путешествије опишем из првог лица, онако како смо ми све то доживели.

Милена, у праву си кад кажеш да се права Грчка може доживети кад се скрене са главних путева и оде мимо туристичких дестинација. Ми углавном путујемо тако. И сам одлазак до крајње дестинације је део авантуре, а у зависности од расположивог времена одређујем и руту. Увек се види нешто ново, прође кроз места где се види стварни живот, негде застанемо, негде само прођемо, али ми је то увек интересантније него аутопут. Доста је неких, нама занимљивих, детаља проистекло баш из таквог начина путовања. Писах у теми о анегдотама о Меки, затим, прве године кад се враћасмо из Атине, у тренутку смо одлучили и скренули на плажу у Лептокарији у два сата ноћу. Ту је и стајање на превоју Плетвар изнад Прилепа. Једне године смо ишли и преко Турске до Тасоса. Прошле године смо прошли с оне стране Олимпа и спустили се у Катерини. Све су то неке ситнице којих се радо сетим и које су, свака на свој начин, саставни део путовања.

Дујо, уживали смо итекеко. Свако путовање разбија устаљену рутину свакодневнице. Не може ни лоше време да утиче на осећај кад се оде негде и види нешто ново. Како путујемо у сопственој режији, морам да се припремим за свако путовање. Треба прочитати о свему шта ћемо видети, треба одредити руте, одабрати хотеле, пронаћи пумпе које точе плин,...Мени је и сама припрема задовољство. Неки пут унапред резервишемо, а неки пут и на лицу места тражимо смештај, али опет није ни то насумично. Кад бисмо све препустили случају, много би времена одлазило на логистику током самог путовања. Дакле, имамо неки унапред дефинисан план, али смо спремни и да на лицу места одлучимо другачије.

Пеф, драго ми је да си приметила фотку са плаже :ljubac: .

Да, стварно волимо и лепо се осећамо у Грчкој. Све је то почело кад смо 2009. отишли у Олимпик бич. Тад смо живели од једне плате, а тек што сам почео да радим. Некако смо се скупили да одемо на море у последњој смени септембра. Само смо гледали у колаче и сладоледе, пролазили поред таверни, али смо зато обишли Метеоре, ишли на излет на Олимп, били у сопственој организацији у Солуну. За ту прилику сам и научио пар речи грчког :) . Касније су укинуте визе, па традиционално првог лепог викенда у марту идемо у Солун да макар само прошетамо поред мора. Онда је дошао и Тасос, па Пелопонез, Атина...
Мало по мало, учим и грчки, онако за своју душу. Полази ми за руком да их разумевам, а умем и понешто да кажем :) . Ево, и сад би требало да се спустимо до Атине ;) .

И тако, расписах се баш...

:text-thankyouyellow:

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 18 Decembar 2014, 14:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Samo ti piši :code: a mi ćemo da uživamo! :D
Inače i mi se unapred spremamo za svaki put. To je lep deo ukupnog doživljaja.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 18 Decembar 2014, 22:38 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Utorak, 16 Decembar 2014, 14:49
Postovi: 26
Pol: Seka
Petronije i ja moram da se zahvalim za ovo putovanje.Ocarale su me i prica i fotografije.Kao da sam bila.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 18 Decembar 2014, 23:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
I do sada su tvoji putopisi bili odlični, ali ovaj je prosto fenomenalan. Fotografije kanjona Vikos su mala remek dela. :bravo:
Ja sam uživao i jedva čekam tvoje nove avanture .


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 22 Decembar 2014, 17:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
ЈеленаАр, ВлаМар, хвала и вама на лепим речима :text-thankyoublue: .

Да сам знао да ће ово писаније испасти овако занимљиво, оставио бих га за крај :smesko-levo-desno: . Ускоро ћу написати и коју реч о прошлогодишњем, другом, походу на Пелопонез Биће ту Лутракија, Хидре, па нека сличица насуканог брода код Елефсине...

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.